Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

nelis
12. led 2011

@sussanah 😀 😀

piacere
14. led 2011

ahojte,

možno hlúpa otázka... ale.... je nejaká "norma", koľko by malo dieťa zjesť príkrmu na obed maximálne? Náš chrobák bude mať na bud. týždeň 7 mesiacov a cca posledné 4-5 dní si zvýšil dávku príkrmu... predtým papal 160-200ml, ale posledné dni sa začal dožadovať viac a viac 😀 a momentálne sme na množstve 260-300ml... nie je to veľa? 😅 Viem, že keď si pýta, tak treba dať, koľko chce, ja len, či mu nemôžem takto zaťažiť žalúdoček alebo čo 😕

cicimon
14. led 2011

@piacere no vraj plna davka je 150-250g, aj sa nemylim...
potom uz je asi na kazdej mame, ci da viac...

piacere
14. led 2011

@cicimon hm 😨 Tak teraz neviem... ale v poslednej dobe mi malý trošku štrajkuje pri mliečku, veľmi ho nechce... aj keď sa mu ani nečudujem, prešli sme na Nutrilon HA 2 a to je teda horký hnus... oveľa horší ako jednotka... on by mi po 150ml príkrmu mliečko nevypil... on proste chce zeleninku 😅 za každou lyžičkou si "mňamká" 😀

cicimon
14. led 2011

@piacere tak ja ti neviem, moja zdaleka sa nepriblizuje k cislu 200 ani 250 aj 150 zje asi ked tyzden neje 🙂) takze u nas mlieko musi byt vzdy

piacere
14. led 2011

@cicimon tak u nás je to množstvo možno aj tým, že je taký papkáč... on mi už po prvom týždni príkrmov jedol 120ml 😕

evlyn
14. led 2011

@piacere jsem na tom stejně - aby byl spokojený, tak potřebuje tak 220-250g zeleniny, kterou nemá úplně nejradši, pokud je to něco oblíbeného tak i těch 300g. Víc mu už zatím dávat nechci, uvidím jak bude přibírat - na těch 220g zeleniny na den nepřibral nijak tragicky, naopak oproti kojení v přibírání výrazně zpomalil, takže to asi pěkně spotřebuje. Ale je to cvalík (v 6 měsících 71cm a 9,2kg) a jedlík už od začátku stejně jako tvůj.

piacere
14. led 2011

@evlyn 😵 náš takisto od príkrmov "stagnuje" na váhe... predtým priberal skokom, teraz sa už pekne dlho držíme na 7,5-8kg... ale je pravda, že je nonstop v pohybe... keď nespí tak je ako na baterky... síce ešte nelozí, ale večne sa niekam driape, na kolene podskakuje tak, až dychčí 😀 Proste žihadlo... takže určite všetko spotrebuje, vyskáče 😅

bubelko
14. led 2011

@piacere a co vsetko mu davas? u nas to bolo tak, ze kym bola len mrkva, cukina a pod, bez zemiaku, tak lukas zjedol pomaly 2 180ml avent-pohare. ked bol zemiak a maso, tak mu stacilo 1, 5 pohara. takze podla mna nemusis nic riesit a davat mu tolko, kolko si pyta. deti v tomto veku sa urcite neprejedia 🙂

piacere
14. led 2011

@bubelko dávam mu buď čisto zeleninku, alebo zeleninu-mäso, ale mäsko mu dávam cca 1x za dva týždne 😅 (predsa má ešte len 6 mesiacov a 3 týždne, aj keď prikrmujeme sa od 4,5 mesiaca...), ale mäsko mu dávam len jednu malú kocečku, takže máááličko.... väčšinou rôzne kombinácie zeleninky... tú neskutočne miluje...

bubelko
14. led 2011

@piacere podla mna neries 🙂 zo zeleniny sa urcite nepreje, takze to mas v poho. maso podla mna mozes aj castejsie a tak 30g na porciu, kedze prikrmujete uz pomaly 2 mesiace 😉

zlatka
14. led 2011

zdravím, tak my jsme zase s příkrmama na nule, měsíc trvalo, než se odhodlala důvěřovat lžičce a otevřít pusinu, teď je ale nemocná, takže na lžičce dostávala různý léky, takže si zase vybudovala odpor a lžičku bojkotuje. chjo hjo, chjo. Atb do ní dostat je nadlidskej výkon a když už, tak to vyzvrací.
Chci začít dávat na pití čaj- nemám asi z dudlíku ale rovnou najet na aventku-tu násosku?

zlatka
14. led 2011

je něco, co vaše osmiměsíční miminka milují a čím bych ji mohla ošidit? dát do toho léky a tak? Ona to nepřijme v ničem, snad kdybych si tím napíchala prsa ☹

andelka
14. led 2011

@zlatka můj má rád 100% ovoce kelímek od Hami jabko švestka, žádná jiná přesnídávka v něm neskončí tak rychle. Taky pěkně otvírá pusu na jogurt.
Asi jsou ty léky fujky, co? A co třeba banán, ten je sladký, mohlo by se to v tom ztratit.
Jinak já teď třetí den zkouším dávat i pití, mám tréninkovou lahev Mam, má měkké pítko a systém pití podobný jako pití z prsu. Zatím se do toho Danymu moc nechce, spíš si s tím htaje, ale když mu to držím, tak se i napije. Zatím malinko, do 50ml, ale do léta bude profík 🙂

jajka377
14. led 2011

Ahojte - mám 4a pol mesačnú dcérku a tiež sme začali minulý týždeň s príkrmamy, lebo sme na UM. No ale teda žiadna sláva to zatiaľ nie je. Zatiaľ som dávala len mrkvičku, petržlen, zemiačik - to ešte ako tak, brokolica jej teda vôbec nešla a dnes som skúsila ryžovú kašu a to bola úplná katastrofa. Teda ani z lyžičky, ani z fľašky - neviem či jej to len nechutilo, ale potom nechcela z fľaše ani mlieko. Tak sme chvíľu bojovali a nakoniec, keď zistila že je to predsa len mliečko v tej fľaške, tak sa napapala. Kamarátka má malú v rovnakom veku a tá sa mi zakaždým chváli, ako super jej malá je a že jej všetko spapá. Tak neviem, robím niekde chybu, keď nám to tak super nejde!!!! ☹ Nechcem ju do toho tlačiť - aby som jej to nejak nesprotivila.

misiatko999
14. led 2011

ahojte baby
potrebovala by som poradit Moju dcerku som zacala prikrmovat v presne ukoncenom 6. mesiaci, dovtedy bola len dojcena. Zacali sme zeleninovymi kasickami, ktore teraz ma uz 3.tyzden. Vcera som jej dala prvy krat korku z chleba ako zavedenie lepku. Co este by som mohla dat? Bezvajecne cestoviny do polievocky a co este? Mozem aj trochu toho chlebika natrhat do polievky? Aky chlieb je najlepsi? Obycajny biely ci radsej nejaky tmavy? A este neviem ako casto do tyzdna mam davat lepok? Citala som, ze aj trochu detskej krupice sa moze dat do polievky, ale tiez som pocula, aj opacny nazor, ze krupica sa nema davat, tak neviem.
Chcela by som zacat davat aj masko, mozem ho zacat davat nejake 3 dni po zavedeni lepku? alebo mam cakat dlhsie? Co myslite?

Inak ja sa riadim podla MAma a ja priucky o prvych prikrmoch, Tam pisu ze plne dojcene dieta ma zacat s prikrmami po ukoncenom 6. mesiaci. Tiez tam pisu, ze do 7 mesiaca by mali deti jest zeleninu, maso, ovocie aj lepok. Ale tiez som citala, ze prvy mesiac sa ma davat len zelenina, po mesiaci maso a nejake 2 tyzdne od masa aj ovocie. No mne to nevychadza do toho 7. mesiaca, mam sa poponahlat alebo v ten 6 mesiac zaviest len zeleninu a lepok, co si o tom myslite?

Vopred dakujem za rady. Som totiz v zahranici a tu nemam pediatra pre dieta len obvodneho a ten je na vsetko a tu sa ajtak riadia uplne inak ako u nas, tak sa nemam az tak koho spytat.

misiatko999
14. led 2011

a este som sa chcela spytat, ked prvy krat zavediem maso tak ho mam davat 5 krat do tyzdna a raz vajecny zltok? a kolko to ma takto trvat?

Tiez som sa chcela spytat na detske vyzivy napr. od Hipp. Niektore vyzivy napr. od ukonceneho 4 mesiaca obsahuju veci, co by deti este nemali jest, aspom podla knih. Napr. spenat so syrom, alebo od Hami banany s tvarohom, alebo je tam pridana cibula, rajciny, mango s bananom....dali by ste to svojmu dietatu napr. v 7. mesiaci?

skritkova
14. led 2011

@andelka Ahojky, to jsi byla Ty, kdo dělá tu kaši na oběd? Prosím Tě chci se Tě zeptat - tu kaši uděláš do vody a do toho zamícháš zeleninku?

andelka
14. led 2011

@misiatko999 ahoj, my jsm etaky začínali na konci 6měs, do té doby kojili. A dělala jsem to tak zlatou střední cestou, ne všechno naráz, ani ne zbytečně za dlouho. Po 4 týdnech po zelenině jsem dala ovoce na svačinku a za další týden maso k zelenině a žloutek, 3x týdně. Jogurt od 8měsíce, za týden po něm lepek - taky kousek kůrky z chleba (obyčejného, v celozrnném je moc vlákniny), dneska dostane trochu ovesných vloček do přesnídávky. S lepkem začínám pomalu, teď 2x týdně a uvidím co to udělá, pak zkusím pomalinku přidávat - těstovinky, kuskus do zeleninky, trochu lepkové kaše do ovoce, chleba do ruky...
Já výživy dávám občas, většinou když někam jdeme nebo když náhodou nemám čas. Nebo dost kombinuju, protože nějakou zeleninu teď nemůžu sehnat. Ale kupuju hlavně Alnatura a Babylově, ty mají nejlepší složení. Ostatní značky mají často v přesnídávkách cukr, Sunárek v zelenině bílý pepř, Hami cibuli, rajčata, různé škroby, Hipp jedlou sůl 😝

@skritkova já dělám trochu kaše různě, buď do zeleninky nebo do ovoce - přesně tak, mám většinou instantní, takže si udělám trochu do vody a přidám to k zelenině nebo ovoci. Dneska budu dělat ovesnou kaši s jabkem - nebo spíš jabko s ovesnou kaší 🙂

skritkova
14. led 2011

@andelka Aha, ono to asi bude trošku hutnější než samotné ovoce🙂 A když tu kaši děláš do zeleniny, tak už nedáváš brambor nebo rýži, děláš to prostě jako by místo přílohy? Přijde mi, že to bereš rozumně, já se snažím o totéž😉
A souhlas, že Alnatura a Babylove mají nejlepší složení 🙂

andelka
14. led 2011

@skritkova přesně tak, teď mu to udělá trochu hutnější svačinku, doma vařené pyré mám totiž trochu řidší, tak to fajně zahustí - někdy mu tam dám trochu rýžové nebo kukuřičné kašičky, no dneska poprvé zkusím lepkovou.
jo jo, místo přílohy. Já dost často dělám brambor se zeleninou, tak ať není přebramborovanej 😀 Vyloženě rýžovou kaši jsem ještě doma nedělala, nějak se mi nechce, bojím se ať ho to nezacpává. Asi ty pravé vařené kaše budu dávat až později, i na večeři se chystám nejdřív za měsíc že začnu dávat a to budu zkoušet instantní kaše pro děti.

skritkova
14. led 2011

@andelka No já právě taky dělám často brambory, tak si říkám, aby se jí to nezajedlo🙂 To je dobrej nápad s tou kaší, hned po nějaké kouknu ve zdravé výživě🙂 A je jedno, že na tom nebude uvedeno, pro jakou věkovou kategorii to je, že? Ali měla 7 měsíců, tak je to snad fuk.
Jinak na noc dělám nemléčnou rýžovou kaši od Hami (bez příchutě) nebo jáhlovou z DM nebo kukuřičnou od Nestlé. Všechny by měly být bez cukru. Myslíš, že ty by se taky daly použít k zelenině?

monuska342
14. led 2011

@jajka377 najskor skusaj iba jeden druh minimalne 5 dni to iste...kvoli tomu aby si zvykla na chut a hlavne aby sa naucila papat z lyzicky....zacni mrkvickou ta je naj....ak spapa len jednu dve lyzicky je to uspech prvy mesiac sa deti iba ucia jest lyzickou az po mesiaci mozes jednu davku mliecka nahradit prikrmom..... 😉 mi sme tiez zo zaciatku nechceli papat a teraz papame vsetko a s velkou chutou 🙂

andelka
14. led 2011

@skritkova je to jedno, já mám tu pohankovou klasickou z obchodu 😉 Kukuřičnou a rýžovou mám od Nestlé, úplně obyčejnou, bez cukru. Určitě by se daly použít i k zelenině, vždyť je to jedno.
Já nějak pocitově s těma kašema jako celé jídlo nespěchám, nevim proč, no. Ale však mu nic neuteče 😅

andelka
14. led 2011

@jajka377 taky si myslím, že pokud jste začali před pár dny, tak je toho na nic moc, hodně nových chutí. Já jsem Danymu dávala 5 dní mrkvičku, 5 dní mrkev brambor a až po 14 dnech jsem začala zkoušet druhy rychleji a střídat je. Ta lžička je pro děti nezvyk, i jiné jídlo než mlíčko. Taky každé dítě je jiné, některé je opatrnější a dokonce některé děti potřebují jednu věc až 15x ochutnat, než ji přijmou. Některé děti zas snědí hned první den celou skleničku. Takže se vůbec nestresuj a jdi na malou pomalu a v klidu a s jedlíky se nesrovnávej 😉

misiatko999
14. led 2011

@andelka dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 ja to tiez chcem robit tak postupne, nie vsetko naraz. A s tymi vyzivami to je tazko. My tu nemame Alnaturu ani Babylove. No budem musiet poriadne citat zlozenie. Inak na Hipp som pocula dobre ohlasy tak teraz si ma zaskocila s tou solou.

andelka
14. led 2011

@misiatko999 opravdu se musí číst složení - zrovna včera jsem byla kupovat skleničky a fakt jsem u nich dlouho stála a četla. Hipp je známý tím, že přidává sůl, sice má bio jídlo, ale se solí 😝 a to pro prcky od 4měs. 😕 Ne ve všech skleničkách, ale v hodně. V ovoci zas mívá cukr. Ale určitě se dá najít i sklenička se slušným složením.

lucinka02
14. led 2011

@misiatko999 ja si tiez pozrne citam zlozenie, a preto sa mi uz viackrat osvedcilo ovko. su bez konzervantov, farbiv, soli a v ponuke najdes aj bez cukru, deklaruju, ze suroviny su pred vyrobou podrobene testom, ci neobsahuju skodlive latky. V tomto s nimi suhlasim, lebo ani tym, co mas vypestovane doma si nemozes byt 100 percent ista. Viac info mozes najst aj na ich domovskej stranke ovko.sk

andelka
14. led 2011

No, Ovko u nás asi není 😅 ale co vím, tak si ho tady holky ze Slovenska hodně chválily 🙂
@misiatko999

piacere
14. led 2011

@misiatko999 zloženie hipp príkrmov si vieš nájsť aj na nete, na svojej stránke majú pri každej fľaštičke etiketu... takže si prečítaš zloženie... a veru, ja by som si nevybrala...