Svačiny pro vybíravé dítě. Máte napády?

billi
8. srp 2019

Jake svačiny dáváte dětem?
Syn sám a dobrovolně nejí maso a masné výrobky a pečivo (ani sladké, to jí jen štrůdl). Z pečiva jednou za čas zvládne toasty, ale jen když si sám řekne.
Nemá rád kaše a pudinky, nechutná mu ovocné pyré, tvaroh v podobě domácího smetánka jen rozdloube.
Začínám mít pocit, že pořád ji to stejné. Ráno má křupky nebo jogurt, dopoledne nesvaci, maximálně zobne ovoce. Odpoledne se táhne ve znamení "mami, mám hlad". Má rád ovoce a zeleninu, ale to ho nezasyti. Takže pořád chodí a prosí.
K večeři dostává nejčastěji zeleninový salát nebo talíř, to doplňujem sýrem, někdy k tomu přidám vejce. To mám jistotu, že sní.
Ráda bych se odpoledne vyhla sladkým věcem, protože má pak příliš energie a nedá se uklidnit.
Máte nějaký nápad na svačiny? Určitě pak pouziju o do školy, protože to mě celkem děsí, že nevím, co mu budu dávat.

janule1940
8. srp 2019

A co prosím obědvá? Má nějaké obilniny? Luštěniny? Chápu, že nejí maso, ale byla by potřeba mu někde dlouhodobě dodávat komplexní aminokyseliny, to se dá nahradit kombinací luštěnin a obilovin v jednom jídle. Jí sladké? Já jsem asi v tomhle ohledu drsná, ale prostě nabídnu 2 varianty a pokud jednu z nich nesní (samozřejmě přiměřené množství, nemusí na sílu dojídat), tak neexistuje dostat do dalšího jídla cokoliv jiného a neexistují jakékoliv dobrůtky. Mám totiž sama v blízké rodině chlapce, který v dětství trpěl vybíravostí v jídle - první jedl jen křupky, rohlík, pribiňáky a smetanové jogurty, brambory a pár dalších potravin. Pak zas nic z toho nejedl a jedl jen papriku, kuřecí maso s rýží, polívečku s mrkví a pár dalších pokrmů. A tak se to proměňovalo celé dětství, až kolem 8 roku se to ustálilo na: pečivo bez zrníček, suché salámy, chipsy, maso libové, rýže, hranolky, párky, kečup, mleté maso, těstoviny čisté, klobásy, čokoláda bez oříšků, nanuk jen smetanový s čokoládou. Bezva co? Už bude za chvíli dospělý, trpí nadváhou, i když množstvím téměř nic nejí ...nesnídá, až obědvá...pak až večeře. Za celé dětství nejel na tábor ani na školu v přírodě, protože se bál, že se nenají. Na střední nejel na lyžák ani školní výlety. Sám to prostě už v sobě zlomit nedokáže. Začalo to tak nevinně, prostě řekl, že to nepapá, když mu byly 3-4 roky, když rodiče přitlačili, uronil slzičku, oni to nedali a když za pár hodin dostal hlad, dali mu, co chtěl, aby asi neumřel hlady. Chudák klučina. Neříkám, že jste tenhle případ, jen, že pokud je syn ještě malý, zaberte, ať pak není nešťastný později. Co zkusit obilninové dezerty? Rýžovou bábovičku s ovocem? Amarantový kopeček ozdobený ovocnou omáčkou nebo postrouhaný 85% čokoládou? Fajn, že jí vajíčka, sýr, ovoce a zeleninu. Vůbec bych se nebála omezit svačiny dopoledne na ovocné, odpoledne na sýr a zeleninu nebo vejce a zeleninu. Snídaně třeba polévka? Do té schováte krásně červenou čočku - buď do krému (dýňový, cuketový, mrkvový) nebo i do zeleninové polévky, bramboračky (čočka ji zahustí) atd. Polévka na snídani doplní tekutiny a minerály, když přidáte trochu miso pasty, podpoříte správnou mikroflóru a doplníte spoustu stop.prvků. Oběd a večeři (nebo aspoň jednu z nich) bych ale zkusila nějak rozpracovat, aby měl komplexní - zkuste se inspirovat v makrobiotických talířích, když syn odmítá maso. Nějaká pečená, smažená, dušená zelenina, zelenina smažená v hrašce, tempeh nebo tofu, kvašená zelenina, obilninová příloha (kroupy, jáhly, amarant, rýže, čirok, slzovka), můžete promíchat se lžící luštěniny a tím zajistíte příjem komplexní bílkoviny. Vím, že je to těžké, když se člověk dostane do stavu, že dítě vše odmítá, ale tam pak nastupují hranice, které stanovíte. Jakmile to překročí nějakou mez, už se těžko budou návyky měnit.

billi
autor
8. srp 2019

@janule1940 já jsem taky drsná. Má 5x denně na stole jídlo a když nesní, není nic do dalšího jídla. Vybírání neexistuje, kromě snídaně, to si vybírá a připravuje sám a připravuje i mně.
Jinak se jí to, co mají všichni. Sladké máme omezené na minimum.
Ale i tak jsou dny, kdy nic nejí, protože nechce, ale pak chodí a brečí, je hladový a protivný.
Takže kompromis. Někdy se mu podřídíme.
Dopoledne nesvaci. Maximálně zobne ovoce. Když mu dám svačinu, nejí oběd. Zeleninové má večeře.
Ráno polévku nesni. Polévka je oběd. On si nedá ani polévku k večeři.
Ve školce pak mají svačinu a tam prý jí celkem obstojně. Uvidíme, co přinese září. Přes léto se zase v jídle zhoršil. Hlavně on něco jí doma a u babičky to do pusy nevezme a naopak.
Obědy problém nejsou. To jí polévky (i vývary), luštěniny, běžně dělám jáhly, kroupy, pohanku, rýži...

konidana
8. srp 2019

A co obininovou kaši? Ani nemusi byt sladká pouze třeba trochu s ovocem a ořechy. Ja bych ji mohla k snidani furt kdyby mi ji nekdo delal😅. Podle mne idealni dopoledni jidlo. A fakt klasiku, uvarit zrní (pohanka, jahly, ovesne vločky, .... ) a dochutit ovocem , orechy, seminka nebo makem nebo navrch trochu bileho jogurtu. Nebo i odpoledni svačina.

konidana
8. srp 2019

Jinak u nas doma se synem to je taky takove mono tematické. Snídaně od malička chleba nebo rohlik s maslem a medem. Svačina do školy pečivo s máslem a tvrdým salamem nebo s hermelinem plus mrkev nebo paprika nebo jablko , večeře oblozeny talíř salámy sýry zelenina. To je asi tak z 90% furt stejný. Jinak ji normálně obedy večeře (kdyz se mu chce) , k snidani nebo svacine nejakou buchtu kdyz upecu...

billi
autor
8. srp 2019

@konidana kaši nejí.
My je snidame s manželem. On je nechce.
Tvůj syn ji normálně. Jak ji dítě pečivo, je to o hodně lehčí.

konidana
8. srp 2019

@billi a co treba čočkový nebo těstovinový salát ?

m_tina
8. srp 2019

kouknete na paleo stravovani, tam typy najdete 😉 vajickove muffiny zeleninove placky, orechy

ladyhacek
8. srp 2019

No přijde mi že moc možností nemáte nedivím se, že už nevím co a pořád točíš to samé
Ještě kolik mu je? Na toto jsi se ptala už na blogu ne?
Snídaně - můj syn nesnídal. Teď občas. Co jsem ho naučila je kaše, dřív je nechtěl. Začal jíst pohankovou ( od nominal, bez cukru, zalitou vodou) a na to hořkou čokoládu ( tu má rád) nebo skořicový cukr jinou nechce

Koukla bych se ma to paleo.
Okurku a papriku jí? Co ke svačině namazat pomazánkou ( z čočky, avokáda ...)
Dělají se různé druhy pečiva třeba jen ze semínek kde není psenicna mouka.

Těstoviny jí? Jak jí lepek? Pokud netrpí alergii mohl by si alergii na lepek vypěstovat

urtica
8. srp 2019

Máme to podobně, mám pocit, že dcera jí tak 8 jídel, která točím pořád dokola, nic jiného nesní, zkoušela jsem různé dětské recepty, všechno možné a nic... Jo, taky bych byla drsná - kdyby ve 4 letech neměla necelých 15 kilo..:-/.

klea81
8. srp 2019

@urtica stravu předkládá rodič, dítě volí jen zkonzumovane množství. Dítě musí 16x ochutnat, aby si zvyklo, takže to nemůžeš vzdát po prvním pokusu....

urtica
8. srp 2019

@klea81 To jsme fakt nevzdali, tomu věř...ale je to dost ubíjející..a pokud nejí vůbec a je na spodní hranici normální váhy...

m_tina
8. srp 2019

@urtica 15kg ve 4 letech neni zadna tragedie 🙂 syn ma 3 a ma cca 13,5 takze hkdne podobne, ve 4 bude taky mit max tech 15 a on ani nema po kom, manzel mel v prvni tride 18kg a ja taky tak nejak

btw co ja bych dala za to, ze by mi dite nejedlo pecivo! maso taky moc neji, aktualne sni z obeda jen suchou ryzi, jinak nic, proste je hlady... obed jogurt, svacina ovoce, obed maso zelenina - neji, na svacinu syr, vajicko, zelenina, ovoce, orechy, kokos a na veceri vetsinou toust se zeleninou

billi
autor
8. srp 2019

@m_tina ono to taky není super, když nejí pečivo. Chybí cokoliv na "zahuštění" v žaludku.

@ladyhacek pečivo nejí. Je jedno, jak vypadá. Nejí ani domácí buchty, bábovky... Abych mu nekřivdila, občas si dá, třeba ve školce a u babičky. Doma ne.
Ano, pomazánky dělám, ji je lžičkou.
Se zeleninou problém nemá. Tu ji hodně a nenapadá mě zelenina, co by nechtěl. Má rád i kysané zelí.

Na to paleo kouknu.

m_tina
8. srp 2019

@billi ja na pecivu nevidim nic, co by telo potrebovalo, proste pro me je to prazdna energie a neni potreba, sama ho nejim a nechybi mi... na paleo koukni, me tento smer dava nejvetsi logiku a hodne se mi libi, jen mi moc doma nejde aplikovat :(

prejeta_zaba
8. srp 2019

@janule1940 Bohužel mám pocit, že tím příbuzným popisuješ budoucnost našeho syna, který už od prvních příkrmů odmítá vzít jakoukoliv normální stravu do pusy, prakticky 3. rok žije na suchých přílohách, pečivu, smaženém a mléku. Věř, že není dne, kdy bych na to nemyslela, že s tím absolutně nesouhlasím a nebudu dítěti takhle prasit jídelníček, ale co chceš reálně dělat. Ono to fakt nemá řešení. Vysvětlování po dobrém, to dítě vůbec nezajímá, nějaké úplatky - když sníš okurek, můžeš si dát čokoládu, to je přímá cesta k obezitě a jako jak jinak, násilím? Dítě už je z toho tak vystresované, že už nevím, jestli nadavuje protože se mu to jídlo fakt tak příčí nebo je to psychicky, že si řekne fuuuj, to jíst nebudu a dělá scény. Nacpat mu to do pusy několik dní za sebou aby si zvyklo? Nebo nechat hladovět, dokud to nesní? A co když bude radši hladovět týden, než aby se vůbec dotklo zeleniny? Ono se o tom skvěle polemizuje, dokud to nemáš denně doma. To by člověk nesměl nic a nikam, aby se nakonec hladové protivné dítě něčeho nenajedlo. Podle mě jediné, co lze dělat v těch extrémních případech, je řešit kalorický příjem a v žádném případě nedokrmovat "aby chudinka neměl spodní hranici váhy" a doufat, že to jednou zlomí dítě rozumem. Potože, když si představím sebe, že nějakou potravinu nejím (třeba syrovou cibuli) a někdo mi ji začne tajně cpát do jídla a nutí mě ji sníst a cpe mi ji do pusy, tak je mi zle jenom z toho pomyšlení a rozhodně si příště neřeknu aha, je to vlastně dobré, budu to jíst, že.
@urtica 15 kilo ti přijde málo? Určitě bych nedělala nějaké zbytečné ústupky a vykrmování. Vždyť je to úplně akorát váha, tak ať ji zbytečně nezvykáte na nezdravé a příliš kalorické potraviny...
@billi syn ti v podstatě jj extrémně zdravě, to ne super, ale chápu, že když je pořád nevrlý z hladu, musí to být nepříjemné. Napadlo mě akorát asi luštěninový základ pomazánek a dělat mu do školy kelímky s pomazánkou a k tomu třeba tu zeleninu, nebo nějakou formu pečiva nesnese - třeba knackenbroty, ruzné "polystyrény", nebo třeba nějaké domácí rýžové, pohankové apod. ...? A to paleo je dobrý nápad.

urtica
8. srp 2019

@prejeta_zaba Eh...ne, není to dramatické, je na percentilu 10-25 - záleží na konkrétní tabulce (má necelých 15, spíš 14,5) a ne nevykrmujeme ji, ale je fakt, že nechat ji hladovět celý den (jedno jídlo v pohodě) jen proto , aby snědla to, co jsem jí připravila - na to nervy nemám. Vlastně jsem spíš chtěla vyjádřit solidaritu a podporu tazatelce, tj. vše.

billi
autor
9. srp 2019

@urtica syn je pod desátým percentilem.
Starší syn byl i pod čtvrtým, ale starší syn ji vlastně vše, ale malé porce.

steppp
Odpověď byla odstraněná
Zobraz