Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andy80
13. bře 2009

shaula: maso se zavádí měsíc po zavedení zeleninových přikrmů, takže když někdo začne ve 4. měsíci, tak od 5. měsíce se může dávat maso. Ono těhle diskuzí už tady byla spousta a taky tady byla spousta hádek. U kojených dětí se živiny dostanou do těla kojenců z mléka matky, kdežto nekojené děti je potřebují ve formě příkrmů, proto se příkrmy u nekojených dětí, pokud jim umělé mléko nestačí zavádí až o dva měsíce dřív než u dětí kojených. To, že jim mlíčko nestačí se pozná tak, že dítěti nestačí 1000ml mléka na den.

shaula
13. bře 2009

Andy, máš pravdu, ale např. když věci s lepkem se mohou dávat od 6. měsíce, tak je nekojeným dětem taky nebudu cpát už ve 4. jen proto, že je u nich vše o 2 měsíce dřív... Je to jen můj názor, že maso je hůře stravitelné, a tak bych s ním začala o něco později než ten měsíc po zelenince...

andy80
14. bře 2009

No, ono podle nejnovějších studií se může lepek zavádět už s prvními příkrmy, mezi 4-6 měsícem věku dítěte. A fakt to maso nekojené děti potřebují dřív kvůli bílkovinám. Už jim na živiny to umělé mlíčko nestačí. Ale já vždycky říkám, že je to na každé mamině, kdy co dá. Jde jen o to od kdy se to může, aby to nebylo dřív a pak je na každé z nás od kdy s čím začneme. Já třeba s lepkem počkala do ukončeného 7. měsíce, s jogurty místo od 6. měsíce do 7. měsíce. Prostě, jak se mi zdálo, že to či ono potřebujeme, tak jsem začala.

girll
14. bře 2009

Andy: moc díky za ty stránky vaříme dětem študovala sem je celý večer a sou super i ty recepty 😉 A jak píšeš "musela" sem začít s příkrmama protože malýmu mlíčko nestačilo pil 210ml co 2,5hodiny.Ale taky nikam nespěchám jen v tom chci mít jasno třeb maso dávám 2x týdně i když všude píší 6x ale to se mi zdá až moc 😒

andy80
14. bře 2009

girll: já taky s masem načínala 2x v týdnu, po čase 3x v týdnu. Ani teď nedávám 6x, maso dávám 5x v týdnu, 1x žloutek a 1x bez masíka. Jinak já to dělala tak, že jsem si vyslechla doktorku, co už můžeme a pak jsem si to upravila podle potřeb malé.

millist
14. bře 2009

Já taky vařím docela podle těchto stránek nebo podle složení na skleničkách. Maso dávám asi jako Andy.
To, že se má začínat s příkrmama až, když dítě vypije 1000 ml mléka za den, u nás fungovat nemohlo, nevypila to nikdy. Ve 4. měsících vypila max. 600 a to bylo hodně, většinou pila tak 450. Kdybych čekala na to, až to vypije, nedávala bych příkrm ani ve 2 letech 🙂 🙂. 🙂 Máme prťavce nejedlíka 🙂 . Záleží na dítěti, když má někdo takový mimčo jako my, asi se podle tohohle řídit nemůže. My žačali dřív, protože by jí živiny, co dostávala z té trochy mlíka nestačily.

andy80
14. bře 2009

milist: tak u vás byl zase problémy jinde, mlíčko by jí ani tak nestačilo, tak jste museli začít dokrmovat, ale mě malá vypila 1000ml mléka už asi ve 3 měsících, narodila se 4190g, takže potřebovala hooooodně papkat 😀. Teď snad jí míň, než když jí byli 4 měsíce.

zelva
15. bře 2009

Ahojky, no malilinkatý pokrok už tu je, už se alespoň nešklebí a sem tam i něco slízne, zatím jsme zkusili tu mrkev, brambor, květák a dnes mrkev s jablíčkem. Řekla bych, že nejúspěšnější byla ta brambora. Zatím se teda o papání nedá moc mluvit, spíše tak olízne lžičku a má to všude okolo, tak snad se to zlepší. Díky za rady. 🙂

shaula
15. bře 2009

Na květák pozor, nadýmá, naši kluci po něm dost plakali, asi je bolela bříška... Má se dávat až později.

shaula
15. bře 2009

Jo a staré brambory by se už v tomhle období miminkům neměly dávat. Já zatím brambory radši dávám jen kupované ve skleničce, počkám až na rané brambory. Nebo možná bio brambory by byly lepší, ale ty se taky zřejmě skladují, tak nevím...

bereninka
15. bře 2009

Holky, prosím vás, a brokolice nadýmá, nebo v pohodě?

andy80
15. bře 2009

Brokolice by se měla dávat mezi prvními a neměla by nadýmat.

garfie
16. bře 2009

Hele baby, můžu zamrazit brambory, když z nich prckovi uvařím kaši? Nebo musím denně vařit jeden brambůrek? 😉 A jinak co se týká těch brambor, tak já zase četla že se dětem mají naopak dávat starší brambory, takové ty "na uskladnění", protože neobsahují tolik dusičnanů jako nové....pak se v tom vyznej! 😖

andyalukasek2008
16. bře 2009

garfie: moje zkušenost je taková, že pokud mrazis bramborek s vetsim mnozstvim zeleniny dohromady, je to ok, ale samostatná bramborová kaše je po rozmražení hnusná... Takže pokud vařím prckovi maso-zeleninový příkrm s bramborem, klidně zmrazím, ale třeba když dělám kaši s maskem, vařím brambory čerstvé...

andy80
16. bře 2009

no, my máme brambory s vlastní zahrádky, máme je uskladněné v tmavém sklepě bez oken a jsou ještě teď moc hezký, takže vím, co malé dávám. A s tím mražením přesně jak píše andyalkusek2008 zamrazit se můžou jen když jsou se zeleninkou, bramborovou kaši ee.

shaula
16. bře 2009

Garfie: starší brambory obecně ano, ale jen do určité doby, teď už ne. Už jsou příliš dlouho skladované a tudíž nekvalitní. Např. MUDr. Hofhanzlová v knize Polévky a kašičky pro nejmenší doporučuje MAXIMÁLNĚ do konce února.
Andy, když máš vlastní brambory, tak je to možná o něčem jiném, ale i tady bych si pečlivě sledovala kvalitu - tj. bez těch šedivých míst apod. Ale určitě to bude lepší než ty kupované.

kate77
16. bře 2009

Hm..já jsem malou naučila jen na Hami (když jsem uvařilanechtěla...)ale zkusím něco z těch receptů,už jí více tak snad něco zvedu chutnýho i já..supr je,že na těch stránkach vaříme dětem jsou i diety..my jsme alergici na mlíko ach joo..vůbec zatím nevím co dávat pooběde..ostatní jogurtíčky...to nemůže..

lela78
16. bře 2009

Mohu se vás zkušených v příkrmech zeptat? Stane se něco když začnu s příkrmy o týden později? V týdnu, kdy máme začít máme běhání po doktorech, to nám zabere celé dopoledne, takže bysme si první seznamování s novými chutěmi moc v klídku neuži 😉 li, tak proto bych chtěla začít o týden později. Díky za rady 😎

kijonkova.k
16. bře 2009

lela78,nic by se nestalo,ani kdybys začala o měsíc později 🙂 Teda pokud Tvůj malý přibírá a je jinak v pohodě.Nikdo Ti nemůže říct,že musíš přesně v 6 m začít.Kdybych měla někdy druhé mimčo,chtěla bych výhradně kojit do 7.m 😉 Takže klidně počkej týden a pak si ty první úšklebky užij v klidu a pohodě 🙂 😉

garfie
16. bře 2009

Díky veliké všem Bramborovým rádkyním!🙂

andy80
16. bře 2009

shaula: my máme ty brambory fakt hezký, tvrdý, nemají takové ty kořínky ani žádná šedivá místa. Máme je fakt super uskladněný, máme na ně samostatný tmavý a studený sklep.

kate77: místo jogurtů zkus sojové výrobky Alpro Soya

lela78: můžeš začít klidně o měsíc později. Záleží jen na tom, jak ti malý prospívá

evikuu
17. bře 2009

ahoj holky tak se jdu na Vás zase mrknout.
Taky se poradit-od kdy se podává vařený žloudek??

andy80
17. bře 2009

Evikuu: vařený žloutek se začíná dávat s masíčkem cca 3-4 týdny po zavedení zeleninových příkrmů

misasvobodova
17. bře 2009

ahoj holky, mám prosbičku, když uvařím prckovi a dám to zmrazit, jak dlouho se to potom cca rozmrazuje?

evikuu
17. bře 2009

A jak ho dávat samotný místo jednoho zeleninomasového příkrmu v poledne a nebo to k jednomu obídku přidat??

jitrulka
17. bře 2009

holky, ted jsem koukala na Babicovy dobroty a tam říkal že se má květák a podobné koštáloviny vařit bez poklice aby "vyprchali" ty nadýmací plyny. Myslím, že to je dobré vědět 😀

shaula
17. bře 2009

Evikuu, žloutek nahrazuje maso, takže spolu se zeleninou.

shaula
17. bře 2009

Teď bych měla jeden dotaz já: ovoce zatím dávám ve formě přesnídávek nebo podusím jablíčka. Všude čtu, že se má zpočátku krátce podusit. Ale co je to ZPOČÁTKU? Jak dlouho - týden, měsíc, půl roku? Od kdy můžu dávat syrové ovoce? Potažmo zeleninu?

berenika39
17. bře 2009

To je asi individuální, pokud by někdo začal s ovocem brzo, tak je asi lepší prvních pár pokusů - třeba týden, podusit. Ale když se začne po šestém měsíci, a nemáte alerg reakce už nějaké za sebou, dávala jsem rovnou syrové. Nejdřív jen pár lžiček, tři dny stejný druh, pak už normálně.

kacka.va
18. bře 2009

shaula: já například nedusila nikdy a nijak to nevadilo.