Prý je moderní zavádět rýžové kaše už od ukonč.5.měsíce

verca.c
19. bře 2009

Ahoj holky, v pondělí jsme byli na prohlídce, Barunce je 5 měsíců a doktorka mě překvapila tím, že už mám Barunce dávat na večer rýžovou kaši a pak přidat i zeleninové příkrmy. Argumentovala tím, že byla na semináři a dnes je "moderní" již přidávat kaši dříve, aby tělo bylo připravené na lepek, který je obsažen v dalších kašičkách. Malá je plně kojena, za měsíc přibrala 500g, což prý není tak strašné. Porodní váhu měla 3,94 kg a nyní ukonč.5.měsíc 7,5kg. Jakého jste vy názoru? Zatím jsem nic nezačala přidávat, pročítám si internet ve volných chvílích a zatím jsem se dočetla, že příkrmy až od 6.měsíce.
Byla bych spíš pro to, abych ten měsíc ještě počkala, jenže nevím, jak se pak před dr. tvářit a jak argumentovat tím, že jsem si prostě usmyslela počkat. Je to naše první mimčo, tak jsem ještě taková nejistá.

radka.m.
20. bře 2009

wensdy-celiakie je vrozená,nedá se získat jako třeba alergie na lepek,je dána geneticky jako třeba dawnův syndrom,akorát se nemusí projevit hned po narození,ale postupem času.jinak je pravda,že je lepší se občas informovat,protože půřesně,jak píše shaula,tak občas je ve skleničkách to,co by děti ještě neměli,tohle je hlavně ve skleničkách od hippu.

dnada
20. bře 2009

tak můj osobní názor je ten,že je mi jedno co je moderní,mám svoji hlavu,i když přečtu taky kde co,ale stejně nakonec dám na instinkt😉 a s těma skleničkama,ono je to jedno,který to je výrobce,u každého se něco najde a je na člověku samotném,jestli to koupí a kdy to prckovi dá 🙂 Třeba hamánek dělá těstoviny od 5tého ;měsíce a pak sem viděla i od 5tého (už nevím značku) houby a i jak píše shaula. Jinak malému je 8 a půl měsíce a výhradně mu kupuji skleničky od 4-5tého měsíce masozeleninové a od 4-6měsíce ovocné příkrmy 🙂

dukie
20. bře 2009

holly1: Já bych to dělala asi tak, jak píše kacka.va. Začala bych zeleninkou, pak masíčko... a až to budete umět baštit, zavedla bych kašičky, nejdřív asi tu rýžovou nebo kukuřičnou (nemá lepek) a teprve až pak bych zkusila nějakou tu krupičnou nebo tak něco (naše Dr. doporučovala také rozmočit dětské sušenky, ale to jen občas a jen trošičku, obsahují cukr, vejce atp.). Ono pokud dodržuješ taková ta obecná doporučení, tak se Ti líp hlídá, jak dítko na každou novou věc zareaguje.

oli.k
21. bře 2009

Tak naše dr. byla na tom semináři asi taky..na 4 měsíční prohlídce mi hned oznámila, že malé jsou 4 měsíce, takže začínáme se smíšenou stravou...prý tak, aby v 7 měsících jedla vše (včetně těstovin, obilovin, ovoce apod.), podle nových poznatků. Přitom dcera byla jen kojená, krásně rostla a příbírala, takže mi taky nějak nebylo jasné, proč ji mám tak brzy dávat všemozné příkrmy. No, byla jsem rozhodnutá do 6 měsíců jen kojit, a tak jsem to také udělala. Příkrmy teď postupně zavádíme a není jediný problém 🙂

verca.c
autor
21. bře 2009

Já si taky říkám, že je to šílený, jak se ty názory doktorů liší.- co doktor, to jiný názor. Ale jsem už rozhodnuta, že od 6.měsíce začínáme se zeleninkou a kaše zatím vynechám.
oli.k : A jak se na to, že jsi nezačala s příkrmy dle jejích rad, tvářila? :D Asi nebyla moc nadšená, že nejsi poslušná.... 😉 Jsem zvědavá, co na to řekne ta naše, ale zdála se mi rozumná, je to starší paní, tak se snaží respektovat dobu a výzkumy. 🙂

berenika39
21. bře 2009

S těmi doporučeními a výzkumy a pokyny, kdy a co je to docela dorodužství. Pochopím, že věda je ted někde jinde, než před dvaceti lety. Ale kde je napsáno, že za dalších pár let to nebude zase úplně jinak a m si budem drbat hlavy, co jsme to těm svým dětem dávaly a kdy. A vy, co budete mít další děti, budete zase postpovat jinak.
První syn se narodil před devatenácti lety. Druhý nedávno. A jen namátkou z prvního mateřství:
- spaní výhradně ! na bříšku
- posazování s polštáři před půl rokem, kvůli rovnováze a stabilitě
- první příkrm - štávy z čerstvého ovoce
- další krok - polévk zahuštěné jíškou z láhve!
- při refluxu (měli jsme ho) od třetího měsíce do láhve klasický puding
- cukr sice ne, ale umělé sladidlo ANO
- krupicová kaše ve třetím měsíci běžně
atd atd...jen co si vzpomínám......

Taky mám obavy z alergií, taky se snažím dodržovat současné trendy, ale zdravý rozum vítězí.

radka.m.
22. bře 2009

berenika-taky si pamatuji tyto rady,první dcera se mi narodila před 15lety a taky bylo běžné ve třech měsících dávat štávičky,přesnídávky a krupicovou kaši.taky se snažím dodržovat určité hranice,co se v dnešní době doporučují,ale jsem zvědavá,co se bude doporučovat za dalších 10let,dříve byl nelepší feminar a sunar,ted je to kojení a za dalších 10let to bude zase něco jiného.názory lékařů se na výživu značně liší a to dost mate maminky,je zvláštní,že nadřízeným orgánem lékařů je světová zdravotnická organizace a ta má jednoznačné doporučení na výživu,tak je dost zvláštní,že právě spousta lékařů její nařízení nerespektuje,aby se v tom prase vyznalo! 😠

berenika39
22. bře 2009

no jo, jenže WHO je za hranicema, asi to má k nám daleko...třeba jem ted četla, že se přestal dělat rozdíl mezi kojenými a UM dětmi, že prostě komplet jen mléčná výživa do půl roku a pak zavádění příkrmů. Takže co nevidět nebudou děti 4+1 týden smět nic, než láhev mléka, tipuju 😀 😀 😀 . Lékařka, ke které s Péťou chodím, je relativně mladá, naoko mi připadá supermoderní baba, chodí v tričku, ordinaci má moderní, k dětem se má krásně, vždycky malého pozdraví (po miminkovsku), zeptá se nás, jak se nám daří...velmi pečlivá, odpoví mi vždy na všechno...no a dala mi jídelníček,kde byla doporučení, která se právě s WHO rozcházela. Tak nevím...neberu si to až tak k srdci, mám druhé a prospívající zlaté mimčo, bez starostí, takže papáme pomalu ale jistě 😀 😀 . Jenže co mladý mamči s prvním mimčem, co zkoumají každý nápis na skleničce a kaši, a bojí se (a já to chápu) dát dítěti byť jen lžičku něčeho "nedoporučeného"? KOník je ted plný otázek, jako je tahle. A přitom je to v podstatě malichernost, dám kaši, dobrý, nedám, taky....

berenika39
22. bře 2009

MOje vlastní teorie je, že se nesmí propást ta správná chvíle, kdy mimčo má zájem o jiné jídlo, než mlíčko. I při kojení. HOdně se tu ptají maminy, co výhradně kojí moc dlouho a pak je ten vzorec "maminka,prso, mazlení, sání, potrava" u toho prcka tak zafixovaný, že to nejde změnit! Proto odmítají příkrmy, proto nechtějí lžičku, později nemixovanou stravu. KLidně mě uštěkejte, ale od 6. měsíce praktikujeme společné jídlo, kd to jen jde a malýmu dáváme olíznout skoro všechno. Nejdřív se nasnídá svého, a pak ochutnává. Pak ho nic nepřekvapí, když na něj nastoupím s příšerně vyhlížejícím obědem 😀 😀 . A hlavně můžem kdykoliv kamkoliv a mám jistotu, že se v klidu nají.

radka.m.
22. bře 2009

jo,jo,chudáci ty maminy,co mají první mimčo,to,že se nedělá rozdíl mezi kojenými a na um,to už je delší dobu,taky jsem to vyčetlapokud dítě prospívá a stačí mu to,tak proč ne,ale ve finále to stejně je prostě na m amině 😉

berenika39
22. bře 2009

Uf. to jsem se asi potřebovala vypovídat, když tak to nečtěte 😉 😉 . A ještě poznámka, opakovaně tu pročítám dotazy jídlo, jídlo, jídlo...dopodrobna rozpitvané, pořád dokola. A skoro vůbec žádné tipy na hraní, básničky, cvičení, prostě "výchovu" miminek. Výživa je důležitá, ale ne víc, než kontakt mamči a dítěte, zbytečně se to pitvá a z toho jsou ty zmatené maminky 😉 😉 .
Hezkou neděli a at vám děti pořádně papají!

radka.m.
22. bře 2009

jo,tak s tím taky souhlasím,že by se neměla propásnout ta správná chvíle,kdy dítě jeví zájem o jídlo,přesně,jak jsi napsala,především potom ty problémy s kojenými dětmi jsou alarmující,dítě v roce odmítá nejen stravu a to jakkoukoliv,ale i třeba tekutiny,prostě taková zlatá střední cestička,nebudu cpát dítě v 6měsících vším,ale zároven si nebudu myslet,že mu na 8měsících stačí jenom kojení,nebo um. 😉