Synovi budou 4 měsíce. Přemýšlím, zda začít přikrmovat

mami29
25. lis 2011

Holky poradte, Vasikovi budou za chvili 4 měsíce a přemýšlím zda začít s příkrmy. Počítám že už bude mít přes 8kg a teď kojím přes den co 2hodiny abych ho uspokojila. Jsem už unavená a dost hubnu.
Doteď je plně kojený.
Nahradí mu např. mrkvička jedno kojení nebo to je jen "svačinka" ?

llluckaaa
25. lis 2011

@mami29 Já být tebou, tak ještě vydržím, a nezačínám tak brzy. Třeba je to jen chvilková záležitost a bude mu brzy stačit po třech hodinách. A jak jste na tom v noci?

mami29
autor
25. lis 2011

@llluckaaa Takhle kojim od zacatku, nikdy nevydrzel dyl jak den na 3hodinach. V noci jak kdy vetsinou 4 3 3 (pauzy mezi jidly).

kami1984
25. lis 2011

co bych za to dala zase kojit.. maly taky nevydrzel dyl jak 3hodk,y

mami29
autor
25. lis 2011

@kami1984 ja kojit budu dokud to pujde jen mam pocit ze 8kg mimi potrebuje uz vetsi energeticky prijem

kami1984
25. lis 2011

on uz ma 8kilo, tak tomu rozumim,ale zase to mliko se meni podle potreby. me maly prso prestal chtit:(( uz je to asi emsic, mel pres 6kilo.. chci to zase zkousit, tedy zkousim, alespon at si cucne apak UM nebo presnidavka...
ale minimalne 3tydny mame jeste cas, nekde jsem cetla, ze kojene deti nemusi prikrmy do 6mesicu..

mami29
autor
25. lis 2011

@kami1984 jjj je to otesanek, ve 3. mesicich mel 7,7kg a kdyz se na nej a na me dr podivala tak se zeptala jak dlouho jeste vydrzim.

llluckaaa
25. lis 2011

@mami29 Aha. Ale v noci to není zas tak špatné. Já na tvém místě bych spíš nejdřív zkusila změnit svůj jídelníček. Aby toho bylo dost, pravidelně a obsahovalo to všechny potřebné živiny.

mami29
autor
25. lis 2011

@llluckaaa prdi snad i po vode a sucharech takze docela problem jist "poctive"

@kami1984 nahradi mrkvicka kojeni nebo je to jen "na chut"?

mami29
autor
25. lis 2011

@llluckaaa tedy prdi spise trapi se ☹

llluckaaa
25. lis 2011

@mami29 Hm, tak to mi ho líto. Ale mně třeba na prdíky změna jídla nepomáhala. Radši bych si opravdu nandala víc jídla (dost masa, přílohy, kvalitní olej, z toho se snad neprdí... se zeleninou opatrně) a jemu to zkusila řešit probiotiky nebo jinými vymoženostmi, co na to jsou (ikdyž nám popravdě nic extra nezabíralo). Mrkev toho v sobě moc nemá, leda bys přidala brambor a olej. Když tak pěkně prospívá, znamená to, že mu mlíčko stačí. Nám příkrmy bolest bříška spíš zhoršily, jak se to zahustilo, tak měla malá problém se vykakat.

dana3262
25. lis 2011

@mami29 ja bych v zadnem pripade neprikrmovala tak brzy, natoz nahrazovat davku mleka. Je to zatez na organy a mlicko mu evidentne staci. Zkus hodne a KVALITNE jist, jestli hubnes. Nebo nech mlicko manzelovi, at mu ho da. My taky kojime, co 2 hod 😝 . Pres den to jde, ale vecer prave nechavam muzi mlicko. Ve 22h nakojim a pak az ve 2, aspon pak trochu spim, jinak ty noci jsou des. Starsiho jsem nechavala pricuclyho celou noc, ale to az tak od 8.mes. Kojila jsem ho plne skoro do 10.mes a taky byl docela bečka 🙂 a ja taky nejsem zadnej herodes (53kg/175cm). Je to unavny a nekonecny, co? 😖

mami29
autor
25. lis 2011

@dana3262 dekuju za rady, asi vydrzim dokud to pujde.

kami1984
25. lis 2011

nenahradi, maly treba sni 3-4lzicky zeleniny, pulku vykopne ven adocpe se mlikem, proste pomalu zkousime, jablicko ma rad, sni celou presnidavku,ale do 2hod ma hlad, po presnidavce pravidelne usina🙂
v noci mi spal pekne, budil se co 4-5hodin

jop
25. lis 2011

@mami29 já teda nevím, ale pokud tě to takto vyčerpává a malý je tak hladový a velký, tak bych začala přikrmovat, ale ne jídlem, ale UM. Od ukončeného 5. měsíce bych klidně dala příkrmy. Ono je teď trend, že se má plně kojit do uk. 6. měsíce, ale každou chvíli říká někdo něco jiného a já osobně bych se řídila spíš tvým pocitem a vaší konkrétní situací. 8 kg je fakt mazec 🙂 Nevím, asi s tím většina maminek na MK nebude souhlasit, ale já myslím, že nejsme dojné krávy, které by měly dávat mléko za každou cenu... ale to je věc názoru.

sasanka03
25. lis 2011

Tak mi začali přikrmovat od ukončeného 5. měsíce, prý se to právě už posouvá a to i pro plně kojené děti. Musím říct, že jsme už bojovali od 4. měsíce (večer jsem kojila po 1 hod.,hodině a půl, 2, ale vydrželi jen s kojením, nechtělo se mi dávat UM jen na ten měsíc. Počítej s tím, že minimálně bude trvat týden, 14 dní, než najedete na plnou dávku příkrmu (mrkvičky), která by nahradila jedno kojení.

weri1
25. lis 2011

taky bych dala um, určitě ho víc zasytí než dvě lžíčky zeleninky, zkus vydržet, já kojím pořád co dvě hodiny už patnáct měsíců ale nehubnu, bohužel, 🙂 asi proto, že i dost jím

mami29
autor
26. lis 2011

@weri1
@jop Me uz se dr. ve 2,5 mesici ptala jak dlouho to jeste vydrzim. Uz kvuli te cetnosti kojeni, tak jsem si rekla ze zkusim min do toho ukonceneho 4. aby byl jen kojeny.
Uvidim jak dal. Zkusim dal kojit ale asi mu zacnu davat ochutnavat, nektere studie rikaji ze i kojene deti by meli pomalu zacit uz pred tim 6.mesicem. Na UM se mi nechce, spise bych zkousela postupne na noc kasicku.
I kdyz dnes mi spal 6hodin v kuse. 🙂

dana3262
26. lis 2011

@mami29 u me detska neverila ani ze ho donosim 🙂 ted na kontrole po 6ti nedeli (pribrala jsem z 51kg na 53kg) rikala, ze uz pomalu prestavam vypadat jako kostra 🙂 Ja si zas myslim, ze kojeni co 2hod neni nic neobvyklyho a my teda v podvecer taky jedem po hodine 🙂 , ale ja jsem zas proti prikrmum a proti lepku brzo atd, takze to je fakt nazor od nazoru. Drz se a delej si omacky, ty jsou super. A taky neverim, ze by melo jidlo matky nejaky extra vliv na prdy ditete, pokud se nenacpes zelim nebo fazolema nebo cerstvym chlebem a tak. Nektere deti na to trpi vic, jine min.. Treba indky to vubec neresi a ladujou se cibuli.

llluckaaa
26. lis 2011

@sasanka03 Já teda žádné názory na to, že se mají kojené děti přikrmovat už od 5. měsíce nečetla. Píše se to u miminek na UM, že se může začít s příkrmy už s ukončeným 4. měsícem, ale zatím jsem nikde nenašla vysvětlení, proč tomu tak je. Ale ani s UM bych na to nespěchala a čekala do 6. uk. měsíce. Pořád nevidím žádnou výhodu v tom, když se přikrmuje dřív. Je s tím víc práce, trvá to dýl a nehýbající se miminka mají problém se vykakat. A že se pak nemusí krmit tak často, tak u nás to neplatí - intervaly krmení máme max po 2,5 hodinách, nepřijde mi to zvláštní, tak to dodržuji i já sama jako součást racionální výživy 🙂 A jinak mně se mimčo (10 měsíců) budí v noci po hodinách nebo i častěji a hladem to určitě není.

sasanka03
26. lis 2011

@llluckaaa Přišla s tím moje doktorka. Už si nevzpomínám, kde to četla, jestli vydala WHO nějaké vyjádření....???Důvodem bývá uváděna lepší tolerance na potraviny, které mohou způsobovat alergie.Právě že dokud se co nejvíc kojí a zaváději se potraviny, lépe to dětské trávení snáší.Nevím, každopádně je to vždy jen doporučení a na mamině je, aby vše zvažovala. Já bych ale rozhodně nezačínala dřív jak v ukončeném 5.měsíci.
U nás to bylo tak, že malý ze začátku přibýval 550g za týden a to jsem kojila po 3 hodiných a jen 5 minut, pak už jen 80-100g za týden, takže evidentně měl hlad, byl to pro něj skok. No a my se shodly, ze nebudeme učit dítě na flašku, protože pak by rozhodně kojení šlo stranou.Navíc s tebou nesouhlasím, že se děti nepohybujou, začínají se točit na bok, některé i přetáčet. S kakáním jsme problém neměli a to jsem do 3. měsíce trpěli a to dost na prdíky, kdy nic ale fakt nic nezabíralo a příkrmem se to naopak zlepšilo. Pro mě navíc je fakt jednodušší uvařit za 10 minut oběd než pořád dokola vyvařovat lahve a to nepočítám ty peníze za UM.

llluckaaa
26. lis 2011

@sasanka03 Já určitě myslela, že se příkrmy mají zavádět, dokud se kojí, ale až po ukončeném 6. měsíci. Jasně, pokud mimčo nepříbírá, tak nejsem proti začít trošku dřív (ale pod ukončený 5. měsíc bych jako ty nešla).
To nebylo myšlené tak, že se všechny děti nepohybují, já vím, že kolem čtvrtého začínají přetáčet a to výborně zabírá na koliky i zácpy. Já myslela tak, že ty děti, které to začnou dělat později (a znám jich dost, některé s tím otáčím začly po 6. i pozdějším měsíci), tak by jim to mohlo přidělat těžkosti. Přijde mi teda jednodušší vymýt flašku od mlíka a pak jí strčit na chvilku do mikrovlnky než mýt kastrůlek, nůž, škrabku a mixér - ale asi záleží na tom, jaký na to má kdo systém.

romcovaklarka
26. lis 2011

@mami29 Ahoj, ad váha miminka - malej měl ve 4 měsících 8 kg, teď má 5,5 měsíce a nevím kolik přesně váží, ale jistě přes 9 kg a je plně kojený, rozhodně bych neřekla, že mu to energeticky nestačí, takže váhou to podle mě nebude. A pokud jde o prdíky, zkoušela jsi dávat probiotické kapičky bio gaia? Nám hodně pomohly. Jinak s příkrmy takhle brzo bych se určitě napřed poradila s dětskou dr., protože u kojených se doporučuje po ukončeném 6. měsíci, pokud projevujou velkou touhu po "dospělém" jídle, tak o pár dní max. o 2 týdny dřív.

kachen
26. lis 2011

Naprosto souhlasim s @jop. Vzala jsi mi to z ust. 😉Presne, nejsem dojna krava. Hlavne se ridit vlastnim rozumem. Nekde se fakt pise zacinat uz mezi 4. - 6. mesicem. Prase aby se v tom vyznalo. Kazdou chvilku vymysli neco jinyho. Hele, nekdo asi napsal bakalarku na tema, ze s prikrmama se zacina az od 6. mesice, ted zase mezi 4 a 6. Za par let to bude zase jinak. Ja na tohle dlabu, protoze me to fakt nebavi. Misto toho, abych se venovala decku, tak mam jako cist nejnovejsi studie nebo co? male bude za 3 tydny 6.mesicu, dneska dostala dyni a jak ji jela. Jablko ji babicky nacpaly uz ve 4.mes a je v pohode.

romcovaklarka
26. lis 2011

@llluckaaa Je fakt, že mně to taky říkala dr., a i dalším kamarádkám se stejně starými dětmi, že po uk. 5. měsíci mám začít dávat denně pár lžiček kaše s lepkem a asi v 5,5m začít zeleninku. Ale já to zatím odložila 😅

kacci
26. lis 2011

nečetla jsem diskuzi, jen reaguji: nejde o energetickou výživnou, dítě přibývá i jen při kojení, ale mateřské mléko už nepokrývá vitamíny, železo a pod.

leedak
26. lis 2011

ahojky.podle nejnovejsich vyskumu se ma zacinatam s prikrmama od ukonceneho 17 tydnu u plne kojenych.Je to proto,ze to mleko jakoby lepe chrani pred moznou alergiu na jakoukoliv potravinou..Ale spis bych to nazvala jakesi ochutnavani.
Mrkvicka samotna ho moc nezasyti ,skus pridat bramburku,cuketu,brokolici a tak pod.hlavne pomalu.
ohledne kapek Bio-gaia.moja znama v lekarni nam je vyslovene NEDOPORUCILA.pry je to jenom reklama .skus laktobacilky a pod.

leedak
26. lis 2011

@romcovaklarka cim pozdej se zacina s prikrem tim horsi to muze byt,protoze miminko se hur adaptuje na nove chute.kazdopadne v pul roku uz by jsem necekala🙂

leedak
26. lis 2011

@jop naprosty souhlas.dojna krava je super vyraz:DD

llluckaaa
26. lis 2011

@kacci Tak s tímhle rozhodně nesouhlasím, do 6. ukončeného měsíce má dítko v mateřském mléku všechny potřebné vitamíny, pokud se jeho maminka správně stravuje. A pokud dítko trpí nedostatkem železa, tak mu to doktoři ordinují v kapkách.

romcovaklarka
26. lis 2011

@leedak Čím později tím hůř - to zase asi ne, to bychom do miminek cpali mrkev už v porodnici 😀 Myslím, že kolem toho 6. měsíce je právě miminko na příkrmy ideálně "nastavené", nečekala bych třeba do 8, i když pokud jsou dispozice k alergiím, doporučuje se plně kojit i do 7 měsíců. Jinak tady http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/ jsou doporučení světové zdravotnické organizace, v třetím mini odstavečku se píše: Výlučné kojení je doporučováno do šesti měsíců věku, s pokračujícím kojením společně s vhodnými příkrmy do dvou let věku nebo dále 🙂

Pokud jde o kapkdy bio gaia, někomu třeba nepomůžou, nám pomohly hodně. Do měsíce měl malej dost problémy s bolavým bříškem, pak jsem začala dávat kapičky denně a asi po týdnu se to upravilo, pak když nám došla první lahvička, tak jsem je pár dní nedávala, než jsem je zas koupila a bylo to horší, nyní zase dáváme, jím skoro co chci (tedy luštěniny ne, ale udělám si klíďo i salát z čínského zelí nebo si dám z pekárny ještě teplý chleba) a v pohodě 🙂