Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

radka.m.
26. lis 2008

marmazel-u kojených dětí se nedoporučuje vysazovat příkrmy a obzvlášt,když už je máte tak dlouho.že se u toho prcek kroutí,nebo je odmítá,není důvod k vysazení příkrmů.kojené děti si daleko hůř zvykají jak na příkrmy,tak na pitný režim a pokud by jsi ted příkrmy vysadila,mohla by ti malá pak úplně začít jídlo odmítat.opravdu to mohou být třeba ty zoubky.spíš by jsi se měla snažit,pokud ještě po jídle dokojuješ,tak to dokojení úplně zrušit,každá dávka příkrmů by měla zcela nahradit vždy jedno kojení.děti si pak zvyknou,že budou mít ještě po jídle prso a můžou začít flákat ty příkrmy a taky to,že jedí malé množství příkrmů je častá chyba kvůli dokojování.spíše bych zkusila opravdu vyměnit tu kaši a počkala,jestli se někde nevyklube zoubek.

andy80
26. lis 2008

aha, pardon, já četla, že dává příkrmy 3 dny a oni to jsou 3 týdny, tak to už nee, to už nevysazovat. Omlouvám se za špatnou odpověď.

jabber
26. lis 2008

Petržel, celer a pastiňák jsou alergeny jako prase, bacha na ně 😒

cerstvamama
26. lis 2008

Podle mojí chytré brožurky by se dětem ohroženým alergií nemělo v 1. roce života dávat ze zeleniny toto:

chřest, celer, kapusta, žampiony, cibule, rajčata, hrášek, paprika, ředkvička, křen, zelené luštěniny, sušené luštěniny, pórek

micanek
26. lis 2008

cerstvamama: cibule, rajčata, paprika, ředkvičky, křen jsou i velkejzáhul pro dospělého alergika .. to říkám z vlastní zkušenosti.

Holky chci se ještě zeptat .. malej začal pít jak zběsilej .. aji vodu ... mám ho nechat? Je voda lepší než čaj, nebo jí dávat nemám?

radka.m.
27. lis 2008

micanek-jé,bud ráda,.že ti začal pít vodu,je to to nejlepší na pitný režim,co může bát.jasně,že to vůbec nevadí,kojenecká voda je daleko lepší,než čaje,takže klidně jí můžete pít na litry. 🙂

alterna
27. lis 2008

přesně to řešímj s kamaradkou, ona vodu zahrvuje že je prý moc těžká a čaje jsou lepší....
já ale zkouším vodu
a proč je vlastně voda lepší? abych jí to vysvětlila 😉

motylek
27. lis 2008

No, tělo je tvořeno hlavně z vody, tak je pro něj určitě nejlepší.

misu
27. lis 2008

Ahoj holky, začali jsme přikrmovat mrkvičkou.. zkoušela jsem nejdřív vařit bio mrkem a všeude doporučujou, že stačí rozmačkat vidličkou.. jenže v tom byly docela velké cucky a malá se na to netvářila a plivala to a skoro se tím až zadusila.. tak jsme se naučili na skleničky, ty nám už docela jdou.. pak jsem zkusila propasírovanou bramboru, zadělanou mlíčkem.. to se začala dusit a pak hodila takovou šavli, že jsem se uplně vyděsila.. jak to praktikujete vy? mám zkusit tu bramboru míchat s mrkví, jestli to na ni není třeba moc suchý nebo dráždivý do krku? a co s tím rozmělňováním? na jednu mrkev vyndavat mixér .. nevim nevim.. to by stejne asi nefungovalo..

radka.m.
27. lis 2008

alterna-tvá kamarádka nemá pravdu,z čeho je čaj?samozřejmě právě z tý vody,tak nemůže být těžká,pokud nedělá prckovi špatně čaj,který je převážně z vody,tak jak mu může být těžká voda?a v čaji,raději ani nemluvím o granulovaném,ale sáčkovém je přeci jenom navíc umělých barviv,nebo sladidel,nebo něčeho podobného.at chceme,nebo ne.

kalerat
27. lis 2008

ahojte holky, snad mi poradíte. Zkoušela jsem synáčkovi dát mrkev, skoro nic nesní a prská to. Jak ho donutit, aby aspoň něco snědl? Nebo je ještě brzy a mám počkat. Jsme plně na UM. díky 🙂

jandaj
27. lis 2008

Ahoj Misu. Já to teda malýmu všechno mixuju, protože se mi na tom taky dáví. Říkám si, že to asi chce čas, přece jenom se teprve naučil jíst ze lžičky, tak to zatím nelámu přes koleno a když se na tom dusí, tak mu to raděj namixuju

radka.m.
27. lis 2008

kalerat-jídlo nemůžeš nutit do prcka násilím,to by mělo víc škody,než užitku a mohla by jsi v něm vypěstovat celoživotní odpor k jídlu.nemůžeš očekávat,že mu to zachutná hned napoprvé,samozřejmě potřebuje čas,aby přišel něčemu novému na chut a na to,že bude něco takového zařazeno pravidelně do jeho jídelníčku.každé dítě je jiné a každé potřebuje jiný čas na to,aby si na jinou stravu zvykli.no a tvůj prcek bude nejspíš potřebovat více času a to je celé.a ty se musíš obrnět svatou trpělivostí a musíš počítat s tím,že ze začátku toho budete mít více po sobě,než v bříšku.stačí bohatě,že ze začátku ochutnal jinou chut,pak další dny stačí klidně 1-3 lžičky a postupně se dopracujete k plné dávce příkrmu.než skončíte na plné dávce,tak ho klidně dokrmuj ještě po jídle um.ale pozor,musíš být i na druhou stranu neústupná a opravdu poctivě mu dát každý den alespon toho příkrmu ochutnat,i když budeš už dopředu vědět,že ti to nebude chtít.až skončíte na plné dávce příkrmu,tak určitě už nedokrmuj um,plná dávka příkrmu mu musí stačit.

kalerat
27. lis 2008

Radko já to nemyslela, tak, že to do něho budu cpát násilím 🙂 Já se snažím každý den příkrm dát. Skoro všechno má na bryndáku. No tak se obrním trpělivostí a budu to zkoušet. díky za radu 🙂

kacka.va
27. lis 2008

misu: vy jste docela malý na příkrmy, tak bych kousky začala dávat později, teď bych to trochu víc rozštouchala, některé děti ve 4 měsících ještě nejsou připraveni na tuhou stravu, natož na větší kousky ve stravě.

dzej
27. lis 2008

ahoj holky, prosím vás, dosud jsem kupovala jídlo pro malou, ale teď bych chtěla něco uvařit. Když chci uvařit maso, brambory a zeleninu, jaký poměr to má být? V kupovaným je jen 10g masa...a jen to povaříte a rozmačkáte? Žádná sůl, žádnej olej? Díky

micanek
27. lis 2008

Radka.m. ... takže tu vodu může žbrndat pořád ? To on by jo. Jinak jsem se dívala na čajíkách od hipp že tam je něco, co kazí zoubky .. sice žádné nemáme .. ale budou,
Myslíš teda, že když vodu pije, tak mu mám teda dávat jen vodu ... samozdřejmě dostává i MM.

kacka.va
27. lis 2008

dzej: kvalitní olej trochu můžeš dát, ale solit ne.
micankum, pokud ti pije vodu, tak dávej vodu, my střídáme vodu a klasický dětský čajík

anke
27. lis 2008

micanek: ja nevim, vcera tu byla svagrova, ma uz deti 4roky dvojcata a 7let, davala jim fenyklovy Hipp, ve kterem je hroznovy cukr, a deti maji zoubky ja perlicky ... 😅

andy80
27. lis 2008

micanek: na čajíkách hipp píšou, že čajík obsahují nějaké cukry a pokud bude dítě používat flašku s čajíkem místo dudlíka, tak to není dobré na zoubky a nevadí jestli už jsou vyrostlé nebo ne.

dzej: do domácích jídlíček můžeš přidávat buď na špičku nože másla nebo pár kapek olivového oleje, nesolit!!!, nesladit!!!. A jaký poměr zeleniny a brambor? To je na tobě jestli dáš víc zeleniny, nebo brambor. Místo brambor můžeš dát se zeleninou vařit trochu rýže a masa malý kousek, já to nevážím. Dám vařit masíčko, pak do toho přidám zeleninu a bramboru nebo rýži, ještě povařím. Pak vyndám maso, nasekám ho nožem na drobné kousíčky a zeleninku s brambrůrkama nebo rýží rozmačkám vidličkou. Zamíchám do toho masíčko a dlabeme. Vařím si 2-3 porce, jednu sníme hned a další dám do skleniček od přesnídávek do mrazáku.

micanek
27. lis 2008

No a je jedno kolik toho za ten den vyžbruní?

kacka.va
27. lis 2008

mně vypije mimo kojení tak okolo 80 ml

stapet
27. lis 2008

Ahoj holky,
ráda bych se zeptala, jestli se uvařená brambora může mrazit. Malej toho zatím moc nesní, má radši skleničky (to sní tak 1/2 malé skleničky k obědu), ale chtěla bych zkusit vaření jak píše Andy. Zatím měl domácí mrkev a bramboru, teď chci zkusit maso. A právě bych si toho chtěla udělat víc a zamrazit to, ale nevím, jestli se může mrazit brambora. Díky za odpověď. 🙂

micanek
27. lis 2008

To mo malej když mu dám tu flastičku 125ml, tak jí klíďo vyžunkne.

kacka.va
27. lis 2008

no ono asi záleží, jak často kojíš, my tak po 2-2,5 hodinách 🙂
a to vypije najednou?

radka.m.
27. lis 2008

micanek-tu vodu můžeš dávat pořád určitě,dokonce se to doporučuje,že prý voda je nejlepší na pití.ani bych žádnej čaj nezkoušela dávat,vůbec ty granulovaný,jsou opravdu dooost sladký a pak se může stát,že děti odmítají méně sladké tekutiny,nejlepší je opravdu ta voda,moje starší děti nemají ani dnes problém se sladkým,prostě pijí sáčkové čaje a vůbec je nepřislazují.určitě je tím daleko více užitku,než kdyby byli navyklé na slazené.a je jedno,kolik ti malý vypije,co by za to jiné maminy dali!!!

micanek
27. lis 2008

Já jen aby naěl nažbrndaný břicho .. ještě se chci zepta, většinou každej den kakal .. dneska už je do druhej den, co nic .. může to bejt těma příkrmama?

holky , ještě že vás mám .. co bych si bez vás počla 😀

radka.m.
27. lis 2008

určitě to bude těma příkrmama,jeho bříško a střeva si prostě musí zvyknout na jinou stravu,než tekutou a hlavně jiné složení stravy.jsou děti,které mají hooodně dlouho problémy se stolicí po zavedení příkrmů.kdyby to přeci jen trvalo déle a nešlo mu to samo,tak mu budeš muset pomoct.ale třeba se to urovná samo. 🙂

micanek
27. lis 2008

Prdí teda ..jako vždycky 😀 nale kakaání to ne. Tak doufám, že mu nebudu muset dávat do prcky trubičku. Je u toho vždycky takovej nešťastnej.
na kaše ty mám začít dávat kdy?

micanek
27. lis 2008

malej má fakt apetit ... zrovna jsem ho přistihla s celou pusou od indulony .. myslíte, že se mám bát, že mu něco bude ?