Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

misellll
14. led 2010

aponchie:Píšeš,že pro někoho je doktor modla.Nezlob se na mě,ale budu více důvěřovat doktorce,která na to studovala a promovala a má na to nějakej papír než jen tak někomu,kdo nestudoval atd.Myslím si,že doktoři vědí 100 krát více než já nebo ty 🙂 A to nemyslím nějak zle,ale je to tak.Přece se ještě na konec nebudeme srovnávat s lidmi kteří se tímto oborem živí a zabívají.To je jako kdyby tobě někdo tvrdil že uzený je libovější maso než panenka,když si ty přez ty jídla.Určitě bych věřila spíše tobě než tomu druhému.Ty se tím zabýváš.Jinak není dobré si pořád něco číst na internetu,tam taky vždy nepíšou pravdu🙂

aponchie
14. led 2010

miselll ty neduverujes nikomu precti si laskva evsecky sve prispevky ja to udelala a docetla jsem se kolika doktoru ty jsi neverila jak sou to blazni a neveris jim staci zadat totiz tvuj nick do vyhledavace a jedna otazka za druhe pokazde jsi myslela jak lekar lze a mel pravdu treba nakonec jsi to priznala ,ze zadne hrozen stavy jen kolika ,nezlob se na me,ale jsi hystericka

brisalek
14. led 2010

boze muj uz ty maminky jako apochine a rimell nekdo zarazte jen zabiraji cas ve vsech tematech. Slepe a bez rozumu veri vsemu co se zrovna doporucuje...bez ohledu na to, ze i spousta odborniku s tim polemizuje! Pochopte uz jednou, ze male miminko je kazde jine...jednomu rostou zuby v 5 mesicich a jinemu v 8, proc trvate tak zaryte na nesmyslu, ze presne do dne ukonceneho 6 mesice nema " zraly zaloudecek" 🙂 🙂 na nic jineho nez mlicko. A navic nektere dite ma v 6m 6kg jine 9kg neni to jen o veku.....
Chtela bych vas opravdu videt za 5...10 let az se zase zacne propagovat, ze se ma zacinat ve 4 mesicich a budou vam vsichni "nadavat", ze jste sve deti "trapily" podvyzivou...protoze uz jen z mleka mely malo vitaminu....

Nechte uz maminky diskutovat o tom co chteji a neroztahujte porad dokola to same!!!

aponchie
14. led 2010

brisalek cti co pises🙂)ja nejsem ta slepa co nasleduje doporuceni ja jsem ta co ma mozek a premysli ne jen slepe nasleduje cisla na sklenickach prikrmu 😎 a kde ty beres jistotu ,ze dite je zrale ve 4mesicich co se tyce traviciho traktu na vsecky ty hovadiny??jasne ,ze zrale neni to ti podlozi kazda pediatricka studie staci si dat do googlu ceskou pediatrickou spolecnost a cist ne jen kecat 😎

aponchie
14. led 2010

Vývoj střevní mikroflóry a její význam

Do začátku porodu je organizmus dítěte sterilní a až během porodu se dostává do kontaktu s prvními mikroorganizmy okolního prostředí. Při přirozeném porodu je to vaginální flóra matky. Následné přikládání k prsu a kojení vede k rychlému osídlení střevní sliznice zdraví prospěšnými bifidogenními baktériemi a laktobacily. Mateřské mléko totiž obsahuje zvláštní druh rozpustné vlákniny, tzv. prebiotika, která jsou výživou právě pro tento druh baktérií. Dítě porozené císařským řezem se kolonizuje baktériemi z okolí později, díky sterilnímu prostředí na operačním sále. Novější poznatky poukazují právě na významný vliv mikrobiálního prostředí první hodiny po porodu na vývoj imunitního systému. Při nepříznivém prvním bakteriálním osídlení je slizniční imunitní systém dítěte vystaven různým negativním stimulům, což může být jednou z příčin vzniku alergie v pozdějším věku.

Kojené dítě je tedy ve výhodě, protože u něho brzy začínají ve střevě převládat bifidobaktérie a laktobacily, které mají na dítě ochranný účinek. Zvyšují odolnost proti vzniku střevní infekce a stimulují imunitní systém. Naopak u nekojených dětí se ve složení střevní mikroflóry objevuje kromě bifidobaktérií také vyšší počet kolonií potencionálně choroboplodných baktérií. Střevo kojence nemá ještě dostatečně vyvinutou slizniční bariéru. Střevní sliznice a její funkce jsou nezralé. Následkem toho je střevo ve zvýšené míře přístupné pro různé nezpracované potravinové alergeny (např. alergeny kravského mléka). Z těchto důvodů je taktéž velmi důležité složení střevní mikroflóry právě ve prospěch bifidobaktérií a laktobacilů - baktérií mléčného kvašení, které ochraňují a udržují střevní slizniční bariéru a zabraňují přístupu různých alergenů z potravy.

Při postupném přechodu dítěte na smíšenou stravu se složení střevní mikroflóry zvolna mění, ve věku dvou let se již podobá složení dospělých. I v tomto období má výživa klíčový vliv na mikrobiální složení střeva. Moderní životní styl výživy (zvýšená konzumace rafinované a chemicky zpracované potravy s vysokým obsahem tuků a jednoduchých cukrů, díky různým technologickým postupům ochuzená o mnohé důležité látky, potrava s množstvím syntetických aditiv) přispívá k narušení rovnováhy v ekosystému střeva a může mít velký podíl na vzniku různých onemocnění.

Mikrobiální rovnováhu narušuje také stárnutí organizmu, ve vyšším věku počet příznivých baktérií mléčného kvašení klesá a stoupá počet škodlivých (tzv. koliformních baktérií a enterokoků). Vzhledem k procesu stárnutí se snižují také imunitní funkce, zpomaluje se trávení, zvyšuje se náchylnost ke vzniku různých onemocnění. Jednou z možností, jak zpomalit tento proces, je úprava bakteriálního osídlení střeva. Tak, jak to formuloval známý ruský vědec a nositel Nobelovy ceny Mečnikov (1908): stárnutí organizmu je způsobeno "otrávením organizmu toxickými produkty škodlivých baktérií ve střevě". Poukazoval na dlouhověkost ruských rolníků, kteří se živili kysanými produkty z mléka, čímž si udržovali příznivou střevní mikroflóru a "dlouhou mladost".

Po zjištění, že střevní mikroflóra může mít významný vliv na zdraví člověka, byl o ni projeven zvýšený zájem. Naší snahou je, aby v těle zvítězily ty baktérie, které jsou pro nás prospěšné. Pro tento účel mohou posloužit probiotika.

misellll
14. led 2010

aponiche:Tak za prvé pokud jsi přečteš mé přízpěvky,tak jsem psala,že malé,žádná vyšetření nedělali proto jsem byla na rozpacích,jestli malou něco trápí nebo ne.Takže asi takhle 😉 Byla jsem u jedné paní doktorky a ta mi pokaždé řekla,že malé nic není.To bylo snad jen jednou,kyd jsem nesouhlasila a to z toho důvodu,že malé neudělala,ŽÁDNÉ VYŠETŘENÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pořádně čti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jinak,psala jsem,že to byla kolika ano,ale taky jsem psala,že se na konec u malé prokázala alergie(ale nebudu ti to tu znovu psát,když už jsem ti to jednou psala)!!!!!!!!!! 😠 A pokud se říká matce která má strach o své dítě,že je hysterka tak ano já jsem!!!Ty jsi asi nezažila to co já.Malá má problámy už od porodnice.Neustále se kroutila,plakala s přehledem klidně i osm hodin v kuse nic ji nedokázalo uklidnit,nechtěla jíst do toho jsem přicházela o mlíko,zvracela,spala do hormady ve dne i v noci tak 4 hodinky.Když byla vzhůru buď plakala nebo poplakávala,plakala mi dokonce i ze spánku,když už byla tak moc unavená že usnula,ale bříškko jí bolelo,tak moc,že plakala i z toho spánku.Co ty o tom k sakru víš ty matko Terezo!!!!!!!!!!!!Panebože víš o tom houby a budeš mi tu ztrkat něco do huby co jsem v životě neřekla.Pořád jen píšeš jak matka ubližuje svému dítěti,když začne přikrmovat ve čtyrech měsících.Ty jsi na to studovala?Jsi doktorka?V tom případě Dámy máme tu odbornici,takže neptejte se svých doktorů nevěřte jim,ale ptejte se tady aponiche ta vám poradí.Aponiche mojí kamarádky malý má krev ve stolici šla s tím k doktoru a doktorudělal výtěr atd.Ale asi j pošlu za tebou ať určíš diagnosu ty!!!!!!!!!!!! 😉 Jinak ano byla jsem taky skeptická k tomu co mi doktoři říkali,ale jak si sama řekla na konec jsem uznala,že to byla kolika.Tudíž jsem přiznala svou chybu a důvěřuji doktorům.Tak mi tu neříkej,že já jim nedůvěřuji JASNÝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aponchie
14. led 2010

ja cetla od tebe vsecko a stacilo mi to 😝 ty taky mluvis pokazd ejinak narozdil ode me vis?ale to nema cenu resit s tebou uz vubec nic,mej se..hlavne je dulezite si cist ty tve prispevky vzestupne podle data a casu pac dneska uz mluvis jinak nez pred mesicem atd 😎 sbohem

misellll
14. led 2010

jinak aponiche zase pleteš jedno z druhým,psala jsi tu že přísun mléka je důležitý a že si zaděláváme na problémy v pozdějším věku s vápníkem atd..... Psala tu snad nějaké maminka,že když začne dávat příkrmi nahradí to za jedno kojení či UM?NE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Tak čti pořádně.Nikdo tu přeci nepše,že začne dávat příkrmi a vysadí dvě dávky mlíka!!!!Pane bože 😠

misellll
14. led 2010

aponiche:Třeba zrovna taková odbornice jako primářka té kliniki kam chodíme.Je promovaná ma před jménem samí Bc. a Mudr. atd .... Shválně jsem si vytiskla pár stránek tvých přízpěvků a za týden k ní jedeme tak jí to dám přečíst jsem zvědavá co na to řekne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Určitě bude chtít vědět co jsi studovala ty,když tu tak zarytě tvrdíš,že ty máš pravdu.Tak nám prosím nepiš co jsi studovala!!!!!!!!!! 😀 😀 😀

ockovelasky
14. led 2010

hmmm.. tak miesto rady som sa dočkala akejsi seminárky a hádky.. 🙄 🙄 🙄 tak nič..

aponchie
14. led 2010

proc si to teda radsi ten clanek neprectes?to je rada nad zlato co tam pisi,ale to neee 😎

rimmel
14. led 2010

aponchie nenachaj sa odradit ja s tebou suhlasim 😉

aponchie
14. led 2010

me je to sumak co si kdo mysli nepotrebuju souznit s davem abych byla oblibena na to sem hodne stara uz ,ale stve me,ze nekdo chce radu dostane ji na zaklade podlozenych fakt a stejne na to kasle neprecte si nic neveme si z toho priklad ,ale bude porad remcat jak je to dobre co dela pac si to mysli a basta a smitec to mi prijde jak nejake stare zaryte babky co nemaji rady pokrok a ne mlade holky co by se mohli poucit z chyb treba nasich babicek viz ta doba a co maji internet co maji rozum

aponchie
14. led 2010

ad pora dto ma smysl ikdyz 8jich na kasle treba jedna nebo dve si z toho neco vemou klidne potajnu potichu a to ma vyznam 😎

misellll
14. led 2010

Aponiche:Tak na co jsou pak ti doktoři,když se budu řídit jen článkami z internetu a to co mě řekne doktorka si nevemu k srdci?Když tvoje maličká bude mít horečku,zajdeš k doktoru nebo si přečteš článek na internetu 😀 😀 Článkem z inetrnetu jí asi těžko pomůžeš

sunea
14. led 2010

Tak fajn, uz ani tu sa clovek nic poriadne nedozvie... 😠

misellll
14. led 2010

aponiche:JInak máš pravdu z tebou nemá cenu diskutovat,vždy jen napíšeš ať si přečtu,jak jsem dřív já doktorům nedůvěřovala.Ano byla jsem blbá,vystrašená prvorozená matka.Která měla o své dítě šílený strach.Nevěděla jsem co dělat,jak jí pomoct,ale odstupem času se tomu směju,jak jsem byla hloupá!!!Teď už na rady doktorů nedá m dopustit

aponchie
14. led 2010

no ti co radi ve 4mesich davat skoro vse tak na hovno co se tyce prikrmu nerikam,ze je to idiot lekar co se tyce sve profese,ale jaksi prikrmovani nema zvladnute a zaryte stoji na starych vecech..vis nekdo rika porad se to meni jednou tak podruhe tak ..ano meni podle skutecnosti ,ktera nastane v nasi evoluci to je celkem logicke vyusteni ne?nemuze byt vsecko porad stejne a zivot plynout dal to nejde logicky se vse vyviji a driv to bylo tak pac okolnosti k tomu takov ebyli ted je to zaplatpanbuh dale ..jestli nekdo tvrdosijne lpi na stare zasade krmeni tak proc uz nelpi i na ostatnich vecech?no ne?proc pouziva internet proc si nekupuje to ci ono ?pac vi ,ze je to tak a tak ..nevim jestli me pochopis co tim chci rict..nekdy je proste pohodlne veci neresit a valit v zajetych kolejich 😎

misellll
14. led 2010

Já tak y nepotřebuji souznit z davem.A to nejsem ani tak stará 😀 A pokud píšeš,že si nikdo neveme rdau která je podložená fakty k srdci,tak píšeš hloupost já si jí ksrdci vzala(ale tebe nejspíš štve,že ne tvou radu,ale radu od primářky)

mauska
14. led 2010

dítě má mít až do dvou let věku aspoň 500ml mlíčka denně, koho to zajímá 🙂

proč se vždycky všude musí hádat, vždyť se dají věci napsat i normálně a slušně a né se pořád napadat 🙄 .....

aponchie
14. led 2010

ne to me opravdu nestve ac se ti to bude zdat divne ,ale vic me stve maminka co rika neustale dokola:vsecky to delame dobre tak to neni spatne🙂

evitkamalicka
14. led 2010

mauska nas maly tych 500ml mliecka ma, viem ze teraz sa uz do toho rataju aj mliecne prikrmy ako jogurty a podobne

nikollette
14. led 2010

Mauska, 500ml mliečka, v MM, UM, aj jogurty sa tam rátaju, ci syry, vsak??

mauska
14. led 2010

evi: přesně tak 🙂
ptala se na to ockovelasky myslím na předešlé straně, tak ať tahle diskuze taky k něčemu je 😉

brisalek
14. led 2010

Vis co Apochine tak si porid vlastni stranky a rozebirej tam vsechno...myslim, ze nebudu jedina koho tady dost tve prispevky otravuji jen se to boji rict nahlas!!

Kazdy rozumny doktor ti rekne, kdyz ma dite ve 4 mesicich a 3 tydnech 8kg, natahuje se po jidle, chce kojit kazdou hodinu...at zacnes pomalu davat mrkev....jak uz tady nekdo psal mlicko bude mit porad..bude trvat dalsi 3 tydny nejmene nez zacne neco jist a to mu bude 5 m a 2 tydny a bude mit treba 9kg(tedy jako 9-10m dite) . Kdyz si to pres tech xxxxx diskuzi a milion stranek nepochopila o co tady jde. To s cim se tady chlubis si umi precist a mozna zna kazdy....jde o to starat se o sve dite jak potrebuje a ne tak jak nekde nekdo pise!!!!

Mozna by sis mela najit dva roky stare clanky o lepku a jeho zavadeni a pak si precist co pisi ted, proto mluvim o zaslepenem nasledovani....!!!

misellll
14. led 2010

Tak nezlb se na mě,ale ještě jsem se nesetkala s doktorem,který by řekl,dávejte čtyřměsíčnímu miminku cokoliv!!Pokud ty ano napiš jeho jmáno,moc by mě zajímalo kdy tohle řekl.A pokud se jedná o to,že ta paní primářka o které píši nemá zvládnuté přikrmování.Tak právě i tímhle se na té klinice zabívají.Jezdí stále na nějaké semináře atd.Takže s tím s tebou také nesouhlasím 😉 Přeci nikdo nechce dát svému miminku do ruky ve 4 měsících hamburger 😎

mauska
14. led 2010

nikollette: jj 🙂 některé děti třeba později už UM ani kojo nechtějí, tak někde to mlíčko mít musí, to je jasný 🙂

mauska
14. led 2010

Mě třeba moje doktorka (navzdory tomu že je studovaná) doporučila lepek až od 8M 😅

aponchie
14. led 2010

😀