Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mikulka
6. čer 2009

holly, já jí právcě dávám večer i z té vody, popř. když trcohu odstříkám, tak to dám is tím. A navrch rozvařená jablka, nebo přesnídávka, trochu. 😉

kisska
7. čer 2009

Ahojte babulky, dlho som vas zanedbavala, ale chybali ste mi 😉

mikulka ja davam malemu do jogurtu jemne ovsenne vlocky sparene horucou vodou, vyzmychane a zamiesane. Jogurt potom nie je taky studeny a aj zasyti, ale aj s ovocim ho mozes miesat

shaula - len k tej rozdielnosti tabuliek - je dobre, ked mas viacej zdrojov a maminy sa same rozhodnu, co si z ktorej vezmu... Mne sa napriklad na kojeni nepacilo, ze v 8-9 mesiacoch davaju suchary alebo krehke chlebiky - vtedy ma maloktore dieta zadne zuby a tieto chlebiky sa nerozpustaju tak lahko, aby sa dobre jedli, aj strukoviny zavadzaju na moj vkus prilis skoro... takze si treba z kazdej tabulky vybrat, co komu vyhovuje... To ovocie som riesila tak, ze od zaciatku som davala malemu len sezonne ovocie + banan (takze celu zimu bol len na jablkach, hruskach a bananoch v roznych pomeroch a kombinaciach, ine len v sklenickach) a teraz po roku mu mozem dat vsetko, co zozeniem - aj dovazane broskyne, marhule, hrozno...

kisska
7. čer 2009

pitryska - ja tiez davam kupovane jedlo len zriedka ked nestiham. Aj ked uz sa mi stalo, ze mal maly na navstevu kupenu skvelu kombinaciu jahnacie so zeleninou, ale nechcel to a radsej si dal vareny zemiak s mrkvou a zltkom (toto sa nastastie najde v kazdej domacnosti, kam ideme na navstevu 😉 ). Ale je velky problem najst normalne kupovane jedlo pre drobcov - na moj vkus je tam vela vody, potom to musia zahustovat minimalne kukuricnou mukou, jablkovou stavou, casto je tam sol, a pridavky, ktore tam byt nemaju... no a ked najdem nieco "ciste", tak mi to maly nezje, tak ma ide picnut 😒
Inak niekto niekde porovnaval energeticku hodnotu vareneho a kupovaneho jedla a vyslo, ze kupovane je energeticky chudobnejsie (ma menej kalorii), co je urcite dane tym, ze to byva redsie nez uvaris doma. Takze casto by s to davat nemalo hlavne kvoli tomu, ze deticky potrebuju pri rychlom raste aj velmi vela energie a ked sa uz hybu (lozia, chodia) tak duplom 😕

surynka44
8. čer 2009

Ahoj všem 😉 mám dotaz: za jak dlouho cca nahradí příkrm jednu dávku mléka? Zatím dáváme zeleninu a začneme s masem. Nahrazuje se to až zavedeme i ovoce nebo dříve?? Díky za rady 🙂

shaula
8. čer 2009

Surynka, to je různé. U někoho to plné nahrazení trvá dva měsíce, u někoho dva dny🙂 Záleží na tom, kolik ti toho sní. Plná dávka je cca okolo 200 g (plus mínus autobus🙂

gartneroval
8. čer 2009

Ahoj surynka, mi jsme začali před měsícem a začínám skleničkama, potom chci samozřejmě malé vařit, ale zatím mi to vyhovuje. Nám se podařilo přejít na plnou dávku asi za 3 týdny, sice nám to trvá než spapáme celou dávku, ale spapá všechno, ted papá asi těch 180 g, nezkoušela jsem zatím více, ted zkouším jestli vydrží alespon ty 3 hodiny a vydrží. Jenže ty skleničky jsou po 125g, tak k tomu vždy ještě něco přidám, nebo koupím 3 skleničky stejného jídla a dám jednu a půl a zbytek zase další den, jsem z toho ještě pořád zmatená, nevím třeba jestli může brambory každý den, protože ta samotná zeleninka i kdybych jí dala třeba těch 180 g ji přece na 3 hod. nezasytí, nebo jo? Já právě nevím. A jak papáte vy? Jde vám to? Malá to má sice až v nose, ale papá.
Zrovna dnes jdu dávat poprvé přesnídávku, tak taky nevím, jestli jí mám dát jen těch 125g, a dost, nebo ještě dokrmit mlíkem, aby měla tu svoji dávku, co vždy vypije, to je 166 ml, to bych zas chtěla vědět já, tak děkuju za radu. 😉

shaula
8. čer 2009

Holky, co řešíte? Prostě po nakrmení zkuste, jestli se ještě potřebují dokojit...

surynka44
8. čer 2009

shaula jenže já už nekojo ☹ ale právě jsem se vrátila od dr. a říkal, že ji mám dát kolik spapá a nabídnout UM, buď si veme nebo ne, záleží to čistě na ni 😀 gartneroval: taky na začátek kupuji skleničky, ale už se těším až budu vařit, hrozně ráda vařím 😉 s ovocem ti neporadím, my ho ještě nepapáme ale brzy začnem 😉 takže normálně začínáš přesnidávkou? Napiš jak to dopadlo 😀

gartneroval
8. čer 2009

Surynka, takže jsem malé dala přesnídávku od Hipp broskve a super, papala pěkně, ale čekala jsem, že když ucítí trošku něco lepšího sladšího, že to dá najevo. Trošku jsme byli umazané,ale jinak v poho. Pak jsem zkusila udělat jen 30 ml UM Nutrilon, jako do těch 166ml co jinak papá a už nechtěla ani kapku, takže ta svačinka jí asi stačila, no a ted je to 3 hodky od svačinky a ještě ani hlad nemá, ale už chystám papání a jdeme na to. Jen mi dochází inspirace. Holá zelenina mi přijde divná, maso zatím může jen dvakrát týdně a nevím jestli můžu brambory přidat denně, jak to budeš dělat? Později už může maso 6-krát týdně, tak to už něco vymyslím, ale skleničkovat pořád nechci, dost se to prodraží.

surynka44
8. čer 2009

A hned napoprvé ti ji spapala celou? To je šikula. Já už s tím ovocem taky brzy začnu, říkal i dr. že můžem dopol. sváču. JInak já mám ještě nakoupenou kukuřici, brambor, pak brokolici rýži, nějakou jarní zeleninu...tak to tak nějak prostřídám a pak najedu teprve na maso. Brambory asi můžeš dávat denně ale aby to malá chtěla, že? Já ti nevím asi dám jednou jen zeleninku, pak přidám br. pak řýži a bude to tak nějak dokola. Mám i nějaké recepty tak budu asi čerpat z toho. Pak vařit i polívky atd. Víš co, sama jsem z toho jak Alenka v říši divů, někomu to asi přijde normální ale já jsem z celých příkrmů nějaká hodně domatená 😖

pitryska
8. čer 2009

Ahoj holky, když dáváte ovoce, tak ho povaříte, nebo jen rozmixujete? Protože vařit třeba banán se mi zdá dost vedle😅 Tvrdší ovoce, jako jablka nebo hrušky asi ano, ale zase jestli se tím neztratí moc vitamínů... Jsem totiž, stejně jako surynka, z těch příkrmů hodné domatená 🙂

zuzik_p
8. čer 2009

Surynka, a proc kupujes sklenicky, kdyz uz se tesis na vareni? 😉 Tebou uvarena zeleninka je prece mnohem lepsi alternativa nez ta ve sklenicce. Nehlede na to, ze se ti muze stat, ze mimi uz "tvou" zeleninu chtit nebude, ty sklenickove casto obsahuji sul na dochuceni atd...
Pitryska, banan staci rozmackat cerstvy vidlickou.

berenika39
8. čer 2009

surynka, pitryska, kliiid, ono to není tak horký, jak to vypadá. v jednoduchosti je síla. když se budete držet jen těch základních vhodných potravin, nemůže se nic stát. ovoce stačí podusit jen na začátku párkrát a pak nakrájet do misky, projet tyčovým mixerem a je to. a příkrmy? dodnes to tak dělám: vymyslím co, nahážu to do jednoho hrnce, když je s masem, tak vařím nejdřív to a pak přihodím zbytek. Sleju vodu, nechám si ji, rozmixuju, nebo ted už mačkám takovým tím štouchadlem na kaši, když je třeba tím vývarem to naředím. nandám do misek, dvě nechám, ostatní na mrazák. není třeba moc nad tím špekulovat, děti neznají různé chutě a způsoby přípravy, takže jim jednotvárnost nevadí, já si myslím, že naopak. Do roka úplně stačí tohle. Jen dávám pozor na to, aby měl od všeho něco - denně zeleninu, ovoce, mlíčko, jogurt. To je celá věda. Bylo by škoda ztrácet čas nějakými složitostmi, raději ho věnuji prckovi.

surynka44
8. čer 2009

zuzik_p : protože mi řekla sestra u dr. ať tak začnu, že je to lepší 😉 tak jsem je nakoupila a až je dopapáme začnu vařit. Přece je teď nevyhodím 😲

claudinka
8. čer 2009

Ahojte, chcela som sa opytat, maly mi uz asi dva tyzdne odmieta obedovat, da si jednu-dve lyzicky a ani za nic nechce otvorit pusinku, pritom tie jedla ma rad, co mu robievam 😒 desiatu aj veceru zje bez problemov, iba ten obed nam robi problem a pritom to, co nezje na obed, bez problemov na veceru zje.. koncom tyzdna som sa chystala pridat olovrat, ale akosi neviem, co teraz 😖 mam mu prestat davat kase na noc a davat zeleninku s masom alebo vajicko, aby mal dostatok zeleza alebo ako? neviete mi niekto poradit? doteraz papkal krasne, ukazkovo, len teraz asi mu idu horne zubky alebo co a takyto problem sa vyskytol a ja varim pre kos 😒

shaula
8. čer 2009

Surynka, tak si je radši schovej, protože se ti určitě občas stane, že nestihneš navařit, to pak skleničky jako když najdeš🙂

surynka44
8. čer 2009

Shaula dobrá rada 😉

kulimka
8. čer 2009

Ahoj claudinka, mám ten samý problém malý sní pár lžiček pak se otočí k prsu a řádí dokud ho nenakojím. A tak je to jak s obědem tak se svačinou. Prý je to zubama ( nemá ještě ani jeden) až vylezou prý se to upraví. Tak uvidíme...

gingerlady
8. čer 2009

luca76: Ahojky, já se radila s pediatrem o kašičkách, protože díky tomu, že nekojím už od 3 týdne malého, tak jsme na příkrmech už od 2,5 měsíce...teď jsem začala dávat Nestlé mlíčko, protože je v něm rýžová kašička (je od 4.měsíce). Malému moc chutná a krásně po ní spinká.
A jinak dávám místo mlíka k obědu přesnídávku a malý prdí tak, že mám občas pocit, že musí udělat díru do kočárku 😀 Takže prdíky jsou pořádný, ale bříško nebolí a to je hlavní 😉

berenika39
8. čer 2009

ginger? že si děláš srandu? ale moc vtipný to není.....

mishusha
8. čer 2009

fuha, ginger...tak to teda aj ja kukam... 😖 trochu skoro nie??? len aby si sa potom nepreratala... ☹ a malemu neuskodila viac ako mu pomozes...

berenika39
8. čer 2009

no hlavně ten pediatr, nemusí každá mamča mít možnost sehnat info, ale od toho je poradna, ne? všimnul si on, že je rok 2009? Lékařská komora by myslím valila oči☹((

andilek1
8. čer 2009

ahojda holky,ja teda jeste neprikrmuji,ale zacnu brzy,,za mesic,,potrebovala bych nejaky info o tom...mam v tom zamtek,,vim,ze prvni dny,,treba 3lzicky mrkve,3brokolice,3brambory,to budu delat 14dnu a potom pridam druhou zeleninku,,a po emsici maso? a muzu maso kazdy den? a co brambory? co zloudek?v 8mesici pry jogurt nebo neco,...dekuju za rady 🙂 🙂

kulimka
8. čer 2009

Já jsem před 10 lety taky dceru na radu doktorky přikrmovala už od 3,5 měsíce. Teď nad tím kroutím hlavou a nechápu se. Malá naštěstí žádné problémy neměla a nemá. Byla tekrát dost drobná, ale to ji zůstalo. Dnes bych rozhodně s příkrmy nespěchala!

junovka
8. čer 2009

pediater-STARA SKOLA! 🙂

gingerlady
8. čer 2009

Holky, je to skvělý doktor a já mu věřím.....malý prospívá, takže nevidím důvod, proč bych mu měla něčím ublížit...a než mě odsoudíte za kaši, přečtěte si znovu název...Nestlé mlíčko je 94% mléka a je tam jen přidána rýžová kaše. Kaši jako takovou ještě nedávám. A je lepší dát malému ovocné příkrmy, když už mu mléko nestačí, nebo ho nechat plakat hlady?

berenika39
8. čer 2009

no já právě měla staršího syna před 20ti lety a ani tenkrát před třetím měsícem nic než mlíčko...pak to ovšem bylo děsný, prostě jak se dnes s oblibou říká - v půlroce svíčkovou s knedlíkem...taky je alergik a váhu si drží normální jen proto, že má rozum a jí relativně zdravě, jinak měl sklony k obezitě....

gingerlady
8. čer 2009

No tak my začali v těch 2,5 měsících 1-2 lžičkami rozmixovaného jablíčka, ne přesnídávkou, tu dáváme až teď!!!!!
A přesnídávka znamená rozmixovaný banán, jablíčko a mrkev...Takže čím mu s doktorem ubližujeme? Vitamínama?

berenika39
8. čer 2009

giger, my tě nesoudíme,nemůžeš za něj, ale ten doktor at vrátí diplom. tebe nikdo jiný neupozornil, že dneska se dávají příkrmy mnohem později? jinak přesnídávka je nesmysl, protože si ho navykneš na sladké a zeleninu nebude chtít. třeba budeš mít kliku a nic se nestane, ale zatěžovat ve 2,5 měsících mimčo příkrmem? Proč? I nekojené děti dneska jsou na UM do šestého měsíce.
A všechno ti to tu píšeme proto, abychom ti pomohly a upozornily tě na to, že děláš fakt chybu. Změn pediatra. Jsme v jiném století.

kulimka
8. čer 2009

Berenika má fakt pravdu, je to hodně brzo... Švagrová plně kojila až do 10 měsíce a malé to fakt vyhovovalo. Pokud dáváš UM a křičí ti hlady, zkus třeba jinou značku, anebo myslím existují nějaké mléka které mají vyšší sytivost...