Štědrovečerný večeře s 1,5 letým dítětem

no_title
22. pro 2018

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, co dáváte při Štědrovečerní večeři takto malým dětem? Dělám lososovou polévku s hráškem a kukuřicí (tu naštěstí může, je zdravá, není v něm nic, co by vadilo).
Druhý chod je už trošku problém, to máme klasický salát i s majonézou a smaženého sumce. Trochu jsem zvažovala, co se salátem, ten by šel asi udělat nějak zdravěji (normální hrášek místo sterilovaného, místo majonézy by možná šel použít jogurt?) Problém je, že brambory nejí, jak je najde, tak je plive 😀
A taky otázka, jestli mu vůbec půjde ta ryba upravit nějak, aby to mohl i on (nevím vůbec, zda to má nebo nemá kosti). Jak to řešíte s jídlem vy?

makovaapanenka
23. pro 2018

@no_title Nevím, jak tu lososovou polívku delas, ale na druhe bych mu dala kousek lososa z te polivky (je bez kostí), k tomu uvarila oblíbenou přílohu, kdyz brambory neji, a nejakou zeleninu.

thalia
23. pro 2018

U nás dáváme to co nám. Starší měl mořskou rybu v 8 měsících, v 11 na vánoce kapra a salát. Mladší měl kapra a salát v 15 měsících. Letos jsou nějací nedojezení salátu, takže toho měli hromadu a kapra jen trochu 🙂).

eithelwing
23. pro 2018

Dcera je ve stejném věku a je to jedlík bez potravinové alergie. Úplně studené věci nemusí, takže salát ji dávat nebudeme, možná zdibne z talíře, ale jak ji znám, bude to konec. 🙂
Brambory má jinak ráda, takze pohoda. Jiná rychlá příloha je např kuskus. Nebo cokoliv, co dítě rádo.
U nás jsou jen klobásy, dcera nejspíš opět ochutná, ale budu pro ni mít omeletu. Polévku hrachovou neřeším, tu si dá.

barulina
23. pro 2018

Pokud neji brambory a ani kasi, udelala bychu co mu chutna. Asi bych to neresila. Moje dcera doatala v te dobe brkasi a kapea kdy kssm ji obrala jsn masko bez strouhanky

luciklim
23. pro 2018

@no_title my 13mes synovi odendame salat bez majonezy, s jogurtem. Kapra mu dame normalne akorat sundame strouhanku a rozmelnime aby v tom nebyla kost..🙂

misa357
23. pro 2018

Tak mu dej jen polívku. V roce a půl opravdu nepotřebuje dva chody.

pavelkamat
23. pro 2018

Dávali jsme rybí polévku. Do salátu jsem mu nedala majolku a kousek rybi (bez smažené krusty) dostal také. Ale je to všežrout a ryby miluje.

no_title
autor
23. pro 2018

@merope ne, nevybírali mu to. Dali mu řízek z kapra na talíř, ať si vybírá, což jako už uměl, ale bohužel jednu kost přehlídl a neuměl si poradit s tím zapíchnutím v krku.

alcar
23. pro 2018

Mam dvojcata 1,5 roku a vubec to neresim. Dostanou vykosteneho kapra, trojobal seskrabu, br.kasi s mrkvi a sterilovanym hraskem a normalni rybi polevku, kterou varim pro vsechny. Ani ta majoneza by jim neuskodila, ale spis si myslim, ze by ji nejedli.

verinikki
23. pro 2018

Máme dítě 13 měsíců - polívku hráškovou - před finálním osolením odeberu trochu a je to. Jinak rybku proberu a oddělám kosti, ze salátu dávám bokem brambory. Jinak dám ochutnat i normální salát - nedávám do něj nic, co by bylo nějak závadné, ale byla by jak čuně, chce všechno do ruk, takže na talířek ho dávat nebudu - jen suché brambory.

verinikki
23. pro 2018

@soda365
Majonéza má jediný problém kvůli nepasterovaným žloutkům - kup Hellmansku, ta je pasterované má🙂

zelenaesmolda
23. pro 2018

dala bych normalne detske jidlo,stejne z toho jeste nema rozum

no_title
autor
23. pro 2018

@zelenaesmolda No, mě jde spíš o to, jak si co nejvíc ušetřit tu práci s vařením. Jelikož už tak jsem o Vánocích u plotny od rána do večera, tak si vaření jídla ještě extra pro dítě chci trochu ušetřit a udělat něco alespoň podobného, co máme my (se stejným základem)

zelenaesmolda
23. pro 2018

@no_title tak losos s bramborem?nemusis ho smazit,staci udelat na pare

odula
23. pro 2018

@soda365 majonéza kupovana z pasterovanych vajec je v pohodě. ;)

odula
23. pro 2018

Mno... my budem.mít salát s jogurtem ( s majonézou nesnáším ) a protože krasavy nejí skoro nic ,tak kuřecí prirodní platek. Kdybych byla v Čechách vůbec to neřeším udělám kapra,strouhanku oloupu a miminu dam prekontrolovany(jakože vykosteny ) maso. Fertich. Kdyby jedla salát, klidně salát. (Není v něm nic spatnyho - brambory kořenovka vejce cibule okurky ) ale jak jsem říkala ten nevezme. Tak musím uvařit brambor :D nevidím důvod to nějak komplikovat pro 1.5 lety ditko ;)

merope
23. pro 2018

@soda365 Docela dost jsem zkoumala jídlo a pití v těhotenství. A výsledek? Opravdu kritická je listerióza a toxoplazmóza. Takže je potřeba si dávat opravdu velký pozor na špatně umytou zeleninu (hlavní zdroj listeriózy) a nepasterované mléko a cokoli z něj vyráběné (druhý kritický zdroj listeriózy) plus pro jistotu před věcmi, co se dlouho válely doma v lednici (kdyby se tam už objevila, tak zrovna teplotu lednice má ráda). Není potřeba se bát pasterovaného mléka ani sýrů z něj vyráběných (ani plísňových) - na rozdíl tedy od té zeleniny.

Další kritické je syrové maso (pokud si dobře pamatuji - tady si nejsem jistá, syrové maso nejím, tak jsem to tak moc nezkoumala), kde může být toxoplazmóza.

Salmonelóza nevadí miminku, vadí mamince - a to bez ohledu na to, zda jsi těhotná nebo nejsi těhotná. Takže pokud něco jíš standardně a nevadí ti riziko salmonelózy, není to v těhotenství o nic horší. Jen tedy pokud máš těhotenské nevolnosti, samozřejmě salmonelóza k tomu není úplně nejlepší záležitost. Ale pokud se bojíš, tak nedělej domácí majonézu, ale pořiď si kupovanou, kde máš jistotu, že je v pohodě. Jo a pokud budeš dělat majonézu domácí, tak salmonelóza je většinou když už tak na skořápce - takže vejce před použitím dobře umýt, rozklepnout a poté odložit skořápku a umýt si ruce. A můžeš být v klidu. Osobně používám syrová vajíčka často (koneckonců i v množství cukroví jsou) a právě v těhotenství důkladně hlídám to mytí rukou po manipulaci se skořápkou. Pokud máš vejce kupovaná, je riziko nákazy minimální - a pokud ještě hlídáš skořápku, drasticky ho snížíš.

@no_title No, 3,5 roku dítě mi přijde pořád ještě docela malé na to, aby si samo vybíralo kosti z kapra. Ale nevybavím si, do kdy dávala sestra dítěti kapra s vybranými kostmi (přemítám, zda porce pro děti náhodou předem nevyfiletovali - jde ty kosti snadno odstranit už při porcování). A jinak pokud chceš minimalizovat vaření, tak uvař dítěti, co pro sebe (pokud stejně kapra nejíš).

cuuza
23. pro 2018

My máme smaženou tresku se salátem a prcek bude mít tresku na másle s brkaší. Nevidim nic špatného na tom, že bude mít dětskou verzi. Aspoň mám jistotu, že mu bude chutnat a zvládne se najíst sám, má 15 měsíců.

zelenaesmolda
23. pro 2018

@odula to jsou vsechny kupovane ne?

odula
23. pro 2018

@zelenaesmolda no tak já bych si třeba jako tehu raději neudělala domácí majonezu z vajec od sousedky. Tak jsem to mysea ;) a taky tak, že kupovaný jsou z past. vajec tudíž v pohodě.

zelenaesmolda
23. pro 2018

@odula no vsak jo,vzdyt to rikam,ze kupovane jsou v cajku :D