Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

luthien.k
25. únor 2011

@andelka, @apollo11, senzibilizace na mléko není záležitost jedné, dvou, tří generací, to je jasné, nicméně mléko se nekonzumuje "odjakživa", je to pár staletí, což je v průběhu historie lidstva nepatrný úsek a jsou názory, že se tělo jeho konzumaci nestačilo dostatečně přizpůsobit (a taky názory, že stačilo 🙂) Mimochodem, mléko z našich předků měl jen ten, kdo měl na to chovat krávu, což rozhodně nebyl každý 😉

Jistě hraje roli víc faktorů (a kéž by je někdo uměl odhalit a hlavně jim zabránit, jinak nevím, kam se dostaneme, v populaci je dnes u nás 40% atopiků, tj. lidí, co trpí alergiemi, astmatem, ekzémy...), ale častá konzumace problémových potravin je zaručeně jedním z nich, o tom mezi odborníky z oblasti alergologie pochyb není.

Jinak taky nejsem zastáncem úplného vyřazení, pokud alergie není, jen prostě rozumné, nekaždodenní konzumace těch nejlépe stravitelných variant 🙂

A zase jsem nemlčela 😀

andelka
25. únor 2011

@luthien.k stejně je to ale složitost, to stravování. Já jsem tak pro zlatou střední cestu. Ale bez mléčných výrobků každý den,nevim zatím co bych si počala 😅 Na každodenní jogurt jsem zvyklá, sýry miluju, tvaroh taky často jím, ale je fakt, že třeba krabicové mlíko už nepiju, kdyžtak kupuju čerstvé a maximálně obden jeden hrnek. Spíš si ho dávám do kaší.

estrellita
25. únor 2011

@luthien.k ahoj 🙂 prosim te, my mame na prirkmy jeste cca 2 mesice cas, ale uz premyslim o tom, co a kdy bude maly moct jist.
Ted mam HA UM a jelikoz ma bracha alergii na BKM (zjistenou az ted nedavno), radeji budu HA pouzivat i po pul roce. Jinak jsou v rodine alergie na brizy a travy a k tomu na orechy a jablka (je to krizene s tou brizou, dela jim to jen to, ze je svedi rty).
Jak bys postupovala co se tyce prikrmu? dekuju 🙂

jaruska8
26. únor 2011

@andelka My sme s kašou začala teraz po ukončenom 8. mesiaci, tada v 9 a predtým sa mi v noci budila 2x na papanie a teraz tiež, aj po kaši. 😉 😉 😉 😉 Kojím, akože beriem to v pohode, len som chcela napísať, že netreba od kaše čakať zázraky. 😉 Ono, to kojené bábo chce cítiť maminku, ale zase tá kaša je aspoň trošku kalorická a potrebuje ju, lebo čo už stvára, plazí sa, vymýšľa a to je vyčerpávajúce. 😀 😀 😀 😀

jaruska8
26. únor 2011

@kalinka2000 Petržlen v pohode, ten je na zozname vhodnej zeleninky, paštrnák malej vadil, asi tá vôňa. 😉

andelka
26. únor 2011

@jaruska8 přesně proto jsem s ní čekala nejdéle. Ani jsem moc nevěřila že by to mělo na spaní účinek (i když ve skrytu duše... 😅 ) ale právě že od toho 8-9měs. už se víc pohybuje, tak jsem si řekla že už je čas mu to zařadit. Ono když měl od svačiny až do další svačiny dopoledne jen kojení, tak se mi zdálo že je to na tak velké dítě už trošku málo. Dneska sjem teda v noci kojila 3x a docela trvalo než zas usnul. Na kojeni.net se píše o tom, kdy je a není dobré utnout noční kojení a kolem 8měsíce se to nedoporučuje, protože to bývá období úzkosti. Z informace že trvá měsíc až půl roku mě málem omylo. 😅

apollo11
26. únor 2011

@evlyn @sussanah holky, musím vám poděkovat za ten nápad s moštem, má veeelký úspěch 🙂
akorát musím správně trefit teplotu a ředění - jinak si vymýšlí.. a pije teda konečně z hrníčku s tím silikonovým pítkem. Potvrdila se mi aspoň domněnka, že pít umí 😀 ale musí chtít. Takže ještě jednou fakt děkuju, protože takové ty šťávičky hami apod. moc nebrala, ale mošt jí šmakuje. Akorát myslím, že to není moc dobré na zoubky (do budoucna), tak se dál budu snažit dávat vodu - no uvidím, jsem ráda zatím za tohle 🙂

sussanah
26. únor 2011

@apollo11 super, ze pije 🙂 Ja teda nevim, ale kdyz most redis alespon 1:3-4, tak v tom problem nevidim. Neni v tom rozhodne tolik cukru jako v jupicich a spol a na noc samozrejme jen vodu, nic slazeneho ani caj. Ja to delam tak, ze rano dostane flasku mostu, kdyz ji vypije, tak dostane flasku vody a pred veceri mu jeste jednou namicham most.
@andelka me kolem 8-9m maly taky hrozne v noci pil, bylo to uz fakt na palici. Zkousela jsem ho v noci nekojit, ale to bylo uplne silene. Potom se nam ho podarilo presvedcit na kojeni nejdriv ve 3 az kolem 10m a dal na 5 az kolem 13m.

apollo11
26. únor 2011

@sussanah no cukr - je to fruktóza a ovocné kyseliny, prý to na ty mléčný zoubky není dobrý ve velkým, že se tím leptá sklovina.. ale jako asi přes den ok, to jen kdyby si zvykla pít jenom to a pak i třeba na noc.. snad si časem zvykne i na tu vodu nebo čaj 😉

sussanah
26. únor 2011

@apollo11 no ja nerikam, ze je to nejlepsi, ale podle me je fakt rozdil, jestli se dite napije a odlozi nebo jestli chodi s flaskou a ucucava cely den jen a jen most (neredeny) a pak jeste pro jistotu i v noci... Ja bych to brala tak, ze ted vis, ze z toho pitka pit umi, takze pokud budes chtit dat v noci na zizen, tak ji voda musi stacit a pokud ne, tak zas tak velkou zizen nema 😉 Ale ja jsem matka tyran, ja se s malym v techto vecech fakt moc neparu 😀

andelka
26. únor 2011

@sussanah a jak jste ho přesvědčili? Já zatím na prořvané noci nemám náladu. Ale jak budu mít po zkouškách a zároveň Dany jeden rok, tak mu chci noční kojení utnout. V té době už to bude fakt jen zvyk a ne hlad, na žízeň dostane vodu.

apollo11
26. únor 2011

@sussanah jasně 😉 snad to jednou budu moct taky říct 😀

sussanah
26. únor 2011

@andelka no jak... nedala jsem 😅 Akorat ze byl obrovsky rozdil, kdyz jsem to zkousela kolem toho 8m, kdy teda plakal tak, ze bych mu korunu dala, takze jsem vymekla, nakojila a spal s nami v posteli asi do 13m.. Potom ale kdyz jsme to zkouseli pozdeji, tak proste plakal jinak, jakoze spis ho stvalo to, ze on neco chce a ja nevyhovim. A to mu uz zustalo, v noci uz to podle place poznam, jestli faaaaaakt tak strasne touzi po mliku nebo jen "prudi" 🙂 A teda my jsme na to sli postupne, cozje taky otazka jestli je spravne, hodne jsem cetla, ze by to melo byt najednou a finito, ale na to tak vyhovovalo. Nejprve jsme utli takove to kojeni v nejhlubsi noc mezi 12-3, pak se asi 3m budil pravidelne ve 3, a pak tak stridave do rana a v tech 13-14m jsme to rozsekli uz poradne a kojim fakt az nad ranem. Jakoze jsou vyjimky (hlavne kdyz je muz na sluzebce, to je u nas potom rodeo), ale vetsinou da maly pokoj a kdyz je nejhur, tak jde ke me do postele a to je rad, ze je rad a po mliku ani nevzdechne 🙂

andelka
26. únor 2011

@sussanah já myslím že to není špatný systém, ubrat jedno a jedno mu nechat a časem sebrat i to. Jsem zvědavá jak to bude u nás. Zatím mi přijde ještě malej a já moc měkká a hlavně si nedokážu představit že by nám řval pár dní, na to teď nemám.

mimi21mimi
26. únor 2011

Prave som dala malej prikrm Banany s mliecnou ryzou od Hami a az ked to mala skoro dopapane som si vsimla, ze to obsahuje plnotucne mlieko (je to od 6. mesiacov) :-/ Mate niekto skusenosti, ze ste detom skor dali "omylom" taketo cosi?

sussanah
26. únor 2011

@andelka no rev nekolik dni bych taky nedala, ale u nas se osvedcilo, ze kdyz prisel ten spravny cas, tak po 2 nocich bylo po problemu.

andelka
26. únor 2011

@mimi21mimi jasně, já jsem malému tuhle uvařila mraženou zeleninu, taková krásná byla a pak jsem si teprve přečetla na obalu že je ochucená - solí a pepřem 😅 Stane se, no.

@sussanah tak doufám, že ten pravý čas poznám a taky to bude OK.

sussanah
26. únor 2011

@mimi21mimi jasne, ze se stane 😉 Ja jsem treba nedavno zjistila, ze kase, co jsem mu delala na snidani obsahuji pomerne dost soli 😖

yellowbanna
26. únor 2011

@mimi21mimi podle me je to tak u vsech mlecnych kasi...vtip je v tom, ze je upravene tak, aby bylo pro male deti stravitelne, takze je to neco jineho, nez kdybys dala mimcu normali kravske mleko nebo z toho udelala kasi... i v UM je jako zaklad pouzito normalni mleko... nebo se pletu? Jsem jen (malo) pouceny laik 😉

yellowbanna
26. únor 2011

sul a cukr, to je neco jineho, to by tam samozrejme byt nemelo

monulicka
26. únor 2011

caute baby, mozno mi poradite..?: Syn mal 18.2. 9 mesiacov a ma 9150g a 77cm. Kojime rano, cez den tak 2x, potom vecer po kupani a v noci 1-2x. Mame 3 prikrmy: desiata + obed +olovrant. Chcem sa spytat ci uz mu mam na noc davat kasu alebo staci len MM? Klop, klop, mlieka mam zatial dost, ani sa mi v noci nejak extra nebudi zhruba raz po polnoci a pak az nadranom. Nezda sa mi, ze by bol po vecerom kojeni hladny, tak neviem ci mu mam tu kasu davat alebo nie..? ze na co by u bola prospesna..? si hvorim, ze MM je lepsie nez kasa...ale je pravda ze za posledne 4 tyzdne pribral len 264g..tak neviem co mam robit, prip.aku kasu mu vobec dat?
dik

sussanah
26. únor 2011

@monulicka pokud vam vyhovyje stavajici stav, tak na nem nic nemen 🙂 Klidne dej veceri jako posledni prikrm, takze az budes mit pocit, ze po ranu uz mliko nestaci, tak pridej snidani a pak az veceri. Nikde neni psano, ze se kase musi davat, ja je davala, protoze proste vecer mliko nebylo uz od 6m. A prave kolem 10m jsme uz s kasemi koncili a zacal mit normalni vecere typu chleba s necim, tak 1x do tydne davam kasi. Kasi davame obilninove do vody + lzicka jogurtu a obcas nejake ovoce, marmelada nebo jeho oblibena pohanka se susenymi svestkami. Kase obilninove kupuju ve zdrave vyzive od country life

mia258
26. únor 2011

Ak som dnes dala úplne prvý príkrm (mrkvičku), môžem zajtra do nej pridať niečo ďalšie, alebo si má malá navyknúť najprv na tento a až neskôr pridávať?

julienka
26. únor 2011

@mia258 To je este skoro,kazde jedlo by sa malo davat min. tri dni,aby sa preukazali pripadne alergie. nemate sa kam ponahlat 🙂 skusajte pomalicky. aj babo si potrebuje zvyknut na nove chute,konzistenciu jedla a pod.

mia258
26. únor 2011

@julienka ďakujem 😉 Tiež som si myslela, že ešte aspoň pár dní počkám, ale nebola som si istá 🙂

julienka
26. únor 2011

@mia258 nie je zac🙂

andelka
26. únor 2011

@monulicka jé, to máme kluky týden od sebe 🙂 Do 9 měsíce jsme měli taky svačinu, oběd a svačinu, ale od 9.měs. jsem dala i večerní kaši. Dost se v noci budil, tak jsem si říkala že ho zkusím zasytit jinak. Budil se i když jsem ho večer kojila z obou prsou. Přes den teď kojím 3x a pak v noci asi 2x. Mně se třeba zdálo, že MM od odpolední svačiny až do dopolední už je málo. A taky je to dobré na zavádění lepku, prostě dám 3x týdně kaši s lepkem a hotovo. Těstoviny ani chleba ještě nedávám, dávil by se. Ty kaše jsou na to lepší u nás. Ale každopádně jestli vám to takhle vyhovuje a ani se ti nechce, tak nemusíš kaše dávat, klidně můžete ještě nějakou dobu zůstat u tří příkrmů. Já třeba budu dávat jako poslední snídani, kolem roka až. Zatím je pro mě pohodlnější ráno kojit a chystat až svačinu.

werunka21
27. únor 2011

Holky a kdy jste začaly nabízet prckům tekutiny? Dr. mi řekla, že pokud nesní celou dávku příkrmu, tak není třeba, stačí dokojit. Nebo máte jiné zkušenosti?

cicimon
27. únor 2011

@werunka21 ked zacnes davat prikrmy mozes zacat ponukat aj vodu, pokial kojis, tekutin by mal mat dost, ide aj o navyk na pitie

andelka
27. únor 2011

@werunka21 já jsem začala dávat čaj od 8měsce, od zavedení třetího příkrmu. Trvalo měsíc než na to přišel, dneska vyzunkne za den tak 150ml. Ale stačí to, ještě 3-4x za den kojím a v noci taky. Ale chtěla jsem ať si na pití zvykne než začne teplo a léto.