Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

piacere
16. únor 2011

žienky, stretli ste sa niektorá s názorom, že ak má dieťa obidvoch rodičov silných alergikov, tak lepok až po roku?

andelka
16. únor 2011

@julienka určitě by mohlo být - jako zeleninová kaše. Já dělám ve čtvrtky pohankovou - zítra bude mít pohankovou instantní a brokolici a mrkev.

julienka
16. únor 2011

@andelka ja velmi nechcem kasu na obed, my papame kasicky na dobru nocku...

andelka
16. únor 2011

@julienka tak ji nedávej, však si to udělej jak chceš 😅 Já na oběd dávám zatím jen brambor a pohanku, na večeře se vyřádím - kukuřčná, rýžová, jáhlová, pohanková, ovesná, špaldová, ječmenná, různé kombinace 🙂

jusinka
16. únor 2011

Holky, moc všem děkuji za rady, v pondělí jsem se tu ptala hodně jste mi tu pomohly, takže dííííííky 🙂 🙂 .
Na vaši radu jsem zkusila řepu a malému šmakuje, takže jsem ráda.. No a postupně začnu zkoušet ten lepek, jak jste mi radily 😉.

sussanah
16. únor 2011

@piacere tak to teda slysim poprve 😕 Jakoze alergici, ale ne na lepek predpokladam

andelka
16. únor 2011

@piacere taky jsem to neslyšela v poslední době - spíš naopak ukázaly výzkumy že jako prevence celiakie je dávat menší množství už od 6.měsíce a zbytečně ho nedávat moc pozdě. A nejlíp když se přitom ještě kojí.

julienka
16. únor 2011

andelka, a ty tie kase sama pripravujes,ci mas instantne?

andelka
16. únor 2011

@julienka kromě ovesné mám všechny instantní 😉

weri1
16. únor 2011

@piacere jsem si přečetla tvůj příspěvěk a mám knížku, kde píšou, že předčasně ale i pozdě zaveden lepek má stejnej dopad...nesnášenlivost a alergie.Nejpozději do 7 měsíce zavést 😉

sussanah
16. únor 2011

@piacere ted me napadlo, nedavno tu psala jedna holka, co snad i maji celiakalii s tim, ze doporucuji i tak u deti zavadet po 6m tusim. Jinak souhlasim s @weri1, taky mam informaci, ze i drivejsi i pozdejsi zavedeni muze vyvolat alergii. Jednoznacne pokud kojis, tak nejvetsi alergeny zavadet jeste u kojeni.

werunka21
17. únor 2011

Ahoj holky, už vás tady nějakou dobu chodím zběžně pročítat. Papáme asi týden zeleninu (mrkev, brambora a dnes bude brokolice). Kdy teda mám zavést ten lepek? Už teď tento měsíc? A to buď přimíchat sušenku a nebo ve formě kaše do zeleninky, nebo zvlášť jenom kaši? S těch kaší, co jste tady řešili mi jde hlava kolem 😅 😕 (mléčná, nemléčná, oves, pšenice, ječmen...... 😲) . To bude asi tím, že jsem to zatím nějak neřešila. Vím, že už je to tu asi milionkrát řečeno...Zkusím ještě prelouskat předchozí strany. 🙂

andelka
17. únor 2011

@piacere
@sussanah to byla blanka.k, kdyžtak jí napište, máme stejně staré děti, tak s eznáme z termínovky. Opravdu jí doktorka řekla, že má zavést od 6.měs., že kdyby něco ať se to pozná hned a při kojení se to zvládne a taky razí názor, že se má dítě pomalu seznámit s alergeny brzo, tak jak se to dnes doporučuje. Lepek ani ne moc brzy, ale ani zbytečně pozdě.

@werunka21 ahojky, zdravím 🙂 o kaších jsme se bavily fakt kousek za touto stranou, pročti si to, i o lepku. Lepek už pomalu můžete, po trošce sem tam, třeba jednou týdně, pak dvakrát a sledovat co to dělá a zvyšovat množství. Nejmírnější lepek je v ovsu, tak se dává trochu ovesné kaše do zeleniny nebo ovoce. A obilniny se dělí na bezlepkové - rýže, kukuřice, jáhly, pohanka a lepkové - oves, ječmen, špalda, pšenice.

piacere
17. únor 2011

@andelka
@sussanah nekojím, malý je od 2. mesiaca na UM...

Som z toho jeleň... lekárke dôverujem, je vo všetkom opatrná, nikdy som s ňou nebola NEspokojná... fakt neviem, čo robiť... bojím sa, aby som neskorým zavedením malému neublížila... S manželom sme silní alergici, ale máme peľové a potravinové alergie, celiakia v rodine nie je.... Fakt neviem ☹

cicimon
17. únor 2011

@piacere 7mes je najvyssi cas na lepok...

piacere
17. únor 2011

@cicimon ja viem, kedy je najvyšší čas na lepok, ale včera som prišla z poradne s inými info od mojej pediatričky, tak riešim ako ďalej, čo robiť, či sa riadiť ňou alebo... nechcem malému ublížiť... a ublížiť mu môžem zavedením aj nezavedením... 😖

cicimon
17. únor 2011

@piacere tak asi zvol zlaty stred ak to inac nejde

apollo11
17. únor 2011

@piacere Já myslím, že taková doporučení (výslovně pro alergiky) platila ještě několik let zpátky, a že je to záležitost posledních let, kdy se doporučuje naopak začínat dřív malými dávkami, neagresivním lepkem.. Ale skutečně by ti na to odpověděl jen nějaký odborník - tedy ne pediatr, protže ti nemají až tak hloubkové znalosti a často přebírají jen aktuální doporučení. A někteří pediatři jsou v lecčems i docela mimo (neříkám, že zrovna tvá dr. v tomto) anebo se jejich názory velmi různí.. V tvém případě bych se zeptala spíš alergologa nebo někoho povolanějšího, abys měla jistotu (nebo minimálně ještě jiný pohled na věc). Ale ten zlatý střed určitě nic nezkazí.

janula.k
17. únor 2011

ahojte. Myslite, ze mozem davat malemu ovsennu kasu? Bojim sa, aby mu nezatazila brusko. Bude mat 14 mesiacov 😉

julienka
17. únor 2011

@andelka aj ja pridám jednu otázočku ohľadom lepku. My už papáme mesiac a malá ma dnes 6 mesiacov. Môžem pomaly pridávať lepok? Že zamiešam do papania za lyžičku kašičky, ktorá obsahuje lepok? Či mám ešte počkať?

julienka
17. únor 2011

@andelka a andelka, kde kupujes tie vsetky kasicky /pohankovu, spaldovu, jahlovu (to ani neviem, aka je 😀 )/?

cicimon
17. únor 2011

@julienka ked ma 6mes a mesiac uz prikrmujete tak mozes zacat s lepkom, pekne postupne
ja napr tie obilninove kase kupujem v kauflande

@janula.k jasne, ovsenu kasu moze, uz je dost velka

julienka
17. únor 2011

@cicimon oki 😉 jednu uz mam pripravenu doma v krabicke, len som sa ju este neodvazila otvorit :-P

cicimon
17. únor 2011

@julienka ja davam len tie.... dala som raz krabicovu nestle a to mi mala vobec nechce jest

evlyn
17. únor 2011

@andelka ahoj, někde jsem zahlédla tvůj dotaz ohledně pitného režimu.

Malej taky donedávna pití moc nedal - když vypil 50ml za den tak hodně. Má hrneček s pítkem od Aventu, přišlo mi, že princip jak z něj pít chápe, ale nevidí moc důvod proč pít. Jelikož ale už docela baští a ještě k tomu vyřadil noční kojení (v čemž ho rozhodně hodlám podporovat 😀 ) tak jsem začala mít obavy o dostatečný přísun tekutin. Hrneček jsem nechala, jenom jsem zkusila vyměnit vodu a dětský fenyklový čaj za naředěný jablečný mošt - zatím max. 50ml na cca 150ml převařené vody. Hned první den vyžunknul dva ty hrníčky - dohromady 400ml, teď mu začínám snižovat množství toho moštu (nedoslazovaného) na úkor vody a pije pořád stejně. A nabízím, nabízím, nabízím.
Takže pokud ti malej z hrníčku umí něco vytáhnout, tak bych zkusila vyměnit nápoj a postupně se propracovat zpátky k vodě. Já taky samotnou vodu moc nepiju (jen když je fakt žízeň), na takové to popíjení v rámci dodržování pitného režimu mám taky džus s vodou (používám džus místo šťávy - stejné množství).

sussanah
17. únor 2011

@janula.k muj ma ovesnou kasi kazdy druhy den na snidani 😉 Jen sleduj, jaky to bude mit vliv na traveni, aby treba potom netrpela na prujmy. U nas mame spis opacny problem, takze ovesna kase s povidlim je u maleho zachrana pravidelneho chozeni na zachod 😅
@piacere manzel je taky alergik (pylove + prasky), v rodine sirsi mame i celiakalii, ale taky mi dr rikala, ze zavest a sledovat. I kdyz zrovna ta celiakalie je takova trochu potvora, ze se to nemusi projevit hned.. Zkus se fakt treba zeptat jeste sve alergolozky, jaky ma ona na to nazor. Urcite kdyz zacit, tak timmene agresivnim lepkem - ovesnym 1-2x tydne. Kazdopadne co se nazoru doktoru tyce, oni ti muzou rict jen svuj postoj a ne vzdy je jedina spravna odpoved. Vzdycky je to nakonec na nas matkach, k jakemu nazoru se priklonime a jak budeme postupovat. Resili jsme ted neco podobneho s malym ohledne jineho zdravotniho problemu a teda 4 doktori - 4 nazory a rozhodnuti bylo proste nakonec na nas a nasem usudku.. Kazdopadne preju, at uz se rozhodnes jakkoliv, at to dobre dopadne 🙂

mimi21mimi
17. únor 2011

Mate niekto skusenosti s ovocnymi vyzivami HELLO??? Ja som ich nikdy nekupovala, doteraz som davala malej len 100% ovocie od Hipp a Hami, pripadne Ovko bez cukru... ale toto sme dostali od svokry a neviem, ci to nie su nahodou tie lacne, ktore nie su ani moc vhodne....

erinka83
17. únor 2011

@mimi21mimi tak si přečti složení, podle mě jsou všechny tady ty kolem 12kč stejné, to znamená s cukrem a modifikovanými škroby 😒

berenika39
17. únor 2011

@mimi21mimi ahoj, možná náhoda, ale taky jsme je dostali (je to už hodně dlouho, petr měl tak osm měsíců) od tchyně, byla na nich cenovka asi 8,-kč, a petr se po jablečné osypal. to asi kolem ovoce ani neběželo. od té doby míval sem tam vyrážku po jablkách, fakt možná náhoda, ale já ty ostatní hello vyhodila (dala pro pejsky sousedům).

mimi21mimi
17. únor 2011

@erinka83
@berenika39
ono to ma vyse 18 g cukru na 100 g, takze to mi staci veru :-/
jablckovu zjem ja a tie dalsie dve nelubim, ale aj nas pes si pochuti 😀