Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

apollo11
24. únor 2011

@nina222 dávám hollandii - přidávám do nemléčné kaše nebo někdy samotnou na svačinku; jinak s příkrmy jak píše cicimon.. pokud se budí 1x na kojení, tak hlady určitě nestrádá 😉

andelka
24. únor 2011

@nina222 jogurty se opravdu doporučují až od toho 8-9měs. a koukej na složení, aby tam bylo jen mléko, mléčná kultura a ty probiotika, žádný cukr, želatina, škroby apod.. Já kupuju bílou Hollandii, bývá často v akci, tak máme v lednici zásoby. Danymu moc chutná, má to na dopolední svačinu.
Nemá těch různých příkrmů už nějak moc? Nato že přikrmujete teprve něco přes měsíc? maso zelenina, ovoce, jogurt, teď chceš kaši...Nový druh se má podávat postupně s aspoň měsíčním odstupem.
My jsme teda začínali zeleninou na oběd, po měsíci ovoce na odpolední svačinu, za další měsíc jogurt dopoledne a za další kaši na večeři. Pokud ti pěkně spí, tak mu kaši nemusíš dávat, prý je pro děti dobře stravitelná až kolem 9měsíce. Rýže někdy zas může zacpávat.

mirinda10
24. únor 2011

@cicimon aj ja som varila ovocne pyre iba prvy mesiac, teraz iba struham a ma to cesrtve, jablcko uz papa aj bez nastruhania, nakrajam mesiaciky a obrusuje svoje 3 zubky

nina222
24. únor 2011

@andelka dobrá dobrá, zůstanem při částečném poledním příkrmu+dokojit a dopolko to ovoce... kaši teda ne-e...až bude hladovější 🙂 .a s těma jogurtíkama chvíli počkáme 🙂 .. o té Holandii jsem také slyšela, očíhnu to. ještě jednou MOC díky za rady a názory.... asi jsem opravdu zbytečně hrrr na prďolku 😖 .trošku přibrzdím 😎

luthien.k
24. únor 2011

@apollo11, jen poupravím, v jogurtu není BKM pozměněná, to si asi pleteš s laktózou alias s mléčným cukrem, která je díky té fermentaci pozměněna (částečně), a to na kyselinu mléčnou. Tak se jogurt stává stravitelnější pro osoby trpící intolerancí laktózy, kterým to zbytkové množství v něm obsažené obvykle nevadí.

@nina222, jinak podle nejnovějších výzkumů se skutečně může i BKM (v podobě jogurtu) zavádět od 6. měsíce, ale jen malinko, opatrně, ne jogurt každý den, ale třeba půl dvakrát týdně apod. V tomto období, kdy je dítě ještě téměř plně kojeno, se lépe tvoří tolerance na tento jinak významný alergen.

andelka
25. únor 2011

@nina222 je to ještě malej brouček, jídla si užije dost a dost, zatím je pro něj pořád nejlepší MM a pomalu ať se seznamuje s dalším jídlem a postupně nahrazovat je taky nejlepší. 😉

apollo11
25. únor 2011

@luthien.k aha, myslela jsem, že i ta BKM - tak díky za poupravení. Vastně logicky, kvasí jen cukr.. Jinak samozřejmě vím, že v případě alergie je jogurt stejně nevhodný jako mléko, myslela jsem stravitelnost obecně (mně třeba jogurty dělají vyloženě dobře, kdežto mléko je pro mě děs, a to nemám žádnou intoleranci prokázanou) 😉
Jinak myslíš, že od toho 8m je jogurt už vhodný třeba denně? Já ho dávám cca obden, ale nevím, jestli to není lepší pravidelně zavést až po roce.. co jsem četla na kojeni.net, tak tam to doporučují denně..

luthien.k
25. únor 2011

@apollo11, jasně, to máš pravdu s tou stravitelností, tak je diametrálně rozdílná od KM 🙂 Intoleranci prokázanou mít nemusíš, přesto jí můžeš trpět, ono se to stejně nejlíp pozná na příznacích. Jestli Ti nevadí jogurty, zakysaná mléka, tvrdé sýry i některé z typu žervé, ale mléko nebo smetana ano, tak máš nejspíš nějakou lehčí formu intolerance laktózy, to má kdekdo a věkem se to obvykle zhoršuje.

Jogurty každý den - za mě ne, ani po roce. Přednost by u dětí do tří let věku mělo mít UM, které je přímo pro jejich trávení upraveno, což jogurt, jakkoli není úplně špatný, není. Dvakrát, třikrát týdně, to ano, k tomu třeba kvalitní tvrdý sýr nebo trochu žervé.

evlyn
25. únor 2011

@apollo11 já se přiznám, že ho dávám denně. Malej utnul noční kojení (ťuk ťuk), takže kojím v podstatě jenom třikrát za den, takže to beru jako nahrazení mléčné dávky.
Jo a na pitný režim - kdybych nechala malého pít z psí misky, tak si myslím že dá klidně i litr denně 😀

bury
25. únor 2011

Holky když se tu tak řeší BKM.... myslíte, že může roční dítě jíst zakysanou smetanu? jde mi o to, že bych malému k roku udělala nějaký dort - piškoty, ovoce, zakys. smetana, tak jestli by to mohl papat.
já pořád řeším to, že náš malý UM nechce ☹ už kojím jen ráno a večer a chci s tím seknout úplně, tak nevím, čím mu to nahradím ☹ přítel hodně pije kravské mléko - teplé, někdy s kakaem a malýmu to taky chutná, ale dávat mu to je ještě brzy... co myslíte?

luthien.k
25. únor 2011

@bury, jednorázově do dortu to jistě není nic tak strašného 🙂 Nicméně KM na pití ne, to je fakt brzy (vysoký obsah bílkovin zatěžuje trávení a ledviny, fosfor taktéž, vstřebávání vápníku není zrovna ideální kvůli nevýhodnému poměru s ostatními minerály...), zkus třeba Reis drink calcium z DM drogerie, 2 dcl denně dodají poloviční dávku vápníku (vhodné je cca od roku a ne víc jak 2 dcl denně kvůli obsahu jódu). K tomu párkrát týdně jogurt a tvrdý sýr, pestrá strava bohatá na vápník (brokolice, květák, kapusta, špenát, fazole, pórek, cukrová melasa, vaječný žloutek, mořské řasy - stačí špetka Nori vloček nebo do polévky řasu Wakamé ve velikosti poštovní známky) a nemusíš KM vůbec řešit na pití 😉

bury
25. únor 2011

@luthien.k - díky moc 😉 já mu teda občas UM nabídnu - pořád doufám, že si ho vezme - je to takový nejjednodušší. 😉 Honzík je v jídle takovej konzervativní, takže s tou pestrostí je to potom taky těžký. zatím ještě kojím, občas dám jogurt, na chleba Lučinu apod. takže to zatím jde. Ale jak seknu s kojením, tak už to budu muset trošku víc řešit a hlídat 😉

apollo11
25. únor 2011

@luthien.k Chápu tenhle názor (už jsem se s ním setkala), ale zase na druhou stranu, co všechno není upravené přímo pro trávení prcků? Vždyť kolem roka jedí už normální stravu, samozřejmě bez koření, soli, silných alergenů, různých umělých s..ček apod., jogurt mi přijde ještě zdaleka nejpřirozenější. Mléko bych teda taky nedala, taky bych preferovala UM, pokud přestanu kojit, ale asi se nebudu bránit ani tomu jogurtu. Ale máš pravdu, možná denně je moc. Já ho třeba dávám obden a fakt jen trošku do kaše, ne celý kelímek.
S tou intolerancí je to zajímavé, bývá mi někdy po mléku vyloženě těžko, ale třeba můj muž ho pije jak tele 😀 pořád 😝

@bury to vážně nevím.. řekla bych, že je to jak s tím jogurtem 😉

apollo11
25. únor 2011

@luthien.k Ten reis drink je po roce schopen nahradit UM/MM/mléčné výrobky? 😕

luthien.k
25. únor 2011

@apollo, já se hodně zabývám alergiemi (a tím i výživou), tak proto mám takový názor 😉

luthien.k
25. únor 2011

@apollo11, pro alergiky na BKM ano, pokud dítě odmítá speciální UM 🙂 Plus samozřejmě pestrá strava, jak jsem psala.

apollo11
25. únor 2011

@luthien.k Jasně, pro alergiky je to úplně jiná ves.. ale pro nealergiky myslím k rozmanité stravě patří v rozumné míře i ty mléčné výrobky - žádné extrémy 😉

luthien.k
25. únor 2011

@apollo11, je na zvážení každého, co je rozumná míra. Mléčné výrobky každý den podle mě rozumná míra není, ale to je můj názor 🙂

domeli
25. únor 2011

ahojte príkrmácke mamičky .-)
dáte nejaké tipy, čo na raňajky malej slečne? Končíme 10. mesiac, zaviedli sme aj chlebík a rožky, lebo sa trhala, keď nás zazrela s chlebom v ruke (s ovocno-zeleninovým tanierom by som ju nezasýtila teda). Dávam zatiaľ trošičku masla, príp. syr Lučinu alebo skombinujem maslo s ovocím (biely jogurt už papáme, naopak žĺtok nezje v žaidnej podobe). A ešte: ako dlho môže byť tá Lučina otvorená v chladničke?
Ďakuejm za akékoľvek tipy. Pekný deň všetkým 🙂

kalinka2000
25. únor 2011

Zdravím dámy, idem k vám pre rady. Dcéra má 6,5 mesiaca, zatiaľ papá na obed zeleninu a na desiatu jabĺčko alebo jabĺčko s mrkvou (teraz už v surovom stave, najprv skúšala uvarené samozrejme). Mám milión otázok, začnem postupne:
1. aký časový rozostup by mal byť medzi desiatou a obedom? Malá doobeda ide spať už o 9-tej, dovtedy nie je šanca jej dať desiatu, tak ju dostane hneď ako sa vyspí. Potom dve hoďky pauza a obed - to je ale niekedy už dosť unavená a je to trápenie. Ako to máte zorganizované vy?
2. v mama a ja príručke a prikrmovaní je v tabulke označená ako vhodná zelenina od 6. mesiaca pór. Je to pravda? Je to cibulovina, tak sa mi to nezdá keď cibula a cesnak sú vhodné až neskôr.
3. akú zeleninu môžem dávať v tomto veku? Dávam mrkvu, zemiak, tekvicu/cukinu a brokolicu. Môžem dať petržlen alebo pastrňák? V akom množstve, keď je to také aromatické?
Ďakujem za rady.

andelka
25. únor 2011

@luthien.k
@apollo11
@evlyn já teda dávám bílý jogurt každý den na svačinu (asi 130g), nějak ani nevim co bych mu dávala jiného, furt kaše? Tu má k večeři? Ovoce má 130g ke svačině taky každý den. Rohlík, chleba ještě ne, udusil by se mi. Tvrdé sýry jsem četla že až od roka a jen trošku, že je tam hodně soli a tuku a bílkoviny koncentrované či co.
Až nebudu kojit, tak asi budu na vaření používat KM, ale k pití, pokud bude chtít UM. Něco jako zlatý střed.
Jinak všude se píše, že dítě a pak i dospělý by měl mít 2-3 mléčné výrobky denně (ve 2-3 porcích - třeba hrnek mléka, sýr a jogurt). Já osobně jsem už tak naučená, že mám mléčný výrobek každý den, většinou aspoň 2x, pokud počítám večerní Gravimilk tak 3x.

@kalinka2000 ad1) nebylo by lepší nenatahovat oběd,a le když spí, tak prostě tu svačinu vynechat a dát oběd dřív? Nebyla by unavená a jelo by jí to. Některé děti to tak mají, že není šance jim dát některou ze svačin, že spinkají. Mi malej nespí, jen poobědě, takže má v 9.30 svačinu a v 11.30 oběd, pak spí a v 15.30 má svačinu a v 18h večeři.
ad2) pórek teda nedávám, kdyžtak později trošku, ale jako klasickou zeleninu do pyré bych to nepoužívala - třeba v tom množství jako dávám mrkev, dýni, pastiňák..
ad3) já jsem dávala to co ty, petržel ne, ale pastinák jo, je jemnější. Většinou v kombinaci brambor, mrkev, pastiňák v poměru asi 2:1:1

apollo11
25. únor 2011

@andelka Ahoj, ono je podobně jak s tím masem, někdo říká 6x denně (což mi přijde hrozně moc), někdo max. 1-2x.. je jasné, že odborník na alergie to s KM bere trochu jinak, ale u normální stravy bych to příliš s tím jogurtem neřešila. Zas pokud dáváš právě míň masa, tak ty bílkoviny (živočišné) by podle mě děti mít někde měly, samoz přiměřeně svému věku (jen tu říkám svůj názor, určitě je spousta jiných 😉 ) Ale myslím, že zrovna ty to děláš s příkrmy docela rozumně, já jsem taky zastánce jogurtu a dávat ho budu, nevidím na něm nic špatného 😉

apollo11
25. únor 2011

@andelka týdně samozřejmě tam mělo být, ne denně 🤐 😀

andelka
25. únor 2011

@apollo11 jasně 😉 No, maso dávám 2-3x týdně (ale většinou 2x) a žloutek 1x týdně. Nedávno jsem zrovna řešila, dokdy tak asi plánuju kojit a co mu budu dávat potom. Váhala jsem mezi KM a UM případně Reis drink no a nakonec asi skončím u kompromisu - od všeho trochu 😅
Dany je potenciální alergik jen z části - můj m nemá žádné problémy, jeho rodina ano, ale neteře ne. Já mám možná atopák, ale zatím ho nikdo takto neurčil, jen si to myslím. Ale neví se z čeho to je. V rodině nějakou zátěž na kožní problémy máme, ale taky to nemá každý. Dany zatím vypadá v pohodě, na něco si dávám pozor, něco zavádím později, něco normálně...

apollo11
25. únor 2011

@andelka Já taky zamýšlím reis drink i UM (+ty jogurty 😉 ), ale obyč mléko asi dám spíš až o dost později. Ale ještě nevím, jak dlouho budu kojit, jak mi zdraví dovolí..

andelka
25. únor 2011

@apollo11 já nejdřív zkusím KM na vaření, ale až po roce, spíš i později. kojit bych chtěla do roka 100%, pak se uvidí. Koncem roku plánujem že zkusíme další mimi, tak bych chtěla mít pár měsíců bez kojení i bez těhu. Ale uvidíme aktuálně.

luthien.k
25. únor 2011

@apollo11, @andelka, já jsem tím, čemu se věnuju, jistě poznamenaná 😀, nicméně fakta stojí za zamyšlení - u nás, potažmo v Evropě, se mléko a výrobky z něj konzumují po řadu desetiletí opravdu hodně, každodenně (i víckrát, jak tu padlo a stojí za tím především mlékařská lobby 😉) a počet alergiků na KM pořád roste (třeba mezi dětmi do jednoho roku je to 5 - 7%, což je dost). To samé mají v Číně s rýží coby nejčastějším alergenem, v USA s arašídy (kde je cpou do všeho). Každodenní konzumace čehokoli senzibilizuje celou populaci víc a víc! Proto si stojím za tím, že umírněnější konzumace mléčných výrobků je na místě. Zvláštní také je, že Evropa má jeden z nejvyšších výskytů osteoporózy na světě, i přes ty hektolitry mléka, co se ročně na hlavu vypijí. Konzumace KM a výrobků z něj prostě skutečně pestrou a vyváženou stravu nenahradí, ani co se vápníku týče.

A už mlčím 🤐 a dám prostor pro to, pro co je toto téma určeno, tj. pro rady s prvními příkrmy 🙂

andelka
25. únor 2011

@luthien.k no, já nevim, ale mám pocit, že většina lidí i v minulosti (kdy ještě lobby nebyla) konzumovala mléčné výrobky určitě denně - i naši předkové měli často mlíko, kyšku, tvaroh, čerstvý sýr - každý den. Oni neměli moc pestrou stravu - u nás v podstatě brambory, zelí, a ty mléčné výrobky, trochu chleba, sem tam maso. Ale zas těžko říct jaké by měli lékařské výsledky, že. Nicméně pravidelné konzumování tohodle podle mně není věc poslední doby. Většina středo a severoavropanů prý s mlíkem problém nemá, no a jiné národy nechovají zas krávy, že jo, ale taky pijí mlíko - kozí, buvolí, velbloudí...
Jinka pestrá strava je nejlepší, o tom absolutně nepolemizuju a teda vím že třeba v luštěninách mám ještě mezery. 😅 nebo v takových modernách jako jsou ty různé řasy a tak.

apollo11
25. únor 2011

@luthien.k V pohodě, já tento názor opravdu celkem beru - jako že se konzumuje příliš mléčných výrobků, to je pravda. Ale zase bych je nevyřadila úplně, zvlášť ne u dětí (ale vím, že se dají dobře nahradit, jenže málo lidí skutečně ví jak 😉)
A s příkrmy to souvisí 🙂

apollo11
25. únor 2011

a ještě jak píše @andelka, že dřív se taky konzumovaly hodně.. to je taky fakt, ten boom alergií a citlivost populace jsou daný asi i něčím jiným, prostředím, vůbec vývojem atd.. ale alergiím nerozumím, takže do toho radši moc nemluvím 😉