Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
7. led 2011

@skritkova neboj, za chvilku se otrkas 😉

ija1
7. led 2011

@skritkova - to mi povidej, ja jsem z kazdy novy potraviny taky naprasky 🙂....... koukam ze mame stejny jmeno pro holcicky 🙂, moc tedka davany neni 🙂
jinak po mesici ji zachutnalo jablicko......... nejdriv moc nejelo, ted uz v pohode........zkusim taky tu Hollandii, jestli ji to pujde 🙂......

stastnevydatam
7. led 2011

ahojte maminky, chcem sa spytat, davate dietatku od ukonceneho 6 mesiaca aj uvareny zltok??? na co to je dobre?? dakujem

skritkova
7. led 2011

@ija1 To jsi mě měla vidět, když jsem kupovala první kaši... Teď se tomu musím smát 😀 😀 😀 Měla jsem prostudovaný veškerý etikety a bála jsem se koupit i kaši, která byla určená dětem od 4. měsíce 😀 Kaše s příchutěma jsem zamítla rovnou, sama jsem jakousi ochutnala a ta byla, no... Amarouny hadr 😀 😝
Jé, no jo, Ty máš taky Ali 😵 My jsme původně chtěli Aničku, ale teď se s nima jaksi roztrhl pytel, tak jsme Anču zavrhli 😀 Alenka byl manžův návrh, já jsem moc nechtěla, ale teď jsem hrozně ráda, že máme Áju 😵 🙂
Jinak teda nám jablíčko zatím jaksi neee, nechutná 😉 Ale banán, panečku, to je schopná mi tu misku vyrvat z ruk 😀
@sussanah Já myslím, že mi to bude trvat poněkud déle - to otrkání 😀 Pracovala jsem ve speciální škole a viděla různý věci... Takže Ali pořád pozoruju, jestli dělá todle a támhleto, no trošku psychoň, no ☹ 🙂

sussanah
7. led 2011

@skritkova u nas zase maleho pozoruje moje mamka, je fyzioterapeut, takze kazdy novy pohyb mi mamka zhodnoti, jestli to dela spravne atd. no je to trochu na palici, ale tim padem jsem v klidu, protoze vim, ze maly je opravdu pod drobnohledem 😀

zabka4
7. led 2011

@stastnevydatam ahoj ked mala moja Eliška pol ročka už žltok davno jedla. Nie je nebezpečný, neobsahuje tolko cholesterolu ako bielko, ale nedavaj ho na večer, skor na obed, pretoze po vajicku byva tazko aj dospelym nie to este babatku. Ja som jej aj sem tam zahustovala polievku žltkom. Uz v 7 mesiaci mi zjedla 3 misky dietneho paprikasu..doteraz ho zboznuje.
A čo sa tyka toho na co je žltok dobry...hm..tusim, ze obsahuje tuky..ale nie som si ista. ale nemas sa coho bat jeden zltok v polievocke drobcovi nezaskodi. ale ak mu budes davat napr. z chlebickov zltko tak nie viac ako z dvoch koliecok. ak s tym zacinas tak opatrne a uvidis ako sa prejavi, ci mu nebude zle alebo sa neosype

ija1
7. led 2011

@skritkova - koukam podle toho co pises, vidim sebe 🙂, i kdyz profesi jsem pravnik, stejne clovek porad zkouma a resi 🙂, nase Alca zbozbuje Nestle moje prvni kase............... banan zezacatku mohla desne, pak ji po nem zaclo bolet brisko, tak ho davam jen obcas a spis ve forme presnidavky....tam je to bezoproblemu...............
ja taky chtela Anicku, ale manzel je Ales, ja Ilona, tak jsme to spojili 🙂, kdyby se ti chtelo povidat, po IP 🙂

skritkova
7. led 2011

@sussanah 😀 To je fakt, aspoň jsi v klidu 😉 No každej jsme nějak "ujetej" 😀 😀 😀 (teda aspoň doufám, že v tom nejsem sama😀)

sussanah
7. led 2011

@stastnevydatam zloutek se doporucuje jednou tydne (misto porce masa) jako zdroj zeleza 😉 Muzes od pul roku, zpocatku se doporucuje uvarit cele vejce (ja varila minimalne 10min, spis 15min, potom normos oloupat a oddelit zloutek od bilku. Asi od 9m jsem pridavala zloutek do polevky jakoze rozklepla vajicko, bilek slila do sklenice a zloutek dala do polevky. Ale i pak minimalne 5min povarit.

dana3262
7. led 2011

@s772007 ahoj! My jsme zacli s prikrmem sice az v 9.m, takze jsme celkove pozadu, ale cetla jsem, ze dite je schopne spravne travit kasi az v 10.mes. 😕

dana3262
7. led 2011

@stastnevydatam ja zloutek nedavam, ani maso. Davam avokado. Je v nem take zelezo a diky mastnym kyselinam se vstrebava jeste lepe nez z masa. Jen dalsi tip 😉

andelka
7. led 2011

@stastnevydatam já dávám maso a žloutek do 7 měsíce, maso 2x týdně, žloutek 1x - je to alternativa k masu, tak se to más třídat. Zatím nedělám polívky, jen kaše, tak uvařím vejce natvrdo, oloupu, vyndám žloutek, propasíruju a většinou to dávám k bramborám a mrkvi 🙂

s772007
7. led 2011

@dana3262 Ono asi fakt každé dítě je jiné, některé kaši už dokážou správně trávit a jiné ne, jak říkám moje sestra má o měsíc mladší mimi a kašičky miluje. Já s nimi asi ještě počkám a zkusím hlavně nějkou nemléčnou, myslím si, že hlavní problém byl v tom. Dala jsem ji dnes mrkvičku a celkem chutnala, tak snad budem pokračovat dále dobře.

dana3262
7. led 2011

@s772007 urcite. Jen clovek nekdy nepozna, ze je travici system zbytecne zatizen, ale u Lindy to opravdu mohlo byt necim jinym. To je extrem..chudatko.. Ja kupuju kasi ve zdr.vyzive a je moc dobra. Mam ji take rada. Delam ji s bananem nebo samotnou a sobe na ruzne zpusoby. Stejne mi to ale prijde jako zaplacavaci material. Nejvic se mi libi kdyz malej basti zeleninu, ale tu nekdy nechce, kasi temer vzdy 😕

s772007
7. led 2011

@dana3262 Kdo ví co to bylo, možná že chyby byla v tom, že ta kaše byla mléčná, jak už psaly holky, ale dělala se z vody, tak nevím? Nevyznám se v tom. Dneska jsem jí dala jen zeleninku a večer jsem ji nakojila a je spokojená, tak s kašičkou ještě počkám, nebo to zkusím třeba odpoledne a na večeři ji nakojím. Musím teda říct, že to kojení mi vyhovovalo, teď pořád něco studuju co a jak se má jíst a jsem z toho jelen, snad se časem do toho dostanu, ještě že existuje něco jako je tahle diskuze a holky, které rády poradí. Určitě zase brzy přijdu pro nějakou radu a podělím se jak pokračujem.

dana3262
7. led 2011

@s772007 do mlecne kase se dava voda, tam uz to mleko je.
S tim kojenim a shanenim informaci je to presne jak pises!! Tak mnoho zdaru s dalsimi pokusy 🙂

sussanah
7. led 2011

@s772007 ja myslim, ze pokud chces zkusit kasi, tak ji urco nedavej tesne pred spankem, at je tam odstup tech alespon 1,5h. Je to fakt mimco od mimca, maly ji taky jedl od 6m a supr, kase typu hami, nestle teda jsem davala jen asi do 8m pul napul s obilninovou, pak jsem delala uz jen obilninove a do toho lzicku jogurtu.
Jinak teda ja nejvic asi probrouzdala net, kdyz jsme bojovala s kojenim a snazila se to nejak prezit, takze pro me byly prikrmy trochu oddech, protoze nam to kojeni dalo poradne do klidu 😅

cicimon
7. led 2011

@sussanah nevies ci tie nemliecne kase sa mozu robit len s vodou? a ak tak pridat MM, ako ho zohriat len na tych 40C?

sussanah
7. led 2011

@cicimon ja jsem mm ohrivala tak, ze jsem mela samozabarvovaci krmici lzicky pro mimca, ktere zmeni barvu, kdyz se setkaji s horkou stravou (jakoze pro bezpecnost ci co). Takze jsem tim michala a kdyz zacala menit barvu, tak jsem skoncila. Pozdeji jsem si normalne poradne umyla ruce a ohrivala mm v kastrolku a obcas do neho stricla prst no 😅 Jinak ty kase nemlecne muzes samoze michat jen s vodou, ale pak je to opravdu jen plnidlo zaludku a neni to nahrada mlecne davky 😉

cicimon
7. led 2011

@sussanah a ked robis obilne davas aj mlieko? ja davam na olovrant obilne bez mlieka ... inac ju kojim este cca 5x denne

zlatka
7. led 2011

@s772007 Chudák malá, čtu o tom zvracení a přešel mě mráz po zádech, já si tohle prožila minulej týden a byla jsem pěkně šoklá, zvracení po chvilkách a trvalo to asi taky ty dvě hodiny. Volala jsem dr. a ta mi doporučila po lžičkách černej čaj, dala jsem jí jednu lžičku a taky ji hned vyhodila, pak už se jen nadavovala, protože neměla co vyhodit.Ale prý to byla nějaká viróza, ale už teda nikdy více. Jinak si myslím, že je Linduška na kaše ještě maličká, na kojení net. je doporučujou až od 8.měsíce. Já dala maličko dřív( v dobré víře, že bude spát celou noc) a místo toho jsme s ní byli celou noc vzhůru, plakala, jak ji bolelo bříško. Takže až teď zkouším pomalu na večer rýžovou nemléčnou, není kam spěchat. Na jogurt se chystám.
jinak mě dostáváte, jak máte všechno přesně změřený, já jsem nikdy gramáže neřešila, myslím, že řídit se podle nějakých tabulek je blbost, každý dítě je jiný a pak se třebas stresovat, že mi vypilo o několik ml míň, než by mělo...Samo, že u dětí, který mají nějaký problém nebo špatně prospívají, to je něco jinýho.

sussanah
7. led 2011

@cicimon no pokud ji kojis jeste 5x denne, tak se fakt mlecnou davkou trapit nemusis 😀 Udelej ji normos obilnou kasi, pripadne dochut ovocem, jogurtem, domaci marmeladou, nebo proste jen tak 🙂 Od asi 11m jsem potom pridavala ovesne a ryzove mleko ( z DM) a s tim v podstate varim dodnes (obcas prohodim s kravskym).

cicimon
7. led 2011

@sussanah ja len ze mam asi 3 krabice nemliecnej a ze co s tym....?

cicimon
7. led 2011

@zlatka ja davam napr kasu na olovrant, nie na vecer.... vecer len MM

mimi21mimi
8. led 2011

Od kedy sa mozu davat tie zelene lusky detickam? 🙂

jankabr
8. led 2011

@andelka Kazde vodarny, ktere dodavaji danemu mestu vodu, by to mely uverejnovat na svych strankach. Jeste ale musim zjistit, jake jsou mezni hodnoty, aby byla voda prohlasena za prilis tvrdou pro miminka.

jankabr
8. led 2011

@cicimon ale i do te nemlecne muzes dat mlicku at uz UM ci MM, ne? Nebo to zkus prodat, kdyz myslis, ze uz to nevyuzijete.. 😉 Pro nas nemlecna kase znamena naucit prcka na lzicku a trochu mu zaplnit brisko. 😅

cicimon
8. led 2011

@jankabr ked UM nechcem kupovat ked je len kojena a zas MM az tolko neodsajem.. ja som s kasami zacala az cca v 9mes, ked som davala desiatu ako treti prikrm

janulka21
8. led 2011

@andelka Nám doktorka říkala, at jí kupuju právě Holandia, nebo takový zelený kelímek BIO nebo Activii, ale víc preferuje ty první dva.

jankajurkova
8. led 2011

@kaja73 No , tiež si myslím, že je dobre ked papá. Sestra má dievča, ktoré nechce papať takmer vôbec, takže som rada nech môj malý krpček papá a ked začne sám behať hádam to vybehá.. 🙂