Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

nikollette
9. zář 2009

Janočka, ale sú aj nemliečne kaše 😉

shaula
9. zář 2009

Mléčná kaše je vyrobena z UM, ovšem každé UM je vyrobeno z KM, takže v konečném důsledku ano, má v sobě KM 🙂 Nicméně v upravené podobě vhodné pro malé kojence, takže se toho neboj 🙂
Obecně - mléčné kaše už mléko obsahují (UM), takže se zadělávají jen vodou. Nemléčné kaše jsou bez mléka, takže by se měly zadělávat mlékem (MM nebo UM) - ale jak už jsem psala výše, někdo je zadělává jen vodou (s tím já ovšem nesouhlasím).
Snad jsem to napsala srozumitelně 😅

janocka77
9. zář 2009

viem, ale ked tie treba zarabat s MM alebo UM..a ja prave riesim situaciu, ze malej vecer asi nestaci MM - vypije z oboch prsnikoch a chce este a ja zo sebe nedostanem uz ani kvapku..az tak o 2-3h. Ma iba 4 mes a 25 dni.. UM by som nechcela zatial pridavat. Aj kasicke by som sa najradsej vyhla a este mesiac pockala na zeleninku ak sa to bude dat. No neviem..

janocka77
9. zář 2009

ano shaula 🙂 dakujem! v predchadzajucom prispevku som reagovala na nikollete.. Zjavne mam v tom misung 🙂 kedze kojim tak som sa este vobec nezaujimala o UM a z coho vlastne je..

shaula
9. zář 2009

OK, pokud to obě vydržíte, tak by se dalo počkat na zeleninu. Záleží, jak moc je to večer hrozné, to víš nejlíp ty sama. Trápit ji hladem je zbytečné... I když zrovna ode mě to sedí 😀 - naši kluci do půl roku hrozně plakávali, byla jsem přesvědčená, že kvůli kolikám, dneska si zpětně nejsem tak jistá, jestli to nebylo náhodou hladem 😖 (ovšem UM odmítali...). Každopádně přeju hodně štěstí!

shaula
9. zář 2009

Aha, právě mi to taky došlo, že to bylo asi pro Nikolette🙂 Z toho UM si nic nedělej, kdyby mi to neřekla doktorka, že je vlastně z KM, tak by mi to samotné taky nedošlo 😉

janocka77
9. zář 2009

Dakujem! 🙂 som vytrvala aj ked niekedy som tak hrozne vycerpana z uspavania, ze by som urobila cokolvek len nech spi. Dnes uz pol hodinu nastastie buva..uspavali sme "len" hodinu a pol co je uspech 😝

pajinka23
10. zář 2009

ja zacinam dokrmovat ked nam budu styry mesiaciky lebo mame reflux a sme na um a doki nam povedala ze ked zacneme dokrmovattak sa to ovela zlepsi lebo dokrm je husty a udrzi sa mu v zaludku tak prestane aj ugrckavat len neviem ako mam zacat ci kasou alebo zeleninou alebo mozem aj dat zeleninku cez den a na noc kasicku ci sa to nesmie???poradte mi dakujem

keckemet
10. zář 2009

A jak se tedy pripravuje ta nemlecna kase? Vzdyt MM ma teplotu max.37st. pujde to v tom rozmichat? Nase miminko bude mit za tyden pul roku a s prikrmem chci zacit co nejpozdeji, ale taky ryzovou kasi, podle knihy aby detem chutnalo..........Vcera jsem si delala zeleninovy salat a pri krrajeni cele mrkve mne Mikulas nesmirne pozoroval, pak se zacal rozcilovat, dala jsem mu mrkev do ruky, zkoumal ji, ocucaval....ale kdybyste videly jak.......uplne naruzive....kdyz jsem mu to po pul hodine vzala strasne zacal brecet...tak ze by uz byl na to jidlo pripraveny???????

evinkaa
10. zář 2009

pajinka23: Můžeš začít buď kaší nebo zeleninkou. Je to pěkně popsáno na stránce, která tu byla už mnohokrát zmíněna, na www.kojeni.net. Já jsem začala zeleninou, když bylo malé 5 měsíců, teď asi 14 dní zkoušíme ovoce, začnu jí dávat maso a možná tak za 14 dní přidám na večer kaši, jestli to bude malá chtít. Nad kaší jsem nepřemýšlela a nezačínala jsem jí proto, že mi malá od 2 měsíců spinká celou noc bez buzení, takže jí asi večerní mlíčko (Nutrilon) prozatím stačí.
keskemet: A budí se Ti třeba Mikulášek v noci hlady? Pokud jo, třeba bys mohla začít kaší a až si na ni trošku zvykne, tak přidat další příkrm - tu zeleninku.

janocka77
10. zář 2009

evinkaa, ja som si studovala tu stranku kojeni.net a pochopila som to tak, ze zeleninka by sa nemala davat skor - max. par dni pred 6 mesiacom. Rozmyslam zacat ryzovou kasou lebo je vraj najlahsie stravitelna. Nie som si tym ista ale myslim si, ze ryzova nemliecna kasa bez pridania cukru je vlastne akoby zelenina - rozmixovana ryza. Hipp ma taku co sa zaraba vodou. Veceru planujem kombinovat - cistu ryzovu kasu s vodou a kojenie MM. Mala sa mi v noci nebudi ale ma problem zaspat posledne 2 tyzdne - myslim si, ze preto lebo vecer mam uz malo mlieka a posledny mesiac pribrala len 200g aj ked celkovo je na tom OK s kilami.

pajinka23
10. zář 2009

ja asi zacnem zeleninkou 🙂 lebo tu vetsinou deti nechcu a je najzdravsia 🙂 🙂 nech si mali zvykne na to horsie a potom as na sladucke ovocicko 😀

dajka1141986
10. zář 2009

ahoj 🙂
my začíname tiež s príkrmami tak sa chcem opýtať keď ste neni celý deň doma do čoho beriete ten príkrm so sebou?
pripravíte si ho deň dopredu alebo ako?
som z toho trochu zmätená... malá mi síce ešte moc nepapá, ale chcem jej to ponúknuť každý deň, aby si zvykla..
ďakujem

keckemet
10. zář 2009

evinkaa: No prave, ze budi.....ale myslim, ze to neni hlady, pac se prituli, 2x si cucne a spi dal......stejne planuju zacinat tou ryzovou kasi, ale nevim jak ji tedy s tim MM pripravit?????????????? 😒

petreva
10. zář 2009

Keckemet, teď jsem koupila rýžovu kaši od Nestle, je to jen rýžová mouka bez cukru bez ničeho a je na ní návod, takže ji připravíš v pohodě. Můžu se zeptat, proč Fořt doporučuje začít kaší? Jaký tomá smysl??

keckemet
10. zář 2009

Zrovna tohle tam teda moc nerozvadi, ale cituji: "Zastanci casneho(predcasneho)podavani prikrmu nemlecneho typu(o tom, ze by to mela byt strava tuha snad nemuze byt rec) doporucuji zacit pridanim 1 cajove lzicky varene ryze do 4-5 lzicek mleka.Pote co vy i dite zvladnete prvni jednoduchou zmenuskladby pokrmu, muzete udelat dalsi krok nejdrive po uplynuti 1 tydne(ale radeji po 2-3 tydnech)od zahajeni pouziti te, kterou pouzivate aktualne." Ja osobne to chapu jako nejprirozenejsi mozny zacatek prikrmu.....Dale se tam odvolava na to, ze vlastne kdyz dite prikrm uz opravdu potrebuje, tj. v dobe kdy mu uz materina nestaci (je evidntne hladove....)zelenina jak je zvykem zacinat v Cr mu potrebne mikro i makroziviny rozhodne nedoda. Dale ale taky poukazuje na moznost pozdejsiho pouziti jarni bio mrkve, dokonale zralych na masle opecenych bananu, utreneho avokada a uvarenych batatu+ KOJENI, samozrejme....tot vse na coz ma dite do ukonc. 1 roku v podstate narok.......

pajinka23
11. zář 2009

baby a tu kasu co je na dobru noc mu mozem urobit aj do flasky a ake mnozstvo ked budem davat prvy krat???A mozem mu davat cez den par lyziciek zeleninky a na noc kasu??ja som s tohto jelen ☹ ☹ci musim davat jedno alebo druhe??a aky druh kase je najlepsi???ja planujem kase od hippu s probio kulturou lebo aj mliecko mu davam tejto znacky a dokonca aj cajik ma hipp tak neviem ☹nechcem dako menit znacku ☹poradte mi 😕 😕

usounek25
11. zář 2009

čaute holky, tak už jsem z toho zase jelen 🙂 . Malýmu doma vařím, občas koupím skleničku - to pro případ, že se někam jede nebo prostě nestihnu uvařit, taková poseldní záchrana. Ze stránejk kojeni.net jsem si stáhla tabulku vhodnost jednotlivých potravin v různých obdobích života - dobrá věc. Jen mě třeba zaráží, že v této tabulce např. rajčata, papriky apod. jsou doporučované podávat dětem až od jednoho roku. Ve skleničkách, jak jsem si všimal ze složení už jsou třeba od půl roku 😕 . Takže teď nevím, jestli teda dát nebo nedát 😝 . Nebo třeba jahody - prý jsou silný alergen a mají se dávat taky až od roku, ale jahodové výživy jsou už od ukončeného 4. měsíce. Mimochodem jsem nedávno dostala pár jahodových výživ, takže teď nevím jestli je teda malýmu můžu dát nebo ne. Nebo jsou myšleny syrové čerstvé jahody, že se nesmějí dávat. Holky poraďte, jak to děláte vy s těma sklenička apod., já jsem z toho fakt už na bednu. Díky.

shaula
11. zář 2009

Usounek - já za sebe říkám nedat. Skleničky kupuj zásadně podle složení, ne podle věku, je neuvěřitelé, co do toho jsou výrobci schopni nacpat - např. i houby 😝

Jinak Fořt je příliš extrémní ve svých názorech na výživu, podle něj by snad dítě do roka nesmělo vůbec nic než mléko, já osobně s tím přílš nesouhlasím, a to patřím zrovna k těm opatrnějším, které stravu moc řeší 😀 Nebo jsem ji spíš řešila, teď už budou mít kluci 14 měsíců a pomaličku už jim začínám dávat normální stravu - rajská jim teda vůbec nejela, ale zapékané brambory jim stráááášně chutnaly 😅

pajinka23
11. zář 2009

baby hallloooo 😲 😲

petreva
11. zář 2009

KECKEMET, tak to je dost radikální i na můj vkus. Souhlasím s Shaulou, knihu o dět. výživě jsem nečetla, tak ji nebudu komentovat ale i v dospělácké výživě je až moc radikální. Myslím, že to co jsi napsala nemůže v žádném případě stačit dítěti do jednoho roku. Ale je to asi věcí každé z nás...Taky řeším, jeslti začít kaší na noc, když mi Elenka spí dost neklidně nebo zeleninkou...přikláním se s píš k zelenině, ale to mi noc nevyřeší...no nevím stále.
PAJiNKA, začneš jedním příkrmem a postupně se přidává. Už to tu padlo, pro malinké děti je nejlepší rýžová. Já osobně až budu začínat dávat kaší, tak mám koupenou Nestle, je to jen rýže bez ničeho a je nemléčná. Zamíchám do mlíčka v mrazáku 😉 Jinak je to hezky popsané na kojeni.net tak jukni tam

petreva
11. zář 2009

USOUNEK, tak na ty čísla vůbec nekoukej. Musíš vybrat podle složení a svého usudku co kdy svému dítku dáš 😉 Mě až zaráží, co jsem kde našla!!! Sůl, raj. protlak, maliny, tvaroh!!!...

magdulenka
11. zář 2009

holky, a ta rýžová kaše - nezacpává? já že rýže má "stavící" účinek a malá je na nutrilonu comfort, protože právě má s kakáním problémy.

a jakou tu kaši mám udělat, mám koupit nemléčnou a rozmíchat s comfortem - to ale bude hnusný na chuť, ne? nebo nějakou mléčnou od nutrilonu a neřešit to?

a máte zkušenosti s tím comfotem, jestli pak toto mlíčko ještě mimču chutná, když zkusí jiné chutě, sladké ovoce, kaši a pod., ten comfort je totiž nahořklý...

julie123
12. zář 2009

Petreva, resim uplne to same co ty, jestli zacit s ryz.kasi vecer (maly se mi budi co 2hod!!) nebo zeleninkou k obedu 😅
Doktorka mi rekla at zacnu uz od uk. 5.mes a ze mam davat oboji ... ja ale pockam az nam bude 6mes.

pajinka23
12. zář 2009

ta prva kasa sa moze nahradit za mlieko napriklad vecer???ci aj na kasu sa musi naucit postupne??

crca
12. zář 2009

tak já nasadila zeleninku(koupím jednu skleničku a když jim to chutná,tak to dělám doma),dlabou jak prorvaný,malá si tu lžičku strká i do pusy a při prvním příkrmu by byla snad schopná sníst celou tu skleničku 😀 ,matýsek už se na to moc netvářil,asi je to chlap 😀 ,ale dlabou v pohodě i jablečnou přesnídávku a je pravda,že od té doby mi spí celou noc.Kaši jsem teda zatím nedávala,zatím není potřeba 😅

pajinka23
12. zář 2009

crca a ake mnozstvo si drobcom dala na prvy krat??? 😉

crca
12. zář 2009

Na poprvé jsem je nechtěla samozřejmě nafutrovat,tak jsem dala jednu-dvě lžičky a jak jsem psala,i když to mladý zachutnalo,tak jsem jí víc nedala,přeci jen si musí pomalu zvyknout 😉 Teď už jí dám klidně 3,když to chce,ale pořád se teda krotím,a zkoušíme pomalu 😉 .

pajinka23
12. zář 2009

aj mna to caka somvelmi zvedava ako bude moj mali chciet papat zeleninku 😅

shaula
12. zář 2009

Magdulenka - pokud malá je na UM, tak by bylo lepší začít nemléčnou kaší rozmíchanou právě v používaném UM - bude to pro ni známější chuť a bude snadější ji přijmout. Právě proto existují nemléčné kaše! Druhá varianta je i použít opravdu nějakou mléčnou (nejlépe Nutrilon, když je zvyklá na Nutrilon).