Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

boruuvka
6. lis 2010

Ahoj holky, můžete mi některá poradit s hráškem? Já malé (5 a půl měsíce) ráda vařím mraženou zeleninovou směs (kukuřice, mrkev, hrášek) povařím to s bramborem a rozmixuju. Vůbec by mě nenapadlo řešit slupku hrášku, ale na příkrmech pro pokročilejší jsem se dočetla, že by se to mělo pasírovat a slupka hrášku dávat až od 9 - 10 měsíce. Co na to říkáte?

denis19
6. lis 2010

@boruuvka pro mne nová informace, také jsem to zatím nerešila a delala to co Ty 😲 A zatím se to nijak neprojevilo...tak nevím ☹

maryanna
6. lis 2010

@boruuvka šupka zrejme kvôli nafukovaniu, ale ak papáte a nenafukuje tak pokojne dávaj, ja som hrach nikdy nelúpala ani nepasírovala........je to zbytočné pokiaľ nemáte problém, a kto má problém s nafukovaním tak lepšie je kúpiť lúpaný hrach....
ja tiež dávam takto mrazenú zeleninu ako píšeš aj vo vašom veku som dávala🙂

boruuvka
6. lis 2010

@denis19 Moje malá s tím taky problém nemá, tak to nebudu řešit. A přemýšlela jsem taky o té mražené směsi s květákem, nemáš s tím zkušenost? Nenadýmá to moc?

denis19
6. lis 2010

@boruuvka s tím ne,ale mela jsem Hipp skleničku ...smes zeleniny a tam byl kveták a bylo to v pohode,ono asi ,když dáš jen trošičku, jako prímes nové chute, tak by to melo být OK,ale pokud to nezkusíš , tak nebudeš vedet. 🙂 ....treba u nás,když dám brokolici od Hipp...pohoda jako lusk, když ji to udelám z kupované brokolice doma sama .....des a hruza....! Tak si vyber?

maryanna
6. lis 2010

@boruuvka prepáč odpoviem aj ja, ja som dávala tie mrazené zmesi aj s brokolicou, karfiolom a bolot o v pohode......

inak, keď som potom dávala domáci zelený hrášok, nie mrazený tak zo začiatku ho nafukovalo dosť, ale prešlo to hneď......ale z mrazeného ho nenafukovalo nikdy

maryanna
6. lis 2010

@denis19 to asi preto že v sklenkách tej brokolice veľa nieje:(

denis19
6. lis 2010

@maryanna Ty jo...to mi vubec nedocvaklo...no jsem holky normální?????Jsem na materské teprve pul roku a už nekdy nemyslím 😀 😀 Dík!!!!!!!!

boruuvka
6. lis 2010

Já jsem ze skleniček docela zklamaná - kupuju výhradně vždycky jen jednozeleninovou (mrkev, brokolice) a udělám k tomu doma brambor nebo rýži. V těch směsích jsou různý šťávy (třeba citronová) nebo celer a dneska mě šokoval banán ze skleničky (byl fakt ošklivý), takže raději budu doma rozmačkávat a mixovat 😉

denis19
6. lis 2010

@boruuvka banán ze skleničky jsem ješte nemela a ani nebudu mít,dávám ji kupvaný klasik banán a naškrabkám na lžičku a jedeme 🙂 Varíš normálne doma rýži a potom mixuješ? A jakou rýži? Mne malá brambor zatím nechce , to je asi jediné co ji nejde 🙂 asi moc škrobu....

boruuvka
6. lis 2010

@denis19 rýži dávám jen občas a kupuju tu obyčejnou v půl kg balení. Uvařím jí úplně do měka a rozmixuju, ale je to takový lepivý bláto, takže to ani malý moc nejede. Brambor je lepší.

boruuvka
6. lis 2010

Jo, a taky jsem přišla na to, jak malou zvykat na kousíčky 😉 Moc jí chutná jablíčko, banán, hruška takže když to mixuju, tak to nerozmixuju úplně na kaši a protože jí to chutná, tak kousky toleruje 🙂

denis19
6. lis 2010

@boruuvka to zkusím....a pridám mixovanou zeleninku a uvidíme.....určo lepší jako sklenička..dikas za radu.... 😕 Máš ješte nejaký dobrý tip na jídlo a nerekneš mi jaký máte jídelníček..jako co ráno obed a tak a kdy a kolik..mám s tím trochu problém, no to možná není správne slovo, nemám nejak jistotu, jestli to delám dobre.....moje mamka si už nepamatuje....jsem taky hezky stará 🙂 a mé kamarádky mají už velké deti a prý si už také nepamatuji....

maryanna
6. lis 2010

@boruuvka aby nebola ryža lepivá, netreba ju mixovať, pokiaľ je uvarená do mekka, vpohode zíde dole krkom, je mekkučká.......a lepšie takto chutí

boruuvka
6. lis 2010

@denis19 No moje malá je pěkný žrout 🙂 máme už 8 kg 🙂 Tak začnu ráno kolem 8 - 8.30 dostane ovoce a zapije UM (tak 40ml) oběd 11 - 11.30 (tak 200g zeleniny většinou s bramborem) zapije mlékem (taky tak 40ml), kolem 15 hodiny 160ml mléka, 18.20 po koupání 210 ml mléka a budí se kolem 4 - 5 hodiny a to dám 210 mléka. Mezi tím se do ní snažím dostat trochu čajíku, ale moc úspěšná nejsem. Masíko chci zařadit až tak za 3 týdny a jogurt až tak kolem 7 měsíce. S kaší na noc taky nechvátám, protože spí dobře a baculatá je taky dost, tak abych to moc nepřeháněla.

boruuvka
6. lis 2010

@maryanna na tu rýži nemixovanou je moje cácorka ještě malá a jak jsem psala moc jí nejede, tak mi kousky nebere 🙂

denis19
6. lis 2010

@maryanna takže uvarím rýži do meka a nemusím mixovat, to mi prcek sní, teda polkne a je to v pohodičce???? 😕

denis19
6. lis 2010

@boruuvka jaké a kolik dostane ráno ovoce?A byla malá kojená či je na UM od narození? A ráno spí do kolika, když ji koupeš po šestéa potom papá a pedpokládám, že jde teda spinkat,ano?

p69majka
6. lis 2010

@denis19 mne ryža nelepí, keď zmixujem spolu so zeleninou a mäsom, trošku vody.

p69majka
6. lis 2010

@maryanna ahoj. písala som ti. chcem sa spýtať na ten špenát, či môžem malej dať. mám doma v mrazničke zo záhrady? ďakujem

denis19
6. lis 2010

@p69majka no to je asi pravda....vyzkouším a také varíš klasik rýži ano? A mohu se i tebe optat na jídelníček a objemy? Dekuji vám devčata....

boruuvka
6. lis 2010

@denis19 malá byla od narození přikrmovaná sunarem a plně je na sunaru od 6 týdnů. Ráno dostane jablko, banán nebo hrušku vždy jeden kus (překvapilo mě, že z jednoho jablka je toho tak málo, když se to rozmixuje). Bohužel vstává brzo ráno v rozmezí 5 - 6.30 hodin. A večer to je super. Od narození jsem byla rázná 🙂 takže vykoupeme, napapáme, položíme do postýlky a v 18-30 bývá tuhá 🙂

p69majka
6. lis 2010

@denis19 ahoj. Varím klasickú okrúhlu ryžu, napr. dám dve menšie mrkvy, k tomu kúsok cukety, jeden zemiak, lyžicu opláchnutej ryže, mäsko /taký kúsok/, vodu a varím do zmäknutia všetko spolu naraz. Po uvarení pridám trošku petržl.vnate, rozmixujem a dám pár kvapiek oliv. oleja. Robím kombinácie aj s brokolicou, petržlenom, kalerábom, čo ma napadne. Inú zeleninku som neskúšala, ani karfiol, ani hrášok. S tým zatiaľ počkám. Nemáš skúsenosť so špenátom? ja mám v mrazničke zo záhrady a neviem, či ho môžem dať. Malá zje tak 150-180 g zeleniny. teraz je chorá, tak papá horšie. Na mlieko ju moc nenamotám, vymŕdza s ním stále. Cez deň sa ho poriadne nenapije a v noci pýta tri krát, ja už som taká nevyspatá, až strach. Inak príkrmy papá pekne. Ja málo kupujem, stále varím. Výživy kupujem, ale zatiaľ sme mali tak jablkovú, hruškovú, jablkovú s banánom, marhulovú /tú vyplúvala/, jablkovú s vanilkou a broskyňovú. Rada robím strúhané jablčko s roztlačeným banánom. Pomixujem aj kompót. slivky s hruškami a tak. Ovocko dávam buď na desiatu alebo na olovrant, ako to vyjde. Večer niekedy kašu tak 100ml ryžovej nemliečnej /Sunarka, Hipp, Nestlé/. Inú sme nemali, lebo tam dávam ovocko alebo trošku výživy, inak by to nechcela. Neviem, čo by ťa ešte zaujímalo. Kľudne sa spýtaj 🙂 .

maryanna
6. lis 2010

@denis19 áno, dieťa od polroka je schopné papať pomaličky len pučené a ke%d uvaríš ryžu domekučka, prípadne ju trošku popučíš, čo ale nieje treba, tak je to iné ako kúsky, keď je ryža domekučka tak je taká akoby mliečna ani ju akoby nevidno, proste tovja malá nieje taká maličká až ....ale ako ty chceš skús a uvidíš, resp ako majka píše tak zmixovať s inou zeleninou vtedy je to lepšie.........
@p69majka no ak máš zo záhrady tak to je najlepšie riešenie špenátu.....🙂

p69majka
6. lis 2010

@maryanna ďakujem mary alebo anna 🙂 zajtra sa na to vrhnem. Len nech už je tá moja kukurica zdravá a poriadne papá 😉 a čo tak karfiol, hrášok,kel? to som ešte neskúšala, akosi sa toho bojím. 😉

denis19
6. lis 2010

@boruuvka hm,takže jde spát trochu dríve,ale i brzo vstává....naše chodí spát po sedmé a vstává kolem pul sedmé ráno...nekdy potáhne i hodku dýl 🙂 a nekdy o hodku méne 🙂 🙂 takže v zásade pohoda,neboť spí celou noc bez jídla.... 🙂
@maryanna takže ych mohla klidne jen popučit rýžu, že????? Neudusím ji??? 😀 😀

@p69majka dikas za odpoved....dnes jsem už grogy,ale zítra bych ješte pootravovala otázečkama.
Dekuji a preji krásný večer.......

maryanna
6. lis 2010

@denis19 určite ju neudusíš neboj🙂

@p69majka no karfiol je v pohode ale môže nafukovať, treba odskúšať, a odrezať hlúbiky, tie vraj nafukujú...hrášok skús ak bude nafukovať treba ho odložiť na neskôr, najprv skús pár bobuliek a postupne pridávaj
kel je super, alejedná sa o ružičkový kel, teda tei malé ružičky, ktoré sa dajú kúpiť mrazené normálne ako mrazená zelenina, alebo aj na váhu surové, ale mrazené su lepšie, rýchlejšie sa uvaria.... a aj kvôli dusičnanom.........

p69majka
6. lis 2010

@denis19 samoška, aj ja som unavená, malá je chorá a celý deň sme sa nosili v babyvaku. Chrbát si necítim, ešteže existuje jóga. 🙂 papa a pýtaj sa, keď bude čas.

p69majka
6. lis 2010

@maryanna ok, ďakujem. Ktorú mrazenú zeleninu máš odskúšanú? A normálny kel? lebo si pamätám, že ten som Filkovi varila, ale neviem odkedy a nerobil mu problém.

maryanna
6. lis 2010

@p69majka normálny kel neviem, asi hej, len treba dať pozor aby nebol horký apod ale keď si ho varila predtým tak asi vieš....s ružičkovým je to jednoduchšie....
mrazenú akože značku? dobrá je VINICA, a neviem ja to nerieišim, mala som už aj COOP jednota, aj tesco, myslím že tam rozdiely nejako niesú, findus je zrejme super ale je drahý dosť......ale myslím že čistú brokolicu som mala od findus a bola super......