Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vikula
21. říj 2009

Myslím,že ne...Protože jak vypil mlíčko tak spal jako dudek a vypil 180ml jako normálně přes den 😉

Zkoušela jsem ho uspat v náručí,čajíkem,šimrat a nic jen tu flašku chtěl 😠

aponchie
21. říj 2009

dneska jsem byla na druhe injekci a mala pribrala dalsich 250g za tri tydny takze celkem slusne prej je plne kojena,ale rikala jsem lekarce ,ze ona proste vsecko doslova vycuca v noci a pres den si dava pomalu a prej to nejde asi nijak predelat leda nasilim a to nema cenu udajne takze jako odpirat jidlo ji v noci nebudu ne?? 😝 co mam delat no ..koupila jsem tu mrkvicku prvni lzicku mam ji doma do foroty,ale ja magor jsme myslela,ze to ma jako na zasyceni rikam lekarce,ze po te mrkvi musi mit hlad vic jak po jeni ne?a ona ze jo ,ze je to kvuli mineralum ja blbec 😀 no prej si neni jista kdybych dala vecer kasi s mlikem jestli bude spat dele a lepe ..rikala,ze to nema vliv ,ze to vypada jako by to mela obracene..no a vcera v noci saigon rvala mrcela mrskala sebou bouchala mi rukou silene kopala ja nevim co ji je..divala se do pusenky a prej natekle to nema to musi byt??ja tam videla takove male bile dve tecky myslim,ze jsou to zuby ne?to by i tak odpovidalo pac nic nadymaveho sem nejedla rve jak tur kdyz ma dudel vystrci ho prstava a rve si tam pest az do uplneho nakrknuti..kazdej vecer usina v poho jen dneska rvala a rvala asi hodinu chodila sem tam nosila utesovala brala na ruce davala prso nechtela knourala ja fakt nevim usnula mi na rukach a jeste vzlykala do toho chudera ja jsem byla tak unavena a vycerpana tim ,ze jsem na ni i trochu zarvala pac starsi me otravovala mala rvala chlap nikde fakt na palici no chudera lekla se a brecela jeste vic no sem debil no 😝 snad prospi aspon pul noci

lyongirl
21. říj 2009

eviska83 - mne starší syn nechcel ovocie skoro do 1,5 roka, do roka som do neho nedostala nič, ani presnídavky a tiež sa tváril, akoby som mu dávala citrón, okolo 1,5 roku sa to zlepšilo, ale doteraz ovocie nejako extra nemusí, asi je po mužovi. Skús neskôr, daj pár dní pauzu, možno tomu príde na chuť...a ak nie, tak hlavne, že papá zeleninku.

eviska83
21. říj 2009

lyongirl- 😲 😲 a tvoj aj na banan takto reagoval? no tak to ta nasa ma asi tiez po tatikovi (ten z ovocia je jedine hrusky a hurmi kaki) Ja zasa mozem aj citron bez problemov.Ja uz som dala pauzu 4 dni a dnes som pripravila banan a zasa ten ksiftik 😀 😀 nahodila akoby jedla citron- Ale mas pravdu aspon ze papa zeleninku 😉 😉 Ale dik za odpoved- nutit ju nebudem.
Baby mohla by som mango alebo avokado?to ma taku neutralnu chut 😨

emanka
21. říj 2009

Eviska- citrusové plody nie !!!

shaula
22. říj 2009

Emanka - mango ani avokádo nejsou citrusové plody.
Eviska - avokádo cca od 7 měsíců, mango od roka (www.kojeni.net).

petreva
22. říj 2009

Můžu se vás zeptat...když si udělám např. bramborouvou kašičku do zásoby do mrazáku, můžu tam rovou přidat oliv. olej nebo máslo?? Nebo se nesmí mrazit? A dává se "tuk" jen do celého pokrmu, že? Ne do každé přísady, jakože do uvařené mrkve, do brambor popř. dalších co chci smíchat. Si začínám uvědomovat, co všechno asi dělám blbě 😕

shaula
22. říj 2009

Petreva - brambory nezamrazuj, jsou pak nechutné 😝 Olej jsem lila až do celého pokrmu - není zbytečné ho míchat v každé přísadě a pak ještě míchat ty přísady? 😉 Není to špatně, jen zbytečně pracné...

petreva
22. říj 2009

No, jo, a vlastně, když míchám skleničku s domácím dohromady, tak tam už taky tuk asi je, což? 😨

petreva
22. říj 2009

Jejda, brambory jsem včera rozmrazila a dala Elence 😅 jedla ochotně 😅 Když si zamrazím každou přísadu zvlášť můžu líp kombinovat, ale je fakt, že je stejně téměř všude základ brambor+mrkev. Safra, já to s tím tukem teda přepískla. Měla ho v mrkvi i v bramborech.
Téměř od začátku příkrmů mi Elenka občas zvrací. Ale tak divně. Ne hned po jídle, ale třeba za dvě hodiny nebo večer. Lámu si hlavu, co dělám špatně. TeĎ jsem zkusila uvařit brambor a přidat máslo místo oleje, jeslti to bude lepší. Ale mám hrnec a nemá s ezamražovat, tož budeme mít s manželem večeři 😀

shaula
22. říj 2009

No tak jestli ti rozmražené brambory chutnají, tak je klidně zmrazuj 😀 Já teda hotová jídla zamrazuju jen výjimečně, mě to vůbec připadá takové blééé 😝 😝 😝 A s olejem jsi to asi nepřepískla, vždyť když ho dáš do trošky mrkve a trošky brambor, tak ho dáváš do každého asi míň, než bys dala do mrkve a brambor dohromady, ne? Dávkuješ ho přece podle množství, ne podle počtu druhů... (snad pochopíš, co chci říct, nějak to neumím vyjádřit 😀 )

eviska83
22. říj 2009

shaula- dik 🙂

eviska83
22. říj 2009

A este jednu otazocku. 😉 Viem ze spenat len zo sklicka (kvoli dusicnanom) ,ale ja tu nic take nemozem najs.To je normalne pre deti? Jedine co som nasla je spenatove listy v konzerve- myslite ze to moze byt?

evinkaa
22. říj 2009

Holky, se s váma musím podělit, jsem zas vedle sebe. 😉 Dnes jsem byla v poradně. Dr se hrozně divila, že malé ještě nedávám na snídani např. chleba, ale že jí dávám jen mlíčko. I na odpolední svačinu prý už nemám dávat mlíko, ale třeba ovoce s jogurtem. Přijde mi to hrozně brzy... Jo, a maso by prý měla jíst 2x týdně a 2x týdně žloutek. Tak fakt nevím. Asi se raději budu řídit svým selským rozumem, co vy na to? A aby měla mlíko jen trochu ráno a večer, to mi přijde taky ještě málo. 😒

petreva
22. říj 2009

Shaula, jo jo chápu...sice jsem na mateřské, ale pochopila jsem 😀 Tak vaříš na dva dny a uchováváš normál v lednici? Teda jako jeden den uvařit a druhej den dojíst? Začínám nad tím uvažovat, asi to tak budu dělat. A bude. Slyšela jsem teĎ názor, že by se ani ten olej neměl ohřívat, že až do ohřátého jídla kápnout??? Co vy na to??
EVI, já si myslím, že to děláš dobře.

shaula
22. říj 2009

Evinkaa - jasně, selský rozum je nejlepší 🙂 Myslím, že to děláš naprosto správně (alespoň podle toho, co já cítím jako správné 🙂 ). Na pravidelné podávání chleba je podle mě ještě trošičku brzo (ale jen trošičku, my jsme začali obden dávat cca od 8 měsíců), stejně tak jogurty - pokud je dostatečně kojená, nepotřebuje je (zatím), ale za pár týdnů klidně začít pomaličku můžeš. Ovoce už ale asi dáváš, že?

Petreva - jo, mateřská = zabiják inteligence, to znám moc dobře 😀 😀 😀 Ano, vařila jsem na dva dny, občas mi zbylo na třetí a taky to bylo OK. O oleji jsem to taky tak slyšela, upřímně řečeno já byla ráda, když jsem si na něj vůbec vzpomněla 😀 😅

lyongirl
22. říj 2009

eviska - na banán sa netváril ako na citrón, ale nechcel ho, zjedol ho len veľmi výnimočne, možno 1x za mesiac. Potom okolo roku jedol aspoň banány.

evinkaa - ja tiež nedávam na raňajky ešte chleba, myslím, že by mi ho malý nebol schopný zjesť, nemal ešte ani rožok. Ja dávam doobeda kašu s ovocím, obed má posunutý na 14tu hod. a potom na večeru okolo 18-19tej papá piškóty s ovocím, alebo výživou, alebo len samotné ovocie. Kašu dávam doobeda preto, lebo na večeru mi príde ťažká. Takže môj sa doobeda kojí aj 2-3x, medzitým má tú kašu s ovocím, potom sa zase kojí, potom obed, potom zase kojenie a večera a zase kojenie. Kojíme sa dosť často 😀
A ja dávam maso 5-6x za týždeň a 1x žĺtok, niekedy má jedlo bez masa.

noricka
22. říj 2009

ahojte baby,tak vám zavidím,v dobrom, ked to čítam ako vám, aj ked niekedy poslabšie,papajú detičky.Tak ten moj papa stale iba moje mliečko a nič ine nechce.Bud ma totalne zavrete usta alebo to vypluva.Skušam každy den,ale nič sa nezlepšuje... ☹

lyongirl
22. říj 2009

noricka - držíme palce, aby Adamko zistil, že aj iná strava je mňam, mňam 😉 . Nechaj si týždeň pauzu a skús potom...

evinkaa
22. říj 2009

shaula: Já taky počkám do 8 měsíce a pak teda začnu nějakej chlebík a jogurt dávat. A s čím jsi chleba dávala? Zezačátku třeba jen tak holý na žužlání? 😉
lyongirl: Já to dělám přesně, jako Ty. Jen kaši dávám na večer a dopoledne ovoce. Oběd máme taky ve 14 hodin. 😀 My bohužel od 4. měsíce nekojíme, jsme na UM, takže já jí mlíčko dávám vlastně ráno, místo odpolední svačinky a pak večer před spaním, pokud ještě po kaši chce.
noricka: Taky moc držím palce, abyste začali co nejdřív papat. Zkoušej, zkoušej a snad Adámkovi brzy něco zachutná. 😉

shaula
22. říj 2009

Evinkaa - chleba jsem dávala s máslem nebo lučinou.

leonik
22. říj 2009

shaula: a v kolika měsících jsi dávala ten chleba s lučinou? Tam je tvaroh,a ten by se do roka neměl, ne? 😒 My máme dávat pečivo už od 7 měs.,ale zdálo se mně to brzo, začala jsem dávat až 8, a jen občas. Máme mazat máslem a marmeládou, ale je to pořád dokola 😖 Tak nevím, co bych malýmu jinak na ten chleba namazala 😒

lyongirl
22. říj 2009

evinkaa - takže tebe malá papá už len 3x za deň mliečko? Lebo ja kojím vkuse 😀 Niekedy sa naje celkom pekne, ale vačšinou je to ešte slabota, teraz spapal na večeru celý banán, ale to bol taký malinký a za deň kojím min. 6x...

lyongirl
22. říj 2009

teraz ma napadlo, že o 18tej sme prišli domov, spravila som mu výživu so Sunarkami, zjedol pár lyžičiek, ale nechcel to nejako, tak som ho nakojila, potom zjedol ten banán a zase sa kojil, to všetko len behom 2 hodín...

shaula
22. říj 2009

Leonik - no tu lučinu cca od 8,5 nebo 9 měsíců, ale jen tenoučkou vrstvu (spíš jen zalepit dírky 😀 ), aby se mu to dobře polykalo. Nedostávali to denně. Ve složení tvaroh uvedený není, jen mléko, smetana, mlékařské kultury a sůl (bohužel, ale co naděláme 😠 ).

leonik
23. říj 2009

shaula: aha, já jsem si to spletla s Gervais, tam je tvaroh 😅 Takže tu Lučinu začnu občas taky mazat, ať nejí pořád jen to máslo a marmeládu 😅 S tou solí-včera jsem se dívala v Penny, na ty maso-zel.příkrmy, že mu koupím, a tam je přidaná taky sůl 😠 A to je pro ty nejmenší děti 🙄 😝

evinkaa
23. říj 2009

lyongirl: Mně malá papá příkrmy už krásně. Dnes dopoledne snědla dokonce 230 g ovoce (rekord) a na oběd mi většinou sní tak těch 180-200 g zeleniny, takže plné dávky. Mlíčko má teda jen ráno, pak na svačinu odpoledne a večer, ale to už méně, protože předtím jí ještě kaši. Odpoledne vypije mlíčka tak těch 200-240 ml, ráno jen tak 180 ml.

lyongirl
23. říj 2009

ja malému jedlo nevážim, nemám takú váhu, ale príkrmu zje asi 1/3 z toho malinkého pohárika, tak nejak približne. Ja mu varím, pohárik som ešte nedávala, len som to k nemu prirovnala...
No a mlieka vôbec netuším koľko vypije, keďže kojím...

Ináč mne starší syn pije ešte mlieko a tomu dávam 180 ml/lebo papá aj obed/, tak tvoja pekne papá, keď aj cez 200 ml, 240 ml mi starší syn pil iba keď som ležala 5 týždňov v nemocke a on bol z toho hotový....

shaula
23. říj 2009

Leonik - no to určitě radši Lučinu než sladkou marmeládu - tu naši kluci ještě ani nedostali, a to je jim 15 měsíců 😀

vikula
23. říj 2009

Shaula ahojky,

tak jsem zkusila dát ovocnou přesnídávku a nechtěl to 😒 Tak jsem koupila ten ovocný cukr fruktopuru,ale ty jsi snad psala glukopur.Jaký je tam rozdíl nevíš???