Prý je moderní zavádět rýžové kaše už od ukonč.5.měsíce

verca.c
19. bře 2009

Ahoj holky, v pondělí jsme byli na prohlídce, Barunce je 5 měsíců a doktorka mě překvapila tím, že už mám Barunce dávat na večer rýžovou kaši a pak přidat i zeleninové příkrmy. Argumentovala tím, že byla na semináři a dnes je "moderní" již přidávat kaši dříve, aby tělo bylo připravené na lepek, který je obsažen v dalších kašičkách. Malá je plně kojena, za měsíc přibrala 500g, což prý není tak strašné. Porodní váhu měla 3,94 kg a nyní ukonč.5.měsíc 7,5kg. Jakého jste vy názoru? Zatím jsem nic nezačala přidávat, pročítám si internet ve volných chvílích a zatím jsem se dočetla, že příkrmy až od 6.měsíce.
Byla bych spíš pro to, abych ten měsíc ještě počkala, jenže nevím, jak se pak před dr. tvářit a jak argumentovat tím, že jsem si prostě usmyslela počkat. Je to naše první mimčo, tak jsem ještě taková nejistá.

assimilate
19. bře 2009

Syn je plne kojený, teraz máme 4 a pol mesiaca, nám dr. odporúča príkrmy až po ukončenom 6. mesiaci. Je to aj názor s ktorým som sa doteraz najčastejšie stretla u plne kojených detí. Malý pekne priberá, pôrodnú váhu mal 2900g , teraz máme 7kg... si myslím, že to pekne dobehol a prikrmovať sa chystáme až po tom pol roku....

shaula
19. bře 2009

Verca: pokud plně kojíš, já bych s těmi příkrmy (ani s kašičkami) nespěchala. Dělej to, co ti říká vlastní rozum a cit. Váhu Barunka nemá špatnou, okolo toho 6. měsíce už děti tolik nepřibírají, takže půl kila za měsíc mi přijde přiměřené. Hlavně pokud se tváří spokojeně a není hladová - ale to víš asi ty nejlíp. Podle mě není s příkrmy kam spěchat, však "dospělácké" jídlo pak bude jíst celý život, ale toho maminčina mlíčka si užívá jen na začátku života. Kromě toho kojením jí dáš strašně moc, ale to asi víš sama. Přeju hodně štěstí.

radka.m.
19. bře 2009

lepek se podle nejnovějších studií doporučuje zavádět ještě před prvními příkrmy proto,protože reakce je v této době bouřlivější a tudíž lépe vysledovanější a hlavně když už jsou první příkrmy,tak se daleko hůře rozpoznává nějaká negativní reakce.

garfie
19. bře 2009

Verca: já bych to taky nehrotila, malá přibývá hezky. Moje Naty od začátku přibírá každý měsíc půl kila a doktor (je to vyhlášený pediatr) říká, že je to úplně dostačující. Rýžovou kaši (zase tak sladká není, takže začít se s ní klidně dá i před zeleninou) mi také doporučil dřív než v ukončeném 6.měsíci-ale ne kvůli váze, ale kvůli nočnímu buzení. Sám mě ale varoval, že to často nezabírá-a trefil se 😀
Moje kamarádka plně kojila do 11.měsíce! Žije v Itálii-prý se tam tak předchází atopickému ekzému atd...

markytkaaa
19. bře 2009

Tak já na zavádění rýžové kaše nevidím nic moderního 😅 U nás se UM mléko hustilo nemléčnou rýžovou kaší už od třetího měsíce (reflux) ... takže zrovna v tomhle ohledu nevidím nic špatného 😉
Navíc jsem se dozvěděla totéž co radka.m. a naprosto souhlasím 🙂

dididi30
19. bře 2009

ja viem,ze ryzova kasa uz aj od 4 mesiacov, teda v anglicku 😉

konja
19. bře 2009

vwerca: co je hrozného na měsíčním přírustu 500 g? Tvoje holčička má na pěti měsících tolik, kolik naše nemá na sedmi!!! A to měla při narození 3710g, takže rozhodně žádná podvíživa. To se zas tvoje lékřka někde doslechla pěknou krávovinu! Pokud je holčička spokojená, v noci ti dobře spí a takhle nádherně přibívá, tak bych to hned pustila z hlavy a začla klasicky příkrm od šestého měsíce.

shaula
19. bře 2009

Naprosto souhlasím. Naši kluci mají na 8 měsících taky 6,5 kg, ale ti měli porodní váhu 2,35 a 2,25, takže to nemůžu moc srovnávat s Vercou. Ale jak už jsem psala výše, 500 g mi připadá OK.

kikimaruska
19. bře 2009

My zaváděli rýžovou kaši jako uplně první příkrm, hned po 4 měs. na doporučení dr. Byli jsme stále hladoví a na noc nám nestačil ani Nutrilon Extra (byli jsme na UM). Jedině po kašičce (ale byla řidší, ne kklasicky hustá na lžičku) nám usnul a začal konečně spinkat (22-05 hod) a tak je to donynějška...zkoušela sem pak dávat i Hajaju a Goog Night a efekt žádný, vzbudil se po 2 hodinách a měl hlad...jen po kašičce spal a spí doted. A rýžová kaše lepek neobsahuje...

bianca
19. bře 2009

nasa ja na UM od zaciatku i ked sme 7 tyzdnov urputne bojovali nedarilo sa dojcit.Prikrmy sme zacali zavadzat medzi 4-5 mesiaci ale kasu nedavam vobec.Budem o tom uvazovat ked sa bude Barca budit v noci hladom.Zatial haja i po mlieku takze naco zatazovat uz aj tak zatazovany organizmus

shaula
19. bře 2009

Tak to Vám holky závidím. Nám se i po kašičce budí 3x - 5x za noc. Poprvé už za 2 - 3 hodiny po kaši☹(( Ale nedávám ji denně, tak 2x - 3x týdně (rýžovou nemléčnou).

bianca
19. bře 2009

shaula to musi byt namahave.Nasa skoro od miminka spi od 22 -6 do rana (teda pokial nepocitam podavanie siditka)

andy80
19. bře 2009

Bereniko, máš pravdu, jsem taky antikašista 😀 . Pokud dítě kaši vysloveně nepotřebuje, tak ji nemusí. Jasně, chápu, když se někomu dítě budí 2x a víc za noc po kaši spí celou noc, to beru a taky dítko, které nepřibírá. Ale jinak nee.

Já jsem malé dávala kaši chvíli. Normálně mi spala celou noc a pak se najednou začala v noci budit a chtěla papat. Bylo to kolem 5 měsíce. Dávala jsem kašičku a opět spala celou noc. Ale asi do 14ti dnů jsme s kaší přestali a malé opět stačí jen mlíčko. Už toho spapá víc přes den, tak jí to mlíčko potom stačí.

verca.c
autor
19. bře 2009

Já sice antikašista 😀 nejsem, ale spíš jsem nevěděla, proč to dávat, argument, že je to moderní, mi přišel nedostačující. 🙂 Prospinká celou noc, tak si myslím, že jí nic nechybí. 🙂 Nebyla jsem si ale jistá, jestli to snižování měsíčního přírůstku neznamená, že jí mlíčko nestačí... Ale podle jejího chování jí nic nechybí. 🙂

pajmis
19. bře 2009

Tak našemu malému budou teprve 4 měsíce, ale když měl necelé 3 měsíce, tak měl průjem, tak mi dr. řekla, at uvařím rýži - nesoli, prostě nic, jen ji uvařit ve vodě, a pak i s tou zaškrobenou vodou to vše rozmixovat na kaši a dávat po lžičkách při kojení... malý papkal krásně aj jakmile se mu stolece upravila, tak sme přestali... a potom něco po 3 měsících mu zase začal prujmík, tak řekla, at teda udělám pro změnu mrvovou kašičku - to samé jak s rýží. Uvařit ve vodě a i s tou vodou rozmoxvat ... malému to chutnalo 😀 ale zase ihned jakmile se mu stolice upravila, přestali jsme to dávat. Akorát sem mu od úterý začala dávat ovocné přesnídávky... ne teda nějaké kvanta, ale tak 6lžiček dopoldne a 6lžiček vpodvěčer. Sice jsou určené od ukončeného 4. měsíce, ale chtěla sem zkusit jak mu to bude prospívat a zatím můžu říct, že mu to nic nedělá. Je pravda, že není potřeba ho dokrmovat, mléka mám dost, že občas musím odsát, aby mi prsa neexplodovala, ale chci, aby už začínal po troškách přijímat i vitamíny jinak než ode mě... a navíc to má moc dobrý vliv na vyprazdńování. S dr. sem se teda o tom neporadila, ale tak snad svému synovi neubližuji. Nedávám to každý den. 🙂

bianca
19. bře 2009

pajmis len aby ste potom nemali problem zasa papat zeleninu ked uz teraz davas ovocie 😲 ale to je do inej temy 😉 Nasa ovocie este nemala.Az od ukon.6 mes

andy80
19. bře 2009

verca.c: dítě přibírá nejvíc v prvních třech měsících života, potom se přírustky spomalují.

pajmis: při průjmu je rýžová kaše jasná, to je něco jiného. Ty přesnídávky mu už nedávej, je to fakt zbytečné. Pokud je dítě plně kojeno, tak má ty nejlepší vitamíny na světě a není potřebo do něj cpát něco jiného. A před 4. měsícem by rozhodně dítě nemělo dostat nic jiného jen mléko, ať kojené nebo nekojené. To radši tu přesnídávku sněz ty a on jí od tebe dostane v mlíčku.

verca.c
autor
19. bře 2009

andy80: Aha, tak to jsem nevěděla, pokaždé když jsem zadala přírůstek váhy u kojence apod., tak mi vyjely nesmysly. Neznáš nějakou stránku, kde bych se dozvěděla něco víc ohledně přírůstání váhy a tak?

listicka77
19. bře 2009

teda ta logika, že ve 4-6 měs je bouřlivější reakce a proto se to líp vysleduje, mi přijde ujetá. jako mám zatěžovat trávicí systém svého dítěte, abych mohla hezky jak ve výkladní skříni vidět reakci? brutál! já začala s příkrmy v 7,5 měsících, lepek až po roce, kojím stále.

listicka77
19. bře 2009

verca, na stránkách státního zdravotního ústavu (www.szu.cz) je program ke stažení - rust.cz. ten si můžeš stáhnout do počítače, zadat si do něj hodnoty váhy a uvidíš, na jakém je malá percentilu. a důležité je, aby se držela zhruba pořád toho svého a nešla moc dolů (jinak je celkem buřt, jestli je na 25. nebo na 75.)

andy80
19. bře 2009

verca.c: docela super tabulka s grafem je v té průkazce co jsi dostala v porodce, jak je v ní ten očkovák. Tak je tam vzadu vložená knížečka a tam to najdeš.

listicka77: zjistí se lépe případná alergie na lepek, kdežto, časem není ta reakce taková a může trvat roky než se na to přijde.

vikinka27
19. bře 2009

ad. lepok: to by vedela rozpravat moja sestra, ktora davala synovi (teraz ma 3.5 roka) lepok "klasicky" od 8. mesiacov (bol kojeny a dokrmovany). momentalne ma ale lepok vysadeny, krvne testy sice celiakiu nepotvrdili, ale bez lepku sa ma zdravotne ovela lepsie.
toz, keby mu ho davala medzi 4-6 mesiacom, tak dakujem pekne...

pajmis: podla vyskumov dietatko dostava v mlieku presne tolko vitaminov, kolko potrebuje (teda, za predpokladu, ze ho ma mamicka dost - ja som to citala s Cckom). nehovoriac o dalsich prospesnych latkach... davaj tie vitaminky zatial este radsej sebe 😵
(a koncim, viem ze to je mimo temu...)

katako
19. bře 2009

Pajmis, jsem toho názoru, co Vikinka. Raději vitamíny z mlíčka, než umělé z přesnídávek. Věřím, že do toho půl roku dítě opravdu vitamíny navíc nepotřebuje a pokud prospívá, není třeba zatěžovat nezralou trávicí soustavu potravinami. Později v rámci příkrmů je jistě lepší čerstvé ovoce než sterilované s chem. vitamíny, příp. cukrem.

Co se týká tématu - také nevidím souvislost mezi rýží a lepkem a pokud dítě prospívá jen z mateřského mléka a v rodině nejsou alergie, začala bych s příkrmy normálně od půl roku, pokud by o ně dítě jevilo zájem.

andulkaavetrelec
19. bře 2009

mů syn se po zavedení prvních příkrmů dost kroutil, bolelo ho bříško, myslím, že není kam spěchat, i když je pravda, že my jsme začínali s příkrmem v 5,5 měsících, protože mi přišel na to připravený (ne že bych se na to nějak klepala, že ho budu něčím krmit, ale prostě mi přišel psychicky tak akorát a hlavně jsem se těšila, že mne nebude už tolik vysávat)
instinkt je důležitá věc, radí se snad kočka s nějakým kočičím odborníkem na výživu, jak má krmit koťata?

stvura
20. bře 2009

No mi sme s prikrmom nemali a nemame problemy, maly papa od zaciatku velmi krasne. Nie som vsak zastanca kasi a to uz vobec nie na noc. Radsej volim ovocnu vyzivku.

briketa
20. bře 2009

Nerozumiem tomu pojmu a najma od lekarky, ze je cosi "moderne". Mnohe casti na tele cloveka ako napr. pokozka a aj traviaca sustava narodenim nemaju este dokonceny vyvoj, ten pokracuje dalsich 6 mesiacov. Preto sa u normalne zdraveho dietata dava ako strava do pol roka len materske mlieko. Dalsie "neprirodzene" potraviny ju len zatazuju. To nie je o mode, to je o vyvoji cloveka....

radka.m.
20. bře 2009

listicka-nevím,co ti na tom přijde ujetého,pokud budeš mít zdravé dítě,tak to možná přijde ujeté,ale pokud by se zjistila alergie na lepek,nebo celiakie,tak by jsi byla ráda,že jsi s lepkem začala takhle brzy a že ti diagnozu zjistili zavčasu,ono pak v pozdějším věku jsou ty problémy pozvolna a opravdu se daleko hůř poznávají a hlavně,taky se doporučuje začít takhle brzy,protože ona třeba celiakie se objeví až po nějaké době zátěži lepkem a ne hned.

garfie
20. bře 2009

verca.c: doktor mi říkal, že dítě by mělo do půl roku zhruba zdvojnásobit svou porodní váhu a do roku ztrojnásobit, takže je logické, že největší nárůst váhy je jak říkají holky první tři měsíce až půl roku-a pak to začíná stagnovat. Dítě je pak i aktivnější, takže spotřebuje víc energie.

wensdy
20. bře 2009

co se týče celiakie tak ta je vrozená nebo získaná.sestřenky kluk jí dostal po salmonele asi ve 3letech

na krabicích s kašema co obsahují lepek je vždy napsáno od kterého měsíce se ma zavádět do jídelníčku.A určitě to schvaluje nějaký odborník tak bych si s tím nezatěžovala hlavu

shaula
20. bře 2009

Já bych se tím radši zatěžovala, protože by mě někdy zajímalo, kde na ty údaje chodí (myslím ten měsíc, od kterého to už děti můžou). Např. je příkrm označený od 8. měsíce a přitom obsahuje tuňáka a rajčatový protlak...