Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ijetka
7. dub 2007

Ty jsi zlatíčko, až se dostaneš do města, tak mi tam vem ten jeden a já to zkusím. Až to budeš mít tak mi písni IP adresu, ať můžu na tu poštu a já ti pošlu svou 😉 😉

isacek
7. dub 2007

ijetka, dneska jsem mluvila s tou kamarádkou co mi je nosí a byly by v sobotu, tak jestli je od Jity2 dostanes a malýmu zachutnají tak není problém a můžu ti poslat velikej pytel 🙂 .Ale já myslím, že mu zachutnají.V okolí neznám dítě co by je nejedlo 🙂 ...

jita2
8. dub 2007

isacek,
přesně tak, když je to naučíš už od mala, tak to pak budou baštit třeba místo oplatků 😀 , no každopádně by to bylo super 😉

ijetka,
tak jo...uděláme to tak, já je co nejdříve seženu a pak písnu 😉

ijetka
8. dub 2007

Holky díky moc 😉 ještě že vás mám, co bych si bez vás počala???? 🙂

Malej opět zlobil s obídkem 😠 já se mu stím seju a on 5 lžiček a konečná 😠

jita2
8. dub 2007

Nevděčník malej 😀, to u nás byla zblajzlá celá sklinečka zavařenýho králíčka 🙂

ijetka
8. dub 2007

Ty jo ty se máš že Maru tak krásně baští, to malej dovede jenom když mu něco šmakuje, ovoce, přesnídávky, sušenky.... 😒

womann
8. dub 2007

Ahoj,tak jsem se v diskuzi Co k veceri pro desetimesicni mimco docetla,ze mleko z krabice davat detem az od 3 let.Neni to trochu prehnane?Pry to tvrdi i Dr.Ja nemam nic proti zdrave vyzive,treba piskoty zatim taky nedavame,mame 10 mesicu a nesolime,(i kdyz pribuzenstvo nechape 😀 )Ale priznam se,ze nekdy take neco ochutnat dam.Rozhodne nejsem tak striktni,jako treba v pul roce...Ale zase se snazim kupovat kvalitni.Frutapuru,Hipp,bez konzervantu a barviv....Co vy a mleko?Pry to radi od 3 let i v Sunaru...

ijetka
8. dub 2007

Já už taky nejsem tak "přísná" jako dřív, dle příbuzenstva jsem skorem macecha 😅
Dávám mu taky dost věcí o kterých jsem dřív nechtěla slyšet, a ochutnávat mu dávám taky 🙂
Mléko tedy nevím od kdy, ale určitě ne až od třech let, zdá se mi to dlouho, ale fakt je že jsem se divila že nějaký umělý výživy jsou do "vysokého věku"
těď bych kecala jestli jsem viděla do dvou nebo tří let a koukala jsem 😕

womann
8. dub 2007

Tak me napadlo,jestli ty rady nejsou zamereny marketingove.Samozrejme nektere.Mleko od 3 let-to znamena do 3 let kupovat Sunar,Bebu apod.Z toho plyne-penize pro vyrobce...Myslim,ze konkretne mleko diteti neublizi uz mnohem drive nez ve trech letech

ijetka
9. dub 2007

Jo já mám taky tenhle názor, je fakt že v dnešní době je to uplně jiný než za generace našich " zlatých rádců" 😀 já osobně myslím že se tolik nestresovali tak jako já, co kdy prckům dávat a měli větší klid, neexistovali žádní bio a podobně 😒

isacek
9. dub 2007

Holky dneska jsem nad tím zrovna přemýšlela.Téměř všichni tady asi dáváte zeleninku a maso z vlastního zdroje a nebo kupujete bio.Já ne, zahrádku nemáme a slepice taky ne 😀 ..A protože stejně od roka bude malá už papat skoro stejné to co my, tak to neřeším.Normálně tady kupuju zeleninu v krámě a maso taky, ale jen české.

Máma se mě dnes ptala jestli ji už dávám čokoládu 😲 , třeba že ji tím posypu kaši.Tak to zatím v žádném případě, je to pěkný alergen.Tak na mě tak koukala, že nám už to dávali 😵 ..
Mám bratránka který od malička dostával bobíky, pribináčky a pod. a ve svých 7letech váží přes padesát kilo 😎 , to je pro mě odstrašující případ.

ijetka,
v pondělí mi kamarádka přiveze pytel křupek, takže vážně není problém a ráda Ti ho pošlu.Akorát ho rozdělím, protože je moc veliký a nevím jak bych to zabalila 🙂 .A stojí 30,- takže ani nemá cenu posílat penízky. 😉

jita2
9. dub 2007

isacku,
sice nemyslím, že kdo dává pribiňáky, bude v budoucnu zaručeně obézní, ale to víš, je tam cukr a různý tuky, tvaroh...zkrátka samá nezdravota pro kojence...tak proč to do něj cpát 😉
No a čokoláda je nejen že alergen, ale je to absolutně pro tělo nepotřebná věc, přinese víc škody než užitku...

Já sama ještě netuším, kdy začnu dávat Marušce normální mlíko z krabice, čokoládu nebo pribiňáky, akorát vím, že to ještě pěkných pár měsíců nebude 😉 , chci pro ni jen to nejlepší, ale taky to nepřeháním, to víte, že ochutná sladký jogurt, zkrátka na kousek lžičky jí občas něco dáme, vždyť to je normální a v poho... 😉 , necpu jí žádný dietní věci, jí taky ty sušenky občas a sem tam kaše...já jí budu dávat třeba v roce ten tmavý chleba, už jsem jí ho zkoušela a jela ho i holý...tak ji zaručeně bude chutnat jen tak 🙂

ijetka
9. dub 2007

Holky Kubík měl už bobíka 😨 no šmakoval bodejď ne 😠

Pořád bojujeme z obídkama, já z něj snad vyrostu ☹ jinak si myslím, že zlatá střední cesta, všeho trochu a s mírou. Nepřehánět to!!! S ničím.
Třeba si nedovedu představit dát mu něco (co se normálně dává) třeba až ve třech letech 😕 to by potom mohli mít rohlíky až v první třídě k sváče 😀 😀

isacku
penízky pošlu!!!! 😎 bratránek docela valibuk co???

jita2
10. dub 2007

ijetka,
no právě...ve třech letech je přehnaný s něčím začínat...pěkně postupně, ať si na všechno zvykne 🙂
Téda nedrží Kubík štíhlou linii? Snad ho to brzy přejde 😎

ijetka
10. dub 2007

Jóóó dietu, máš vidět když mu dám sůšu Sunarku, to jede jak motorová myš 😀 anebo když mu bába dá něco co já ještě nechci aby baštil 😠 to šmakuje amamina hned na vidíš jak papá a ty si furt stěžuješ..... 😠 😠

Tuhle přišla, a já že si jdu pověsit prádlo, vrátím se a málel mě klepla pepka. Kubina v puse narvanou oplatku (jestli znáte tu Vesnu) já okamžitě spustila, že tohle ještě ne že když už tak jeho sušenky a ona na mě, že je to sušenka, já že je to platka, že sušenka je suchá 😠 😠 a to mě dostala, páč říká, vždyť tady je to taky suchý a drobet tý náplně se nepočítá 😠 😠
No malej spapal asi půlku a já se pak musela smát mamčiný teorii o suchých oplatkách, holt jiná generace ( o tom, že následovala přednáška od kdy já co jedla, vám psat nemusím páč to znáte)

jita2
10. dub 2007

To já se poslední dobou furt jenom na někoho zlobím, co dávají Marušce, je pravda, že jí dají jen líznout, nebo malý drobek něčeho, ale nechci, aby si zvykla, že pokaždé, když sedí u stolu a někdo jí, že něco dostane, když ona je hrozná, když vidí někoho,jak jí, začne hned mlaskat nebo polykat atd., tak ji nechci učit, aby byla jak kobylka 😠 a manža to taky občas u stolu udělá, že jí chce prý "chudince" něco dát 😠 😠

kebulka
10. dub 2007

Ahoj,

vmísím se do debaty. Potřebuju zjistit, jestli dělám něco špatně.
Začali jsme minulé pondělí s příkrmy, konkrétně s mrkví. Koupila jsem karotku, aby byla sladší, uvařila ji doměkka a rozmačkala. Od té doby jsem už zkoušela i mixování, kromě karotky taky brambor a brokolici, ale jakmile se lžičkou dotknu Marťovy pusinky, okamžitě hodí škleb, jako bych ho chtěla přinejmenším otrávit. Cokoli dostanu do pusy, okamžitě jazykem vytlačí. Dostat mu lžičku do pusinky je heroický výkon, chvílemi se bojím, že ji zlomím, jak ji jazykem nechce pustit dovnitř. ZKoušela jsem mrkev naředit mat. mlékem, někde jsem se dočetla, že získá chuť, kterou znají a je to OK, tak u nás rozhodně není. Dostanu do něj možná jednu lžičku, ale ani o kousek víc. To vše po devíti dnech.

Chci se proto optat, jestli takhle probíhaly začátky i u vás a jednou se to zlomí, nebo jestli máme doma protestanta 🙂

Ijetko, když ti taky špatně obědvá, dáš mu pak "normální dávku" mléka, aby neměl hlad, nebo ho už nedokrmuješ a vydrží do svačiny?

Díky za jakoukoli radu!

jita2
10. dub 2007

ahoj Kebulko,
co jsem tak četla, tak spousta holek měla problémy s prvními příkrmy, prostě děti jsou dost závislé v té době na mléce, tak je pro ně ten přechod těžký...u nás to taky nebylo hned, ale zase to nebylo tak hrozné, jak píšeš ty...
Nějakou speciální radu bohužel nemám, jen mě napadá, co mě říkala dr, že tomu máš dát ještě trochu času a zkrátka to zkoušet aspoň po té lžičce a pak dodávat samozřejmě celou dávku mléka, dřív nebo později to půjde, uvidíš, vždy se mu snaž aspoň něco málo dát 😉 , přeji hodně štěstí 😅

ijetka
10. dub 2007

Kebulko 🙂
u nás byly začátky taky špatný, pak si navyknul, ale teď zase hrozně zlobí, pár lžiček a konečná. Mám pocit že vůbec málo jí. Když ten obídek odmítne, tak mu to zkusím dát třeba za 10minut, a když ho zase nechce tak mu dám většinou cecek 😀 (kojím), páč razíme ven. Zkus ještě vydržet, třeba se to srovná. 😉

raculka
10. dub 2007

kebulko- jak píšou holky,začátky jsou opravdu u některých dětí těžké 😖
Někomu to prý trvá i 10-20 pokusů, no těpic 😅
U nás to první týden nebylo nic moc,vždycky jen o pár lžiček víc, škleby hrozné 😀 .Ty škleby mi dělá i teď,když dostane něco nového,je to pro ně prostě jiná chuť.
Nám to mateřské mléko do jídla docela pomohlo.Taky po těch prvních ne zrovna úspěšných pokusech jsem mu to začala více ředit(dávat více vývaru z té zeleniny),a to dost pomohlo.Jako že nejdříve spíše ze lžičky sál-je pro ně vůbec těžké naučit se polykat.Tak zkus třeba nejdříve hodně moc řídké.Lepší je možná pro začátek pasírování přes cedník-akorát je to teda větší piplačka.Já už pak začala taky mixovat(kvůli masu a z lenivosti 😀 ), ale občas je to z mixéru pěkně matlavé 😒 .To rozmačkání bych nechala až za pár týdnů,až se naučí lépe polykat.Tak zkus ještě to pasírování,třeba to bude lepší.Jinak jsem ho po jídle ty první 2-3 týdny vždycky ještě dokojila,než začal jíst pořádné porce. 😎
Držím palce,neboj,určitě tomu přijde na chuť 😎

raculka
10. dub 2007

womann- co se týče mléka z krabice,dneska je snad opravdu vedená nějaká kampaň proti mléku 😠 .
Možná pisatelka toho příspěvku musí držet u svého dítětě preventivně hypoalergenní dietu,proto jí DR nedoporučila normální mléko? Nevím 😒
U nás to tak bohužel je.Pokud hrozí dítěti alergie,kravské mléko dost často alergii,astma nebo ekzém spustí.Takže je lepší preventivně kravské mléko do 3 let nepodávat.Mně to tak řekla alergoložka a asi se tím aspoň do 2 roku dítěte budu řídit😠 . Kdybych sama neměla problémy,asi bych se na to vykašlala mnohem dřív,ale takhle se bojím riskovat.Takže ty peníze za to drahé mléko asi holt dám. 😒
Vůbec jak jsem už jsem jednou tady někde psala,dost mě naštval jeden leták(nevím Hami,hipp...),kde psali,že kdo vaří doma, tak dělá skoro špatně pro své dítě.Prostě chtějí vydělat na dětech,šupáci 😝

raculka
10. dub 2007

hergot-to jsem se zase rozepsala 😀

S tím krmením dětma od příbuzných vším možným,docela mě šokují vaše příspěvky.Začínám se bát,kdy mu někdo něco taky nacpe.Asi budou v rodině pěkné spory 😠

raculka
10. dub 2007

Holky-vy co přikrmujete už delší dobu-zajímalo by mě,jestli už dáváte jídlo rozmačkané vidličkou nebo pořád mixujete??

jita2
10. dub 2007

No já mixuji z toho důvodu, že toho dělám hodně a pak to zavařuji a nejlepší je to ponorným mixérem, jednu dobu jsem to dělala přes mlýnek,ale ten mixér je rychlejší, i když vím, že by už měla papat kousky, ale ona zase má křupky, sušenky, nebo banán jí třeba dávám normálně kousat, takže si s kouskama poradí, s těma skoro šesti zubama 😀

ijetka
10. dub 2007

raculko
ty jsi se rozepsala 😀 😀 zrovna, jsem chtěla napsat kde lítáš 😉 já melu přes mlýnek, okoukala 😕 jsem to od naší maminy zavářky jíti 😀 😅

jita2
10. dub 2007

ijetka
mě už to právě poslední dobou přestalo bavit se s tím piplat, tak mixuju, i když přes ten strojek to bylo lepší, že to nebyla taková kaše 😎

raculka
10. dub 2007

Já jsem taky občas mixovala,občas pasírovala(lepší ale pracnější). Ale dneska jsem vyzkoušela jen rozmačkat vidličkou a docela to šlo.Sice se vztekal,ale to dělá často,takže to nemuselo souviset.Polykání mu nedělalo problémy a zbaštil skoro 200g porci,tak to asi budu zkoušet i nadále.Jen s tím masem nevím.To jsem mu jednou dala nemixované,ale nasekané nadrobno a moc to nechtěl,měl to pak v pusině. 😒 . Ale jinak co myslíte,snad už by se měly dávat kousky?Nebo kdy to plánujete vy? Už nám je 9.měsíců 😉
My ale zase pořád nemáme ty křupky nebo sušenky 😀
jita- ten banán jí jako necháváš celej jíst(jako rohlík...) ? nebo si myslela rozmačkanej??

jita2
10. dub 2007

raculka,
myslím, že na malý kousky je určitě čas..záleží, jak to dítko zvládá, jak je zvyklý, ale určitě se může začít...
Banán buď rozmačkám vidličkou a jí ho lžičkou nebo ho celej držím a ona do něj kouše až ho sní...
Já jsem si vzpomněla, že jsem ti chtěla vyfotit ten obal, nebo se s isackem domluvíme a jedna je pošle ijetce a druhá tobě, jestli chceš ty kukuřičný křupky, jestli je neseženeš...zítra už fakt nafotím 😉

ijetka
11. dub 2007

No jak jsem už psala, tak melu a banán taky mačkám vidličkou, Kuba ho dovede i udásnit 😀 jinak na větší kousky taky ještě počkám, až budeme mít aspoň jeden tesáček 😀 (no tak asi budu muset čekat do 10let 😠 )
Jídlo mu mačkám vidličkou, když máme žloutek

Tak holčiny moje komu mám písnout adresu???
Ještě jednou díky jste moooooocinky hodný 😉

jita2
11. dub 2007

Můžeš mě..ještě jsem tam sice nebyla ale nejpozději příští týden bych je poslala 🙂 😅