Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
17. led 2011

@marrakech no, zima je na to fakt 😝 já kupuju bio mrkev a bio jabka v Intersparu, patizon mám namražený domácí no a jinak bohužel - buď skleničky nebo klasickou zeleninu z obchodu. Tak to kombinuju. Na jaře by u nás měly začít farmářské trhy, tak snad něco solidního pak seženu tam. I ve zdravých výživách mívají bio zeleninu, ale teď v zimě už ani tam 😒

apollo11
17. led 2011

@marrakech Některé supermarety mají bio.. nebo si zjistit speciální obchody s bio nebo zdravé výživy - teď v zimě vozí vždy jen určité druhy třeba jednou týdně, takže je dobré si to zamrazit do zásoby. Ale ne všechno se dá dělat bio. Taky kombinuju jako andelka.

janulka21
17. led 2011

Ahoj, tak jsem si řekla, že se s Vámi musím podělit o názor mé kamarádky ( zatím bezdětné ) na BIO potraviny. Na její otázku co dávám Naet k jídlu a kdy atd. jsme se dostali že zatím skleničky a jaké značky a že chci potom kupovat Bio mrkev atd, ale že ted není moc k mání a když už tak třeba v Globusu je to pardon hnus. A ona na to, že proč to tak řeším, když to stejně vozí v kamionech, buhví kolik lidí na to šahá a prská a že ona to teda takhle řešit nebude. Mají velkou zahradu a vše si vypěstuje tam, nehnojí to atd. Četla jsem tady i že někdo zkoušel pěstovat v nikdy nehnojené půdě a bylo tam dusitanů a nevím čeho všeho mnohem víc než v té Bio zelenině. Tak i takovéhle názory se dozvím 😀

apollo11
17. led 2011

@janulka21 zvláštní názor 🙂 ono to asi chce zjistit, co vlastně ten certifikát bio znamená.. určitě ne to, jestli na ni někdo prská 😀 a netrvrdím, že každý o bio stojí, někdo to neřeší, ok, ale takové to "hanění" mi přijde dost od věci. A teda nevím - bio mrkev, co kupujeme ny, se určitě nevozí po kamionech, je od místních farmářů 😉

apollo11
17. led 2011

(teda zahraniční biozelenina ze supermarketů se asi v těch kamionech vozí, ale dá se koupit sezonní od českých, v zimě mrkev, brambory, hokaido, cuketa..)

janulka21
17. led 2011

@apollo11 právě, to ona zřejmě netuší co to znamená, jinak by takovou "kravinu" neřekla,ale každý na to má názor jiný. Já Bio kupovat budu a jak píšeš nejradši od českých farmářů. Už aby byly zase trhy 🙂 Ted jí dávám skleničky, protože náš Albert a Globus to je něco příšernýho. Nebo se ještě juknu kde mám nějblíž zdravou výživu, třeb abudou mít něco tam.

janulka21
17. led 2011

Holky, obracím se na Vás s prosbou. Už 14 dní zkouším dávát Anetce k večeři kaši a nic. Zkoušela jsem už tři druhy, zkoušela jsem jí do ní dávat i přesnídávku a nic ☹ Dneska jsem došla do toho stádia, že jsem jí udělala mlíko Beba a pak Sunar. Ani jedno nechtěla, šklebila se, plakala a odvracela se tak jsem to vylila. Zatím jí dávám příkrm jen k obědu a ten naštěstí jí, ufff. Už bych chtěla jít po půl roce taky večer ven, ale takhle to prostě nejde. Bez jídla vydrží 3 hodiny. Zapomněla jsem ještě napsat, že jí kojím. Děkuji Vám za rady

katule01
17. led 2011

@janulka21 a jaké kaše jsi zkoušela? My máme nejradši Nutrilon a úplně nejlepší je vanilková... 😉

maryanna
17. led 2011

@janulka21 nedávaj kašu, keĎ je kojená tak zbytočne jej dávaš pocítiť UM, a zaťažíš jej trakt.....je maličká a keď je kojená tak UM nemusí pozznať. nerozumiem prečo jej tú kašu chceš dať, keĎ sa ti budí vnoci tak to deti robia a kojené obzvlášť viac..a kaša tomu nepomôže je ťažká na večer, zaláta brucho a žalúdok musí pracovať aj v noci a preto sa dieťa budí...a znova ak je kojená tak ju kaša a ešte ku tomu kaša na večer max zaťažuje..neznič jej tráviacu sústavu.....

janulka21
17. led 2011

@katule01 A ta vanilková je méčná? Prý jí nemám dávat mléčnou tak už fakt nevím. Dávala jsem jí od Hami nemléčnou rýžovou míchanou s vodou, pak Sunarka rýžovo kukuřičná a ještě nějakou jednu, ale to byl jen vzorek a nepamatuju si co to bylo.

janulka21
17. led 2011

@maryanna A co jí mám teda dávat k "večeři"? Máš pravdu, budí se každý dvě až tři hodiny a upřímně už jí chci pomalu přestávat kojit, aspon přes noc, dochází mi baterky. Jak se to teda řeší? Začíná se k obědu příkrm, pak ke svačině třeba ovoce - přesnídávka, za další měsíc ke druhé sváče třeba jogort a co s tou večeří? Přeci jí nebudu kojit do dvou let.

maryanna
17. led 2011

@janulka21 no obed máš mesiac, a po mesiaci pridáš druhý príkrm teda ovocie doobedu alebo poobede, a od 8meho mesiaca tretí príkrm teda nejaká kaša, chlieb a podobne, a do roka máš 4 príkrmy čiže vtedy je reč o večeri....
ty máš polročné dieťa ktoré doteraz poznalo len materske mlieko teda jeho trakt je citlivý a ty ho chceš zalátať kašami a UM? keby ste boli na UM tak by to bolo možno iné s tou kašou ale aj tak....polročné dieťa nepotrebuje večeru, najlepšie sa spí po mlieku, úplne jej stačí obed ako jeden príkrm, inak sa ti bude v noci budiť práve kvôli tomu že má veľa jedla normálneho cez deň a je to záťaž na organizmus.......ak chceš prejsť na UM tak prejdi ale ani to nezaručuje že ti bude spať lepšie, spanie je dané aj geneticky každé dieťa je iné a tie kojené majú tendenciu sa budiť aby cítili mamku a podobne. Ak máš ale veľký problém s nočným vstávaním tak si prečítaj nihu každé dieťa sa vie naučiť spať, od polroka mlžeš dieťa naučiť spať celú noc, je dostupná na stiahnutie všade na nete.

maryanna
17. led 2011

tam malo byť OD roka, nie do roka

dlabinecka
17. led 2011

@janulka21 Musím dodat, že kaše spánek nevyřeší -. Malá se Ti na kojení nebudí hlady, to je o něčem jiném 😉

maryanna
17. led 2011

no presne ako píše dlabinecka

janulka21
17. led 2011

@dlabinecka Já vím, ale to mi chcete říct, že matky, které kojí nejdou nikam večer třeba rok jen proto, že kojí? 😖
@maryanna Na tu knihu juknu a s těma příkrmama to vím, mě šlo o tu "večeři". Jak píšu dlabinečce, jak to dělají matky večer, když chtějí někam jít? Nejsem z těch co by potřebovala chodit 3x do týdne, ale 1x za 14 dní bych šla ráda.

dlabinecka
17. led 2011

@janulka21 🙂 Nesmysl. Noční koejní se nechá odbourat i bez kaše. Navíc i na to časem dojde. pokud chceš někam jít, tak neníproblém mléko odstříkat. Já stále kojím a vedu celkem normální život, po večerech chodím cvičit atd 😉 A pokud Ti jde vysloveně o tu večeři, tak to je otázka třeba tak dvou měsíců...

maryanna
17. led 2011

@janulka21 no tak buĎ odsať alebo byť doma, zrejme, neviem ja som kojila krátko.....resp skús do nej dostať UM a možno ti pospí dlhšie, o čom pochybujem ale možno hej a ak hej tak môžeš si vyraziť...môžem sa opýtať na vek? 21?

maryanna
17. led 2011

@janulka21 a ako píšem v tej knihe píšu aj ako odučiť od nočného kojenia, keďže od polroka dieťa sa nebudí od hladu, smedu ale kvôli potrebe cítiť matku.....tak môžeš skúsiť aj to..

cicimon
17. led 2011

@janulka21 ano, ja kojim a este som vecer nikde nebola od porodu... len raz ked mala mala 10t a vtedy mala obdobie, ked prespala celu noc.... zdoraznujem slovo MALA... tak sme boli na svadbe, ju sme doniesli domov o 20.30 (prespala tam 5 hod), nakojila som a domov som dosla o 3tej a ona sa zobudila o 4tej... to bolo jediny raz co som bola vecer prec.... a ani cez den nie som bez nej viac ako 3 hod... muz ju nenakoji a UM jej davat nechcem

a k tomu nocnemu kojeniu... moja sa niekedy zobudi 3x, niekedy raz... bez ohladu na to, kedy mala posledne jedlo...

dlabinecka
17. led 2011

@janulka21 Pokud Ti jde o noc, tak lze opravdu odnaučit a to Ti kaše nevyřeší, ani UM

janulka21
17. led 2011

@dlabinecka Ehm, já jaksi neodstříkám ani kapku, bohužel ☹ Mlíka mám tak akorát, v noci se nadlábne z jednoho a ještě chce druhý.

janulka21
17. led 2011

@maryanna Na věk? 28, proč? Asi to tady vypadá, jak kdybch byla nevyřáděná, ale chtěla jsem jít jen na oslavu kamarádčiných narozenin a nebát se tam zůstat třeba o hodku dýl, nechci vymetat diskotéky apod, z toho jsem vyrostla.

maryanna
17. led 2011

@janulka21 nie nie len tak ma zaujímalo...
ja by som si s tebou vymenila, my sme na UM a ja nikde nechodím večer tak by som mohla pokojne aj kojiť:(

janulka21
17. led 2011

@cicimon To je super, já si tohle co ty popisuješ s tou svatbou dovolit nemůžu a nemohla. Malá mi nikdy nespala dýl jak tři hodky, krom očkování, kdy spala jednu noc 5 hodin a pak se budila po těch 3 hodinách.

cicimon
17. led 2011

@janulka21 no ona mala take obdobie medzi 3-5mes... potom sa to pokaslalo a odvtedy je hore tak 2-3x za noc

janulka21
17. led 2011

@maryanna Ty knížky jsem našla dvě, mají stejný název, ale jiný obal. Je to tím, že je každá jiný rok vydaná? Moc infošek jsem u knih uvedeno není. Ještě to jdu prostudovat.

maryanna
17. led 2011

mám ju vyskúšanú nám veľmi pomohla ohľadne spania

katule01
17. led 2011

@janulka21 Aha, tak to tahle Nutrilon je obilno-mléčná a ta vanilková je od ukončeného 4. měsíce... my jí dáváme od začátku, po ukončeným 6. měsíci a v pohodě... A taky ještě kojíme... ale v noci se teda nebudíme někde od 3. měsíce, takže to kaší není...