Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

alicci
16. kvě 2011

Maminy kolem 6-7 měsíce když chci dát jablíčko nebo hrušku musí to být vždy povařené? To jablíčko bych pochopila ale když ta hruška je zralá , měkká, sladká tu bych taky měla? Máte zkušenost , že banán staví?

evlyn
16. kvě 2011

@alicci hrušku jsem nevařila snad nikdy, zkus dát a uvidíš - Kubík ji dokonce od 10.měsíce baští i sám - jenom nakrájenou na kostky. Banán ho taky trošku staví, ale jenom v tom smyslu, že kadí o cca půl den později než obvykle, ne že by měl nějaké velké potíže se vybobčit. Většinou se snažím mu ten den nakombinovat banán a něco "projímavějšího" - švestky, Kubíkovi pomáhá třeba i cuketa....

medyna
16. kvě 2011

ahojte dievcata, davate babatkam papat aj avokado? Ja som kdesi citala, ze okolo 8, mesiaca sa uz moze dat.... Ak ano, tak ako ho pripravujete? 🙂

stvura
16. kvě 2011

@medyna no ja som malemu davala, asi v roku a dala som mu ho nastudeno, s bielym jogurtom 😀 . Chutilo 😉 . Malej som zatial nedala, no ved uvidime...
@alicci ja som asi zo 2x dala skutocne udusenu, aj hrusku , aj jablcko, potom uz len cerstve. Banan mi mala odmietla, takze ho nedavam.

medyna
16. kvě 2011

@stvura diky 🙂 , pockam este s tym trosku ...... akurat citam, ze ti mala nechce banan... ani moja nechce.... uz som si myslela, ze sme dajake divne, ked ine deti sa idu za babanom "umlatit" ...... 😉

lidiab
16. kvě 2011

Holky mam takovy dotaz - stava se vam ze miminko vylouci prikrm za par hodin v temer nezmenene podobe? 😕 Nam se obcas stane ze asi tri hodiny po obede najdu v pline temer nestraveny zeleninovy prikrm. Myslite ze je to normalni? Doktorka ma dovolenou a tak se ji nemuzu zeptat...

andelka
16. kvě 2011

@lidiab když jsem začínala přikrmovat tak to bylo úplně běžné - mrkvička jak vešla tak vyšla. Pak se to srovnalo a trávení si zvyklo. A myslím že od té doby už to nedělá. Tak jedině že by to bylo něco nového, co trávení trochu zaskočilo.

awalancha3
16. kvě 2011

napiste mi svoj nazor: malicka ma 5 a pol mesiaca a od skonceneho 5 mesiaca prikrmujeme, dovtedy bola plne kojená.
jedalnicek mame takyto:
o 06. 30 -150 ml UM beba
o 09.30 - 140 ml UM beba
o 12.00- zeleninovy prikrm -vyziva zemiaky s cuketou alebo zeleninova zmes (kupovana), spap cca 1/3 tej malej flasticky a zapije asi 50 nl UM
o 15.00- 140 ml UM
o 18.00- 100 ml Um
o 20.00-mliecna kasa ryzová 90 ml
o 22.00- 120 ml UM
od 22.00 do 09.30 spánok- a v noci davam okolo 04.00 asi 90 ml UM
...napíste mi co robim zle, alebo co by som mala zmenit, podotýkam, že malinká ma presne 6 kg, co je na 5 a pol mesiaca nie vela (ani ani nie malo), a ked som kojila vela mlieka som nemala, takze je velky uspech ze sme sa dopracovali k vypitiu naraz 140 ml 🙂

sofia2008
16. kvě 2011

@awalancha3 podla mna super jedalnicek, vahu ma normalnu, moja este len teraz vypije 150ml, aj to nie vzdy, vacsinou 120ml a to mame 7 mesiacov zajtra.. 🙂

sofia2008
16. kvě 2011

@awalancha3 inac dala by som jej obed neskor, 2,5 hodiny sa mi zda kratka doba na to, ze vypije 140ml a hned obed, aspon take 3 hodiny a hlavne by uz mala papat maso 6x tyzdenne a 1x tyzdenne zltok.

em_ka
16. kvě 2011

@awalancha3 Preco si myslis, ze nieco robis zle? Podla mna ok, len jednu vec by som zmenila - cely obed nahradit zeleninou, zvysit davku a mlieko uz nedavat 😉

awalancha3
16. kvě 2011

dakujem za rady a napady.......... pokusim sa o to..... pred 18 rokmi ked som mala prve bábo som nejako vsetko vedela, nebol inet, vsetko bolo na mne a islo to bez zavahania... teraz sa velmi obavam aby som nieco nepokazila............ kolko z tej malej vyzivy by mala 6 mesacna zjest? celu? na obed myslim....... aby som jej uz nemusela davat mlieko......

julienka
16. kvě 2011

@medyna hehe, avokado som nejedla este ani ja :-P

sofia2008
16. kvě 2011

@awalancha3 moja zjedla tak asi 120ml, celu mi este ani teraz nezje 🙂

medyna
16. kvě 2011

@julienka fakt nie? Mame teraz jedno doma, tak prid ...... 😉

lidiab
16. kvě 2011

@andelka Dekuji za odpoved, ja jsem si ted uvedomila ze se to stava vzdy kdyz mu roste nejaky zub. Asi to bude s tim nejak spojene, protoze ze zeleniny uz ma v podstate vsechno vyzkousene a nic vylozene noveho nedostava. Zajimave je, ze se to po ovoci nikdy nestava, jen po te zelenine. Asi ma z tech zubu rozhozeny zaludek 🙂

julienka
16. kvě 2011

@medyna juuj, uz nestiham vecerny spoj :-P :-P

andelka
16. kvě 2011

@lidiab jo, to mě pak taky napadlo. Kamarádce se holčička když jí rostou zuby, vždycky hrozně pokajdí, víc než obvykle. Spojitost to určitě má.

alicci
16. kvě 2011

@evlyn tak hrušku už zkouším 2 den a myslím, že dobrý.Možná , že ten banánek chce vždy s něčím - ať s tou hruškou nebo povařeným jablíčkem.díky za reakci 🙂

alicci
16. kvě 2011

@evlyn - tu cuketku připravíš jak a s čím s bramborou?

stvura
16. kvě 2011

@awalancha3 myslim ze nerobis nic zle...k tym kilam tvojej dcerky, moja ma 7.5 mesiaca a 6.5kg...takze uplna pohoda, vobec sa tym netrap. 🙂 No moja zje 150g, myslim ze taka max. davka je 250g.
@alicci ja robim cuketu so zemiakom a so zltkom, pripadne namiesto zemiaku cestoviny bezvajecne

benotka
16. kvě 2011

Ahojky,
u nás jsou příkrmy teď taky aktuální téma, tak se přidám. Mám půjčenou i knížku, ale všude se píše něco jiného, tak si vezmu od každého něco. 🙂
@awalancha3 jídelníček se mi zdá v pohodě, ale jak psala @sofia2008 maso 6xtýdně a žloutek, tak myslím, že na to je ještě čas. 😉
Já dávám příkrmy -jen zeleninu zhruba 3týdny a zatím sní maximálně tu malou skleničku 125g.

evlyn
17. kvě 2011

@alicci malej ji v kombinaci s bramborem sni jenom ve vyzive z DMka - doma varenou mi neji - nema rad brambory. Ale teď jsem mu delala omacku na spagety - uz je vetsi, takze na masle zlehka osmahnu cibulku a na kosticky nakrajene kureci, pak prihodim na kosticky nakrajenou cuketu (ted ji loupu, domaci necham i se slupkou), podleju vyvarem (tak aby bylo vsechno pod vodou) a necham vyvarit. Pak to vsechno rozmixuju a hodim na spagety - snedla bych to takhle nesolene klido sama. Občas mu do toho rozmixuju i trosku pazitky, nebo bazalku.
Pro takhle male prte bych ji jenom oloupala, nakrajela na kostky a uvarila v pare (je hodne rychle hotova) - pak rozmixovat a zahustit troskou brambor - ona je po rozmixovani hodne ridka, i kdyz slejes vsechnu vodu. I takhle je to jedla zelenina, je takova lehka. I kdyz jak rikam - malej mi ji s bramborem neji, tu omacku s testovinama do sebe hrne 😀 Jinak mu cuketu davam jeste i do ratatouille - tam ji ma taky rad.

sofia2008
17. kvě 2011

@benotka ahoj, nechcem sa hadat, ale to su rady pediatrov, pretoze maso ma nezastupitelnu funkciu a obsahuje tolko zivin, co nema ani jedna zelenina a hlavne sa podiela v tomto obdobi rastu na vyvoj mozgu,preto musi byt obsiahnute v strave 6x do tyzdna 🙂

em_ka
17. kvě 2011

@awalancha3 Presne tak, ako to pisu baby, ta zeleninka (potom uz masozelenina) je medzi 150-250g, ale niektore deticky papkaju menej, niektore zase viac. Ale to su zase cisla a tie cisla vobec nie su dolezite. Dolezite je, aby zeleninou vydrzala do dalsieho jedla, t.j. asi tak 3hod, tak vies, ze jedlo jej stacilo. Potom tu davku mozes postupne zvysovat.
@benotka
@sofia2008
Jojo, maso je dolezite, ale u nas pediatri radia maso davat az po uk. 6m a vobec neni treba hned zo zaciatku davat to maso kazdy den. Ta moja dostala len raz za tyzden (ked citila tu inu chut, vobec mi ten obed jest nechcela), teraz dostane 3x maso a 1x zltok.

benotka
17. kvě 2011

@sofia2008 ahoj, já se ani hádat nehodlám 😀 , neříkám, že maso ne, jen mi to v 5 a půl měsích příjde moc brzo. Teď jsem se zrovna dočetla, že by se maso mělo dávát až po 1roce, což se mi zdá zase pozdě. 😕
To je jako s lepkem, napřed až po 1roce a teď říkají nejpozději do 7měsíce. Nakonec to stejně záleží na matce 🙂 😉

andelka
17. kvě 2011

Mně taky Dr radila z počátku, že až si zvykne na zeleninku, tak cca po 14 dnech (dala jsem po měsíci) mám dát maso, obden, tak 3x týdně. Jelikož jsme s masem začínali v 7měsících, tak jsem dávala hned 2x týdně maso a 1x žloutek. Každý den ho nemá ani omylem, jsou i studie, že dnešní děti mají ve stravě přemíru bílkovin, takže ještě každý den maso je zatěžující. Železo se vyskytuje i jinde, i když samozřejmě v mase je nejlépe vstřebatelné (ještě k tomu musí být vitamin c, aby se to vstřebalo optimálně). Teďka má maso asi 3x a žloutek 1x.

werunka21
17. kvě 2011

Ahoj holky, když teď řešíte to maso...kupujete normální, bio nebo skleničkové? Co jsem viděla bio, tak kuře 199,- a kuřecí prsa kilo 299,- přičemž se mi protočili panenky. Děláte prckům normální nebio?

kocicinka
17. kvě 2011

S tím masem 6x týdně to není pravda. Měla jsem půjčené 3 knížky o příkrmech a ani v jedné toto nedoporučovali, právě naopak. Dítě není tygr. Naši předkové se v minulosti nikdy takto nestravovali a byli zdravější, co se týče alergií, střev a imunity.Jonáš dostaĺ svojí první porci masa ve 14 měsících a kupodivu je živej, zdravej a až moc velkej na svůj věk 🙂 Teď ho má jednou týdně a bohatě to stačí.

andelka
17. kvě 2011

@werunka21 zatím nedělám. Kupuju buď masozeleninové příkrmy, nebo vařím a míchám do toho půlku masové bio skleničky. Teď se chci zeptat ve zdravé výživě, měli by jim vozit co 14 dní bio kuřecí. Tys to viděla kde? Taky tam? Ona ta jedna sklenička stojí kolem 40Kč, tak by se to mohlo i vyplatit. A už potřebuju aby malej maso kousal a ve skleničce je pyré.