Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

megi93
21. kvě 2009

No ved ide o príkrm pre deti od ukončeného štvrtého mesiaca. A problém bol rpesne ten, že malá nejedla nič. Žiadny druh mlieka ani so zahusťovadlom ani s ničím. Proste odmietala akékolvek mlieko, prípadne ak náhodou vypila 20ml. tak vyvrátila 100....hovorím obrazne, ale nemali sme inú možnosť ako začať s niečim iným. A ono síce je pravda, že ja rozhodujem, čo bude jesť, ale to dieťa je osobnosť od prvej minuty na svete a keď jej to umele mlieko nechuti, tak jej nechuti. Aj naša doktorka povedala, že je to hluposť, aby jej nechutilo, že je na to ešte malá, ale tak mala som ju nechať vyhladovať kolko? 10 hodín? 12? Keď po 7 hodinách nejedenia odmietala mlieko a kaše dokázala zjesť kolko by som jej dávala.... Uvidíme ako to bude do budúcna. Je jasné, že na oslavu šiestich mesiacov jej neupečiem kačicu, ale v každom prípade sa odmietam riadiť radami "odborníkov", ktorí možno nikdy nemali deti a ktorých budú možno o 20 rokov za ich terajšie pokrokové názory "upalovať".

PS: pod umelými hlúposťami myslím mlieka. Lebo tam je fakt viac umelých vecí ako v najhoršom jogurte plnom éčok. Veď to mi príde horšie ako čokolvek. Aj tie fantastické vitamíny čo to obsahuje sú umelé a telo ich podla mna aj tak nespracuje tak ako z čerstvej zeleniny alebo ovocia. Prípadne z mäsa. A ten tvaroh...ten mala len raz a len trošku. A najbližšie jej ho určite nedám skôr ako za mesiac, možno dva. To len aby ste nemali pocit, že tu dieťa kŕmim tvarohom na olovrant, na raňajky má chleba s masťou a na obed pečenú klobásku :D Leno to proste všetko chcem brať menej ustráchane a stresovo.

smardik
22. kvě 2009

shaula dík, jdu to kojení net prozkoumat 🙂 🙂

tinka19
22. kvě 2009

prosím zase o radu resp.názor...moj drobček má každý deň iný t.z., že raz nám vyjde obed na cca 12.00 a niekedy o 14.00 hod...nevadí že to nemá v stále v ten istý čas?....díííík

muminek
22. kvě 2009

Já myslím že ne hlavně aby neměl hlad

petka80
22. kvě 2009

tinka, určitě nevadí, ono se to časem ustálí...... 😉

dara9402
22. kvě 2009

baby nechcem tu nikoho osocovat vsetko su to vase deti a davajte im co chcete a kedy chcete a aj kolko chcete ja len podotknem ze clovek sa rodi ako vsezravec a ma jest vsetko, prikrmy od 4 mesiaca (2 tyzdne hore dolu, nepomozu ani neuskodia) pre nekojene deti je uplne v pohode aj napriek tomu ze mlieko neodmieta lebo to mlieko je furt rovnake, u kojenych deti je to ine lebo predsa len mamina nepapa (snad) len kuracie na vode a ryzu ale aj ine a to mliecko to ochuti a je stale ine tak netreba zacat tak skoro ale osobne si myslim ze dieta by malo ochutnat takmer vsetko do roka veku a to prave preto ze este nema uplne vyvinute travenie. Takto si zvykne hned na vsetko a traviaci trakt sa mu bude zdokonalovat spolu s primanou potravou. neviem si predstavit papat masko od roka ved ten zaludok z neho dostane sok a potom hups a alergia je tu, ale pokial bude prijmat masko zeleninu ovocie od malicka postupne tak sa zazivanie na to usposoby.

PS: beriem bio stravu aj nesolit a necukrit ale neberiem NEKRMIT a hlavne ked to mimcu robi dobre a konecne sa naje 😉

zuzik_p
22. kvě 2009

Dara, dite by melo ochutnat vse do 1 roka prave proto, ze nema vyvinuty travici trakt atd...????? Nejsem doktor, ale tohle mi prijde jako hodne spatny vtip 😉 Nehlede na to, ze co pises o alergii je podle me blbost...vzdyt miminka alergici maji byt vyhradne na mlicku co nejdele prave kvuli vzniku alergii z prikrmu.

shaula
22. kvě 2009

zuzik, naprosto souhlasím.

dara9402
22. kvě 2009

zuzik a z coho myslis ze vznikaju alergie???????????????
nedostatocne vyvinuta imunita a ako posilnis imunitu???????? najlepsie v jej zarodkoch.

nechcem byt zla ale podla toho co tu citam tak ja by som svoju macku mala dat asi okamzite utrati aby nemal maly alergiu. 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

( vedecka studia : macka v pritomnosti mimina znizuje vyskyt astmy v neskorsom veku az o 70% )

je vseobecne zname ze deti zijuce v doslova sterilnom prostredi su v starsom veku omnoho nachylnejsie na alergie z prachu a podobne prave preto ze sa s tym pri zdokonalovani imunitneho systemu nestretli a pri prvom styku sa s tym telicko nevedelo vysporiadat a rovnako je to aj z jedlom.

pokial nema dieta vyslovene vrodenu vadu imunity nevidim dovod na to aby sa s niektorymi druhmy potravin cakalo az na rok a viac hlavne co sa tyka masa. nepoviem tropicke ovocie to nieje prirodzene ani pre nas ale kyslomliecne vyrobky a chude maso neskodi

tinka19
22. kvě 2009

dííík za všetky rady..ste zlaté

zuzik_p
22. kvě 2009

Dara, tak sterilni prostredi je trochu jine tema nez zazivaci trakt ditete.
Jak posilnis imunitu..nejlepe v zarodcich..hmm, my ale mluvime o miminkach, ne dospelych. Nemyslis si, ze spis miminku alergikovi uskodis, kdyz mu zacnes davat normalni stravu tak brzy? S alergickou reakci si jeho male telicko poradi o hodne hur nez vetsi dite. Vim, ze umela mleka se s kojenim nedaji srovnat, ale porad mi to pripada lepsi alternativa nez nez instantni kase.
Jak sama rikas - oliver je tve dite, tak mu davej takove jidlo jak sama uznas za vhodne. Snad ho udrzis alespon do tech 6.mesicu vyhradne na mlecne strave.

mikulka
22. kvě 2009

dara: vůbec nejde o to, aby si dítě zvyklo na stravu rychle a aby honem stihlo do roka vše ochutnat. Ne STOP! Jeho zažívací trakt se vyvíjí postupně a musí si zvykat postupně.

Představ si třeba pytel, látkový pytel. Má svou velikost, vypadá jak vypadá. ty bys do něj dávala věci a dávala jich tam víc a víc v domnění, že pytel se roztahne, zvykne si na větší objem. Což samozřejmě není možné, takže pytel by to nakonec neunesl a prasknul.

Děstké zažívání je velice citlivé a opravdu se musí trpělivě a postupně zavádět stravu. Jinak se dítěti může dost ublížit a důesledky se mohou objevit v pozdějším věku.

V dnešní době se na vše spěchá. Aby dítě už rychle lezlo, sedělo, jedlo... ALE PROBOHA PROČ?
Dětský organismus má svůj čas, proč to máme uspěchávat jen proto, že doba se zbláznila a letí kamsi kupředu?
Dítěti tím jen škodíme.

shaula
22. kvě 2009

Dara, ty se tu pořád oháníš masem, ale to jsem tam uvedla jen jako příklad názoru jednoho autora, psala jsem, že názorů je více a všechny jsme se tu shodly, že maso dáváme. Kysané mléčné výrobky se samozřejmě také mohou dávat. Ale dítě by mělo jíst stravu přiměřenou jeho věku, takže zatěžovat nezralý a nevyvinutý trávící trakt miminka potravinami, které pro něj ještě nejsou vhodné, mi přijde velmi nešťastné. Použiju přenesný příklad - např. když jsi po nemoci, kdy jsi třeba neměla chuť k jídlu a žaludek si tak trochu "odvykl", tak pak taky začínáš opatrně a nedáš si hned bůček, že? Já vím, řekneš, že dítě nebylo nemocné, ano, nebylo, ale mně to připadá podobné, jeho žaludek nebyl zvyklý na nic jiného než mléko, tak taky musíš stravu zavádět opatrně. A ono zas těch potravin, které se dávají až po roce není tolik - když pominu už tebou jmenované citrusové plody, tak třeba už "jen" rajčata, paprika, jahody, ryby, sója a podobně. Takže když to vezmeš obecně, tak to dítě do roka toho opravdu ochutná hodně. A sama píšeš "pokial bude prijmat masko zeleninu ovocie od malicka postupne" - vždyť nic jiného tu netvrdíme! Že se mají potraviny zavádět postupně, adekvátně věku. Tak nevím, co ti vlastně na našich příspěvcích tolik vadí.
A nezlob se, ale 14 dní je u 4 měsíčního dítěte VEEEELKÝÝÝÝ rozdíl. Takže bych rozhodně neřekla, že dva týdny sem, dva týdny tam je jedno. U ročního dítěte už určitě ano, ale u 4měsíčního ne.

kacka.va
22. kvě 2009

já souhlasím s tím, že dítě by mělo ochutnat plno věcí do roka, ale to neznamená, že mu to budu dávat ve čtyřech pěti měsících, kdy ještě ten trávicí trakt, jak je dokázané, není úplně vyvinutý, to může pak nadělat pěknou paseku. takže my jsme zaváděli postupně a cca v 10 měsících už malá baštila a nebo ochutnala všechno možné.
jinak dara: s tím, že není vyvinutý trakt a tak by mělo dítě ochutnat všechno taky nesouhlasím, některé potraviny se blbě tráví i dospělému (i některá zelenina do toho patří), takže nevím, proč to samé dávat dítěti a zatěžovat tím zbytečně jeho trávení.
Jinak já se taky doslova neřídím radami, které se všude píšou, naštěstí funguje selský rozum, ale v některých věcech některé obecné zásady mi přijdou dost logické. A imunita a trávení jsou dvě rozdílné věci. Nevím, co má společného sterilní prostředí s tím, co dítě jí. Např. je dokázané, že alergie se často objevuje do jednoho roku věku právě proto, že trakt na kravské mléko není připravený a alergie po roce často vymizí. Tak nevidím důvod, proč "testovat" svoje dítě, jestli tu alergii má a jestli se mu po roce fakt ztratí.
Jinak bych si troufala tvrdit, že instatní kaše je větší umělotina, než kojenecké mléko.

kacka.va
22. kvě 2009

shaula: souhlas 🙂

dara9402
22. kvě 2009

nic ine som nepovedala a ani som netvrdila ze mate davat 6mesacnemu dietatu klobasu.
a co sa tyka tych dvoch tyzdnou, moj syn ma 4 mesiace ale velkost, motoriku vnimanie a vetko okolo ma predbehnute tak o dva tri mesiace do predu a to mi potvrdila pediatricka aj ortopedicka aj gastroenterologicka.

a pokial dieta trpi hladom a nechce jest nic ine ako kasa uz ako 3 mesacne tak ho treba nakrmit, v ryzovej vode sa rozmiesavalo mliecko miminam pri hnackach a kase su z ryze a obsahuju kojenecke mlieko tak naco stres

ale v podstate robte si co chcete su to vase deti a jak som pisala davajte co chcete kolko chcete aj kedy chcete mne to moze byt jedno. len sa mi nepacilo ako ste zautocili na megi to je vsetko

dara9402
22. kvě 2009

alergia na laktozu je vrodena vada, rovnako ako intolerancia lepku je to chybou v DNA ktora ma za nasledok oslabenie imunity a teda problem s prijimanim laktozy a lepku

ale dost bolo nemienim sa tu s Vami hadat place my syn

kacka.va
22. kvě 2009

dara: promiň, ale opět mi přijde, že mícháš dvě věci. Naše malá byla předběhnutá cca o 1,5 měsíce, ale to neznamená, že se trávící trakt vyvíjí taky rychleji. Prostě měla víc podnětů a měla zájem se učit nové věci. 🙂
a nedovedu si představit 4 měsíční lezoucí dítě, ale možná existuje výjimka jako jste vy 😉. To nemyslím špatně, jen prostě vy nejste asi standardní případ, takže se na to nedají aplikovat všeobecné zásady.
Jinak netvrdím, že by dítě mělo být o hladu, ale většinou maminy zkoušejí tak dlouho až přijdou na stravu, která dítěti i v tak nízkém věku nevadí.

kacka.va
22. kvě 2009

alergie na lepek je sice vrozená, ale může se projevit kdykoliv během života, takže jesli lepek zavedeš v 6, 8, 10 měsících je úplně jedno, protože i když tam ty dispozice jsou, může se to projevit až třeba ve 30 ti letech.

dara9402
22. kvě 2009

lezie, pretaca sa sedi a v 3,5 mesiaci mu vysiel zub. a to ako daleko je dieta s motorickym vyvinom uzko suvisi s traviacim traktom lebo hypertonicke deticky spotrebuju cez den omnoho vacsie mnozstvo energie ako deticky ktore sa hybu menej preto potrebuju aj stravu s vyssou energetickou hodnotou a mliecko nie vzdy staci

kacka.va
22. kvě 2009

s energií máš pravdu, že některé děti potřebují víc, ale ta se dá dodat větším množstvím stravy a pořád si myslím, že bych nemusela dávat dítěti potravu, kterou ještě teoreticky mít nemá.
Jinak některé děti se se zubem už narodily a taky to neznamená, že motoricky jsou po narození na úrovni 5-6 měsíčního dítěte 😉
no, ale myslím, že už to asi nebudeme rozebírat, diskuze se stáčí někam jinam 🙂

dara9402
22. kvě 2009

ten zubok s ktorim sa dieta narodi je chybni a zvycajne sa vytahuje 😉 lebo by bol v puse navyse

kacka.va
22. kvě 2009

dara: to je na jinou diskuzi. znám lidi, co mají do dnes některé zuby první a to je jim 30. Když jsme se o případu zubů při narození bavily se zubařkou, tak říkala, že je to normálně první zub a pak naroste až ten druhý, takže asi je na to opět víc názorů. Ale tohle je fakt na jinou diskuzi.

dara9402
22. kvě 2009

ok skoncila som 🤐

chiwule
22. kvě 2009

Ahoj holky, potřebovala bych poradit s příkrmama u naší malé. Je jí 7,5 měsíce, dostává HA mlíčko kvůli alergickým predispozicícm z mé strany. Od cca 4,5 měsíce nekojím kvůli lékum na tlak co beru. Pediatrička nás nutila od té doby zavádět příkrmy. Do 6 měsíců jsem jí je stejně nedávala - potenciální alergici mají mít zaváděné příkrmy stejně jako plně kojené děti, tj. až od 6měsíce. Ale už jsme postupně začaly a mám problém - malá níc nechce. Začaly jsme klasicky - mrkvička, mrkev s bramborem, špenát s bramborem, jak kupované přesnídávky tak jsem vařila doma. A stejně nic zásadního - nesní pořád víc než tři lžičky, pořád se chce dojídat mlíkem. Už jsem jí zkoušela i "vyhladovět", ale vedlo to jen k tomu, že se víc zabejčila. Když nechce a já jí nutím, tak začne brečet, plivat to, dávit se, otáčet se pryč od lžičky... nechtěla bych jí znechutit jídlo od malička a nutit jí do jídla, ale pediatrička mi řekla, že jí musím přinutit. To se mi moc nezdá. To mám malé našťouchat do krku jídlo i když se tím dáví? Nemáte nějaký návod jak to udělat? Podotýkám, že mlíčka už vypije za den cca litr, k večeři si dává ochucenou rýžovou instantní kaši s mlíčkem. Bojím se, aby jí to stačilo. A taky nevím, jak to skoulet s pediatričkou...

dara9402
22. kvě 2009

teraz ma asi zase vsetky znosia pod ciernu zem ale skus je do tej zeleniny hodit zo tri zrnka soli, urcite to pomozne alebo jej to uvarit v miernucko osolenej vode a tak popucit

zuzik_p
22. kvě 2009

Dara, to ze tve dite je vyvojem o par mesicu napred neznamena, ze jeho travici trakt take, to jsou naprosto odlisne veci. Docela by me zajimalo, co tvuj syn ve svych 4 mesicich uz ochutnal ☹
Chivule, uz je tu tema "Odmitani prikrmu", ta urcite najdes rady.

dara9402
22. kvě 2009

dala som mu oliznut varechu od gulasu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a pozri si moj album ako strasne mi to dieta trpy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

chiwule
22. kvě 2009

solit jí jídlo rozhodně nebudu, díky daro. Ledviny jí musí vydržet na celý život, tak proč jí je zatěžovat, když to ještě není potřeba...
Zuziku, díky, taky jsem na to právě narazila, zkusím se zeptat holek tam. Ale pokud máte některá z vás zkušenost, tak mi prosím taky napište, každá rada dobrá.

zuzik_p
22. kvě 2009

Dara, nikdo netvri, ze tve dite trpi, zazivaci potize se muzou projevit az pozdeji i kdyz ti to, resp. tvemu synackovi nikdo samozrejme nepreje.
Gulas - no comment.