Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

andelka
6. dub 2011

@vivien6 kuskus je druh těstoviny, výhoda je, že se nemusí vařit, stačí zalít horkou vodou nebo vývarem, přiklopit pokličkou a nechat vsáknout, a jsou to malé měkké kuličky. Dává se to k tomu jak klasické těstoviny, já dávám se zeleninou.
@paveronika těstoviny ještě radši ne, když jsou pšeničné tak je lepek dost agresivní a začínat by se jimi nemělo. Navíc nevím jak ti mrně bere kousky. Ale můžeš přidat kukuřičnou nebo pohankovou kaši, nebo rýži (uvařit hodně doměkka a ve více vodě rozmixovat), maso tuším i u nekojených dětí až od 6.měsíce a z vejce radši jen žloutek, o bílku se sice teď tvrdí že se s ním jakožto alergenem nemusí čekat až do 1roku, ale v necelých 5měsících bych ho nedávala rozhodně.

sofia2008
6. dub 2011

@paveronika my sme uz papali po dvoch tyzdnoch masko, kazala tak dr., ze maso musi byt 6x do tyzdna a 1x zltok.

sofia2008
6. dub 2011

@marda ked mala troska vymysla, tak ju dam lahnut a pouzijem tu striekacku od Panadolu a tak jej davam mixovany obed a aj kasu, pekne jej pomaly vstrekujem do pusinky, bud do jedneho licka alebo druheho, sama potom vyplazuje jazyk a je zvedava..a este sa niekedy hrame, ked sedi a mrnci a nechce velmi papat, tak vezmem hracky, spievam jej alebo si dam na hlavu plienku a robim kukuk, ona sa usmeje a lyzicka sup do pusy 😀

paveronika
6. dub 2011

@cicimon @stvura Děkuju dnes jsme měli brokolici s mrkví a zítra zkusíme rýži se zeleninkou 🙂

paveronika
6. dub 2011

@andelka Děkuju kousky jsme ještě nezkoušeli, zatím nám to papaání moc nejde vše musíme mít úplnou kašičku 🙂
@sofia2008 Nám dr. řekla totéž takže za týden budem taky baštit maso 😉

cicimon
6. dub 2011

@paveronika na kusky je este maly, este mate par mesiacov cas..

vivien6
6. dub 2011

@andelka hmmm.. neviem co to 😀 kde ho dostat kupit?

vivien6
6. dub 2011

@sofia2008 mäso staci kludne 3-4 krat do tyzdna. myslim,a urcite nie iba ja ze 6 krat je prehnane vela... ani my nejeme mäso kazdy den,by som sa zblaznila asi 🙂

andelka
7. dub 2011

@vivien6 v každém obchodě 😉 v supermarketech 100%, ve zdravé výživě taky, je buď obyčejný nebo celozrnný
http://www.countrylife.cz/kuskus-500-g-country-...

Taky nedávám maso každý den, ale tak 2-3x týdně + 1x žloutek

sofia2008
7. dub 2011

@vivien6 mne dr. vravela, ze maso musi byt 6x do tyzdna, pretoze zacina plnit velmi dolezitu ulohu vo vyvine napr. mozgu, citala som o tom aj nete..aj v poradni mama a ja.sk pise lekarka, ze maso musi byt, ona napr. kaze zacinat davat maso hned od zaciatku, napr. mrkva+maso 🙂

bamarama82
7. dub 2011

dievcata mojej malej 5 mes. vobec nechuti prikrm... prvy den mala mrkvu taku rieducku uplne to papala ale vacsinou sa nam to lialo kade tade druhy den uz kasickova... hustejsia...ale pluje to kade tade nechce... a kazdym dnom jej to nechuti viac a viac. mrkva a zemiak absolutne eeee. bude dlho takto vymyslat alebo ju za par dni zlomim???

luciakubista
7. dub 2011

Baby nemate nejake informacie preco sa zacina s prikrmami skor i u plne kojenych deti? dnes sme mali poradnu a Dr nam kazala davat uz zeleninku. Pritom vahu mame myslim solidnu ( 8450g). Nechce sa mi citat dozadu,tak len keby ste niekto vedeli o nejakom clanku alebo tak. Dik pekne

cicimon
7. dub 2011

@luciakubista vahu mate super, urcite by som sa s prikrmami neponahlala..

luciakubista
7. dub 2011

@bamarama82 myslim,ze to je normalne. Je to pre nu nieco nove,tak to potrva pokial si zvykne. Nejde len o to jedlo ale i to,ze papa z lyzicky. prvej dcerky som ziadnu nechut nezaznamenala a druhu zacinam teraz ,tak som zvedava. 😉

sussanah
7. dub 2011

@luciakubista no vahu mate vic jak solidni 😉 Ve 4m pokud ti mala dobre prospiva, tak fakt k prikrmum duvod nevidim. Ja jsem zacala prikrmovat v cca 5,5m protoze maly zacal byt hooodne hladovy, uz jsem asi mesic dokrmovala vecer po kojeni, takze jsem s prikrmy zacala o fous driv, abych mohla zbytek v klidu kojit. Hodne zalezi taky ditko od ditka, nektere jsou proste hladove a pripravene treba po tom 5m, ale ve 4m bych to fakt nehrotila. Bud rada, ze nemusis varit 😉

adelka89
7. dub 2011

@luciakubista urcite bych taky pockala s prikrmama min. mesic, nejelepe do ukonceneho 6. m neni kam spechat 🙂 😉

luciakubista
7. dub 2011

@sussanah no mna akurat zaujima,co sa zmenilo za 2 roky,preco sa ma zacinat s prikrmami skor,nechapem.
No Barca ma fakt vahu solidnu,vsak furt na mna kuka hladovo,cez den krmime co 2 hod, niekedy 3,ale to minimalne. zas mi ale prespi celu noc bez krmenia cca od 20-6 rana.
Tak neviem,moja Dr je super,tak som sa jej len spytala,preco taka zmena a ona ze zas robil niekto niekde nejaku studiu a tak k tomu dospeli,ze sa ma vsetko davat skor 😒

vivien6
7. dub 2011

@sofia2008 neviem divne.. hned od zaciatku mrkva a mäso......vsak kazdy ma svoj nazor,ale mne sa to nezda no tot moj nazor 🙂
@andelka vdaka.. kuknem v DM-ku tak vyskusam...

sussanah
7. dub 2011

@luciakubista no neco na ten zpusob jsem cetla, ale spis ve smyslu, ze zavadet i alergeny by se mely do toho roku. Ale je to proste jen dalsi nazor na zpusob vyzivy, stejne jako opacny, ktery rika, ze vsechny potencionalni alergeny (rekneme ty nejbeznejsi, protoze vsechno je potencionalni alergen 😉 ) by se mely davat az po roce a vubec kojit se ma plne bez prikrmu co nejdele, klidne do 10m. No a je uz na nas matkach, jak se rozhodnout 🙂 Me osobne se proste zamlouva zlata stredni cesta zacit kolem 6m +- 1m dle individalni pripravenosti mimca, postupne zvykani si na ruzne druhy jidla a cca od roku +- temer vse.

sofia2008
7. dub 2011

@vivien6 toto sa aj mne zda divne, ja som zacala davat maso az kym som nevyskusala niektore druhy zeleniny cca po 3 tyzdnoch. Podla mna je naj zacat cim neskor s prikrmami, dnes je vsade humus, v strave, vzduchu, vode, takze cim neskor sa babatko zacne zatazovat, tym lepsie 🙂 ine je ked menej pribera, ale ked je vsetko ok, tak ten 6m je optimalny.

sofia2008
7. dub 2011

@luciakubista mate krasnu vahu, ja by som zacala az po 6m 🙂 my sme museli skor, od 4m, lebo mala odmietala mlieko uplne, tak sme davali kasu na vecer a obed zeleninka 😒 my sme vazili v 5m 6500g, takze nie je kam sa ponahlat vo vasom pripade. Mne aj dr. doma aj tu v Nemecku povedala, ze kojene deti sa maju prikrmovat az po 6m, ked dobre priberaju a nie je iny dovod na prikrmy.

nicky182
7. dub 2011

@bamarama82 ahoj, ja som mala tiez tento problem ....dcerka vsetko najprv pooblizovala a potom mi len vypalzovala jazyk 😀 potom zjedla par lyziciek a nakoniec skoro celu davku ...ale poviem ti, este ja dnes (prikrmujeme mesiac) vyoluvala spenatik zo zemiacikom, hehe ...ale co som bola prekvapena , skor jej chutilo uz hotove jedlo z obchodu, hmm ...aj tak sa musi babtko najprv naucit, co s tym jedlom ma v pusinke robit, potom zisti, ze je to fajne a aj sa z toho napapa 😀 😀 drzim palceky, bud trpezliva

nicky182
7. dub 2011

Cavte kocky, poprosila by som vas o radu - kedy mozem davat malej uz masko ? jeme skoro mesiac zeleninu, uz ochutnala vsetky druhy zeleniny ....niezeby som sa ponahlala, len tak informativne 🙂 a zaujimali by maj aj nejake nove kombinacie zeleniny, lebo mam pocit, ze varim malej skoro stale to iste ..dakujem

cicimon
7. dub 2011

@nicky182 masko uz mozes

zuhur
7. dub 2011

@andelka tak mrkev s jablíčkem byla odpoledne rázně odmítnuta 😅 Ale v poledne se mi rozhodl dát najevo, že maso opravdu nechce - dostal dnes jen zeleninku a snědl celých 150g - tolik ještě nikdy nesnědl.

andelka
7. dub 2011

@zuhur no vida 🙂 ty děcka si někdy vymýšlejí, to je hrozné 😅

nicky182
7. dub 2011

@jaruska8 ahoj,my sa kojime 6-7 krat za den, na obd dcerke davam zeleninku a potom este chce cicik ..uz mesiac sa priktmujeme a stale zs nevie najest len zeleninky na obed 🙂 Po kupani na noc jej dam kasicku do flasky (HAMI na dobru noc) a obcas este pocucka cicik....hladoska 🙂 Mam kamosku, ktora ma skor 9mesacneho synceka a len nedavno sa naobedoval bez zapitia mlieckom 😀

nicky182
7. dub 2011

@cicimon uhmmm, no dobre, dam cez vikend, no uvidime 🙂

zuhur
7. dub 2011

@andelka já do něj to maso stejně dostanu 😉

sussanah
7. dub 2011

@zuhur kdyz by neproslo maso, tak zkus silny vyvar se zeleninou 😉