Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

petka80
11. kvě 2009

Existují i bezlepkové těstoviny (zdravá výživa), jinak ty bezvaječné seženeš skoro všude.... 😉 Nevím, jak plánuješ dávat lepek, ale klidně už bys pomalu mohla začít, kdybys chtěla.

eliotka
11. kvě 2009

Holky, někde jsem četla, že lepek do půl roka určitě ne, ale že je ještě lepší nedávat ho do 8. měs. Co myslíte?
S těstovinama chci atky začít, kolik jich mám do zeleniny dát? A bude to k jídlu, zelenina, maso, těstoviny? 😕

petka80
11. kvě 2009

eliotka, to máš těžký, někdo říká lepek od 6 m. a někdo třeba až od roka 😀 Prostě názory se různí. Já jsem dávala někdy kolem necelých 8 m., pokud si pamatuji. Ale dávám je dosud je občas, podle mě v nich nic moc neni, co by člověk potřeboval k životu. Třeba rýže je rozhodně zdravější. Nebo jáhly, ovesné vločky apod. Takže bych nejdříve asi dala tyhle bezlepkové "přílohy" a až pak těstoviny.
Jj, k jídlu to určitě bude. Dej jen trošku, pro začátek.

sofia122
11. kvě 2009

ahojte maminky chcem sa spitat mala ma 6m.davam jej papat rozmyxovane veci s obchodu dokedy jej to mam davat?dakujem.mirka

shaula
11. kvě 2009

eliotka, lepek je asi nejdiskutovanější součást stravy🙂 Já jsem ho začala dávat cca v 8 měsících - tím myslím, že jsem začala kupovat i obilninové kaše, nejen striktně rýžové, občas jim dám dětskou sušenu bez vajec a asi 2x dostali kousek rohlíku na žvýkání (poté, co se mi jím oba málem udusili, s tím zase chvíli čekám🙂 Takže celkově vzato ho mají zatím minimálně.
Ale tady v některé diskuzi jsem četla, že podle nejnovějších výzkumů se doporučuje lepkem ZAČÍT jako úplně prvním příkrmem (obilninová kaše) - prý z toho důvodu, že se tak nejlépe pozná reakce. No musím říct, že na mě je to příliš extrémní názor a to bych nedělala, ale ptala jsem se na to naší doktorky. Divila se, že o tom vím, a říkala, že opravdu to není tak úplně na škodu, protože celiakie je prý vrozená, nedá se získat (kromě nějaké přechodné formy), takže je jedno, kdy to zkusíme a čím dřív se o ní bude vědět, tím lépe. Tak pak si z toho vyberte🙂

Sofia: moc nerozumím tvému dotazu - ptáš se na to, jak dlouho dávat rozmixované, nebo jak dlouho dávat věci z obchodu? Jestli kupované nebo vařené je jen tvé rozhodnutí, no a mixované tak dlouho dokud to potřebují🙂 Já to dělám tak, že postupně mixuju méně pečlivě, aby ta strava měla strukturu a nebyla úplně hladká, někdy to jenom rozmačkám vidličkou a minule mě kluci šokovali, když jsem neměla navařeno, tak jsem otevřela skleničku a zděsila se, že mi to nezbaští, protože v ní byla celá rýže (a ta zrníčka byla teda pěkně velká!). No a zbaštili. Ve cvičení kojenců jsme se o tom bavily, a prý to poznáme tak, že když jim dáme kousky a potom v kakání mají nestrávené zbytky těch kousků, tak na ně ještě nejsou zralí.
Jinak samozřejmě to musíš mít dost měkké na to, aby to rozmačkali jenom dásněmi, záleží kolik má dítě zubů, kluci v skoro 10 měsících mají dva, takže to na žádné kousání není. Takže tuhou stravu s rozumem, koušeme stoličkami, takže dokud je dítě nemá, tak nemůžeme čekat, že si to pokoušou jen předními zuby.
Tak, nějak jsem se rozepsala 😉

holly1
11. kvě 2009

Ahoj, potřebuji poradit kvůli pití - chci dát kojeneckou vodu, ale když otevřu flašku, asi musí být v lednici? Jak dlouho tam vydrží? Ale zase když ji vytáhnu, bude vychlazená - mám ji trošku ohřát na tělesnou teplotu? Jak to děláte?

amira55
11. kvě 2009

no to bych se přidala k holly1 ohledně vody-jak dlouho jste jí převařovaly?malýmu je 6 měsíců a pořád převařuju ale někde jsem četla že se později už nemusí?jak to teda je?

shaula
11. kvě 2009

Já přestala převařovat ve 3 měsících, kluci to snesli, tak už jsem nepřevařovala. Otevřenou flašku kojenecké vody jsme vždycky nechávali jen na lince, ale jelikož je teplo, tak jsme to taky řešili a momentálně ji máme v lednici. Asi bych ji pak na pár vteřin frkla do mikrovlnky, ať není tak ledová, dělám to tak i s jogurty.

zuzik_p
11. kvě 2009

Ahoj maminky, pomalicku se chystam zacit varit mrkvicku. Chtela jsem koupit mixer, ale jiz jsem nekolikrat cetla, ze se spis doporucuje pasirovat a rozmackavat. Jak jste to meli vy? Vim, ze kazde mimi to ma jinak, nektere musi mit i v 10 mesicih mixovane jelikoz se dusi, spis me zajima, jestli je vhodne hned napoprve jen rozmackat. Jasminka ma 2 zoubky, dole vprostred.

berenika39
11. kvě 2009

shaula, ty jsi byla u nás doma 😠 😠 😠 . převařovala jsem vůbec. kojila jsem 4 měsíce a pak už mě to ani nenapadlo. láhev stojí na lince, spotřebuje se do druhého dne. a když mám z lednice, mikrovlnka to jistí. ohřívám tak i jogurty.

petka80
11. kvě 2009

Holky, teda nechci tady nějak rýpat, ale ty jogurty bych v mikrovlnce asi moc neohřívala 😔
Ono mikrovlnka obecně se pro ohřívání dětské stravy moc nedoporučuje, tak proč ohřívat ještě jogurty, kde to není nutné....... Měla bych trochu strach, co to udělá s těmi živými kulturami a pod.

petka80
11. kvě 2009

zuziku, přesně jak píšeš, jak které dítě. Takže poprvé můžeš jen rozmačkat vidličkou, když to nepůjde, tak mixovat.
Jinak já mám jen úplně levný tyčový mixér a pohoda 😉

eliotka
11. kvě 2009

Tak já převařuju a budu do roka. Doporučila nám to dr. Tedy kojo vodu, ymslím. Jinak ji mám na lince až tři dny, tedy max.

zuzik, zpočátku je lepší stravu mixovat, On se ti bude hodit i později...

berenika39
11. kvě 2009

jogurt dám na 10 vteřin, aby byl jen odražený, ne ledový a hned ho dám sníst. kdybyste to někdo chtěli zkoušet, tak víčko se stříbrným vnitřkem odstranit 😀 😀 😀 .
živé kultury tam sice jsou, ale jakýpak je rozdíl, jestli jsou v lednici, 10 vteřin v mikrovlnce a pak za pět minut v teple žaludku nebo rovnou z lednice do tepla žaludku?
proč se všechno tak pitvá?

janzi
11. kvě 2009

Odkedy ste davali detickam tie kukuricne "pandravy" nesolene samozrejme 😉

berenika39
11. kvě 2009

od sedmého měsíce, krásně na tom pochopil, že to, co má v ruce je jídlo a může si to sám dát do pusy 😀 😀 a sníst. rohlík mě děsí, už si ho užužlal velký kus a dávil se s tím, jsem se lekla jak blázen 😝 . křupky jsou super!

shaula
11. kvě 2009

berenika - no a ty jsi byla u nás🙂 Rohlíkem se mi málem udusili, musela jsem je bouchat do zádíček, abych to z nich dostala. Křupky jsou prima, napřed jsem dávala pohankové, teď kukuřičné, začali jsme taky cca v 7 měsících.

janzi
11. kvě 2009

Super, takze zajtra ideme na ne 😀 z rohliku si mala tiez uz odkusla, ale nastastie som jej to vytiahla nez sa zacala drhnut, ale zlakala som sa aj bez toho!! Este ma napadlo, mame trosicku problem s kakanim, mame tuhsiu stlicu, nebudu tie chrumky hustit stlicu este viac?

berenika39
11. kvě 2009

z těch křupek v puse nic nezbyde, úplně se to rozplyne, a navíc celej ten mega pytel má asi 10 deka, takžee aby to mělo nějaký vliv na stolici, musel by jich rozžužlat asi tři pytle 😀 😀 . neboj, těch pár denně je ok.
shaula, péta si narval kus do pusy v tescu, na nákupu. měl ho na ruce brácha. říkám mu: bacha, at si neukousne velkej kus. jasněěěěě.... najednou prcek poulil oči, rudnul, zařvala jsem : vyndej mu to! no a brácha zahlásil: já nemůžu, já mám špinavý ruce! No nechal by ho udusit, když se nemyl 😝 😝 😝

janka_pn
11. kvě 2009

janzi, ja uz davam vyse tyzdna 😉 ryzove. najskor ju to trosku napinalo a teraz uz paradicka 😎

inak ruzovu lucku uz neprevaram asi dva mesiace a dnes mi lekarka povedala, ze aj lepok uz mam pridavat.

holly1
12. kvě 2009

já jen přidám názor k mikrovlnkám - pro malou ji nepoužívám vůbec. Neměla bych dobrý pocit. Ten jogurt bych prostě nechala čtvrt hodiny v pokojové teplotě, myslím, že je to lepší než deset vteřin v mikrovlnce.

berenika39
12. kvě 2009

proč? někde něco psali? jediné, co by tomu nahrávalo je, že se jídlo ohřeje opravdu nerovnoměrně a je třeba dávat pozor, aby neylo místy horké moc, stačí zamíchat. to ale při 10 vteřinách jougurtu nehrozí, ne??
Jinak je úplně putna, jestli se molekuly toho, co ohříváš, rozkmitají (to unamená, že jídlo se ohřeje) díky magnetickému vlnění nebo tepelné energii.
Ale jinak samozřejmě je jedno, jak kdo co dělá, od toho jsme lidi - a každej jinej, naštěstí.

holly1
12. kvě 2009

berenika, já nevím, jestli někde něco psali, ale já prostě moc mikrovlnku nemám ráda, je to pocit, že to není moc zdravé. O ohřívání MM jsem vlastně četla, že v mikrovlnce nee, protože se tím MM znehodnocuje. Taky jsem ho tam párkrát šoupla, pokud malá hysterčila a nebyl čas na ohřívačku, ale pravidelně bych to nedělala. Ale pokud mikrovlnce důvěřuješ, tak proč ne.

berenika39
12. kvě 2009

jj, já tomu rozumím, mám to takhle se skleničkama. určitě jsou neškodný, ale mě vaděj 😀 😀 .
Ohřívám občas, ne denně a všechno, tak snad je to v poho.

shaula
12. kvě 2009

Holky, já vám rozumím, jenomže nechat ohřát jogurt na lince nebo jídlo v ohřívači trvá stráááááááááášněě dlouho a kluci se mi mezitím uřvou. Tak jsem zvolila menší zlo ohřívání v mikrovlnce a jsme všichni spokojení🙂

zuzik_p
12. kvě 2009

Tak my doma ani mikrovlnku nemame, ohrivat zeleninku budu asi v parnim hrnci. Mixer jsem nakonec koupila a dnes dala poprve mrkvicku moji holcice. Ac je velmi zvedava na nase jidlo, tak mrkvicka ji nejela. Zkousely jste dat prvni prikrmy treba 2x denne nebo az druhy den? Jinak mixer byl opravdu uspech, hned napoprve jsem si posekala prst ☹ Takze nejen pro deti, ale i pro dospele..nestrkej prsty tam kam nemas"

shaula
12. kvě 2009

Zuzik, já dávala vždycky až další den. Ze začátku mi taky nechtěli papat, jeden začal po týdnu, druhý po třech týdnech. Na prstíky pozor, to by asi malé moc nechutnalo 😀 Ať se brzy zahojí.

mikulka
12. kvě 2009

Holky, taky chci začít pomalus křupkama, ale nevím... Zoubky ještě nemáme. Jaké křupky kupujete a fakt už od 7. měsíců, není to brzo?

Já ohřívám ve vodní lázni, ale pokud mám jídlo z mrazáku, dám na 20 sek. do mikrovlnky a pak dohřeju v lázni.

Přesnídávku ohřívám v mikrovlnce na 30 sek. On mi jí malý nesní, když není vlažná.

shaula
12. kvě 2009

Mikulka, ideální jsou takové ty kukuřičné nafouklé, já tomu říkám "hovínka" (omlouvám se za výraz🙂, jako první jsem měla pohankové, ty vypadají stejně. Neobsahuje to nic jiného než kukuřičnou krupici a vodu, takže jsou OK. Ale pozor - kup přírodní, ne solené nebo přislazované. Krásně se rozpustí, takže ani ty zoubky nejsou snad potřeba - musíš vyzkoušet, kluci v té době měli už 2 zuby, tak to nemůžu 100% posoudit.

estella1
12. kvě 2009

Já křupky zatím nedávám, ale slavím velký úspěch s Nestlé Baby sušenkama, které se můžou podávat od ukončeného šestého měsíce. Jak jsem se dočetla, tak žvýkání sušenek masíruje dásně a pomáhá tak prořezání zoubků. Někdy je nalámu i do přesnídávky. Jestli tě zajímá něco víc o sušenkách pro mimča, tak mrkni na stranky kojeneckavyziva. cz