Tápu v přikrmování 8měsíční dcery

lrg
8. lis 2013

Dceři bude příští týden 8 měsíců a od září máme příkrmy, kvůli neprospívání. Stále kojím a chtěla jsem přikrmovat UM, ale naše Ema jakékoli odmítá, cokoli, z čeho je cítit umělé mléko plive, i kašičku. Abychom neskončili v nemocnici, rozhodla jsem se jí vykrmit rychle jinak, takže jsem musela urychlit ten několikatýdenní proces zavádění nových potravin a dávala příkrm v poledne i k večeři. Naštěstí se toho chytla a po pár bojích už papá hezky, i masíčko. Žravec to tedy rozhodně není, ale když je vše ok, sní za den příkrmu kolem 200g, k tomu je asi 5x denně kojená. Vypadá spokojeně, začala přibírat, ale nějak si nejsem jistá tímhle systémem, který jsem zavedla a doufám, že mi někdo poradí.

1. četla jsem, že by v 8 měsících měla vypít ještě půl litrů mléka, ale já si myslím, že to už nedáme, na jedno kojení dá tak 80 max, mlíčko je, ale prostě jí to stačí. O Um už jsem psala, že nechce. Zkoušela jsem i nějaké termixy od hamé pro kojence, ale taky bez úspěchu. Jogurt pro dospěláky se jí bojím dát a tak nevím, jestli zkoušet jí nutit UM, nebo jak se tohle řeší, když vypije málo MM a UM odmítá.

2. Pitný režim - nevím, kolik by měla při přikrmování vypít tekutin. Jelikož po obědě a a večeři většinou už nakojit nechce, snažím se jí dávat vodu, ale nebyla nikdy krmená z lahve a vůbec neví co s ní. Mám doma sbírku x lahví, pítek, hrnečku, prostě se z toho nedokáže napít. Doktorka mi řekla, ať jí tam dám něco, co jí bude chutnat, ale ona nemá ráda sladké, pije jen vodu, ale dostanu jí do ní jen po lžičkách, takže toho moc nevypije. Diskuzí o tom, že dítě nechce pít z lahvičky jsem přečetla spoustu a bohužel řešení fakt asi není jiné, než vydržet a čekat, až na to přijdou samy.

3. Chtěla bych už jí dát i odpoledne nějako ovoce, ale vůbec ho nechce, klepe se a ksichtí, zkoušela jsem jablko, banán, hrušku, švestku, dokonce jsem jí to i ohřála, protože mi přišlo, že jí vadí ta nedostatečná teplota, ale je to na ní asi moc výrazná chuť. Nikdo z mého okolí s tím nemá zkušenost, naopak všude varují, ať se začíná se zeleninou, že jak ochutnají sladké, nechtějí nic jiného, ale ta naše potížistka to má všechno obráceně. Nevím, co jí dat ke svačince, když nechce mléčné výrobky a ni ovoce. Ona by se nejraději ládovala zeleninou a masem pořád.

4. Dále by mě zajímalo, jak s lepkem? Myslela jsem, že s ním začnu nejdříve, jak se to dnes dělá, ale vzhledem k okolnostem (přikrmování nám nakázali v nemocnici, kde jsme leželi s jiným problémem a prdli nám skleničku mrkve a čau...) jsme to neudělali. Jak teď zařadit lepek do stravy, nebo mám ještě počkat?

5. A poslední věc, už bych ji měla dávat asi nějaké jídlo do ruky, ona se po něm pořád natahuje, ale nevím jak, ona stále nemá ani jeden zub a když jí dám křupku, rve si jí až do krku a mám strach, aby se nezačala dávit.

Vím, že je to takové zmatečné, ale snad mi někdo alespon s něčím poradí 🙂

Hezký večer!

ribbka
8. lis 2013

Ahoj,
zrovna dneska jse hledala na netu ohledně zařazování nových potravin... A výsledek? Od ukončeného 4. měs. je dobré dát dětem ochutnat vše - to je to imunologické okno... Vyvodila jsem si z toho závěr - zkusíme vše, pokud to bude malé chutnat, tak jedině dobře! Naší Ani je půl roku - kdybych dala na rady MUDry, tak má doteď jen zeleninovou polívku... Když jsem včera na prohlídce řekla, že k obědu měla králíka se zeleným hráškem a brambor, tak se nestačila divit. Už měsíc má dopolední sváču - ovocnou. Jestli ale tvojí malé chutná zelenina, tak jí klidně dávej zeleninu a ovoce zkus pozdějc. Neboj, žádná katastrofa se nestane - když slyším, jak krmili nás...
K tomu pití - taky v tom nemám moc jasno - všdude něco píšou, ale nějak se liší... Po obědě i sváče dávám malé čaj -ten jí chutná. Mlíko už nadávám. Za den ale vypije max. 50ml čaje. Ani prospívá, tak to dál neřeším. Když tvoje holčička nehcce lahvičku - což zkusit rovnou hrneček - třeba bude chtít pít jako ty 🙂 Nebo zkuste brčko, třeba to vyjde🙂
Se vším, jsem Ti asi nepomohla, ale aspoň malá troška do mlýna🙂 Naďa

pajenka
8. lis 2013

1. Můžeš dávat bílý jogurt a rostlinná "mléka", hlavně v makovém je hodně vápníku
2. Zkus obyč skleničku nebo hrnek, u nás prošlo obyčejné pítko od Rajce, takové to netekoucí, z toho si to umí vycucnout, z lahve nikdy nepila
3. Pokud nechce ovoce, nenuť a nebo zkus namixovat se zeleninou - mrkev+ jablko, dýně+jablko atd
4. Lepek bych zavedla pomocí ovesných vloček, přidej lžičku do příkrmu a postupně zvyšuj až na polévkovou lžíci
5. Možná se bude chvilku dávit, ale pak to vykašle, postupně na to přijde, kolik si má ukousnout a jak to zpracovat, přinejhorším jí bouchneš do zad 😉

abalajda
8. lis 2013

Ahoj,u jogurtů zkus Holandii,malá je dlabala vcelku bez problémů,doktorka mi sice řekla,že má jíst jen bílou,bez příchutě,ale jelikož měla taky problém s konzumací ovoce,mixovala jsem jí do toho po troškách banán,jablko...Pak jsem taky dcerku ošálila roymixovanou mrkví s jablkem... S mlíkem si nedělej hlavu,pokud do ní dostaneš jogurt,tak to pokryje alespoň z části potřebu vápníku,zbytek se napije od tebe,pokud ještě kojíš. Množství mlíka,které má vypít je fakt zvláštní,naší malý jsou dva roky,na UM píšou,že má vypít kolem 500ml denně,to nevypije ani náhodou. Když jsem se doktorky ptala,jak to teda je,řekla mi,že v podstatě je jedno kolik vypije,hlavně když má přísun sýrů a mléčných výrobků,vím že osm měsíců a dva roky je něco úplně jiného,ale asi nemá cenu sestresovat tím,že ti malá nevypije tolik,kolik píšou na krabici,rozhodující je,jestli přibírá jak má a hlavnějestli nemá hlad...

olusenka
8. lis 2013

@lrg v lecčems mi to připomíná mého syna, kterému je teď 22měsíců. Nevím, jestli u všeho poradím, možná spíš můžu uklidnit, že jsme to měli také tak nebo podobně.
Nejdřív obecné rady. Na to, jak na příkrmy, se můžeš podívat na www.kojeni.net v záložce Příkrmy, nebo tady na koníkovi u uživatelky @katyxq. Má tam informace ohledně zavádění příkrmů, zkoušení a zavádění lepku aj.
Syn byl plně kojený do 6měs., přibíral už málo (a na roce vážil 8kilo, kojení měl asi 6-7 a k tomu asi 4jídla, ale kojení jsem pak rychle zkrouhla na 1denně, pač jsem byla těhotná, takže taky málo MM a i jiných tekutin), pak jsme začali s příkrmy, velice pomalu, plnou dávku asi 190g snědl za asi měsíc nebo ještě déle (což je podle www.kojeni.net v pořádku, nemá se spěchat), MM nebo UM má být stále hlavní zdroj živin a ostatního.
* Syn min. do roka nebo spíš déle skoro nic k jídlu nevypil. Ještě na roce a čtvrt cucal 300ml hrníček celý den a někdy ho ani nevypil celý. Pil a pije buď vodu nebo kojenec. š´távu s vodou. Občas ovocný dětský čaj. Na 6měs. jsme zkoušeli u příkrmů vodu lžičkou, pak jsme přešli na netekoucí hrneček, ale zpočátku nic moc, začal víc pít, až když měl ve vodě i tu šťávu. V současné době začíná pít z kelímku WOW kids, což je obdoba klasického hrnku, ale neteče. Je i pro děti od 9měs (verze WOW baby). UM mi nikdy nechtěl, nemá ho doteď, s kašemi jsem začínala asi na 3/4 roce a to nemléčnými. Můžeš dělat kaši nemléčnou, z rostlinného "mléka". A vápník je i v jiných potravinách.
* Můžeš už zkusit dát jogurt, ten už klidně , doporučovaná je Hollandia selský jogurt nebo třeba dobrý je Choceňský. Tam není nic špatného než mléko a jog. kultury. Můžeš zkusit jogurt samotný nebo do něj ovoce....
* Ovoce celé můžeš zkusit dát v té krmící síťce,aby nespolkla kousky, nedusila se. Viděla jsem ji v Kauflandu, v Rossmannovi, na netu ji mají..... A pokud nebude chtít, ovoce, počkej, však ona na to přijde. Našemu synovi to taky trvalo a trvá, ani dnes ho skoro vůbec nejí, výjimečně si dá kus jablka, v létě kousal párkrát meruňku; banán mi sní jedině v jogurtu.
* Zavádění lepku zkus co nejdříve, podle @katyxq. Namočené rozvařené vločky víc dní za sebou po lžičce, pak změnit druh.

kotcheva
8. lis 2013

Ahoj, taky mam osmimesicni dceru, ale v podstate od narozeni byla castecne na UM a ted uz uplne. Ona je naopak na svuj vek hodne velka (ne tlusta, ale dlouha😉 a dost ji chutna, takze spis brzdim , ale k veci:

UM nevypije pul litru ani nahodou - dostava jen rano a vecer, dohromady tak 350 ml (k tomu pije caj cca 150 ml - pije taky po trosickach, proto ji ho casto nabizim). Ale uz ma k svacine jogurt, takze to kompenzuje tim. Podle MUDr. je to uplne v pohode, netreba si s tim lamat hlavu. Jinak doporuceny jogurt je hollandie a chocensky. Samotny bily ji nechutna, pridavam ji do toho trosku ovoce - banan, hrusku ...

Co se tyka zeleniny a ovoce - dceri take od zacatku vice chutnala zelenina, tak jsem ji to michala. Taky jsem po internetu hledala a precetla spoustu informaci , co a kdy zavadet, a nebylo to uplne konzistentni. Takze ve finale stejne jako ribbka - zkousim leccos a ridim se tim , zda ji to chutna nebo ne.

A jeste k lepku a kasim - instatntni kase stridam s doma varenou kasi z ovesnych vlocek, tzn jen povarim vlocky, do kterych pridam mleko, rozmixuju a treba "prisladim" kouskem bananu. A nekdy jsem mliko vynechala uplne - Eliska to sni bez reci. Nebo jsem ji pridavala trochu varenych vlocek do ovocny svaciny.

Na zaver krupky🙂. Taky ji je zkousim davat a mam stejny problem - je schopna si krupku nacpat celou snad az do krku a potom se tim davit. Rikam si, ze na to prijde - tak ji hlidam a kdyz ji zaskoci, placnu donzad🙂. Je to sice trochu o nervy, ale to se neda nic delat. Lip nez krupky se mi osvedcila kurka chleba - min ostra a lepiva😉. A ted mi jeste kamaradka doporucila susenky od Nestle. Zatim mala zkusila jednu - nechci ji cpat susenkami, ale tyhle doporuciji. Maji podlouhly tvar, dobre se drzi, nelepi a ani neprobehlo duseni😉.
Promin, nejak jsem se rozepsala - snad ti to bude aspon trochu uzitecny🙂. Prikrmum zdar!

lucieandrlova
9. lis 2013

K ostatnímu už napsaly maminky přede mnou... K UM: dcera odmítla snad všechny UM, co se prodávají. Až jsem zkusila Sunar (je prý více přislazovaný než jiné UM) a ten přijala.

lv
9. lis 2013

1. spousta dětí nevypije 500ml mléka ani omylem..k jogurtům - zkusila bych Hollandii, choceňský /nebo jakýkoliv nad 8%tuku/, dcera se šklebila, musela jsem lehce přislazovat glukopurem a ohřívat, i když jinak nic nesladím.
2.pitný režim -dítě začne samo pít, až má 3 mléčné dávky nahrazené příkrmem, což vy ještě nemáte..
3. pokud ovoce nechce, počkala bych, nebozkusila v té směsi s mrkví, dýní..
4. lepek zavést, ovesnými vločkami, 3-4dny po sobě, pak žitnými, ječnými a špaldovými, je to podle obsahu lepku, oves nejmíň, špalda pšenice nejvíc.
5. do ruky klidně něco dát, ať si hryzá..křupky se rozpouští v puse, dávit by se neměla.

mafeska
9. lis 2013

1. půllitru mléka vypije opravdu minimum dětí (až na výjimky), moje dcerka je závisláček na UM a taky to nevypije. Z jogurtů kupuj opravdu jogurt, zmíněná hollandie je fakt dobrá, čistá, bílá. S první lžičkou se taky šklebila ale nikdy neodmítla a teď se na něj klepe když vidí kelímek 🙂
2. zkus klasickou láhev jako má třeba kubík water nebo zmíněný rajec.Já zase řešila že má malá ještě ve víc jak roce kojeneckou láhev a nic jiného taky nechtěla. Koupila jsem Kubika a do dvou dnů se z toho naučila pořádně pít a zvýšil se tím i příjem tekutin. BUď ráda že chce jen vodu a nemusíš kupovat sadké šťávy. TAky mi s příkrmama nechtěla pít, byla jsem z toho na nervy, upravila si to později sama.
3. ovoce, zelenina, ktomu nenapíšu nic, doma se ovoce nejí ani kousíček. Ségra mi řiká dávej jí ochutnat všechno možný, později se ti na neznámé chutě vykašle a nebude jíst nic. MYslím si že za to ovoce můžu já, říkám si že jsem asi promeškala nějaké období. Nersní ti ani přesnídávku? nebo zkus koupit kelímky se 100% ovocem
4. lepek nevím
5. křupky taky jsem je neviděla ráda, sice slinami změknou ale taky se mi malá díky nim dávila a ne jednou.

romantika
9. lis 2013

@lrg k tomu UM, vůbec není potřeba davat nahradu. Jestli kojis tak koj co jde. Uplne to staci, ja kojila do 15 mesicu(pak uz jen cuca rano a vecer), mala Um nechtěla zadnou, davala jsem jen ryzovou kasi s vodou. Jak skončilo kojeni skončilo mliko. Od roka jsem davala mlecne(jen jogurty a pribináčky-mliko doted nesnasi a vzhledem k tomu ze je to alergen tak ji ho nedavam) a vse ok. To je prezitek ze potebuje dokrmovat UM pokud aspoň trochu kojis.
Jinak klid, do roka nic nezkazíš, ja davala lepek od 10mesicu, mliko od roka. Vůbec nevadi porad stejne dokola, zeleninove, s masíčkem, ovoce a tak dokola. Po lepku jsme měli az do dvou let poradnou srajdu a zvykani muze trvat hodne dlouho . Pry obvykle do roka a pul. Nic neuzenes. Když nechce od tebe zkus ji nechat se v tom rochnit. Ja malou vždy dala do pliny, posadila do zidlicky (vse plast), dala před ni a ona na tom pracovala 🙂))))) Pak bylo potřeba dlouhe sprchy, ale mělo to uspech. Nekdy to není o jidle ale o tom jak je to podavano nebo zda třeba chce jist sama.
Na vodicku uc uc uc, ona si zvykne, vyzkousej ruzne lahvičky, figliky. mne teda dala na avent hrnecek, a porad jsem ji naznačovala jak ma cucat a slo to.
holcicky jsou obecne sikovnejsi tak neboj, jidlo musí byt zabava a hlavne nam se osvědčilo od krutych zacatku, vždy s nami ke stolu aby videla ze když se ji tak se ji.