Systém zavádění příkrmů. Čím jste se řídily?

dejvitka
9. kvě 2020

Prosim o radu jak zavadet prikrmy. Prosla jsem toho dost a vsude neco jineho.
Jsou tabulky, kde dite 1.mesic ma jen zeleninu, 2.mesic maso a lepek, 3.mesic ovoce tzn az 3 mesic ma treba 2 jidla denne, zbytek MM. Pak jsem ale narazila na ruzne tabulky, kde zelenina 2 tydny, pak hned ovoce, maso, kase. Takze za mesic az dva ma dite 4 jidla denne. Cim jste se řídili? Diky moc

fandysek_1
9. kvě 2020

@dejvitka o jak starém dítěti se bavíme? Je na UM nebo kojené?

martiniquest
9. kvě 2020

Ridila jsem se knizkou Vim co mi chutna a webem jidlodotlapky.cz

me_druhe_ja
9. kvě 2020

Já osobně bych se řídila i vlastním citem a rozumem. A taky, jak dítě basti. 🙂 Jako zjistit si nějaký info, jak a co, ale rozhodnout se podle sebe a dítěte. 🙂 Moje je plně kojeny, ale začla jsem od ukončenýho 5. měsíce. Teď akorát končím první měsíc a jedl jen zeleninu na oběd. Napřed 20-30g a teď už frčí 160-180g na pohodu. Takže jedno kojení plně nahrazeno. Od příštího týdne mu začnu dávat maso a po 14 dnech lepek, když to půjde. Od dalšího měsíce přidám ovocnou svačinku a od dalšího měsíce už jogurt, kaši a tak. Ráda bych, aby kolem 9-10m měl už přes max jedno kojení. Ale uvidíme, jak se to vyvine. 🙂

lolam10
9. kvě 2020

Tim co mi rekla dr.u nas 1.m jen zelenina(po 14dnech maso) a 2.mesic i ovoce...rekla bych ze to neni tak stezejni,mesic sem mesic tam,ale lepsi nezacinat hned ovocem aby dite pak chtelo i neco mene sladkeho jako zeleninu a tak a ne vse naraz...

puhelin
9. kvě 2020

U dcery jsem jela blw. Ted u syna uz to jedu trochu punkove, takze v 9 mesicich stale vse ochutnava. Do roka urcite bude mit (jako segra) jidlo pouze k ochutnavani a stale bude hlavni slozkou kojeni.

Blw (ve strucnosti) spociva v tom, ze vse ochutnavaji. Jidlo nemaji mixovane, ale napr. podusene v pare, velikost jako hranolka, aby se jim to dobre drzelo v ruce. Dava se cokoliv, co jim muze chutnat, treba co je ted sezonni, klidne vic druhu najednou. Jde o to, aby vizualne poznali, co jedi. Jakou to ma barvu a soucasne jak to chutna. Je to zaroven i praktictejsi, nekrmim lzickou, krmi se rovnou sam.

amazonkajanik
9. kvě 2020

@dejvitka vítej do klubu 😂 taky jsem v tom měla zmatek. Brožury od Hipp,Hami,Sunar a každá tvrdila něco jiného. Tak jsem to nelámala přes koleno a vzala to pozvolna. Prvních 14dní čistě zelenina, dva dny jedna,pak druhá,třetí. Samozřejmě vedla mrkev,je sladká. Pak jsem přidala ovoce,hlavně borůvky,švestky,protože mrkev stavěla. A když nadešel čas,začaly masové příkrmy. Zpočátku jsem kupovala,ale od 7měsíce vařím,je to lepší , levnější a hlavně vím,co malému dávám(suroviny domácí). Dnes mi kupované ani moc nechce,dávám jen,když moje na cestách dojde.

malenka3
9. kvě 2020

Jedu už druhé dítě a je to úplně jiný kafe. Prvorozená snedla, co dostala a byla žrout od první lžičky. Takže prvních pár týdnů zelenina (držím se toho, že vždy tři dny na novou potravinu, takže na měsíc to je 10 nových druhů zeleniny), pak přidávat maso, žloutek, lepek, pak až ovoce, to mi vyšlo až tak za 2 měsíce nejdřív. Začít třeba na oběd a jak se dostane na slušnou dávku, pak můžeš říct,že je nahrazeno jedno kojení/ UM a můžeš rozšiřovat na další jídlo.
Jenže... Druhorozená jede svoji cestu. Nejí nic. Pomele v puse, horkotěžko něco spolkne. Plně kojená, už přes tři týdny jedeme zeleninu, zkusili jsme rýžovou kaši, nejí nic. Zkusila jsem domácí, koupené, různé teploty, i BLW, nesní nic, ani jednu lžičku, to jsou fakt minikousíčky, co do ní padne. Takže jedu dál tempem 3 dny na novou potravinu, ale s takovou bude plně kojená ještě na Vánoce a k žádné náhradě jídla fakt nedojde 😁

slunea
9. kvě 2020

Podle mě na tom tolik nesejde, hlavně, aby dítě mělo něco v žaludku... Jestli to bude hlavně mléko, nebo už spíš zelenina, je v těch začátcích jedno. A taky dítě si řekne samo. Některé se na tebe hladově kouká, když jíš, některé by se zase jen kojilo...
U staršího synka jsem začínala hlavně zelenou zeleninou, u dcerky už podle toho, co jsme měli k obědu my, jen jsem jí to před osolením oddělila a mixla. Ale stejně pak odmítala lžičku a chtěla kousky. Večeře jsem zavedla, když se mi zdálo, že jim jenom mléko na zasycení nestačí... To prostě poznáš, není třeba mít na všechno tabulky atd. Stejně ty tabulky jsou pro "průměrné dítě", to tvoje znáš nejlíp ty ;)

dejvitka
autor
9. kvě 2020

Holky moc diky, ja jsem proste povahou takova sprtka a chci mit vse spravne a bojim se abych prckovi nejak nezavarila nevhodnym jidlem. Jsme zacatek 6.mesice, zatim prikrm nemel, jen se chystam 😀. Uklidnily jste me, asi v tom hledam moc vedu.

dejvitka
autor
9. kvě 2020

@amazonkajanik ano, presne tak. Dostala jsem u pediatra brozury a hotovo. Ale kazda diametralne odlisna 😀. Taky chci neco koupit ve skle ze zacatku, pisou to i na webu kojeni.net, pak chci varit. Diky moc 😊

dejvitka
autor
9. kvě 2020

@fandysek_1 kojene, zaciname 6.mesic, zatim bez prikrmu

dejvitka
autor
9. kvě 2020

@martiniquest dekuji, uz to vse studuju

dejvitka
autor
9. kvě 2020

@puhelin diky

dejvitka
autor
9. kvě 2020

@malenka3 to je presne krasna ukazka toho, ze na deti muzem jit jak chcem a stejne to bude po jejich 😀. Nas prcek zatim o jidlo extra zajem nejevil, i kdyz posledni 2 dny zaznamenal, ze jidlo existuje a chtel by aspon osahat. Tak mozna zajem brzy bude, tak jsem zvedava

amazonkajanik
9. kvě 2020

@dejvitka jinak docela dobré je do začátku Hami,první lžička 😉 bacha na Hamánek,je to dohušťované škrobem,malý se mi na tom dost dávil i když jsem se to snažila rozmíchat. Pak jsou dobré z DM ty jejich bio. Až začneš sama vařit,udělej si domácí bujon 😉 všude píšou kojeneckou vodu a syn tomu moc nedal,se nedivím,bylo to 🤢
Co jsem začala dělat vývar z kostí a pak redukovala do bujonu,na kterém pak dusim maso, dovařuji brambory a zeleninu ,tak to baští(+přidávám tymián od 9.měsíce ). Občas mu i táta užere 😂

marti89
9. kvě 2020

@dejvitka Začínala jsem na ovoci, protože trpěl na zácpy, potom jsem přidala zeleninu, maso a ryby. A přiznam se, že striktně jsem nedávala 2 dny jednu věc, ale obvykle nealergizující potraviny rovnou v kombinaci. Ostatně i skleničky v obchodech málokdy seženete jako jednodruhové. Takže třeba mrkev-jablko, banán-hruška, špenát-jahoda, brokolice-hruška, květák-mrkev, bramborová kaše-ryba. V 6. měsíci už ochutnal i vepřo-knedlo-zelo, svíčkovou.. Tuším v 7. měsíci že je alergenní okénko, kdy se doporučuje kontakt s lepkem, ten jsem zařadila později, zbytečně zatěžuje střeva.. Ideální jsou mixovaný polívčičky a postupně nechávat kousky, ať se je naučí zpracovat..

dejvitka
autor
9. kvě 2020

@amazonkajanik dekuju 😊. Ja jsem prave koukala na to slozeni a docela jsem se divila, ze v mnohych skrob, nebo doslazovana zelenina stavou z hroznu..
Vyvar by me nenapadl, casem zkusim.

amazonkajanik
9. kvě 2020

@dejvitka hlavně se nelekni,že bude lehce slaný. Mohou za to minerály obsažené v mase,které se uvolní dlouhým vařením. V nouzi se dá díky nim solit i popelem ze dřeva 😉

mariegroth
9. kvě 2020

To je prave ten problem...sto zdroju, sto jinych systemu. My treba delali jednodruhovou zeleninu tri dny po sobe. Cekali jsme, jestli bude nejaka spatna reakce. Pak pozvolna ovoce. Pak kombinovat, ochutnavat alergeny...podle me si v tom najdes sama system. Kazda z nas to dela asi trochu jinak. Ono do toho prvniho roku je to stejne spis jenom o ochutnavani.

malenka3
10. kvě 2020

@mariegroth já myslím, že to právě ten problém není. Protože sto zdrojů, sto jiných systémů, tak to není taková věda, aby když to uděláš jinak, se zbořil svět. A u nás je zářný příklad, že si to dětičky udělají po svém, dvě děti, stejné geny a úplně jiný přístup 🙈 se obávám, že druhorozená začne pak rovnou svíčkovou se šesti, protože se mi na ty dílčí kombinace zvysoka vykašle. 😂😂

mariegroth
10. kvě 2020

@malenka3 No ano, to souhlasim. Spis jsem to myslela tak, ze casto se v tom maminka muze ztratit a citit se, ze dela neco spatne.

malenka3
10. kvě 2020

@mariegroth jj, to máš pravdu. Zvlášť u těch prvních dětí. Já sama vidím, že teď s druhým spoustu věcí už tolik "nehrotím".

martiniquest
10. kvě 2020

100 zdroju, 100 nazoru. A ted si vemte, ze v Asii dite jako prvni ochutna ryzi a rybu nebo treba kari 🙂 Proste jiny kraj, jiny mrav.
Co me ale prekvapuje, jak se v Cesku vseobecne prikrmy zavadi velice rychle. Pritom do roka je dite kojenec a uz ze samotne podstaty slova "prikrm" je jasne, ze jidlo je do roka pouze jako doplnek k mleku, na seznamovani, ochutnavani, ale hlavni slozka jidelnicku ma byt mleko. Az v roce se ma tento pomer otacet.
Nas syn dostaval prvni prikrmy od ukonceneho 6.mesice, ochutnaval, ale realne zacal jist (tzn.ze snedl dve az tri jidla denne) kolem 9-10 mesicu.

puhelin
10. kvě 2020

@martiniquest Jde to urcite ruku v ruce s temi moudry jako "v pul roce neni mleko vyzivne" "imuno okno" "dej mu kasi, at ti spi" "bez si uzivat, ja hp vezmu k nam na prazdniny"...

malenka3
10. kvě 2020

@martiniquest no já si teď od sestřičky u ped vyslechla, že dítě pak v roce nebude umět jíst 😂🙈

petulejan
10. kvě 2020

Řídila bych se selskym rozumem hlavně. Mala jedla z kraje,pak vše odmítala a teď zas jí krásně. Takže bych se neřídila žádnýma tabulkama extra,nastuduj co smí a co ne a podle toho vař. Vždy jsem ji nabídla,když nechtěla,tak jsem dala klidně týden pauzu a skusila zas. A tak pořád dokola až se rozjedla sama. Má deset měsíců a dávám jen oběd. Jinak kojím. Občas ovocná presnidavka,kousek rohlíku,jablíčko,pomeranč. Vše o co jeví zájem.

martiniquest
10. kvě 2020

@malenka3 Tak to je dobry hlod 🙈 Proboha, jak takovi lide muzou pracovat ve zdravotnictvi?! Mne minuly tyden pediatra vykladala o imuno okne. Radeji jsem mlcela

eithelwing
10. kvě 2020

Použila bych vlastní rozum. 🙂 A potřeby dítěte. Načetla jsem si pár knih, nějaké rady měl pediatr a já si z toho vzala to, co mi sedělo nejvíce. Matky jsou schopné se o zavádění příkrmů do krve pohádat. 😂
Začínala jsem v době, kdy měla dcera skoro dvojnásobnou porodní váhu a začala o jídlo jevit vážný zájem. Bylo to na konci 4. měsíce, a to byla plně kojená, takže tím jsem hned porušila jedno pravidlo. 😂 Dva měsíce to bylo oťukávání, vyzkoušela možná 4 druhy zeleniny. Pak dostala chuť. Minimum 3 dní pro vyzkoušení nového druhu zeleniny jsem zachovala, přidávala jsem, jak se mi chtělo, jak jsem měla zrovna co k dispozici. Vyšlo nám to hezky na úrodu na zahrádku, takže hodně ze začátku vedla dýně, cuketa. Mrkev taky chutnala.
Co se týká častosti... Řekla bych, že dlouho měla první příkrm kolem oběda. Když jsme ze zeleniny ozkoušeli ledaccos, začala jsem dávat odpoledne ovoce. Po čase večer kaši, čímž jsem vyzkoušela lepek. Až po prvním roce se dalo říci, že má příkrm k dopolední svačině, k obědu, odpoledne a večer. No, možná až v roce a půl. Ráno a večer měla kojení, někdy si cucla mezi tím, ale ztrácela zájem.
Netlačila jsem na nic, prostě v klidu. Nikdo nemá zaručený recept na to, jak to udělat. 🙂