Původ potravin pro příkrmy. Co je nejlepší?

verena
8. pro 2008

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak vážné je to s dusičnany v kupované zelenině. Teď jsme začli mrkví a bramborem, chtěla jsem kupovat bio, ale u nás nikde nemají, tak jsem koupila normální. Přišlo mi, že z čerstvé zeleniny bude příkrm nejlepší. Přesnídávky mi přijdou jak konzervy a krom toho jsou dost drahé. A mražená zelenina už zas nebude mít moc výživové hodnoty. Vařil jste někdo z normální kupované zeleniny?

3558
8. pro 2008

verena zaujimava tema aj mna to zaujima. ja varim z bio zeleniny a neverim ani kupovanim poharikom s detskymi jedlami. mne sa zda nefer varit malemu z obycajnej zeleniny,ked ja sama som vyrastala 18 rokov len na domacej zelenine ovoci aj masku. takze ja kupujem bio /organic/ a mrazim.inak chutovo mi ani tie kupovane akosi nebru...
no ale mozno ked nebudem mat navarene tak dam ,ale ja som este len pred dvoma tyzdnami zacala.
potrebovali by sme v tejto teme niekoho kto sa tomu trosku rozumie a porozpraval by nam o rozdieloch medzi zeleninami.

titkovamiriam
9. pro 2008

tak povod presne netusim no dam priklad zo zivota:byvam v ivanke pri dunaji-nedaleko slovnaft,letisko,kopec stavebnych firiem-neverim ze zelenina dopestovana v nasom okoly je bohvieako zdrava.,neverim na BIO potraviny - tak nakupujem v obchodoch klasiku 🙂 ,keby som mala skumat co odkial je tak nejeme nic:
po rozkoch a chlebe v pekarni behaju svaby a mysi
tavene syry sa robia z odpadu z tvrdych syrov casto zplesnenych
cukrovinky a jogurty su sama zelatina
nahrady klasickeho cukru su sama chemia
maso a vyrobky z neho radsej bez slov
soja a kukurica su geneticky upravovane a len cas ukaze ako to dopadne

tak co si vyberieme aj doma zvierata jedia to co dava zem !!!

kisska
9. pro 2008

miriram - napodobne - netreba sa prilis zaoberat povodom. Aj ked eko polnohospodari by asi po nasich uvahach hodily motyky do jarku a vykaslali sa na to. Podla mna su celkom slusne kontrolovani na to, aby mohli pouzit napis BIO. Kontroluje sa im poda, voda..., nesmu pouzivat chemicke postreky ani hnojiva, takze musia bojovat so skodcami, nizkymi vynosmi, neEko susedmi a pod. ale nie to som chcela.
verena - dusicnany ohrozuju najma jarnu rychlenu zeleninu, nakolko je hnojivami hnana dopredu a dusicnany sa odburavaju pri slnecnom svetle, ktoreho je na jar este malo. Preto na jar je najlepsia zelenina zberana vecer (co predajcovia nerobia kvoli cerstvosti) a po zvysok roku by som sa drzala sezonnosti. Okrem mrazenej zeleniny. Tej ja celkom verim. Uz som to niekde rozoberala, ze mrazena zelenina je zamrazena par hodin po zbere, v chlade sa este tvori vitamin C, takze ked to porovnas s vystavovanou zeleninou, ktora je na pulte par dni, kym si ju kupis a obcas aj ta musi byt konzervovana plynmi aby vydrzala, tak mrazena je vyborna alternativa. Samozrejme, treba davat pozor na skladovanie, prepravu a pod., lebo ak sa po ceste rozmrazila a bola znovu zmrazena uz je to zase o niecom inom, ale to sa da vidiet.
Takze ja cez sezonu varim z normalnej kupovanej zeleniny, najlepsie z trhu (pokial aj tam nemaju dovazane), alebo je super ak hypermarket skupuje zeleninu od miestnych pestovatelov, vyberam cerstve zdrave kusky a v zime mam v mrazaku zasoby skvelej zeleninky. Dokonca uz som v poslednej dobe videla aj mrazenu Bio, ale tam su zase INE ceny 😠 . Drzim palce a prajem vela kreativity pri vymyslani dobrych kombinacii 😉

verena
autor
9. pro 2008

Já bydlím v Říčanech u Prahy - menší městečko. Máme tady Billu, Tesco, a pak Plus a Lidla. Myslela jsem, že s bio zeleninou nebude problém, ale jediné, co jsem objevila, byly okurky a banány (no aspoň ty se budou hodit). Zelenina "z trhu" znamená od stánku od Vietnamce, ti to aspoň mají hezké čerstvé, ale kde to kupujou a co s tím dělají je taky záhada 🙂 od stánku jsme teď právě dávali brambory. A to jsem ještě nezkoumala, jak to pak bude s masem. Jediné bio obchody, o kterých vím, jsou v centru Prahy, tam se teď teda absolutně nemám šanci dostat. Jsem z toho trošku nesvá, protože současnému zemědělství moc nevěřím. Aspoň jsem si namrazila jablka, hrušky a švestky z chalupy. Nic jiného bohužel nepěstujeme. Podle té teorie rychlení dusičnany na jaře je snad aspoň lepší, že začínáme teď na podzim?

jarka007
9. pro 2008

V Nemecku existuju take 2 casopisy, ktore sa v podstate zaoberaju kontrolou tovaru. Verim, ze na SR a CR je nieco podobne, nieco pre ochranu spotrebitela. A zo zisteni, co si pamatam a niekde somm citala:
Mrkvu je potrebne odrezat zpredu a zozadu cca 1-2 cm, kvoli dusicnanom, kapusta odstranit vrchne listy a hlubik, to s hlubikom plati myslim vseobecne (cize aj brokolica, karfiol), zo salatov obsahuje najmenej dusicnanov ladovy salat. Paprika ma v sebe strasne vela dusicnanov, tak tu by som asi detom ani nedavala. Cuketa by mala byt v pohode, ta sa da pestovat aj bez dusicnanov. Jablka su vacsinou dovazane a striekane, takze bez supky. Maso asi radsej vo flasticke od hipp, alebo su aj ine. A uz ma nic nenapada.
No a ako bolo uz spominane, najlepsia je mrazena a sezona od babiek na trhu.

sirinka
9. pro 2008

ja kupujem v klasickych obchodoch alebo na trhu...riadim sa cerstvostou a tym ako ta zeleninka a ovocie vyzera prirodzene alebo umelo.
mna to oznacenie bio v slov. obchodoch moc neberie. ked som chvilku zila v salzburglande, tam sme mohli kupovat priamo na biofarme, hned cerstve a videli sme, ako sa to pestuje a pod...tomu verim...ale to co niekde vypestuju akoze bio, potom pozbieraju, na druhy den hodia do kamiona, prevezu do velkoskladu, kde to pobalia do nie zrovna bio obalov a na treti, ci stvrty den predavaju v supermarkete za dvojnasobnu cenu ako bio....tak to nie. zijeme v tomto prostredi, musime sa naucit zit v sulade s nim. samozrejme by sme sa mali snazit ho zlepsit, aby sme sa nemuseli zamyslat, co asi vsetko obsahuju potraviny na nasom stole...

3558
9. pro 2008

ja neverim bio potravinam, ale kupujem ich. zijem v UK a tu nieje problem kupit cokolvek zo zeleniny aj maso.som si povedala ze aj mna krmili len doma pestovanou stravou, tak preco to nedopriat aj svojmu dietatu. je pravda ze keby som si to nemohla dovolit, tak nad touto temou ani nerozmyslam.teraz peniaze mam, tak kupim drahsie, ale druhe babetko chcem o rok a uz na slovenku, takze tam to uz riesit nebudem. hlavne ze bude cerstva.
ale teraz toto som chcela. ja som bola odchovana na domacej strave, ale aj tak mi ako rocnej zvesela davali bryndzove halusky a podobne... takze bol v tom velky rozdiel ako teraz. tak by som chcela pre maleho len to najlepsie, tak radsej varim z bio. aj ked uz som par krat dala hipp. no co, ved clovek nikdy nevie. je tam napisane bio, tak dufam ze maju pravdu. ja sa bojim hlavne tych dusicnanov. to mi celkom nieje jasne aky to moze mat vplyv na vyvoj dietata v neskorsom veku.

jarka007 velka vdaka za rady,budem sa drzat. ja poznam len jednu ktoru mi povedal ujo co robil v SOI-ke. ze banany su zrele IBA ked maju na supke hnede flaky /skvrny/ inak by sa nemali jest. bohuzial uz nezije. inak by som z neho vyzistila viac. 😖

takze maminy ak mate aspon nejake rady ako pripravovat a cistit zeleninu a ovocie, tak sem s tym. alebo ak sa niekto dobre rozumie ,,dusicnanom,, tak zistite od neho co sa da 😀 😀 😀

titkovamiriam
10. pro 2008

treba zeleninu aj ovocie umyvat pod vlaznou vodou jemnou kefkou 😀 ,ja tak robim aj ked zeleninu osupem.tiez radsej nakupujem na trhoch a u sukromnika ako vo velkych obchodnych domoch.

minule som len tak zo zvedavosti mala paradajky a jednu som si odlozila ze kolko vydrzi-8dni bez zmeny na okne.asi to ani nebola,,paradajka,,-nemala ani chut ani vonu-kupovala som ich v tescu 😠

sirinka
10. pro 2008

titkovamiriam no paradajky su kapitola sama o sebe. ja radsej kupujem cherry paradajky, tie maju takmer vzdy dobru chut...

jarka007
10. pro 2008

Aby paradajka vydrzala, vraj sa do nej dava nejaky gen z ryby 😕 . A ak paradajky, tak radsej v konzerve, tie by mali byt z paradajok cerstvych, zrejucich na slnku. Tak napr. pripravuju aj taliani omacku, tiez nedavaju cerstve.

dididi30
10. pro 2008

ja som tiez za bio, ale podla mna je to straaasne boom ...moj nazor 😉

ved niekedy sa nekukalo na to, ci je nieco bio alebo nie....a v dnesnej dobe, ked chces nieco vypestovat a chces aby ti to dorastlo do urcitej vysky ci dlzky ci aspon do dozretia treba striekat a striekat, byvala som na dedine a viem co to je,ak chcela svokra dopestovat por, bez striekania to neslo a vsetko vratane mrkvy sa muselo dostriekat aj zemiaky sa striekaju proti mandolinkam, ci ako sa to u vas povie 😉 a hrozno?? marnost to aj 3 krat, len aby bolo take ako ma byt, takze baby porozmyslajte,nieje to za jedno? su urcite normy a verim, ze ich obchodnici nepreskocia a ked aj, tak to inspekcie objavia, takze co je lepsie 😒

titkovamiriam
10. pro 2008

tak to bol teda gen 😀 ,keby sme aj my potom dlhsie vydrzali 😀

deti tak zboznuju paradajku na chlebiku ☹ a teraz je tak problem najst dobre ☹ bez papriky si viem predstavit vydrzat do leta ale paradajky,uhorky to ide na kila a o ostatnej zelenine ano nehovorim-mrkva,karfiol,kapusta-milan zije len na nich 🙂 a marek ked spravim salat a do neho kukuricku ani ine nechce

dididi30
10. pro 2008

titka to u nas nik zeleninu nezje, okrem mna, ja sa v nej topim 😀 mnam 🙂

titkovamiriam
10. pro 2008

tak nastastie sa decka pomamili ich otec aj terajsi priatel zeleninu nemusi -no my ostatny akukolvek-najcastejsie surovu,potom zavaranu a obcas konzervovu

dididi30
10. pro 2008

titko ja len dufam, ze moj syn bude po mne a bude mat rad zeleninku, ale vlastne my uz prikmujeme a jemu nevaid zeleninka ani masko ,vlastne nic 😀 no cely ja, dufam,ze mu to ostane 😵 😀

sirinka
10. pro 2008

dididi ja som paradajky nestriekala a aka hruza...hotovy prales, vsetkym susedom som rozdavala...
a ani nasi doma nicim nestriekaju a neprihnojuju a maju v pohode urodu 😉

dididi30
10. pro 2008

sirinka, sak to ono ta odroda vyzera hrozne, ale vy ste vynimka, lebo co ja viem, kazdy postrekuje, lebo to treba ak chces nieco dopestovat a mam strach,ze nejakej babke hovori nieco ,ze bio 😀 😀 😀 😀

dnesne mlade mamicky , to je ina vec, tie mozu pouzit aj bio hnojivo, ale zas nehadzem vsetky babky do jedneho mecha, no ale je viac takych co bio nepoznaju 😉

dididi30
10. pro 2008

no napisala som to ako tatar, ale hadam som podstatu vystihla 😀 😀 😀

sirinka
10. pro 2008

dididi tak ja neviem moji stari rodicia chemicke postreky nepoznaju, aj mandelinky sme chodili zbierat rucne, uf...ale nasi nepstuju nejake obrovske mnozstva, vela v skleniku. ani ovocne stromy starky nestriekal

dididi30
10. pro 2008

sirinka, ale troska mi je to smiesne co pises, vsetko treba striekat, lebo teraz su vselijake choroby ktore postihuju uz len obycajnu jablon, bez postreku nic nemas, prepac, ale toto ti neverimk,ze nic sa u vas nestrieka 😉

no nic nejdem sa vadit, lebo zase budem zla a nieto dokonaly, tak papa 😉

anke
10. pro 2008

ahojte, pekne tema 🙂 taky o tom porad premyslim
... chtela jsem varit nejdriv jen z bio zeleniny, pote co mi manzel donesl 4 naklicene brambory za 60 Kc me to preslo, navic i ta nabidka nic moc
... pak jsem teda rekla, ze jen bio sklenicky - jenze tam zase nevim, v jakem stavu to do tech sklenicek cpou, jestli to nebylo nahnile treba
... normalni zeleninu maji u nas na malem meste hnusnou (pravdepodobne koupenou ze supermarketu s vyhnanou cenou),
.. mrazene bio - sacek brokolice 80Kc, kvetaku pres 200Kc - jak je to drahe, tak to bylo nekolikrat rozmrzle a zmrzle (nikdo to totiz nekupuje) - vyklepala jsem takovou obrovskou kostku ledu s kouskama brokolice, tak to letelo do kose,

takze ted jsme napul na bio sklenickach - AlnaturA z DM nebo Hipp (ale Hipp masozeleninove obsahuji jodidovanou sul - naprosto nepokryte to jeste napisou na etiketu, AlnaturA masove zase pridavaji bazalku a petrzel - alergeny, takze pro nas nepouzitelne), a kupuju mrazenou zeleninu - je hezci nez kupovana z obchodu, osvedcila se mi znacka Findus - hezke mensi kousky a maso kupuju u reznika (po puvodu radsi nepatram) ... joo clovek mini, zivot meni ... 😀

jarka007
10. pro 2008

didi tak na tuto temu som sa tiez skoro pohadala s kamoskou 🙂 . Tiez mi tvrdila, ze sa musi postrekovat, lebo to inak nejde. No ale ako potom pestuju tu zeleninu ti bio-pestovatelia ? Moja svokra a ani moja mama nestriekaju a maju urodu. Tvrdit, ze inak sa neda je pre mna trochu divne, ked ste to neskusili .
Svokrovci ale striekali hrozno, to ano, ale ostatne rastlo ako si chcelo 🙂.
A tusim uhorka by teiz nemal mat vela dusicnanov. Z ovocia ich ma napr. hrozno strasne vela. Ja to riesim tak, ze v zime sa prave pri nesezonnom ovoci a zelenine priklanam k bio. Existuju take tabulky, co kedy kupovat podla sezony.
Clovek znesie tie dusicnany, su nejako vypocitane na kg hmotnosti kolko. Preto su pri malych detoch nebezpecne, pretoze oni tak vela nevazia. A je rozdiel ci sa napumpuje takym ovocim a zeleninou dospely clovek alebo dieta.

sirinka
10. pro 2008

dididi ja uz len tolko...stary otec je fanatok do pestovania jablk...a za tIe roky vystriedal niekolko odrod v zahrade a ostal verny tym, ktore maju najmensiu nachylnost na skodcov a choroby a pritom su chutne...
zaroven sa treba priklanat k odrodam, korym sa v danej oblasti dari a vtedy skutocne netreba nejake velke postreky. hlavne ked sa to pestuje doma v malom.
v

dididi30
10. pro 2008

jarka suhlasim, ale niekto nechce aby rastko tak ako to samo chce...

skoda,ze na tie dusicnany nedosli ked sme boli aj my mali 😒 😀 😀 😀 sorry ale je to smiesne, fakt, ciste boom, ale preco nie aj ja som za a malemu kupujem bio hippky, jaj zas ma zabiju ,ze nevarim 😀 😀 ale varim nebojte 😉

anke jasne cista dilema 😉

tak ja som aj za to aj za to, sak ludkovia ani vy nepapate bio a ked chcete mat fakt zdrave deti, tak mali by ste ho zaviest aj vo svojej strave, aby to dieta malo to bio nie len do roka, pretoze je to boom ale po cely zivot, hm drahe cooooooo 😕 🤐 nieje to len o urcitom bodobi zivota ale o celom zivote dieta rastie do 18-20 veku, tak ak ste za bio tak dajte mu ho do tohoto veku....
ja budem urcite kombinovat 😉

nekamenujte ma ☹ 😉

jarka007
10. pro 2008

A este som si spomenula, co Anke pisala. Zemiaky, ak su zelene, tak sa vyvar musi vyliat, lebo vtedy obsahuju jed Solanin. Vseobecne ak maju zelene plochy, tak ich osobne radsej vyhadzujem.
A pri hovadzom mase, ktoreho nevies povod, sa tiez ta prva voda po prevareni odporuca vyliat. Moze obsahovat ...teraz uz neviem presne ci toxiny, alebo hormony alebo nieco ine.

dididi30
10. pro 2008

sirinka no vidis, ale stale je to postrek.....a ja sa nebavim o hektolitroch postrekoch ale o tom,ze ten postrek hoci minimalny ta zahrada potrebuje, tak cisto ciste bio to nieje 😉

dididi30
10. pro 2008

jarka a ked sa varia zemiaky vzdy treba pridat rascu, ta osplavuje to zle zo zemiakov, ale neviem si spomenut co 😲 😉

3558
10. pro 2008

jarka presne tak.

dididi30
10. pro 2008

jarka inak je zvlastne ,ze vacsina z nas, ked sme boli babatka ci batolata sme takuto napumpovanu zeleninu ci ovocie papali a nic nam nieje,ze? 😕 😉 no cisto ciste boom 😉

dididi30
10. pro 2008

alle je pravda,ze sa tolko nedovazalo, no to suhlasim 😖 ale sak nechcem sa vadit, ja len musim mat komentar....ale som za bio ale nie za kazdu cenu 😉