Vitamíny a vitaminové doplňky. Podáváte? Proč?

peppapig
9. črc 2009

Ahojky, chci se zeptat, zda každodenně podáváte dětem (2roky+) vitamíny/doplňky určené jejich věku? Moje malá pár dní dostávala Omega, ale začala to odmítat (chuťově je to nic moc) a já stále ze všech stran jen slyším vitamíny, vitamíny, vitamíny.

Jaké přesně vit.doplňky podáváte a proč?

tomasek06
9. črc 2009

Nepodávám. Jen ovoce 🙂

ewuska
9. črc 2009

pepapig: a nebude stačit jen ovoce? teď přes léto bych jí určitě nic nedávala, přes zimu to ještě pochopím to je ta imunita oslabená, ale teď proč??

peppapig
autor
9. črc 2009

ewuska, odpovidat otazkou me moc nepomuze v rozhodovani 😀

peppapig
autor
9. črc 2009

Jeste dodam, detem 2roky+, ktere uz nedostavaji UM

ewuska
9. črc 2009

peppapig: no mě by zajímalo proč jí to chceš dávat? pokud dostává vyváženou stravu, odpoledne ke svačině ovoce a nemá nijak extra oslabenou imunitu-tzn. že by byla neustále nemocná tak mi to příjde zbytečný 😉

zusma
9. črc 2009

Moje malá pije UM dost, ale momentálně má bohužel období, kdy ovoce nechce-max. banán nebo borůvky a ze zeleniny jen okurek nebo občas cherry rajčata.

Dávám ji doplněk stravy Chlorellu a pije 1-2x denně nápoj z mladého ječmene. Obsahuje to mnoho miner.látek a vitamínů. Malá je dost vybíravá v jídle a pití, ale tohle doslova "žere".

jandalinka
9. črc 2009

peppapig:i když už nemáte UM,tak stačí si aspoň já osobně myslím dodávat vitamíny jen přes zimu např.švagrová dává svým dětem 3 a 5let občas martánky,cucavé pastilky s vitamíny.Jinak dávat ovoce,zeleninu. 😉

andyalukasek2008
9. črc 2009

Pokud je nedoporuci lekar, treba ja dostavala navic v detstvi decko, jsem vysoka, ted v lete bych nedavala, dala bych neco az na podzim...

iloha
10. črc 2009

souhlasím s andyalukaskem.....pokud nedoporučí lékař, tak bych zbytečně žádné chemické vitamíny děcku nedávala 😉 Nám paní doktorko doporučila v období salmonelozy laktobacily a probiotika, a po nemoci na zvýšení imunity imunoglukan sirup (max.2-3 měsíce), pak se tělo musí prý starat samo 😵 a získávat potřebné vitamíny, minerály ze stravy...........

andy80
10. črc 2009

chemické sr.... bych do dětí nikdy necpala, je to jen líčka na peníze rodičů. Nějací Marťánci a další nesmylsli nemůžou vynahradit čerstvé ovoce a zeleninu. Nedávám je ani Jiříkovi ani Anežce. Přes zimu dávám bylinkový čaj na posílení imunity, kupujeme hooodně zeleniny a hooodně ovoce. Oba mají ovoce i zaleninu moc rádi, takže není důvod do nich cpát spoustu nesmyslů, které jsou stejně na dvě věci.

jakoubka
10. črc 2009

Já taky dávám čaje na podporu imunity obden.Teď jsem,ale koupila želatinové medvídky s propolisem a echinaceou od Vitalandu 😉

tomasek06
10. črc 2009

No můj malý třeba zeleninu nejí vůbec jen ovoce. A bylinkový čaj bych do něho už nenacpala 😀

sarkabrezen
10. črc 2009

Moje malá nejí ani ovoce, ani zeleninu. Vůbec. Takže já zamíchávám každé ráno do pudinku lžičku vitamínového sirupu. Pikovit nebo Multi-Vitamol.

Ovoce a zelenina by byly samozřejmě lepší, ale když to do ní nedostanu, tak jsem ráda aspoň za tohle.

eppik.m
10. črc 2009

pepapig: v každém nutričně vyváženém jídle za den se nacházejí vitamíny a stopové prvky .... a to stačí 😉

peppapig
autor
10. črc 2009

Holky diky za vase prispevky 🙂

Pokud pisete, ze z vyvazene stravy ma 2lete dite dostatek vitaminu atd, muzete mi prosim priblizne napsat/popsat kolik a ceho vase ditko za den spapka (takovy prumer tydne neb vim, ze kazde dite ma dobry i spatny stravovaci den). Diky moc

andy80, rekla bych, ze v dnesni dobe jsou na trhu velmi kvalitni vitaminove doplnky jak pro deti tak pto dospele. ja osobne uz 6 mesicu beru denne centrum a omega3 a citim se mnohem lepe. Tak slovo 'sracky' bych nechala na jinam 😅

eppik.m
10. črc 2009

Jí moje dítě tolik, kolik by mělo? Netrápím je hladem, nebo je naopak nenutím jíst příliš mnoho a nepěstuji v něm odmala sklon k přejídání? Takové pochyby trápí snad každou maminku.

Pravidlo polévkové lžíce

Pro určování množství potravy, které by mělo sníst zdravé dítě od jednoho roku do tří let věku, existuje přitom jednoduchá míra: jedna polévková lžíce. V praxi to znamená, že by dítě mělo v jedné porci sníst zhruba jednu lžíci od každé ze tří až čtyř skupin potravin za každý rok věku. Oběd ročního dítěte by tedy měl vypadat přibližně takto: po jedné lžíci bramborové kaše, zeleninového příkrmu a masa, a jako dezert jedna lžíce jablečného pyré, ovocné přesnídávky (například Fruttapura - viz článek Vitaminy i v zimě) nebo pudinku. Pro dvouleté dítě budou základní mírou dvě polévkové lžíce, pro dítě ve věku tří let pak tři polévkové lžíce každé skupiny potravin. Může to samozřejmě být o trochu více, nebo i o trochu méně, „pravidlo lžíce“ je ale až do tří let věku zárukou, že dítě nebude strádat hlady ani se přejídat.

Kolik kalorií má dítě dostat

Roční dítě by mělo mít příjem zhruba 850 kalorií denně, rozpětí sahá od 550 do 1100 kalorií. Ve dvou letech činí průměrný příjem 1050 (od 700 do 1400) kalorií denně. Průměrná denní spotřeba tříletého dítěte pak činí 1250 kalorií (rozpětí od 850 do 1650 kalorií). Individuální množství závisí jednak na velikosti dítěte, jednak na jeho temperamentu. Značné rozdíly ale mohou být i mezi jednotlivými dny a týdny. Pokud dítě zrovna prochází fází růstu, může být několik dní věčně hladové, a za pár dní bude jíst jako vrabeček.

Co má mít dítě na talíři

Vyváženou, pestrou stravu tvoří pět výživových skupin: mléčné výrobky, ovoce, zelenina, bílkoviny (maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy) a sacharidy (chléb a pečivo, těstoviny, obiloviny, rýže, brambory). Během dne by mělo dítě sníst pět porcí ovoce a zeleniny, dvě porce mléčných výrobků, dvě porce bílkovin a pět až šest porcí obsahujících sacharidy.

😉 Konkrétně by složení jídelníčku dvouletého dítěte na jeden den mohlo vypadat například takto:

Mléčné výrobky: jeden šálek mléka, jeden kousek sýra

Ovoce: půl banánu, tři dílky jablka, pět bobulí hroznového vína

Zelenina: dvě lžíce brokolice, tři plátky okurky

Bílkoviny: 50 gramů masa a dvě lžíce fazolí

Sacharidy: půl krajíčku chleba, jedna malá brambora, dvě lžíce těstovin, dvě sušenky, dvě lžíce kukuřičných lupínků.
🙂

Aby dítě zdravě rostlo, nepotřebuje nutně denně sníst doporučený počet porcí, měl by ale souhlasit vzájemný poměr jednotlivých potravinových skupin. Znamená to, že by dítě nemělo dostat třikrát denně maso a jen jednou zeleninu. Maso stačí jednou za několik dní, v průběhu tří, čtyř dnů by dítě mělo něco sníst ze všech skupin potravin.

Co dělat, když dítě odmítá jídlo

Pokud dítě nechce „vůbec nic“ jíst, vystačí jeden, dva i tři dny s minimálním příjmem potravin. Jsou to například dvě sklenice mléka, 60 g sýra nebo jeden velký jogurt, 60 g masa, jedno vajíčko nebo tři lžíce müsli, půl sklenice čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, půl kiwi nebo odpovídající množství jiného ovoce. Zásadou je dítě nenutit jíst přes moc. Klidným přístupem, lákavou úpravou jídla a vlastním příkladem dosáhnete toho, že mu bude zase chutnat.
😵 😵 😵

kacka79
10. črc 2009

Tak my dáváme přes zimu nebo když jsou hodně chřipky "chemické vitamíny", jinak se snažím, aby Fíla každý den snědl nějaké ovoce a zeleninku... no upřímně, někdy to ale neklapne 😖 a některý den zase sní ovoce a zeleniny spousty... no každý den je prostě jiný

😵

Jinak v zásadě si myslim, že na vitamínech nic špatnýho není, já je beru taky

gilotek
10. črc 2009

Tak náš Martin je často nemocný... dáváme čerstvé ovoce - jablka, banány, broskve, meruňky - cca 2 ks za den, zeleninu - max. okurku nebo papriku a něco v poledne v obědu.Víc nechce.
Takže nic moc....

Dostává proto i vit A,C,D v kapičkách - je to pro děti od 0-2 let 😉

cermonca
10. črc 2009

My jsme případ jako sarkabrezen,že prostě nejí žádné ovoce a zeleninu.
Mnohé z vás to překvapí ale opravdu k tomu má naprosto odpol.Nikdy jsem jí to nenutila ,spíš nabízím různě upravím,když to jím já tak dělám jak je to dobré.Prostě nic nezabere.Maximálně sní jednou za čas kousek banánu ale to musí být škrabaný lžičkou jinak ho nechce.
Zeleninu se snažím dávat do hlavního jídla ale zase když je v jídle zeleniny moc tak to taky nejí 😒Jenže čerstvá je čerstvá 😒
Kupuju jí přesnídávky i když mi to plnohodnotná náhrážka ovoce nepřijde tak alespoň něco.

Nepije mléko ale zase miluje jogurty a sýry tak to myslím je v pohodě že se tím mléko vynahradí 🙂

Zatím jí žádné doplňky nedávám ale chystám se protože už jsem vzdala naději že to jejímu tělu bude chybět a sama najde cestu k ovoci či zelenině.taky jsem doufala že v létě bude ovoce víc že jí něco zaujme ale ono nic ☹ 😔
Takže bych chemické vitamíny až tak nezatracovala,ale kdyby jedla vyváženě tak by mi to ani nenapadlo dát 😉

peppapig
autor
10. črc 2009

eppik.m, dikyyyyy, bajecne jsi to napsala, ted mam konecne dobrou predstavu. Na ty lzice se mi to zamlouva, nekdy mam pocit, ze M toho moc nesnedla a pritom snedla az moc. Az na to maso si myslim, ze ma M dobry jidelnicek. Nemocna nebyla od zimy, takze ty vitaminy asi odlozime na zimni obdobi.

Jeste se zeptam, jaky mate nazor Omega3 (sirup)?

kordulky
10. črc 2009

ahoj maminky naše malá jí téměř všechno ovoce a zeleninu syrovou i vařenou bohužel musíme dávát ješte imunoglugan protože je stálé marod myslela jsem si že když jí tolik ovoce a zeleniny že jí to bude stačit a ono nic .Dnes jsme byli zas u doktora a to byla před 14 dni taky.