Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

bzuco73
13. zář 2010

@maryanna dik za vyčerpávajúcu odpoved aj za návody...si zlatá 🙂

jijitka
13. zář 2010

holky, prosím o radu ohledně zavádění mléčných příkrmů - jak už jsem tady vyčetla, tak plnotučné jogurty, zakys. smetana (to mě trochu překvapilo 😉 ) atd.
Malý má teď necelých 8 měsíců, bez problémů baští zeleninu s masem, ovocné přesnídávky atd. Nevím ale, s jakým množstvím jogurtu mám začít. Dneska jsem mu ho zkusila dát, samotný jogurt nechtěl, přimíchala jsem trochu ovoc. přesnídávky, pořád se mu to zdálo kyselé, nakonec jsem skončila na poměru asi 2 díly ovoce a 1 díl jogurtu (takže se tam schoval 😀 ). Mám tedy pokračovat takhle s tím, že budu zvyšovat množství jogurtu a snižovat ovoce? Jak jste to řešily vy??
Navíc, já moc bílých jogurtů neznám, většinou jsem jedla Activii, tak poraďte, který není tak kyselý??
Díky 😉

maryanna
13. zář 2010

@bzuco73 len ak nemáte zavedený lepok tak tie s lepkom ešte nedávaj...:'

maryanna
13. zář 2010

@jijitka ahoj, no my sme začali s jogurtom a tiež samotný veěmi nešiel, lepšie to bolo s banánom, ale kadým döm sa to lepší, dávam ho do kaše aby si zvykal na jeho chuť, mali sme jeden druh SABI a ten nechutil ale my robíme domáce jogurty a ten mu šiel, takže skús iný napr hollandia ale je kyslá, tesco smotanový, cba, coop, zvolenský , neviem aké sú v česku......skúšaj, biely plnotučný smotanový.....a áno ja som napr robila aj tak že som mu popučila banán a osobitne do misky jogurt a dala som pár lyžičiek jogurtu a keď už ho striasalo alebo ččo tak som dala len banán, potom sem ta,m som spojila banán a jogurt....proste nejak kombinovať,,,ja dávam tak 100 ml zatiaľ....ale ak bude jesť plnú dávku tak 150 ml klasicky celý kelímok...držím prsty🙂

xkacatkox
13. zář 2010

@jijitka my nesníme jogurt vůbec, prostě se nedá obalamutit, takže bud ráda je jste na dvou dílkách 😀

pavlici
13. zář 2010

My jsme zkusili smetanový jogurt s nastrouhaným jablíčkem a malýmu šmakovalo. Odpoledne už jídlu moc nedá, ale snědl asi půlku jogurtu a půlku jablka 🙂

jijitka
13. zář 2010

@maryanna, @xkacatkox - holky díky, takže vidím, že jsme na tom ještě docela dobře. Postupně mu tedy budu ubírat ovoce a přidávat jogurt, až se snad dopracujeme k čistému jogurtu.
Napadá mě, že zakysaná smetana není až tak kyselá jako jogurty, ale není až moc tučná??
Maryanna - jak vyrábíš domácí jogurty ??

jijitka
13. zář 2010

@maryanna, @xkacatkox - holky díky, takže vidím, že jsme na tom ještě docela dobře. Postupně mu tedy budu ubírat ovoce a přidávat jogurt, až se snad dopracujeme k čistému jogurtu.
Napadá mě, že zakysaná smetana není až tak kyselá jako jogurty, ale není až moc tučná??
Maryanna - jak vyrábíš domácí jogurty ??

bubelko
13. zář 2010

@martinaho1 ahoj ja som davala a davam od 8meho mesiaca. 😉 malemu na rozdiel odo mna chuti 😉

lucinenka001
13. zář 2010

Kočky ahojte,

dali sme po mensej pauze brokolicu dnes prvy den. Spapal par lyziciek na moje prekvapenie sa prekonal az som sa bala mu davat dalej, lebo papal. Tak som prestala. Ale chcem sa kočky poradit, vsimli sme si aj s polovickou, ze ked mu davame prikrmy odmieta nam pit mliecko. Sme na umelom. Viete poradit alebo pomoct preco odmieta? Ked sme mu nedavali nic tak nam pekne pil mliecko. Uplne chyti neskutocny plac ked mu chceme dat mliecko. Dakujem

maryanna
14. zář 2010

@jijitka mne dnes napodiv zjedol celú misku ovsených vločiek s jogurtom.....

no máme na to jogurtovač ale ide to aj bez neho ak máš rúru..
liter plnotučného mlieka, jeden jogurt so živými kultúrami(to sú skoro všetky biele, čo najtučnejší, smotanový napr môže byť)
mám sedem malých skleniek 150 ml a do každej dám jednu lyžičku jogurtu, proste rozdelím celý jogurt do nich, zalejem teplým mliekom, a dám do jogurtovača, tam sa to hreje 7 hodín alebo koľko chcem .....ak tak môžeš dať sklenky do teplej rúry a nech sa hrejú pri nízkych stupňoch pár hodín, lebn neviem ako to je so spotrebou energie potom......
jogurtovač stojí tak 20 eur.........keď dám smotanový jogurt tak aj moje jogurty sú viac smotanové a podobne a úpotom na jedenie sa dá pridať hocičo, ovocue, granko, ......

aannggiie
14. zář 2010

@jijitka zkus řecký jogurt a že je zakysaná tučná je pro děti dobře

maryanna
14. zář 2010

@jijitka áno súhlasím s angiee, deti majú jesť čo najtučnejšie veci...žiadne nízkotučmé, oni to potrebujú..min do dvoch rokov či ako...

jijitka
14. zář 2010

@maryanna, @aannggiie - díky 😉 Řecký jogurt jsem zkusila, zamaskovaný do přesnídávky mi ho tedy snědl 😀 Ale myslím, že ono to půjde.

kdezee
14. zář 2010

ahojte , chcem sa opytat to aj vase deticky sa tak ksichtily ked ste im davali ovocie?🙂 lebo toto cudo sa tvari ako keby ho tyram a nechce nic zjest..teda ovocie..zeleninu ako tak a najradsej ma ryzovu kasu...

maryanna
14. zář 2010

@kdezee ahoj, no mne napr pprvýkát ani druhý krát jablko nechel, sa striasal pri ňom, ale potom zvykol aj na kyslú chuť ktorú nepoznal a sa rozjedol....neboj len ponúkaj ...a uvidíš že bude papať aj ovocie
a skúšaj rôzne druhy ovocia....ani banán mu nechutí?? veď je sladký fajny aj konzistenčne...

maryanna
14. zář 2010

@jijitka ten grécky jogurt to je aký vlastne? ako vyzerá?

kdezee
14. zář 2010

@maryanna ... no jablko nechcel ani treti ani stvrty krat..dneska ani marhule..ten banan skusim este..ale nedavam mu sancu 😀 aspn na prvych 5 krat :D

andelka
14. zář 2010

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli se musí vždycky (nebo je to lepší?) začínat s příkrmy jakože první mrkev, brambor apod. v poledne nebo se může začít i kaší večer (bezlepkovou samozřejmě). Malý mi v noci moc nespí, i přes den má často hlad, tak jsem si říkala, jestli by mu třeba kašička večer nepomohla (a mně taky, co si budeme povídat, dneska jsem spala dohromady 5 hodin)
Dany má sice teprve 4 měsíce, ale už se snažím se v přikrmování trochu orientovat.

@maryanna řecký jogurt je normální bílý smetanový, já ho kupuju třeba v Intersparu nebo Macru (nevim jestli máte).
Četla jsem, že novou potravinu je někdy potřeba zkusit dát i 20x, než to děcko přijme 😅

Domácí jogurt se chystám dělat taky - plnotučné mléko se zahřeje na 50 stupňů, přidá se velký jogurt s probiotickou kulturou, zamíchá, rozdělí do sklenic a šoupne pod peřinu. 🙂

tygrous
14. zář 2010

@kdezee Nas maly taky ze zecatku nad ovocem kroutil pusinkou (a zeleninu pritom dlabal jako divy), trvalo to asi tyden nebo mozna i vic, ale ted uz ji krasne a vsechno a ma porad malo😀

tygrous
14. zář 2010

@andelka No asi te nepotesim, ale nam kase na tohle nepomohla☹ Budi se mi v noci po 2hod, nekdy i co hodinu, a kojim tak 3-4x za noc a fakt pije. A to dostava kasi okolo 18-19.h (a fakt velkou davku), pak v 20.h mliko a jde spat a v 22:30 uz ma hlad😅 Asi bych jeste s kasi pockala, snad jedine kdyby nepribiral...zeptej se vasi Dr.😉

maryanna
14. zář 2010

@andelka Kaša nepomôže, len zaťaží bruško....dieťa sa budí dokonca častejšie...ale keď chceš navečer jedine tak že hodinu pred spaním...
ak chceš môžeš začať ako príkrmom kašou ale normálne na obed...nie večer...

a Ďakujem za ten jogurt....
áno niektoré deti kým niečo zjedia to trvá, môj drobec je veľký papos jemu chutí všetko a veľa hneĎ na prvýkrát, akurát teraz jogurt trošku viackrát kým si zvykne na jeho chuť ale čo sa týka zeleniny a ovocie je všetko aj nové aj staré ..takže záleží od dieťaťa....

andelka
14. zář 2010

@tygrous a do pytle - tak to je blbý. Jedině vyzkoušet. Já krmím ve dne po 2 hodinách a minimálně 2x v noci. No, mezi 3 a 4 měsícem přibral půl kila, doktorka říkala, že můžu za 3 týdny zkusit mrkvičku, kdyby se mi zdálo, že je nespokojený a má hlad. Já chci vydržet do toho 6 měsíce, uvidím podle přírůstku za další měsíc. Napadlo mě jen, jestli by se to dalo zaměnit a začít kaší na noc. Ale není záruka, že to pomůže na noční hlad, no.

andelka
14. zář 2010

@maryanna aha, tak nic, no. Radši se budu držet klasického postupu, nechci mu uškodit, holt to ještě nějakou dobu přežiju. Kdyby mi aspoň spal přes den 😒
Snad bude mojemu pak taky tak šmakovat 🙂 Nemůžu uvěřit, že na vánoce by měl jíst už brambor se zeleninkou a maso, zatím je to takové mimi. 😅 Ale letí to hrozně.
A ty kašičky se teda dávají kdy a odkdy? Na některých je psané od 4. měsíce?Na ten oběd?

maryanna
14. zář 2010

@andelka áno na obed ktp začína kašou, kto nie tak od 8meho mesiaca sa dávaju ako tretí príkrm...🙂

andelka
14. zář 2010

@maryanna aha, tak já počkám do 8 měsíce. Jinak je to zelenina - kombinace zeleniny - maso - ovoce - jogurt - kaše? Nebo jiná posloupnost? Člověk se to dočítá různě.

kdezee
14. zář 2010

@tygrous u neho to trva dlhsie ako tyzden ale snad si casom zvykne lebo uz ma nebavi to stale dojedat 😀

maryanna
14. zář 2010

@andelka zelenina(mesiac) - meso a ovocie (mesiac) -kaša plus jogurt, acidko a podobne

andelka
14. zář 2010

@maryanna děkuji 🙂

tygrous
14. zář 2010

@andelka Myslim, ze kasi zacit muzes😉 Ja taky driv kojila pres den co 2hod a v noci tak 2x, ale co jsme zacali prikrmy, tak se v noci budi casteji. A vyzkousela jsem kasi vecer nebo rano nebo jindy nebo vubec a je to proste furt stejne😅 Jinak mas pravdu, zorvna jsem si taky rikala, jak to leti - jak jsem endavno studovala a premyslela, jakou zeleninkou zacnem a jak to budu kombinovat a uz basti maso, ruznou zeleninu, testovinky, ovoce, chroupe kukuricne krupky a vcera si sam sednul a sedi bez opory...hrozne to leti, uzivej si to miminko😉

andelka
14. zář 2010

@tygrous tak to je zajímavé, že to nemělo vliv 😅 no jsem zvědavá, jaký to bude jedlík. Dudlík a flašku do huby nevezme,tak asi bude jíst rovnou ze lžičky a pít z toho spešl hrnku - přes zimu není taková žízeň, tak by mu snad kojení mohlo stačit.
Honzík je šikulka 🙂 jo jo, užívám 🙂 ale člověk myslí pořád dopředu 😅