Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

apollo11
29. led 2011

@dlabinecka Dík za názor. Tak pokud ti pije i jiné tekutiny, je to v pohodě, moje malá se ještě nenaučila pít, takže musím dostatečně kojit a tím pádem nesní tolik příkrmů (navíc má kojení nějak radši než jídlo😀).. ale ráda bych to zas trochu posunula 😉
Kaši dáváš asi normální mléčnou?

dlabinecka
29. led 2011

@apollo11 Dávám mléčnou, nevidím důvod proč ne. je pravda, že mě Eliška pije opravdu hodně, ale dávám jí tekutiny i třeba do zeleniny. V kaši jsou tekutiny, v ovoci jsou tekutiny... Já myslim, že se nemusíte bát, že by měla tekutin nedostatek 😉

andelka
29. led 2011

@akdarka stejně jako evlyn, něco ve skleničce (ale hodně vybírám a čtu pečlivě složení - ne vše bio je co do složení úplně OK), něco mražené, něco normální - třeba mrkev kupuju bio v Intersparu. S jarem bude nabídka lepší, i v těch zdravých výživách 🙂

weri1
30. led 2011

@tosomja že bych dala malýmu řízek když se na mě smutně kouká a natahuje po něm ruky???
můj názor, že by se děti měli pomalu zvykat na jiný jídlo než je MM
a lepek by měl být zaveden do 7 měsíce věku dítěte, předčasně nebo pozdě zaveden má stejnej dopad-nesnášenlivost nebo alergie.

tosomja
30. led 2011

@weri1 tak ešte raz, asi ste ma zle pochopili, nehovorím, že dám malej klobásu, alebo segedínsky guláš...ale keď jeme napr. kuraciu polievku, tak ju dochucujem až pred dovarením, aby som mohla aj malej dať papať, zemiakovú kašu taktiež...a keď jej dám ochutnať z taniera, tak nie celý tanier, na koniec malej lyžičky...
Ale viete čo? píšte si čo chcete, nevšímajte si moje príspevky 😉

weri1
30. led 2011

no ono psané slovo vyzní jinak ... to je jasný
já teprve s příkrmy začínám, takže tak. Teprve jsme měli mrkev 😀

vivien6
31. led 2011

baby poradte nejaky sladky recept na obed prosim.. mna nic nenapada 🙂

andelka
31. led 2011

@vivien6 žemlovku? kaši s kakaem? knedlíky? palačinky? jáhelník?

vivien6
31. led 2011

a palacinky mozu deti odkedy :?a zemlovka pre deti normalne ako pre nas ci je ina priprava ?

vivien6
31. led 2011

@andelka to bolo tebe

andelka
31. led 2011

@vivien6 no, palačinky, záleží jak je uděláš podle mně - z jaké mouky a mlíka, z vajíčka se tam dá dát asi jen žloutek. žemlovku bych dělala v podstatě stejně, jen zas dala jen žloutek a méně cukru. jáhelník se taky už dá z mlíka, na vaření už se dá kolem roka použít.
Ale je fakt, že jsem myslela spíš na jídlo pro dospělé, protože ani ne ročnímu dítěti by mě nenapdalo dát na oběd sladké 😅

vivien6
31. led 2011

@andelka ja som myslela sladky obed namiesto zeleniny..niekde som to tu uz citala.. napriklad tu kasu s kakakom myslim ze by to aj islo,nemam ziadne zemiaky,obchod mam daleko,takze by to mala na obed..

andelka
31. led 2011

@vivien6 no, tak to jo, prostě místo zeleninové kaše udělat saldkou - my zatím jeden jen na zeleninové kašičky 😅 a jiné ještě ne. Tak jakoukoli kaši a do toho kldině třeba i ovoce bych dala

vivien6
31. led 2011

@andelka uz som urobila kasu,do toho bananik a posypala som troska kakaom.. zpapala vsetko 😉

andelka
31. led 2011

@vivien6 no mňamka, nedivím se 🙂

lumimi
1. únor 2011

sladké - ryžová kaša s jablčkom

jaruska8
2. únor 2011

@piacere Ahoj!! Ja napr. zeleninku ako mrkva a petržlen mám od známeho, určite nie je postrekovaná, ale napr. ovocie???? Po konzultácii s mojou pediatričkou mi aj ona odporučila príkrmy ovocné Hami, tie sú bez prídavkov cukru, malej chutia, bohužiaľ som začala dávať príkrmy v čase zimy a obchodom nedôverujem ani ja. Viem, možno by som mohla dávať stále len jabĺčka dookola, ale ja chcem pre malú pestrú stravu. Snažím sa dodržiavať všetko, tak ako je v príručke Mama a ja. Proste mesiac len zeleninka, potom pridať mäsko, ovocie na desiatu atď. Našťastie dojčím, takže malá je aj takto chránená. Viem, mnoho matiek robí rôzne chyby, aj ja sa snažím dodržiavať tie pravidlá zavádzania príkrmov. Ale napr. ja nie som alergik ani manžel, tak prečo by som malej nemohla dať ochutnať jahody??? Veď sú to výživy od 4. mesiacov atď. proste úplne sa vyhýbať alergénom tiež nie je dobré. Lepok som jej dala ochutnať postupne, najprv si žužlala rožtek, potom som jej dala piškótku atď. PS: Žijem v Nových Zámkoch a mi máme nezávadnú vodu, takže (po odporučení doktorkou) jej pri varení príkrmov už dávam vodu z vodovodu. Čo človek, to iný názor. PS: Aj ja mám skoliózu a paradoxne, pri mne moja mamka všetko pri strave dodržala... 😒 😒 😒 😒

piacere
2. únor 2011

@jaruska8 ale skolióza nie je spôsobená stravou 🙂
Vodu som uviedla preto, lebo my teda nemáme veľmi slávnu mestskú vodu.... preto ju ešte ani neriešim a drobátkovi dávam stále Lucku... zatiaľ 🙂
A čo sa týka toho, že na výživkách je uvádzané "od uk. 4. mesiaca"... no niektoré mamičky by sa čudovali, čo všetko sú schopní výrobcovia natrepať do výživky od 4. mesiaca 🙂

Ono, aj keby sme obaja neboli alergici, tak by som bola s určitými potravinami u malého opatrná, pretože mnoho alergií sa prejaví až neskôr... teda nie hneď po konzumácii... ale samozrejme, každá mamička nech robí podľa vlastného uváženia 🙂
Myslím, že nikto nechce nikomu vnucovať svoj názor alebo svoje postupy... všetko sú to len odporúčania a každý nech uváži.... ja to robím takto 🙂

@tosomja.... vieš, ak napíšeš, že dieťatku dáš ochutnať z vlastného taniera a dodáš, že iba ak je to nie veľmi solené, pikantné, či mastné.... tak musíš počítať s tým, že väčšina si to vysvetlí tak, že hádam doma vy - dospeláci nepapáte všetko bez soli, tuku, korenín atď. ..... 🙂

jaruska8
2. únor 2011

@piacere Viem, že nie je spôsobená stravou, len som reagovala na tvoj príspevok, tak som ho asi nepochopila. 😀 😝 A príkrmy akoo zeleninové a mäsovozeleninové nekupujem, ja len čisto ovocné a tým verím, veď aj podľa chuti vieš rozoznať, že nie sú prisladené. A zase, keby som už naozaj ničomu nedôverovala, tak neviem, čo by som si v týchto časoch dala do úst. Detská strava je prísne kontrolovaná, výrobcovia sú Česi, tak snáď... napr. do HIPP dávajú aj cukor. Ty ako riešiš ovocné príkrmy???

piacere
2. únor 2011

@jaruska8 môj malý ovocie nemá rád 😠 😀 Ale aspoň niečo doňho dostanem.... jabĺčka máme domáce, banány kupujem, ešte sme skúsili 100% ovocie - slivka (ale nechutí mu, je to kyslé, takže pridávame do kaše) a v zásobe mám aj marhuľu od Alnatury 🙂 ale zatiaľ sme neskúšali... nechcem to siliť, ideme všetko pomaličky

piacere
2. únor 2011

ešte som sa chcela opýtať... žienky, Slovenky... kde kupujete jogurtík Hollandia? Ja som objavila biely u nás iba v Kauflande, ale to obrovské balenie... veľký nemajú.... 😒

andelka
2. únor 2011

@piacere já kupuju švestku od Hami 100% ale v kombinaci jablko/švestka a to Dany miluje. Naopak třeba Sunárek 100% jablko/ broskev mi přijde docela kyselé, tak mu do toho přidávám trochu banánu. A co hruška? Ta u nás taky jede, většinou v kombinaci jablko/hruška.
U nás mají Hollandii snad všude. Je to možný že na slovensku tolik ne? 😕

piacere
2. únor 2011

@andelka ono to je možno tým, že je to český jogurt, ak sa nemýlim, tak je v pohode u vás distribuovaný ☹

Hrušku sme skúšali tiež tuším od Hami a veľmi mu chutila.... na tú som zabudla 😀

Presne to som myslela... slivka/jablko od Hami.... a to mu samotné vôbec nechutí 😒 ani s banánom... dávam mu to len do kaše (ryžovej alebo pšenovej...)

andelka
2. únor 2011

@piacere aha, no jo vlastně. Tak to je blbý, že neexpandovali tolik k vám 😒
No, že jo, hruška je fajn 🙂
Každé děcko je jiné koukám, my tu švestku milujem. Jako přídavek do kaše mám nachystané přesnídávky co jsem omylem koupila slazené, že mu do té kaše trošku přidám. Ale to až za nějaký čas, zatím cukr nedávám v ničem.

gumimaci
2. únor 2011

@piacere aj v bille tie jogurty mavaju 😉

lienka2
2. únor 2011

@piacere podla mna vo velkych obchodnych retazcoch ten jogurt zozenies 🙂

andelka
2. únor 2011

No já si říkala že to není možný aby to měli jen v Kaufu 🙂 My kupujem v akcích ty půlkilové, kbelík nakonec vyjde dráž.

jaruska8
2. únor 2011

@piacere Takže vlastne kombinuješ kupované s domácimi. Presne ako ja. Dnes malej veľmi papka nechutila, som jej dala zemiačik s petržlenom a žĺtkom, mne to chutilo, neviem, čo sa jej na tom nepáčilo. 😒 😀 😀 😀 😝

jita127
2. únor 2011

Ahojky holčiny,poraďte mi prosím jaké UM použít pro přípravu nemléčné kaše?Kojíme, tak nevím jestli vzít podle věku nebo to počáteční? Díky 🙂

valentinuska
2. únor 2011

@jita127 nejdřív se doporučuje vzít jedno balení 1 a pak přejít teprve na 2