Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bereninka
24. bře 2009

No právě, že jsme měli dlouho problémy s nadýmáním, a ještě máme. Musím dáváat velký pozor, co s ním, tak se bojím dát brokolice. Nebo že by jedna lžička nevadila? Mně teda brokolice taky nadýmá, o květáku nemluvě...

bereninka
24. bře 2009

A právě bio brambory jsou ještě pořád staré. Jinak se asi veškerá zelenina má kupovat bio?

bereninka
24. bře 2009

Holky, a co začít kukuřicí s bramborem od sunárku, znáte? http://www.hero.cz/SUNAREK/Produkty/1116/
není to moc těžké, ta kukuřice?

stvura
24. bře 2009

No rozhodne by som so zemiakom a kukuricou nezacinala. Zemiak je tazky, na kukuricu neviesako bude dieta reagovat. Ta mrkvicka, cuketa alebo tekvica su optimalne na prve pokusy...

bereninka
24. bře 2009

stvura, hm, asi jo, ale té mrkve se bojím kvůli zácpě. ještě jsem si našla od alnatury dýni, to by šlo, ne? Nebo pastinák? Co je tekvica? 😅 😕 Cuketkou bych mohla tyk začít, pravda, chutná vašim dítkům, není moc mdlá?

cupi
24. bře 2009

Bereninko, náš malý taky trpí na prdíky a mívá zácpu. Poprvé jsem mu dala 2 lžičky Hami první lžička brokolice a následující 2 dny vždy o trochu víc, takže byl na brokolici 3 dny a prdíky byly úplně v poho. Hami píše, že sklenička obsahuje jen ty růžičky brokolice a ne košťály, takže nenadýmá, ale nevím, co je na tom pravda. Stoličku měl naprosto suprovou, žádný tuhý bobečky. 🙂
Cuketu jsem zkusila Hipp cuketa s bramborem a baštil pěkně, ale prdí jak o život (to nechápu, cuketa by neměla nadýmat).
Myslím, že když mu dáš na začátek trošku brokolice, tak to zvládne. 😉

bereninka
24. bře 2009

Holky, a jak dlouho může být otevřená sklenička?

cupi
24. bře 2009

Na Hami je napsané 48 hodin.

u2jana
24. bře 2009

ahojte
mozem nechat dcerku "pozuzlat" surovy kustik jablka bez supky?
ona absolutne odmieta vsetko ovocie, a chcem skusit, ci si takto nezvykne na tu chut...

garfie
24. bře 2009

U2jana: mám pocit, že první příkrmy by se měly trochu tepelně upravit. Myslím, že nemáš kam spěchat, malá je ještě prcek 🙂 Zkoušelas i banán? Je slaďoučkej...
P.S.Mám stejně starou Natálku 🙂

u2jana
24. bře 2009

hej banan bol prvy, roztlaceny vidlickou, uplne sa krutila a zatinala pery, tak sme vyskusali asi vsetky druhy presnidavok a nic... zeleninu tiez moc nemusi, ale na to aspon otvara ustocka a par lyziciek spapka...
zajtra jej skusim dat ten banan do ruky a je... ked uz zuzle vsetko mozno skusi aj to 😉
grafie: a tvoja Naty ako papka? dufam, ze lepsie ako to moja opicka 😉

garfie
25. bře 2009

netlač na ni, však ona si zvykne 🙂 Moje papa hezky, ale nedávám jí toho moc. Už zkusila mrkev, brambor, banán a jablíčko, chystáme se na brokolici a dýni (teda tekvicu 🙂 )
Banán do ruky je dobrej nápad, ten je měkej, z jablíčka bych měla strach že jí třeba zaskočí. Jo a výborný přesnídávky jsou Hami-Frutapura, ujíždím na nich i já!

stvura
25. bře 2009

Ja som dala mrkvu prvu kvoli tomu ze sa to tak pise v literature, ale fakt sa nam zmenila stolica, mrkvica zapeka. Ta cukina je vyborna, vobec nie je mdla, maly mi ju zboznuje. Tekvica je tykev, to je ta zlta na pecenie. Je velmi chutna, sladucka, co viem ju maju vsetky deti rady. Pastrnak sa pise az od ukonceneho siedmeho mesiaca - je velmi mocopudny, tak sa priprav...xixi.
Ja vsetko jedlo malemu varim, lebo kupovane mi vobec nechce jest, jedine ovocie, to zje {nie banan, ten nema rad a som rada, lebo tiez zapeka}.
Na zuzlanie sa odporuca skor mrkvica alebo jablcko, ale zabalit do handricky aby si dietatko neodhryzlo a nedusilo sa.
Zo zaciatku sa pise ze dieta ma jest pomalicky, take 2-3 lyzicky a postupne sa prepracovat k plnej davke 200g. Cupi, mas este cas zacinat...odporuca sa ukonceny piaty mesiac kvoli vyvinu zaludka uz i u nekojenych deticiek. Ak dietatko nejaku zeleninku odmieta, treba ju dat neskorsie s odstupom par dni.

cupi
25. bře 2009

Stvura: my začali s příkrmy, když měl prcek 4 měsíce a týden, na radu MUDr., protože malý pije AR mlíčko, stejně blinká, hodně po něm přibírá a navíc má zácpu. Prostě mlíko mu nesedí (a to jsme jich vyzkoušeli)... A teď je to naprosto super, všecko se zlepšilo. 😀 Sama bez porady s MUDr. bych tak brzy nezačínala, ale naše pediatrička je skvělá a já na ní vždycky dám. 😉

stvura
25. bře 2009

dost zvlastne, u nas co sa bavim s maminami {NZ a okolie} odporucaju pediatri zacat od toho piateho mesiaca, nie skor...ale ako pises, ked mala s mlieckom tolko problemov...

evikuu
25. bře 2009

Ahoj holky,prodám nestle kaše za 55kč inzerát je v bazárku.

jeane
25. bře 2009

Ahojky mam na vás dotaz, n aradu dětské doktorky jsme včera začily s příkrmy a zapoměla jsem se zeptat, od kdy bych měla malé dávat pití. A to je další dotaz, mam koupený bilinkový čaj. S čím jste začínaly vy?A kdy po zavedení příkrmu? Stále plně kojím.Děkuji za odpoved 😅

jeane
25. bře 2009

A jeste jeden dotaz, co kaše, od kdy a jake? Potřebovala bych poradit 😅 moc děkuju

berenika39
25. bře 2009

jeane: www.kojeni.net nejlepší bible pro začátek 😀 😀. jinak tad v té diskusi už je to všechno hodněkrát probrané, ale musel bys dočíst 😉 😉 .
Hlavně žádný spěch, postupně, nejdřív zeleninku, pak ovoce. Kaši jen když by nepřibírala nebo v noci nespala - a dost často to stejně nefunguje 😝 . Pevné nervy a dobrou chuť!

shaula
25. bře 2009

Jeane - k tomu pití: my přikrmuje 2 měsíce a kluci zatím nepijí nic navíc než moje MM. Dávám příkrmy kašovité konzistence, takže v nich tekutina je. Po každém příkrmu jim zkouším dát pití (dětský fenyklový čaj, čistou kojeneckou vodu, dětskou šťávičku zředěnou vodou), ale nic z toho jim nejede, s hrníčkem si hrají, ale pití pouští koutky ven. Včera jsme byli v poradně na 8měsíční prohlídce, tak jsem se na to ptala doktorky, říkala, že je to v pořádku, že pokud se mezi tím kojí, tak víc tekutin nepotřebují.

shaula
25. bře 2009

Jo a jak píše berenika, www.kojeni.net vřele doporučuji, taky podle něho postupuji.

jeane
25. bře 2009

moc díky, juknu se tam, mimochodem, prave jsme po obede a cekala jsem to horsi 😉 myslim ze to pujde

janzi
25. bře 2009

stvura a kde teraz kupujes napr. cukinu alebo tekvicu?? Normalne v HM (Tesco, Kaufland)?? Ja fakt neviem s cim zacneme, ked zemiaky su momentalne iba stare, ale tak nejako to bude aj s ostatnou zeleninou, bud stara alebo plna neviem coho vsetkeho!!! Uz aby bola jar a cerstva zeleninka!!! Do kupovanych prikrmov sa mi velmi nechce 😒

eliotka
26. bře 2009

Holky, prosím, poraďte. Dnes jsme začali s příkrmy. Malý trpí hodně moc na zácpu, ale i tak jsme začali mrkví, Hami první lžička. Malý snědl 3 lžičky, pak ublinknul právě tu mrkvičku a celý den tak divně pokrkává a ublinkává. Nejradši bych mu už radši tu mrkvičku endávala. Uvažuju, že mu zítra uvačím cuketku, mám ji koupenou. Ale nevím, jestli se může tak rychle vystřídat chuť. Hned druhý den azse nová chuť, nevadilo by to?
Nemám radši dát ještě tu mrkev a třeba ji víc zředit vodou?

Jak se dělá dýně, mám ořezat či oloupat slupku, já ji nikdy nedělala, tak nevím,.

shaula
26. bře 2009

Eliotka: myslím, že pokud jde o vystřídání chutí, tak to problém není. Jde o to, že by se měl nový druh jídla zavádět po 3 dnech, aby byla vidět případná alergická reakce na ten předchozí druh. Ale pokud máš pocit, že mu to vyloženě nesedí a dělá zažívací problémy, tak ho mrkví nemuč a klidně zkus něco jiného. S dýní neporadím, já ji také nedělám, ale občas ji kupuju v DM v lahvičce.

garfie
26. bře 2009

Eliotka: dýně je lepší bez slupky, pokud nemáš druh Hokkaidó, ten se dělá i se slupkou (je to taková ta malá japonská). Rozředěním nic nepokazíš, můžeš to říznout vodou nebo mlíčkem (aspoň mu to víc pojede). Jinak je to jak říká shaula, střídání chutí nevadí, jde spíš o alergie.

eliotka
26. bře 2009

Tak já mu to zkusím naředit a když se bude opakovat to, co dneska, na mrkev se vakašlu. Stejně ji nemáme mít, když staví, ale nevěděla jsem , čím jiným začít.

A cuketu děcku dáváte se slupkou?

zorina
26. bře 2009

dobrý večer, někde jsem četla, že jako první příkrm můžu dát i špenát. Může to být i špenátový protlak nebo koupit špenát a uvařit ho a rozmixovat. Máte s tím někdo zkušenosti?

eliotka
26. bře 2009

zorino, špenát se má radši dávat ve skleničce a ne často. To mě nenapadlo tím začít, dobrý nápad. Holky, sxistuje ale vůbec SAMOTNÝ ve skleničce?

shaula
26. bře 2009

Zorina: Eliotka má pravdu, špenát je velkou zásobárnou dusičnanů, takže se kojencům doporučuje podávat pouze ve skleničkách. Samotný špenát jsem ve skleničce neviděla, já koupila Hipp špenát s brambory, a až doma jsem si pořádně přečetla složení a je tam mléko a smetana. Tak mi zatím leží a čeká na uplatnění☹