Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

gloria78
29. dub 2010

Teda moc sa mi to hľadať nechcelo, lebo je to stará info, ale citujem:

"Odborníci upozorňujú, že na balenú vodu by v lete nemalo svietiť slnko, lebo sa v nej môžu premnožiť baktérie. V tejto súvislosti odporúčajú kupovať skôr perlivú vodu a každú otvorenú fľašu spotrebovať do troch hodín.

Pri nákupe balenej vody si treba všímať, ako ju predajca skladuje. Ak na fľaše s vodou svieti v teplých dňoch slnko, môžu sa v nej premnožiť baktérie a takáto voda bude oveľa menej kvalitná ako voda z vodovodu. Menšie riziko v takomto prípade hrozí u perlivej vody. Oxid uhličitý totiž pôsobí ako dezinfekčné činidlo, povedal na prednáške o výrobe pitnej vody Martin Pivokonský z českého Ústavu pre hydrodynamiku akadémie vied.

Ľudia často pijú balenú vodu, lebo kvalite vody, ktorá im doma tečie z kohútika, nedôverujú. Podľa Martina Pivokonského sú však ich obavy zbytočné, pretože voda sa vo vodárňach preveruje niekoľkokrát za deň, na rozdiel od zdrojov, z ktorých pochádza balená voda.

Aj keď niektoré balené vody majú vysokú kvalitu, treba si pri každom nákupe fľašu s vodou skontrolovať. Ak nie je balená voda vhodne skladovaná, nemusí byť v poriadku. Baktérie sa môžu premnožiť najmä vo fľašiach, na ktoré niekoľko hodín prípadne dní slnko svieti slnko.

"V lete by som odporučil sýtenú vodu," tvrdí pražský hygienik Vladimír Polanecký. Ďalšou zásadou je kupovať vodu, ktorá je skladovaná v tme, a v teplom počasí si treba brať menšie balenie. Voda by sa mala v lete podľa Vladimíra Polaneckého spotrebovať do dvoch až troch hodín po otvorení. Baktérie, ktoré sa v tekutine môžu premnožiť, nepatria síce medzi najnebezpečnejšie, ale dokážu vyvolať črevné problémy.

Milan Kudyn zo Združenia praktických lekárov pre deti a dorast pripomína, že na baktérie sú citlivejšie deti. Rodičia by preto pri plánovaní výletu mali vedieť, či bude na danom mieste možné kúpiť vhodnú vodu."

latvia
29. dub 2010

pri sucasnej spotrebe balenych vod by sme tu mali epidemiu......ale je to kazdej vec, co kto da.ja kojenecku vodu neprevaram, ani z vodovodu, maly je zdravy.ak ma niekto potrebu vodu prevarat, nech sa paci....budete mat zdravsie deti 🙂

brusinka.pusinka
29. dub 2010

latvi 😉 každá máme svoje jak píšeš 😉 U syna jsem nevěděla co je balená voda 😀 😀 byla tak drahá že díky za vodo z vodovodu 😉 A jelikož malá pije jen čaje tak je voda převařená 😀
Jinak nevím jak to v případě řešíte na procházkach když každá máme kojeneckou láhev z plastu 😀 😀 😀
Já pokud na to přijde a bude mít malá žízeň tak kojo vodu z láhve dám rovnou nic tím nezkazíme imunita se vytváří dle toho jak s dítkem jednáme když budeme striktně dbát na čistotu můžeme si vychovat alergika 😉 trocha věcí je třeba brát s rozumem a né podle výpisu článku v novinách a knížkách 😉 Jsme maminy y samy víme co je pro naše mrňata to nej 😉

latvia
29. dub 2010

tak ja vas opustam, ideme vonku, berem granulovany caaj v plastovej flaske bez ochrany pred slnecnym ziarenim 😎 som to ja blba matka 😝

brusinka.pusinka
29. dub 2010

Latvi 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

maryanna
29. dub 2010

hm tak vidim ze ani tu sa asi nedockam odpovede nevadi, tak sa aspon zapojim dalej - podla mna to ze niekto kupuje len balenu vodu na pitie s tym ze z vodovodu je zla tak to je somarina, ved z ovodovodu je voda kvalitna kontrolvana, co sa tyka deti snad je to ine ale ked to robia dospeli tak ach.....ked bude mat moj rok a pol tak budem davat normalne z vodovodu nepevarenu na pitie, ved nech si zvyka taku vodu bude pit cely zivot, a nieje na nej nic take strasne.....prehnana sterilita vedie ku vselicomu, ja sice pouzivam sklenene flase ale nie koli plastu, uz mam objednane plastove a pridu mi dnes:D s flase nesterilizujem ani nic podobne....

brusinka.pusinka
29. dub 2010

Maryanna nevím nemám zkušenost s filtrem a jinak máš dobrý přístup schvaluji 😉

maryanna
29. dub 2010

dik brusinka, a hm este by som mala jednu otazku ohladomprikrmov taku somarinu totalnu ale nejak nad tym stale rozmyslam....teraz ked bduem davat zeleninu tak viem proste budem mixovat ale zaujimalo by ma ze ked budem robit viac druhov zeleniny na obed ci to mam rozmixovat vsetko spolu aby to bola taka jednotna kasa alebo rozmixovat osobitne napr mrkvu a osobitne napr brokolicu a davat to malemu ze jedna lyzicka toho a druha toho....to iste aj potom s mesom, lebo mi pride divne zmixovat meso zeleninu a prilhu vsetko spolu a davat taku zmes....ci sa to dava po jednom zaradom skazdeho alebo ako......

brusinka.pusinka
29. dub 2010

Mary anna můžeš mixovat nejdřív společně malý ti to spapká stejně by jsi to zamíchala a já vařím i v jednom hrnci 😉
teď mixuji jen masko protože nemáme zuby a na hrubo mixuji zeleninku a těstoviny a rýži jen zlehka aby byla zvyklá na kousky 😉

maryanna
29. dub 2010

dikyy no a cize ty davas tak ze jednu lyzicku meska za tym ryzu, potom zeleninu, potom zas mesko a tak?

brusinka.pusinka
29. dub 2010

Maryana na jednu lžičku naberu třeba masko a zeleninkus rýži a podám do papulky. Třeba z přílohy testoviny nebo rýže a zeleniny udělám kaši na hrubo mixerém 😉 a maso pomelu na jemnou kvůli zoubkům 😉
Ze začátku jsem dala vše na jemno a tou kaši krmila, ale začínala jsem jednodruhovou zeleninkou a tak 3 dny počkala než dala druhou jinou 😉

maryanna
29. dub 2010

ano ano dakujem, toto nikde nebolonapisane no...

brusinka.pusinka
29. dub 2010

Mary já to dělám stejně jak před 15 lety se synem 😉 jen se je třeba vyhýbat alergenům jako je celer med atd 😉

maryanna
29. dub 2010

ano to viem, studovala som kojeni.net, a cele forum Prikrmy, len tam to uz nejako stoji tak snad sa tu dockam nejakch rad ak budem potrebovat.....aj napriklad jahody sanesmu a je kopec vyziv od 4teho mesiaca jahodovych to nechapem...

sussanah
29. dub 2010

ahoj, ono s temi prikrmy kupovanymi je jeden zasadni problem Maryanna, ony totiz nejsou zadne normy pro vyrobce, co muze a nemuze byt v prikrmu pro deti ☹ Je to smutne ale je to tak, takze ja doporucuju, pokud budes kupovat, tak si vzdycky precti slozeni, casto tam byva kdeco, od soli, pepre, celeru, jahod atd.. Ja varim, ale obcas neco koupim i kdyz nec to vyberu, tak se na me vzdycky prodavacka diva jak silena, co ze to tam studuju 😎
Mam taky dotaz na zkusenejsi maminy, my mame skoro 7 mesicu, prikrmuju asi od 5,5m a ted mu davam v poledne zeleninu, vecer kasi ( je to hladny kluk) + asi 5 kojim. Obcas mu davam i jablicko, ale mam pocit jestli to na ten jeho vek neni nejak moc jidla :( Kolik davate prikrmu vy?

maryanna
29. dub 2010

susanah, ano ja viem ja studujem uplne vsetko na tych sklickach, ja chem varit ale jasne na cesty atak musimkupit tak nastudujem, som nasla v brokolici pre 4 mesiace smotanu, mlieko a kadeco....hroza no....
no aspon z toho co mam nastudovane od skusenejsich mamiek tak myslim ze vo vakom veku dva prikrmy uplne stacia, mesozeleninovy obed a bud vecer kasa alebo sa dava raz dene ovocie........size ked sa ti zda ze je hladny tak niekedy na olovrant nejake ovocie by som dala

sussanah
29. dub 2010

Prave ze on si klidne i tu svacinku da a s chuti, davam mu ale malo, at mi pije i hodne mlicka, vzdycky tak max pulku jablicka stredniho, ne vic. Podle me by klidne zbouchal i cele, ale to zase nechci ja. Takze potom co doji, tak se vzteka, no legrace 🙂 Ja myslim, ze snad 5 kojeni denne mu staci. Uvidime 🙂

brusinka.pusinka
29. dub 2010

Susa já dávám příkrmů na svačinku třeba jogurt před tím máme kojení v 6 hod ráno 😉 a pak oběd, na odpolednísvaču dávám ovoce většinou zahuštěné sunarkami piškoty 😉 a na večeří dávám mlíčko Hajaja a v 22 hod. většinou jěště dokojím, nezitím občas malá vypije mlíčko asi tak 120ml . už jsme starší atak do toho limitu se v pohodě s mlíčkem vejdem ale rDĚJI MÁ PŘÍKRMY 😉

ewana73
29. dub 2010

ahojte,my sme dnes na obed zacali prvy krat s mrkvickou 🙂 . ale chcem sa opytat, maly spapal asi 3 stvrtlyzicky aj mu to celkom chutilo ale vzapäti to vygrckal ☹ .tak ci je to normalna reakcia alebo by to nemalo byt ?

ivkaivka
29. dub 2010

ahojte, ked chcem malej zaviest jogurt, ktory j najlepsi??? Chystam sa az tak o mesiac, no zistujem,ktory by som mohla

latvia
29. dub 2010

nova chut, je normalne ze to vygrckal, ked ti po 2 mesiacoch bude furt vygrckavat tristvrte lyzicky, uz by som uvazovala ze je nieco v neporiadku...kym si zvykne, bude to trvat, ziaden zhon 😉

latvia
29. dub 2010

my papame sabi a hollandiu, aj ochutene

latvia
29. dub 2010

a este jogurtove prikrmy od nestle, velmi mu chutia

beruska24.9.
29. dub 2010

Tady se to rozjelo, než jsem se sem dostala 😀
Jinak čtu a přitom odchytávám molou po celé místnosti, takže to mám pestré 😉
Vodu z vodovodu nepiji ani já a včera dokonce i přítel nadával a plyval, že je plná chlóru. No, tady je hnusná voda. Když jsem bydlela sama jinde, tam jsem vodovodní pila.
Jinak koj. vodu kupuji v lékárně, tak není takový oběh a snad i lepší skladování.
Zatím převářím, dávám do termosky, tak mi to nijak nevadí. Později asi začnu zkoušet na pití i nepřevařenou.

ivkaivka
29. dub 2010

vdaka, latvia, kedy si prvy x dala jogurt? Ja asi dam neochuteny, mala nelubi sladke 😉

ewana73
29. dub 2010

latvia,dakujem,si ma ukludnila lebo kazdy tu pise ako krasne deticky vsetko papaju a ja mam doma takeho maleho grckosa 😀 . doky nam vcera na poradni kazala na vecer davat ryzovu kasu tak som kupila a dala.samozrejme aj tu vygrckal .. 😢 . a este sa chcem opytat,ked mam teraz davat 3 dni len mrkvu a on ju 3 dni vygrca,mam na 4 den dat iny druh alebo pokracovat s mrkvou kym si na nu nezvykne?

beruska24.9.
29. dub 2010

sussanah - přikrmuji od 5.m. a máme (zatím) 2 papání. Něco jako svačiny - tj. dopoledne ovocnou přesnídávku, nebo přesnídávku+jablko (banán) a poslední 2dny ochutnala jáhlovou kaši+přesnídávku. Odpoledne má zeleninu nebo zeleninu+maso (maso obden). Jinak ráno, v poledne, navečer, večer a v noci UM.
2 papání za sebou nevyhovovala, proto mezi tím UM.

beruska24.9.
29. dub 2010

ewana - mě malá neblinkala po příkrmech. Ale je pravda, že trvalo necelé 2m. než začala ´´normálně´´ papat.

beruska24.9.
29. dub 2010

Tak malá vymetla celou místnost a protože měla žízeň a já neměla ochlazenou vodu, tak dostala kojo nepřevařenou. Tak snad to její střívka zvládnou 😉

ewana73
29. dub 2010

beruska24.9., no mne by to vobec nevadilo,ze by to trvalo dlhsie kym zacne "normalne" papat,len nech z toho negrcka,lebo som sa strasne zlakla aby sa chudacik z tej mrkvy nezadusil 😢 lebo pedsa je to uz tuhsie ako mliecko .