Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

rimmel
24. kvě 2010

a latviaaa ja nehovorim ze s tymto nesuhlasis..iba sem chcem dat to, comu ja verim a cim sa riadim 😉
nechsi aj ostatne matky precitaju a zhodnotia. 🙂

rimmel
24. kvě 2010

Is there a "window of opportunity" for starting solids?

There is certainly a "window of opportunity" for starting solids, but this varies widely from baby to baby. At some point (usually around 6-8 months) baby will become developmentally ready to eat solid foods (able to sit up, chew, pick up food, etc.). At around the same age, the gastrointestinal tract is physiologically mature enough to handle a diversity of foods. At this point, most healthy babies will be ready and willing to eat (even if it's only occasionally and in tiny amounts).

Occasionally, parents will be told that baby must start solids by 6 months (or 8 months, or 10 months) or baby will have problems learning to accept and eat foods that require chewing. This "limited window of opportunity" idea is widely believed, but unproven.

I've not been able to find any research data to support the idea that there is a limited window of opportunity for introducing solids in normally developing, healthy children. There does appear to be some limited evidence that babies who have been tube-fed long-term or have serious developmental delays may have problems learning to eat if they don't get a chance to practice eating solids between 6 & 10 months. A small study involving case studies of several mentally retarded children was done back in 1964 (Illingworth RS, Lister J. The critical or sensitive period, with special reference to certain feeding problems in infants and children. J Pediatr 1964;65(6) part 1:839-48.). This study suggested that there may be a "critical and/or sensitive" period for introducing chewable textures to these children, and if solids are not introduced during this time, an important developmental milestone may be missed (possibly leading to rejection of solids later on). This study is the only one I've found referenced with regard to the "limited window of opportunity" claims regarding the normal development of children.

rimmel
24. kvě 2010

What if my 4-5 month old seems developmentally ready for solids?

Four- to five-month-old babies are sometimes very eager to participate at mealtime, but it doesn't necessarily mean that they are ready to eat solids - more often it's just the normal developmental urge to do what everyone else is doing. Research studies tell us that there are many health advantages to delaying solids for about 6 months for all babies, not just the babies who are not yet interested in mealtime.

rimmel
24. kvě 2010

dobru noc 😉

latvia
24. kvě 2010

😀 😀 😀 😀 takze nasa europska spolocnost tam nieje 😀 😀 hlavne ze vsetky organizacie sveta tam su 😝
a health canada? hlavne ze kanada odporuca davat kravske mlieko uz od 9mesiaca 😉 iny kraj, iny mrav

rimmel
24. kvě 2010

a to vies odkial..daj link 😉

rimmel
24. kvě 2010

boze ja uz fakt mizim..malyeste nespi..debili s hudbou ho zobudili a teraz ani bohovi spat ☹

latvia
24. kvě 2010

in the UK 2005 Infant Feeding Survey, 51% of infants
were reported to have received complementary foods
before 4 months

tak sa nedivim ze UK stranky hustia do matiek ze by mali prikrmovat po 6.mesiaci 😉 😀

hathor1231
24. kvě 2010

@rimmel nepouzivaj pri argimentacii clanky z yahoo.co.uk, je to len nazor inych matiek a nie to,co ti tu latvia dava, je to nerovny boj...
a asi to mamicky nemozu velmi prehodnotit lebo vela mamiciek po anglicky nevie...

latvia
24. kvě 2010

rimmel, ten isty link co predtym 😉

latvia
24. kvě 2010

ak by niektora chcela , prelozim vsetko co hodim na stenu 😉

hathor1231
24. kvě 2010

@latvia mas co robit 😀

rimmel
24. kvě 2010

aky yahhoo link???

rimmel
24. kvě 2010

to co som pisala je z toho isteho linku..ziadne yahoo 😕 🙄

sussanah
24. kvě 2010

to je krasne okenko anglictiny 🙂 Me osobne se tedy nejvic libi to, ze se pise, ze az v tom 6 mesici je dite pripravene i proto, ze uz sedi, dokaze naucit se zvykat a brat si jidlo do ruky. Nevim jak vase, ale muj nesedi ani omylem, ale dlabe o 106!. Jinak ale souhlasim s tim, ze je dobre pockat do toho 6m, ale taky s tim, ze existuji drobne rozdily pripravenosti, jedno mimco muze byt driv ready nez jine. Ale nemyslim, ze je to v rozdilu napr 2 mesicu.. Podle me kdyz se zacne napr o tyden driv, tak to zadna traga asi nebude 😉 A rozhodne bych se nespolehala na Mudr co povi. Bo ta moje by do mojeho kluka rvala masozeleninu rovnou od 16t... 😠

latvia
24. kvě 2010

sussy 😀 to mas skvelu dr. 😝
inac suhlasim s tvojim prispevkom 🙂
moj maly zacal sediet sam nedavno....9mesiacov mal? tak nejak

sussanah
24. kvě 2010

latvia: jj uz jsem ji vymenila, nemohla uz jsem ji poslouchat 😖 Takze ted mame novou a ta se zatim zda v pohode. Tak uvidime 🙂 Jinak mam dalsi dotaz a to ohledne lepku. Ono je na to trochu vic nazoru. Jeste nedavno se rikalo odkladat a odkladat, aspon do roku a ted se setkavat cim dal vic s nazorem, ze pozde lepek je stejne rizikove jako brzo lepek. Takze ted uz par dni vaham, jestli mam udelat kus kus nebo ne 😕

hathor1231
24. kvě 2010

@sussanah ja som to mala to iste s dr 😀 takze som to konzultovala s viacerymi a zacala som az tyzden pred 6m... a niki "aktivne sedi" len posledny tyzden...

hathor1231
24. kvě 2010

ja som dala malej cestoviny ked mala skoro 8m 😉 a nas kus kusom tiez rozmyslam a neviem,ci je to vhdne pre mimca... ja som pouzila priamo "spagety" pre mimca od 7m+

latvia
24. kvě 2010

On the basis of current data, the Committee considers
it prudent to avoid both early (<4 months) and late
(7 months) introduction of gluten and to introduce
small amounts of gluten gradually while the infant is
still breast-fed.

ja by som na tvojom mieste uz dala....

http://espghan.med.up.pt/position_papers/con_28...
mas tam sekciu celiakia

rimmel
24. kvě 2010

hat nechapem oco ti ide..ja som sa k stranke dostala cez muza.

to ze ich tam v yahhoo pouzivaju tak co? stranky predsa nemaju nic spolocne s yahoo, ci ano 😕

latvia
24. kvě 2010

😕 jak cez muza? 😅 😀 😀 😀 moja fantazia pracuje 😝 😀

hathor1231
24. kvě 2010

@rimmel jednoducho len pouzivas to iste,co tam napisala ina mamicka a ako uz latvia napisala,nie je tam odporcania od europskych... a o nic mi nejde...

bubelko
24. kvě 2010

ahojte
ja som prve dieta kojila nieco cez rok a dokrmovala som od 4 mesiaca najskor zeleninou, potom od 5teho prislo ovocie a obilne kase a od siesteho maso, cestovina a ryza. a bol zdravy, nikdy nic nevypluval. mixovala som do 8eho mesiaca, potom uz len roztlacala vidlickou.
mensieho som tiez zacala prikrmovat teraz, ked mal nieco vyse 4 mesiacov. poradila som sa aj s pediatrom aj s mutterberaterin. obaja mi odporucili zacat zeleninou, nakolko ma neutralnu chut. ovocie - hlavne banan je vacsinou sladke a dieta by potom mohlo odmietat zeleninu. kase su tiez vacsinou nasladle a preto mi to tiez neodporucali. zacala som mrkvou, ku ktorej som pridala troska fenyklu alebo jablcka, aby natolko nezapekala. a tiez kvapku oleja aby sa vstrebali vitaminy.
tot moje skusenosti.
tiez si myslim, ze lekari a vedci neskumaju veci len tak pre nic za nic, a ked davaju odporucania alebo rady, tak vedia vacsinou co robia. ale je pravda, iny kraj- iny mrav. nieco uplne ine odporucila pediatricka svagrinej v usa ako mne moj pediater tu vo sui.

latvia
24. kvě 2010

kde to presne si bubelko? 😅

latvia
24. kvě 2010

a mas krasne deticky 😵

bubelko
24. kvě 2010

ah, sorry. momentalne mame domov vo svajciarsku, nedaleko zurichu 🙂

bubelko
24. kvě 2010

dakujem. ty mas zase dobry citat 😉

latvia
24. kvě 2010

svjaciarsko je moja vysnivana krajina...mam dojem ze u nich vsetko funguje ako svajciarske hodinky 😀