Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
7. črc 2010

@luciferova vsak jo, ja myslim, ze klidne zkusit muzes a uvidis. Banan ja davala az po 8 (kvuli tuhe stolici jsme se mu vyhybali), galia jsem zkusila az nedavno, ale jen proto, ze predtim nemeli. No vsak dle uvazeni, napsala jsem pro inspiraci 😉

luciferova
7. črc 2010

@sussanah jo jasne 🙂 my zas banan bastime o 106 🙂 u nas zase melon nefičí - nema zuby a vzdy si odvalil taky kus, ze ho nadrapovalo... takze som to zatrhla. mixovat melon je asi o nicom 😅

a je lepsie dat na zutie chrumky alebo rozok? a treba to mojmu vobec? zub este nema ani jeden, ale chrumky pekne cuckal 🙂

katka22r
8. črc 2010

dakujem vam babenky snad to zvladneme az zacneme papat

lucikatn
8. črc 2010

@pia22 moze byt pretoze kazde dieta je ine.... ale su to skusenosti aj mojej susedy a nie jednej.... 😉

ketkous
8. črc 2010

ahojte,chcem sa opytat malej som dala vcera do prikrmu brokolicu, v noci nepokojne spala,neviem,ci to moze byt z toho,ze ju bolelo brusko...ktovie...ale mam to dnes vynechat...resp.ako sa postupuje,ked ju z prikrmu bude boliet brusko?

maryanna
8. črc 2010

@ketkous aahoj, no napr mne sa zdá že od karfiolu zle spíme, takže ho dávam do príkrmu menej a miešam s inou zeleninou....ale pokojne vynechaj a daj inú zeleninu.....keď už papáte aspoň 3 druhy takuž nemusíš robiť tak že tri dni a nové dačo...pokojne aj po dni, takže ak jej nerobí dobre, môže lebo brokolica nafukuje (resp treba odrezávať hlúbiky ktoré nafukujú) tak vynechaj a dáš keď budete dlhšie papať a črievka budú zvyknuté....veď je kopec inej zeleniny...

latvia
8. črc 2010

ak si brokoli varila aj so stonkami,tak ju mohla naduvat. bud ju vysad alebo daj v mensom mnozstve, alebo urob len fakt tie ruzicky bez stonky...co uz vsetko papa? ak zemiak, tak brokoli daj len trosku a pockaj tie cca 2 dni ci nebude mat reakciu a potom mozes dat nieco ine a s brokoli pockaj kym sa bude vediet vyprdkat sama

ketkous
8. črc 2010

diky baby...no my papkame zatial len zemiak,mrkvu sem tam jej do toho prihodim brokoli a raz som dala malu ruzicku mrazeneho karfiolu....inac nic,lebo prikrmujem asi len 2 tyzden...

ketkous
8. črc 2010

ale zase nevarim furt,davam aj kupene 😀

latvia
8. črc 2010

@maryanna to mas odkial ze ked uz ma 3 druhy tak nemusi dalsie testovat 3 dni? 😕 a ako potom zisti pripadnu alergiu na novu vec?

maryanna
8. črc 2010

@latvia nie ja len vravím že ak papajú už viac druhov zeleninky tak potom už netreba dodržovať tie tri dni....ak nebola predtým reakcia na žiadnu zeleninu....proste alergia vyskočí aj keď je daná zelenina len raz, a si neviem predstaviť že teraz keĎ už jeme dva mesiace že hm sa rozhodnem že dám fenikel ako predvčerom a teraz ho tri dni budem tlačť do neho......zo začiatku som tak robila jasné ale teraz mi to príde zbytočné......iné je ak by som dávala vyslovene nejaký alergén, čo sa síce nechystám ale tak by som dala pár dní....

latvia
8. črc 2010

@maryanna ja som pochopila, ze
@ketkous davala vcera brokolicu prvykrat....preto ma udivila tvoja reakcia ze ju po dni moze vymenit za ine...samozrejme odskusanu stravu uz ziadna nebude zase skusat 😅

maryanna
8. črc 2010

@latvia nie ja som nemyslela odskúšanú.....ja hovorím že keď dlhšie papá čo ketkous ešte nerobí tak jednak že keď brokolica nerobí dobre že nech ju vynechá že nemusí teraz tri dni ju dávať, a jednak že ak nedáva vyslovene alergén tak nemusí už skúšať tri dni....ale oni papajú krátko...

latvia
8. črc 2010

tak s tym s tebou nesuhlasim, kazda potravina je alergen, niekomu robi zle minimalne alergenova potravina, niekomu tazke alergeny,niekomu nic.tak ako je tu babatko alergicke na ryzu, tak tu mame aj babatka alergicke takmer na vsetko(uz si nepamatam presne mamicku ale je tu taka co im robi zle vela veci).takze nejake casove obdobie po zacati prikrmov podla mna nema rolu v alergiach....

leelo
8. črc 2010

ahojte.
v odporucaniach sa pise, ze medzi prvymi prikrmamy mozeme skusit melon. tym sa mysli maly zlty, ze?! a co dyna (velka cervena)? mozem aj tu ponuknut? ide mi o to, ze niekto pomenuva melon obe tieto ovocia...
dufam, ze som to napisala zrozumitelne 😒 😅

latvia
8. črc 2010

melon sa mysli aj zlty aj cerveny

janula.k
8. črc 2010

ahojte, mam otazku..uz asi treti-stvrty tyzden sme na prikrmoch. Zacinali sme s mrkvou a zemiakom, potom sme pridali ovocie...Doteraz mame stale iba mrkvu a zemiak, no nechuti nam to...aku inu zeleninu mozem vyskusat? A co ovocie? zatial davame vacsinou vyzivky alebo banan. dakujem 😉

leelo
8. črc 2010

@latvia diki. ja som myslela, ze sa to deli. nechcem byt uz zblbnuta nemcinou po tak kratkom case.
byvaju aj na melon alerg.reakcie? inak tu davaju detom aj jahody

maryanna
8. črc 2010

@janula.k keĎ tak krátko papáte zeleninu tak by som ovocie nedávala a to dupľom keď píšeš že malému nechutí, lebo ovocie mu určite zachutí a potom zo zeleniny už nič...aa začínať dvoma príkrmami je veľa pokojne na obed len zelninka
kaleráb (je sladkavý a výborný), petržlen, brokolica, karfiol, tekvica, cuketa (je super so zemiakom), fenikel, paštrnák, kel, ...

maryanna
8. črc 2010

@leelo myslím že melón je v pohode nieje alergén, my sme papali už červený....klasickú dyňu.....ale chcem aj žltý skúsiť

leelo
8. črc 2010

@janula.k ahoj, mojmu malemu mrkva tiez moc nesla. dokonca mal trosku aj ritku zacervenanu z toho.
na 4.den od zac.prikrmov so preto siahla po sladkom zemiaku a odvtedy je to hit! normalne uz po par dnoch spapal asi 140ml a postupne viac a viac. pridavala som k tomu cukinu atd.
priznam sa, ze mi batat vyhovuje, lebo sa rychlo uvari do makka, cukina dtto. a kedze malemu aj velmi chuti, tak je to idealna situacia. ma nasladlu chut a je aj velmi zdravy.
pozri nejake recepty (v angline):
http://www.homemade-baby-food-recipes.com/sweet...

janula.k
8. črc 2010

@maryanna dakujem, to mi tak doktorka povedala, ze mam zacat so zeleninkou a po 10 dnoch pridat ovocie..A tu zeleninku len udusit a rozmackat, alebo ako?

leelo
8. črc 2010

@maryanna dakujem 🙂 zlty je aj dost aromaticky, tak som zvedava aj na bezprostrednu reakciu maleho 😉

janula.k
8. črc 2010

@leelo aj moj maly mava cervenu ritku..som myslela ze z toho, ze uz mava tuhsiu stolicu.. 😕 a ten sladky zemiak nepoznam veru.

leelo
8. črc 2010

@leelo vyzera to asi takto:
http://www.google.com/images?q=sweet+potato&rls...

volaju to este aj batat alebo kumara. najdes na pultoch v supermarketoch. vyskusaj a uvidis, mozno aj tvojmu malemu zachuti. plus mas na vyber dalsie moznosti zo zeleniny, ako pise maryanna. skus najprv najst to jeho v zelenine, az potom chod na ovocie. iked mozes krasne napr. aj batat kombinovat s hruskou, jablckom. vsetko chce cas.

leelo
8. črc 2010

@janula.k to patrilo tebe, nie mne 😉

grenadinka
8. črc 2010

@sussanah no tak to zas tak casto nepapa, snad sa to nauci 😀 by bolo trochu blebe keby ako dvoj rocna olizovala palec.
ale by si bola prekvapena, ake je jednoduche mat dve deti rychlo po sebe, ono sa to vsetko da, ja by som chcela tretie najradsej hned, ale maly byt 😀

zabka4
8. črc 2010

@maryanna mala mi je po mlieku hladna a keby som chcela aby mi vydrzala tak by som jej musela davat coraz viac az by sa jej roztiahol zaludok. kazda mama nech si vychovava a krmi ako ona uzna za vhodne.a ktomu mi to potvrdila aj gastroentreologicka

latvia
8. črc 2010

@leelo minule sme tu s holkami robili prieskum, ktore ovocie, zelenina nieje uvedene ako alergen....vysledok je zatial taky, ze sme nasli clanky kde sa kazda potravina uvadzala ako alergen,alebo aspon v skrizenej reakcii na urcity alergen, takze povedat ze melon nieje alergen nemozme 😅 ale kazdopadne patri medzi tie malo sa vyskytujuce 😉

ketkous
8. črc 2010

baby dakujem...nestihla som skor odpisat,flakali sme sa po vonku 😀 urobila som to tak,ze som jej dnes opat uvarila zemiacik,baby karotku a supla som do toho malinku ruzicku karfiolu a aj brokolice..uvidime,aka bude reakcia,teda spanok myslim. Ja to beriem asi nejak sportovo,verim,ze nebudeme mat alergicku reakciu...myslela som,ze ci to nebola nejaka extra zataz na zaludok,ked mi zle bubkala 😕 😕
mozno ma budete odsudzovat,ale dnes som dovolila babke,aby jej dala cmulat rozok 😅 😅 nejedla ho,len ho tak zmolila a bola neskutocne kludna 😅 😅