Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

haninka
4. dub 2009

Ahoj mamči,
chtěla bych vás požádat o radu. Přikrmujeme od uk. 5týho měsíce. K obídku zeleninku, zeleninku s masíčkem.., od uk. 6týho měsíce dáváme dopo svačinku ovocné přesnídávky. Pomalu se blíží konec 7mého měsíce a Terezka začíná být v podvečer hodně hladová a nevím co jí začít dávat..máte nějaké tipy??..

Díky! 🙂

shaula
4. dub 2009

Zařadila bych jako třetí příkrm podvečerní kaši.

andy80
4. dub 2009

Haninka, můžeš začít dávat bílý jogurt nebo jestli je to jen, že nevydrží od svačiny do večeře, tak můžeš dát pár kukuřičných křupek, dětských sušenek nebo tak něco

shaula
5. dub 2009

Jogurt bych ještě nedávala, doporučuje se spíše až od ukončeného 8. měsíce.

andy80
5. dub 2009

Bílý jogurt je doporučený od ukončeného 6. měsíce, ale je na to zase spousta názorů.

shaula
5. dub 2009

To je fakt, co člověk, to názor, já nejvíce důvěřuji www.kojeni.net, tam doporučují od osmého. Mně osobně přijde šetrnější ta kaše.

mikulka
5. dub 2009

Holky, začaly jsme s příkrmy a zhoršil se nám problém s kakáním. Vždy jsme s tím měli problémy, ale tď je to hrozné. A to ještě nejsme na plné dávce, má jen trochu zeleniny na o. Zlepší se to, jaké máte zkušenosti? Jo a odpo dáváme ovocn. šťávu a nepomáhá. ☹

lucia1004
5. dub 2009

Mikulka, pomoze slivka na dopoludnie - par susenych sliviek uvaris v kojeneckej vode, rozmixujes a bud este zriedis s vodou alebo ani nie, ja som ani neriedila, kedze sme tiez mali zapchu a nam slivky pomohli, ovocna slivkova stava nam nepomohla. A pomohlo nam postruhane jablcko - stacilo pol presnidavkoveho sklicka. Tolko moja skusenost. (napr. probiotika nam nepomohli☹

bereninka
5. dub 2009

Ahoj holky, prosím, poraďte, malý mi snědl 60 ml zeleniny a už nechce MM. Je možné, že by ho to nasytilo? Dr. říkala, že más níst 150 ml! Tak nevím, co se děje, mlíčko si dal vždy po příkrmu, když jedltak málo. ☹

lucia, a kde seženu sušené švěstky? Dětem se kupované nemají dávat, myslím? Také nás trápí zácpa.

shaula
5. dub 2009

Mikulka: samo od sebe se to asi nezlepší, zkus nějaké finty, co tu už maminy psaly - šťávičky, Lucií doporučované švestky, později jogurt apod. Ona zavedením příkrmů se ta stolice zahustí a už nebude taková jako když byl pouze na mlíčku. Takže pokud jste měli problémy už předtím, tak teď je můžete předpokládat taky. My naštěstí žádné problémy nemáme, jen občas mají kluci tužší bobeček, ale není to žádná katastrofa.

Bereninka: pokud tak málo jí jen občas, tak to vůbec neřeš, někdy prostě nemá hlad. Naši kluci taky nejí zrovna moc, většinou právě 50 - 100 ml, výjimečně více, tedy pokud jde o zeleninu. Přesnídávky a kaše baští rádi🙂 Doktorka říkala, že se tím nemám trápit, pokud víc nechtějí a nebrečí hlady, tak jim to zřejmě stačí (samozřejmě za předpokladu, že přibírají). Ne každé dítě jí podle tabulek a kromě toho se to může lišit i u jednoho dítěte - někdy jí více, někdy méně.

bereninka
5. dub 2009

shaulo, takže když mi sní rak mýálo, už mu nemusím nutit prso?

andy80
5. dub 2009

berenika, určitě mu nic po zelenině necpi, asi mu to stačí a až bude mít hlad, sám se ozve

shaula: já kaši dětem moc nedávala a nedávám, podle mě je to zbytečné a že by byla šetrnější než jogurt, to mi nepřijde. Ale to bude tím, že já jsem taková antikašistka 😀

shaula
5. dub 2009

Bereninka: ono bys ho asi stejně těžko donutila se nakojit, když nechce. Zkusila bych to později, třeba za hodinku, pak si třeba už dá. Ale nutit nemá smysl, zbytečně stresuješ jeho i sebe.

Andy: je to jen můj pocit, že je šetrnější, on ten jogurt mi přijde moc kyselý. Já zas na kašičky nedám dopustit, kluci mi moc nechtějí pít mlíko, tak ho do nich večer cpu aspoň tímhle způsobem. A chutná jim to🙂 Dávám jen rýžovou, tak si říkám, že ta je taková "neškodná"🙂

u2jana
6. dub 2009

ahojte, neviete kedy sa mozu zacat davat zuzkat detickam pohankove nesolene chrumky a tiez aj cestoviny

shaula
6. dub 2009

u2jana: když to vezmu selským rozumem, tak bych se řídila podle složení, hlavně co se týká obsahu lepku a vajec - pohanka se může dávat mezi prvními, takže pohankové nesolené křupky teoreticky kdykoli, když je ti to dítě schopno požužlat (předpokládám, že vejce neobsahují) - my jsme začali po jedné dávat cca v 8. měsíci. Těstoviny zase podle druhu - rýžové možná hned (ale raději po 8. měsíci), klasické vaječné bych dávala až po roce a bezvaječné nejlépe po 8. měsíci, ale podle toho, kdy se rozhodneš dávat lepek.
Doporučuji www.kojeni.net, mají tam postup pro zavádění příkrmů, tam je všechno rozepsáno.

andy80
6. dub 2009

shaula: tak je jasné, že když děti nechtějí bumbat mlíčko, tak bych taky sáhla po kaši, ale u nás mlíčko boduje. Teprve teď se mi povedlo odbourat odpolední mlíčko, které mi přišlo tak trošku zbytečné. Pak mi nešli nacpat jí ostatní příkrmy. Takže ještě před týdnem mi malá vypila 3x 200ml mléka. Teď pije ráno a večer 250ml.

bereninka
6. dub 2009

Holky, prosím o radu. Když dnes večer uvařím zeleninku, mohu ji nechat v lednici na zítřek a středu, nebo tu středeční porci radši zamrazit?

Pak se chci zeptat, jestli se kaše může dávat těsně před nocí? Sice je to ještě předčasné, ale přemýšlím, kam pak kaši zařadím. Zatím to máme tak:

mezi 7-8 kojení
11 kojení
mezi 14-14.30 zeleninka + kojení
mezi 17-17.30 ovocná šťávička na zácpu + 18 kojení
mezi 21-21.30 kojení

To bych pak místo posledního koja dala kaši? Protože místo šťávy pak bude ovoce...
Někdy mám ještě jedno kojo v 19, ale to jak kdy... To by byla kaše asi místo toho, ale poslední dobou tohle kojo nechce a máme jen těch 5...

aji81
6. dub 2009

Ahojte holky, sim sim se chci zeptat 🙂 .Jsem včera malý dávala normální vodu převařenou, stane se něco?? Je jí půl roku. Odkdy můžou normální, nebo se vaří furt z kojo vody? Děkuji A 🙂

eva299
6. dub 2009

Ahojte. Chcela by som sa spytat ake mnozstvo je plna davka prikrmu? Niekto pise ze mnoztvo ake pil mliecka vo flaske.Ale ja kojim,tak neviem kolko dat. Prikrmujem 7 den ale maly hned od zaciatku chcel vela. 4 den chcel zjest celu misku cca 150 ml a potom sa este dokojil mlieckom. Poradte niekto kolko dat ked on papa kym davam.

suziad
6. dub 2009

aji81: ja som nikdy nedavala kojenecku vodu, vzdy som prevarila vodu s vodovodu a nic sa nestalo a robila to aj moja mama aj mama mojej mami 😎 .

eva299: ja som tiez prave zacala prikrmovat a mala zje tiez dost a este ju nakojim. Kase jej urobim asi zo 130ml vody. zeleninu zatial len par lyziciek. Daj jej kolko si vypyta. 😵

suziad
6. dub 2009

bereninka: ja davam kasu na prvu veceru asi o 18-19 tej a potom uz len kojim pripadne dorobim UM ked je malo. 😅

berenika39
6. dub 2009

eva299, proč dokrmujete? nestačilo mu kojení? času dost.......

eva299
6. dub 2009

berenika39 zacali sme s dokrmovanim po dohode s lekarkou lebo maly zacal pytat papa cca 12 krat denne napriek tomu ze som mlieka mala dost. Odsavala som aj cca 150 ml mlieka denne navyse. Mozno to bude jeho vahou. Bol len kojeny a v 4 mesiacoch mal 8.24 kg. Bohuzial sa musim vratit do prace kedze zijem v zahranici a tu je materska pol roka.Davat mu UM mi velmi nevonalo.Takze sme zacali

eva299
6. dub 2009

Ozaj meriate zeleninku na ml v rozmixovanom stave alebo na g zeleniny ked sa riadite mnozstvom.Nemozem ho prekrmit? ☹ Alebo babo spapa kolko potrebuje tak ako pri kojeni.....

berenika39
6. dub 2009

eva, tak to tedy je jedlík...to je potom jiná 😀 😀 . doporučuje se 150-250g hotového jídla. Ale v pátém měsíci bych řekla, že víc určitě ne. Zbytečně by mu to zatěžovalo trávení, je fakt, že na tu váhu co má, by mohl už gulášek s pěti 😀 😀 . Ted vážně: pokud se ti zdá, že jí velké dávky, udělej to jako já. Taky jedl plnou misku,koukal, kde je nějaké pokračování. Mám takové kelímky s víčkem, do toho vařím do zásoby tak 5 porcí a zamrazím. Tak jsem prostě vzala jednu misku s obědem (ne zmrazeným) s sebou na nákup a v lahůdkách poprosila, aby mi to zvážili. Nemám doma váhu na potraviny. Od té doby vím, že to je tak porce akorát. Nejsem si jistá, jestli si to odovídá - ml a g u různých jídel. A nemusí to být na gram přesně, každé mimčo je jiné.

pepibubu
6. dub 2009

šmankote.... holky neřešte to tak, já vždcky popadnu jednu malou mrkev, jednu malou bramboru a jedu 🙂 a vařím to teda v kojenecký vodě, když nezapomenu 😀

berenika39
6. dub 2009

eva se jen ptala, tak mi přišlo normální jí odpovědět, to se dělá, ne? 😉 😉 . nemá každý tolik zkušeností, aby od oka všechno trefil, prostě se bála, že dává ČTYŘMĚSÍČNÍMU miminku moc...začíná, tak neví....řeší...no a co? 😉
Dělám to taky tak, uvařím hrnec všeho dohromady rozmixuju a dám do misek.

bereninka
6. dub 2009

holky, to se nenajde nikdo, kdo by mi poradil, viz výše? mohu dát jídlo, které uvařím večer i ve středu, nebo radši zmrazit? zeleninku...

mixujete zeleninku, nebo je lepší jen rozmačkat vidličkou?

shaula
6. dub 2009

Sama čekám, jestli někdo odpoví🙂 Já to takhle dávám - uvařím si obvykle na 2 dny, ale oni mi to kluci dost často nesní, tak dávám ještě třetí den. Asi to není úplně nejlepší, ale žádné problémy z toho nemají a celou dobu je to v ledničce.
Pro 6měsíční dítě, jako máš ty, bych asi mixovala, ze začátku mají děti problém vůbec do sebe dostat něco hustšího než mléko, na které byli zvyklí do té doby. Teď poslední várku jsem jen rozmačkala vidličkou, už mi to zbaštili (dřív jsem to zkoušela, ale plivali). Naše lektorka ze cvičení miminek na to má jednoduchý trik - vyzkoušet a pak uvidíme ve stolici - jestli to kadí víceméně nestrávené, tak ještě nejsou zralí opustit mixovanou stravu.
K té kaši: nedoporučuje se dávat těsně před spaním, je trošku těžká na strávení. Já to dělám podobně jako suziad, kaši dávám cca mezi půl sedmou a sedmou, spát chodí v osm (přesněji řečeno to jdou do postýlky, usnou většinou do 20.30 - 20.45).
Tak snad ti to trochu pomohlo🙂

martao
6. dub 2009

bereninka,
uvar si toho vždy viac a 2 dávky si daj do chladničky. Ostatné do mrazáku. Hlavne ak varíš niečo nové. Uvidíš ako mu to bude chutiť. Ak mu to zachutí, vytiahneš z mrazáku ráno dávku a necháš v chladničke rozmraziť.
Ak chceš mixuj. Okrem zemiakov-tie ostanú nejaké divne. Možeš si nechať bokom asi 1/4 zelniny, rozmačkať vidličkou a pridať do mixovanej stravy, potom rozdeliť na dávky.