Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

latvia
17. čer 2010

@sunea v poho, nebrala som to ako nejaku narazku 😉 ja ako prvomatka som tiez davala kojenecku, dokonca doteraz ju pouzivam, kedze ju moja mamka furt kupuje, ze je lepsia 😉

leelo
17. čer 2010

aj mne chyba rimmel...

bubelko
17. čer 2010

@latvia > tak to ta asi sklamem, ja to nemam nastudovane ako rimmel 🙂 mam len stary jedalny listok, co mi dal pediater pre lukasa a tam su podla stupnov (123) uvedene potraviny, ktore sa mozu davat. ale nie vsetky a len zakladne.
@leelo > takze rovnako ako u nas. 😉 u nas sa minule jonas nalogal vdaka lukasovi dokonca vody s penou. bublinkoval az kym nesiel spat 😀

hathor1231
17. čer 2010

@latvia hadzat linky no problemmo ale urazat to neviem ako ona 😀 na to treba niekoho ineho,ona bola 2in1 😀 😝

@bubelko tu sa mozes napit aj zo zachoda,vsade ti tecie rovnaka voda 😀 😀 😀 sak si za nu aj pytaju 😝 😅

bubelko
17. čer 2010

@hathor1231 > no to je dobre. 😀 ale asi by som do toho nesla 😀 😀 😀

hathor1231
17. čer 2010

@bubelko sak nemenovane cistiace prostriedky zabiju az 99,9% (znamich) bakterii 😀 cistejsie ako sklenicka 😝

hathor1231
17. čer 2010

a ozaj, tu su v kupovanych flastickach bylinky takmer vsade. a to je od 4m+...

bubelko
17. čer 2010

😀

hathor1231
17. čer 2010

😝 😀

leelo
17. čer 2010

bubelko, musel byt podareny 😀 snad mlieko zneutralizovalo ten sampon 😀
u nas je naj hryzatko - prsty rodicov, co je asi miesto s naj vyskytom bakterii, tak neviem, ci sa mam znepokojovat 😉

rimmel neurazala len tak, ci hej? muselo za tym nieco byt

bubelko
17. čer 2010

@leelo > verubol, ako mu tak sli bublinky z ust, ked ich otvoril 😀 ani neplakal, ked mu lukas vylieval ten pohar s vodou na hlavu a kym som stihla nieco povedat, uz to mal aj v sebe 🙂

jespera
17. čer 2010

Maminy chcem sa vas opytat, ake kase ste davali svojim detom vo veku 7 mesiacov, ja davam obilnino - mliecnu, doktorka kazala davat ryzovu..
A inac ked davam tu obilnivou - to znamena ze obsahuje aj lepok? (nikde nic nepocujem len celiakia...)
Pediatricka mi hned odporucila davat kasu len sinlac od nestle, aj do jedla aj samostatne..to sa mi zda prehnane...co vy na to?

jasminet
17. čer 2010

@jespera ja davam stale nemliecnu ryzovu, zarabam ha mliekom a dochucujem vyzivou alebo ovocim, pripadne davam kukuricnu alebo ryzovu krupicku a tiez ochucujem. tie ochutene (ze medova, jablkova a spol) nedvam...

jespera
17. čer 2010

jasminet, diky a mozem sa opytat preco nie obilninovu? alebo preco prave ryzovu..?

jasminet
17. čer 2010

ani ti neviem, zacinali sme ryzovou, bezlepkovou a nejak sme uz pri nej ostali. a hlavne mala dostava hypoalergenne mlieko a tak hladam nemliecne kase a tato ryzova je prave nemliecna...

latvia
17. čer 2010

@jespera od 7. mesiaca sa uz ma pridavat postupne lepok, takze obilninovymi kasami nic nepokazis 😉 pokial nemate problemy s travenim tak mozes akekolvek kase akychkolvek znaciek. viacere studie potvrdili ze sa s lepkom nema meskat, lebo oneskorene zavadzanie lepku tiez moze byt pricinou celiakie....myslim ze ked zacnes pomaly, tak nic neskazis, a ak este kojis, tak to je najidealnejsia varianta 😉

lenocka23
17. čer 2010

@latvia aj dr. Vicianova sa v jednej relacii vyjadrila ze lepok by sa mal do jedla zavadzat uz pred ukoncenim siedmeho mesiaca, vraj kym je dieta kojene, pretoze aj to znizuje moznost jeho neznasanlivosti lepku... takze smelo... 🙂 🙂

latvia
17. čer 2010

@lenocka23 presne tak 🙂

aeouliana
18. čer 2010

no...my mame 7 a pol mes. maleho som do 7ho mes. vylucne dojcila. nie je sa kam ponahlat pokial babo pekne pribera. teraz papa prikrm raz denne - zeleninku. lepok zacnem davat az po ukoncenom 9tom mes. kase tiez az ked uz budeme papat ovocicko a masko. 😀

hathor1231
18. čer 2010

HALLO 😀
tak som nabrala odvahu a dala malej rybku 😵 urobila som jej tuniaka na pare s mrkvou a tekviciu,rozmixovala na jemno a pridala jej ryzovu kasu 😵 veeelmi jej to chutilo 😵 ale ta priprava 😝 som to na 5x kontrolovala ci su tam kosti 😅

lepok- ja som malej nedavala tie kase lebo je tam vacsinou mlieko. mala len ryzovu od 6m. a lepok tiez v 7m. v keksoch co som jej miesla s presnidavkami alebo potom v cestovinach...

bubelko
18. čer 2010

my sme s lepkom zacali prave tento tyzden. jonas dostal susienky na zutie - takze, co sa slinami rozmocia. masiruje si nimi dasienka, ale je to uzasny bordel 😀 a tiez lubi zut suche korky od chleba - robi mu to tiez dobre na tie svrbiace dasna 🙂

latvia
18. čer 2010

@aeouliana jasne, je to na kazdej matke ako sa rozhodne. ja som len prezentovala nazor europskej detskej spolocnosti pre gastroenterologiu, hepatologiu a vyzivu ktora vydala iste odporucania na zaklade dlhorocnych studii, ktore potvrdili zvyseny vyskyt celiakie u deti ktore dostavali lepok neskor. nikto sa s tym stotoznit nemusi, len aby tu bolo aj toto odborne info 😉

leelo
18. čer 2010

@aeouliana mas pravdu, netreba sa nikam ponahlat, ale ani zbytocne otalat, ako to plati v pripade lepku. je uplne idealne, ze dojcis, lebo ho to chrani. vsetky potencialne problemove potraviny by sa mali zavadzat (postupne, v malych davkach) popri dojceni, aby bolo dieta kryte. ked si vezmes, co vsetko mu v najblizsej dobe "zavedies" a este k tomu treba vzdy par dni cakat na reakciu, tak do roka, dvoch mas/mame co robit. preto ESPGHAN odporuca ako odporuca, latvia to napisala uplne presne... lebo je fakt, ze matky postupne prestavaju s dojcenim a do 2.roku uz ich nedojci tolko ako v 6 mesiacoch...
moja skromna rada este je, ze mozes smelo masko zacat ponukat uz teraz - s 1.zeleninovymi prikrmami, hlavne kvoli zelezu

lenocka23
18. čer 2010

baby, poradte nieco proti zapekaniu... malemu som ztial dal mrkvicku (varenu), zemiak a z ovo mal marhulove pire a jablcko...no a rano sa ledva vykakal, so slzami v ociach.. ☹ viem ze pomaha slivkova stava, ale mate aj nejake ine "babske" recepty..? vdaka

maryanna
18. čer 2010

@lenocka23 ahoj pomáha aj surová mrkva....ale zas keď ste len začali tak to je bežné, keď sa začína s príkrmami tak dieťa kým si zvykne tak môže mať problém, ja by som zaradila inú zeleninu ďalej normálne, napr karfiol, kaleráb, brokolicu.....a ono to príde samo že sa telíčko naučí a bude v poho kakať.....

maryanna
18. čer 2010

@maryanna inak ak papáme niečo zapekacie tak hodím do mliečka pár kvapiek probiotík (upravujú črevnú flóru) a nie je žiaden problém..

latvia
18. čer 2010

@lenocka23 na zapekanie nam pomohli nektarinky, tak mu skus dat aspon stavu z nich. a prikrmy rob riedsie, s olejom, pripadne prbiotika. a vela tekutin.jablcko a marhulu si mu robila cerstvu? niekomu zabera na zapchu aj hroznova stava....

bubelko
18. čer 2010

@lenocka23 > skus pridat do zeleniny cuketu alebo fenikel, obe pomahaju. a maryanna ma pravdu - ked deti prejdu na prikrmy, mavaju zo zaciatku trocha problemy, lebo musia viac pracovat.

hathor1231
18. čer 2010

ja som k zapekaniu skor pocula to,ze vtedy nie je dieta pripravene na prikrmy,ze sa ma pockat. ak ho teda zapeka zo vsetkeho... nas nezapekalo vobec. ked som jej pridalvala davku (z 2 som chcela ist na 3 denne), tak vtedy ju raz zapieklo,tak som pockala a potom uz nemala problem 😉 niektore mimuska zapeka z prikrmov aj ked zacali ako 6m... poznam jednu mamicku,co mali s tym problemy... ja sa to snazim vyvazovat. ked je nieco,z coho ju moze zapiect,tak dalsie jedlo je napr melonik, jablcko, teraz uz aj rajcinky... ale takemuto dorbocovi veru neviem,co by som dala 😅 asi fakt len vela vela vody a robit redsie prikrmy 🙂

maryanna
18. čer 2010

súhlasím s hathor, ak dieťa nieje pripravené vtedy zapeká, nás nezapekalo tiež skoro vôbec, trošku na začiatku ale nie v nejakom rozsahu...a tiež to riešim tak že keĎ má na desiatu banán tak na obed má karfiol, cuketu, alebo ked dávam na obed mrkvu tak ju robím s cuketou, kalerábom....čiže tiež kombinujem tak aby to bolo vyvážené.....a veľa piť, ja mám v zálohe vždy šťavu hami, hipp nejakú hroznovú alebo slivkovú a sem tam dám riedenú.....ale inak napr feinklový čaj...veľmi pomáha tiež