Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

slavicky
3. kvě 2011

Ahoj holky, prosím o radu, je tady nějaká brňanda? Kde se dá koupit bio zelenina v Brně (nejlíp teda s přístupem autem)? Zatím skleničkujeme, ale chci ji zvykat i na domácí jídlo. Díky moc 🙂

solvejg
3. kvě 2011

@slavicky My nakupujeme v Bille a pokud vím, tak mají bio i v Globusu....marně jsem pak hledala v Tescu...

slavicky
3. kvě 2011

@solvejg děkuju, chystáme se omrknout Globus, tam mají fajn věci a Billu zas máme kousek. Je fakt, že v Tescu prd 😖

svatule
3. kvě 2011

@andelka díky za informace, musím se porozhlídnout, je fakt, že přes zimu je zelenina nic moc, teď to snad bude lepší, já bych bio dávala tak do roku, stejně pak bude pomalu jíst stejně jako my...ovoce budu mít ze zahrádky od rodičů a dědy, tak to snad bude lepší, než to ošetřované. na ty trhy jsem zvědavá, ještě jsme tam nebyli, ale prý to je fajn, velký výběr, tak se tam asi v sobotu vypravíme.

andelka
3. kvě 2011

@svatule to bdue za 14 dní, že? Asi taky půjdem, jsem zvědavá.
No já bych chtěla malému bio zeleninu a ovoce dopřát, aspoň teď přes léto, další roky už píše nárazově. My jsme začínali na podzim, tak to bylo fakt o ničem.

svatule
3. kvě 2011

@andelka myslím, že to bude za těch 14 dní, ale raději to musím zjistit přesně, přes tu zimu je to blbé, to se nedá koupit skoro nic a i my jíme mraženou, či sterilovanou zeleninu... na ty začátky je bio určitě lepší, ale jak si to trávení zvykne, tak si myslím, že už to není potřeba
moje dr hodně doporučuje dávat lahvičky, ale já chci malou naučit i na domácí stravu, mám strach, že jen lahvičky by nebyly úplně ok, že by pak nechtěla vařené...

andelka
3. kvě 2011

@svatule my jsme začínali se skleničkama, a pak jsem koupila bio mrkev a dostával tu a pak brambory a postupně jsem přidávala vcí a víc vařeného a normálních surovin, takže teď to máme tak půl napůl, hlavně kvůli masu, které má skleničkové a pak těch potravin, které se pořádně nedaly sehnat v solidní kvalitě.

handm
3. kvě 2011

ahoj holky, našla jsem zajímavý článek 🙂 I když spousta vás asi ví!🙂
http://www.maminkam.cz/dusicnany-v-zeleninovych...

nany123
3. kvě 2011

@handm Jj, diky..ted to je cerne na bilem 😉 Mame ted 3 velky zahony se zeleninou (neco se teprve bude sazet), nehnojili jsme nikdy, tak jsem zvedava.. 😕

handm
3. kvě 2011

@nany123 NZ 🙂 mě překvapilo, docela, že to po 6. měsíci už nehrozí, ta nemoc od M, jak o ní píšou....

nany123
3. kvě 2011

@handm : No, to jsem taky netusila. Ja kdyz ted pres zimu videla tu zeleninu, tak jsem ji pomalu nekoupila ani sobe.. 😝

hanulka_86
4. kvě 2011

Maminky, dáváte už svým dětem červené maso? Malýmu je 8 měsíců a byli jsme u doktorky a prý můžu začít dávat, mě to ale přijde ještě brzo nebo ne? 😕 A může už takovej prcek třeba lučinu na chlebam, nebo čím mazat? Moc díky 😉

veve.b
4. kvě 2011

Hezké dopoledne, trochu jsem se k vám vtírla 😅 a budu moooc prosit o radu. Malýmu je za týden pět měsíců (vážime 8,3a měříme 71cm) a už tak pátý den se dožaduje kojení po dvou hodinách. Přes den už moc toho nenaspí a neustále se někam kutálí, převaluje nebo šoupe - je docela akční. přijde mi, že kojení už mu nestačí, a tak jsem volala dnes pediatričce o radu co s tím a jestli můžem začít třeba s mrkvičkou a narazila jsem na velmi "ochotnou" sestru, která mi akorát suše sdělila, že mu to moje mlíko musí stačit. Jsem horzně z toho prakticky nepřetržitého kojení unavená, nevyspalá a jsem nešťastná, že to malýmu už nestačí a on kvičí hlady ☹ a to během dne kojíme tak 9x -10x 😠 myslíte, že mám fakt vydržet??? nebo mu už můžu začít něco dávat??? ještě když nás vidí jíst, tak začne okamžitě nahlas mlaskat a o to víc slintat 😅 moooc děkuju za rady

andelka
4. kvě 2011

@handm o tom že u stašího kojence už ty dusičnany tolik nevadí jsem nevěděla, ale četla jsem o vodě, že po půl roce už se nemusí převařovat a může se dávat z kohoutku normální (pokud je dobrá), právě že už dítěti neublíží. Nicméně se snažím zeleninu kupovat bio a normální jen omezeně. Přes zimu to byla fakt bída.

@hanulka_86 já jsem dávala červené (skleničkové, hovězí Hipp bio) od asi 8 nebo 9měsíců, do té doby jen kuřecí a krůtí. Teď už všechny kromě vepřového.Lučinu na chleba už může, od 8-9měsíce se dává i jogurt, takže už může i žervé, máslo, Lučinu na pečivo. Mně teda v tom věku malej ještě odmítal kousky, tak jsem začal to všechno dávat teprve před měsícem, ale jestli ti pěkně kouše, tak mu to můžeš namazat.

@veve.b U nás to bylo stejné, ale až na konci pátého měsíce, taky kojení přes den po 2h a právě i v noci a přes den nespal v tom věku vůbec. Vypadalo to na spurt, tak jsem toho využila a začala přikrmovat (5dní před ukončeným 6měsícem), i jiné důvody v tom byly. Únava a nevyspání byl u nás donedávna setrvalý stav, to se nedá moc dělat. Malej je sice ještě malej, zvlášť když je kojený, tak by bylo fajn ještě vydržet, ale zas má víc pohybu než měl můj. Já bych asi zkusila chvíli vydržet, třeba je to spurt a změní se to, ale po tom 5.měsíci už se i kojeným mimčům může něco dávat. Nám třeba už kolem 5měsíce Dr navrhla kaši navečer, protože se často budil a večer pil z obou prsou, ale odolala jsem. Nechtěla jsem mu tak brzy zatěžovat bříško, vždyť MM je to nejlepší co může být.
Jinak teda kojení co 2-3 hodiny je úplně normální, zvlášť když začne mít dítě víc pohybu, má i větší spotřebu.

handm
4. kvě 2011

@andelka jojo, s vodou jsem to taky četla, že jak začnou lézt, plazit se a různě olizovat veškerý blafy na zemi, tak už je to jedno, protože ze země se jim dostane větší bordel, než z té vody 😉

andelka
4. kvě 2011

@handm tak přímo tak jsem to nečetla, to spíš v souvislosti se sterilizací, že právě už toho tolik olížou a oťapkají, že to nemá smysl. S tou vodou to bylo v souvislosti s trávicím traktem. Ale asi to spolu bude i souviset.

svatule
4. kvě 2011

@andelka
@handm
s tou vodou a sterilizací a vším okolo toho jsem se ptala dr a je to tak, že okolo toho5-6 měsíce dětem dospěje trávení, vše začnou dávat do pusinky, začínají se třeba i plazit atd tak prý už fakt nemá smysl to nějak přehánět, vodu z kohoutku, ne každý den sterilizovat...prostě i ten malý človíček si musí zvyknout na okolí
výjimkou jsou děti nedonošené, nějak nemocné apod. zdravé dítě to zvládne v pohodě

svatule
4. kvě 2011

jinak eli včera byla z mrkve vyjukaná, ale snažila se jíst, tak uvidíme, jak to půjde dál, už jsem si nakoupila bio mrkvičku a brambory a začnu dusit 🙂 samo postupně

handm
4. kvě 2011

@andelka
@svatule 🙂 jasny holky, já jsem taky "za" že nic se nemá přehánět.. vodu tedy dávám furt kojeneckou doma, protože máme ze studny a zatím ji nepijeme ani my s manželem 😉, furt se nám čistí vrt 😠 a sterilizuju sice taky furt, ale třeba ted pojedeme na konci května na dovolenou a nevím tedy, jestli s sebou tahnout sterilizator...😉 tak možná bude premiéra bez....

andelka
4. kvě 2011

@handm já bych to nebrala, stačí umýt horkou vodou a jarem, ne? Možná pro jistotu pár sterilizačních tablet?
@svatule tak ať malé chutná 🙂

svatule
4. kvě 2011

@handm jasně, že jak je voda ze studny, je to jiné, my máme kvalitní z vodovodu, dokonce je lepší než kojenecká v lahvi, takže ji dávám už od 4. měsíce. Ta sterilizace by neměla vadit, nevím, na jak dlouho jedete, ale moje dr radí třeba vysterilizovat jednou za týden, jinak omývat vodou a jarem...

svatule
4. kvě 2011

jinak teda eli čeká 23.5. operace kýly-vše má v pořádku, tak snad neonemocní-takže mám ještě do té operace a cca 14 dní poté sterilizovat a převařovat vodu, ale prý hlavně z preventivních důvodů, aby prostě malá neměla změnu

handm
4. kvě 2011

@svatule joo, ja četla, že se to může šoupnout i do myčky 🙂
jsme právě s manželem řešili, jestli jako pojedeme na dovolenou s mikrovlnkou nebo co 😀😀😀 uvařit příkrm, UM, sterilizovat... tak si asi půjčíme jen ohřívačku..abychom fakt nemuseli jet s MW 😀😀

marianas
4. kvě 2011

Ahojte. O chvíľu bude mať malý rok, tak sa chcem spýtať, či mu potom môžem variť z mlieka z automatu. Je nepasterizované, no prevarila by som ho pri príprave jedla.

marianas
4. kvě 2011

Jéj, a ešte som zabudla: Odkedy sa môže dávať rajčina a paprika? Vďaka za odpovede.

andelka
4. kvě 2011

@marianas já myslím že od roka jo, ale zas tím převařením se dost věcí zničí. Nebylo by lepší čerstvé bio mléko ve flašce?
Rajčata tepelně upravená od asi 9.měsíců, paprika radši ne, kvůli slupce. A kdyžtak taky povařená.

cicimon
4. kvě 2011

@andelka @marianas paradajky a paprika od roku, je to celkom velky alergen

michamicha
4. kvě 2011

tady čtu o té ohřívačce... já to na dovolené budu dělat tak, že si nechám horkou vodu v termosce a studenou v pet lahvi a budu míchat 😉 mám od TT tu "cestovní" ohřívačku, je to termoska a takovej plastovej kyblík, kterej se na to našroubuje, takže třeba skleničky budu ohřívat takto ve vodní lázni a mlíko si namíchám z horké a studené vody 😉 teď mám spíš problém s tím, jak naučit malýho, aby pil vodu, čaj nebo šťávičky v pokojové teplotě... zatím musíme ohřívat na stejnou teplotu jako pije mlíko, ale nevim právě jak na dovolené, když tam bude vedro (jedeme do chorvatska), tak je asi blbé mu každé pití ohřívat 😅

andelka
5. kvě 2011

@cicimon když se povaří, tak by se to mělo snížit, ne? Ty rajčata určitě. V příkrmech je rajský protlak snad od 5měsíce. Tím nechci říct, že příkrmům věřím co do složení, spíš právě naopak. Taky jsem tyhle dala mnohem později. V receptech z důvěryhodných zdrojů je taky rajská omáčka asi od 8-10.měsíce. Asi se musí zkusit, trošku a ne často. Od toho 8-9.měsíce už se obecně u surovin trochu popouští.

cicimon
5. kvě 2011

@andelka no vo vsetkych tabulkach su paradajky od roka... a tie vyzivy... v kolkych je od 4m jahody, paradajky,zeler, sol ? a to hlavne v hipp? mne skor to znacenie vyziv pripada ako konzistencia a nie obsah...
takze ja som malej nedala so roka ziadnu paradajku ani jahodku ani zeler