Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

li_la
5. lis 2011

@kathy.skal Ďakujem, ale ja som chcela kombináciu ovocie + zelenina dokopy. A ja poznám dieťa, ktorému banán nechutí - to moje! 🙂 Ale díky. 🙂

kathy.skal
5. lis 2011

@li_la no vidíš, já to čtu a nepřemýšlím... 😎 Tak to neporadím... leda snad skusit místo jablíčka třeba hrušku s tou mrkví.

monny89
5. lis 2011

@abika26 Já krmím v lehátku, malýmu je 5m. A koukám po dřevěné polohovací židličce 😉 Nedávej sedět, ničí se tím páteř 🙂
Krmím mrkev, karotka, špenát, brambory, brokolice, dýně, už i masozeleninové.. Různé kombinace 🙂

monny89
5. lis 2011

@li_la mrkev ananas? Ale to nevím jestli není na exotické ovoce brzy ještě..

elana
5. lis 2011

@abika26 a kdyby selhaly všechny autosedačky, stoličky a lehátka, tak si ji normálně "posaď" na klín 😉 Já jsem to nakonec tak udělala a vyhovuje mi to nejvíc, mám pusu malýho při ruce, dobře ho otírám a i s tou lžičkou se mi líp manipuluje, protože je to vlastně trochu jak kdybych krmila sebe (myslím ten směr pohybu lžičky 🙂 ). A potom, když dávám zapít mlíčkem, tak ho nemusím rozmontovávat z žádnýho lehátka, ale jen ho trochu víc položím na loket a podám flašku. Vyhovuje mi to tak nejvíc a lehátko mi tu leží zbytečně.

li_la
5. lis 2011

@kathy.skal Dnes sme zistili, že možno bol problém v teplote jedla... Totiž, akosi mu prestalo chutiť samotné ovocie. Ale ani ústa nechce otvoriť a neochutná, tak neviem, čo mu to len nejak nevonia alebo čo... Ale mrkvu s jablkom zje bez problémov. 🙂 No veď však to skúsim nejak pomiechoriť... :D

li_la
5. lis 2011

@monny89 Práveže som čítala, že také exotické ovocie ako ananás, kokos, mango a tuším ešte niečo sa môže od 8. mesiaca, tak zrejme vyskúšame. 🙂 Dík.

fugu77
5. lis 2011

Odkedy davate pomaranc? Vdaka.

sussanah
6. lis 2011

@fugu77 s pomerancem jsme zacali nekdy kolem 1roku

sova33
6. lis 2011

@makinka2 Ahoj, já dávám basmati, značku moc neřeším (měli jsme zatím jedno balení) a těstoviny dávám různé (ale bezvaječné) a docela mu chutná kuskus.

sova33
6. lis 2011

@fugu77 Citrusy by se měly až po roce.

kamilka007
7. lis 2011

Ahoj, ráda bych se zeptala na váš názor: DOMA VAŘENÉ vs. SKLENIČKY
My jedeme jedině na skleničkách - dost jsem si o tom naštudovala a prý je to nejzdravější, protože je obsah skrz naskrz hlídaný. Bio zelenina je fajn, ale dusičnany už se tam prý moc omezit nedají a nejhorší (paradoxně) je prý vlastní zelenina ze zahrádky, protože u té se testy nedělají vůbec a z dešťů a okolí se do půdy spláchne ledacos. Je mi jasný, že dřív nebo později se malé do pusy dostane různá sorta jídla, ale dokud to můžu plně ovlivnit, chci jí dávat to nejlepší a nejzdravější, i za cenu, že budu šetřit na sobě a manželovi.
Jenže tohle lidem v mém okolí (hlavně manželově rodině) nedokážu vysvětlit. Vědí všechno nejlíp a moje argumenty jim připadají směšné, takže jsem pro ně jednoduše líná. Jak to máte vy?

anjelicek26
7. lis 2011

@kamilka007 - moje obe deti zacinali na vyzivkach, ked zacali papat viac, presli sme na varenu stravu, dovtedy sa to kvoli tym par lyzickam neoplatilo.

Moj argument rovnako - mimo sezony zohnat nestriekane ovocie a zeleninu je prakticky nemozne. Bio mäsko sa tiez na slovensku nezhana lahko.

Ono sa vravi, ze kupim cerstve v obchode... ale co je cerstve? Vsetko ovocie a zelenina ide stovky kilometrov, skladovana, striekana fungicidami, aby im to nezacalo plesniviet, lezi v obchode v sklade, kym sa preda, lezi u nas v chladnicke, kym sa spracuje. Na tomto nie je uz nic cerstveho.

V detskych vyzivach musi byt ovocie ci zelenina spracovana do 4 hodin od zberu, to je pre mna uz obrovsky rozdiel. Preto vravim - nevidim nic zleho odchovat babätko na hippkach, ale netreba zabudnut, ze od urciteho veku treba dieta ucit aj kusky, normalnu stravu, ten prechod treba zvladnut medzi 8 mesiacmi - 1 rokom, my sme to tak spravili, od roku uz hippku nevidel, ani nechcel, papa pekne s nami.

many
7. lis 2011

ahojky 🙂 tak my jedeme skleničky - Hami 🙂 jak u prvního tak i u druhýho 🙂 už máme zasebou mrkvičku a moc chutnala a dnes mrkvičku s bramborem a taky chutnala 🙂

erinbrock
7. lis 2011

@kamilka007 ahojky pokud jsi presvedcena ze delas dobre tak v tom pokracuj...driv sklenicky nebyly, jinak by je mozna kupovali taky...🙂 ja to kombinovala varila i kupovala...at je zvykly na oboje...kdyz jsme nekam jeli na dyl aspon jsem nemusela varit...a presne tak jak rika @anjelicek26 za chvili stejne budes muset zacit s kousky, takze se varenemu stejne nevyhnes..tak proc aspon ted ne to co je podle tebe nejlepsi...netrap se tim...🙂 😉

ja ted bojuju s odmitanim prsu...teda ja rikam odmitani...on se mi uz maly asi spis sam a v klidu odstavuje...pres den nechce moc mlicko...jsme na dopolednim ovoci a obedu masozelenina a pak pije mleko az tak navecer po 17-18 hodine....pres den trochu vody max 80ml...celkem pres den a noc kojim 4x...tak jsem z toho trosku spatna..prvni syn visel na me az do 14 mesice a urcovala jsem mu ja, kdy uz prso nedam a tady ten si jede po vlastni ose 🙂 hlidam pliny a ty pocurane jsou tak verim ze je to v poradku... jsem si potrebovala trosku ulevit 🙂 🙂

makinka2
7. lis 2011

@sova33 děkuju 🙂 A vařit až do rozvaření a stačí pomačkat vidličkou? Aj ty těstoviny pomačkat vidličkou, nemusím mixovat.
Holky ještě jsem se chtěla zeptat na špenát, kolikrát za měsíc dáváte? díky 🙂

sova33
7. lis 2011

@makinka2 Ano, vařím do změknutí a pomačkám vidličkou.
Špenát dávám tak dvakrát za měsíc, ale jenom ze skleničky.

imzadi
7. lis 2011

ahoj holky, tak se po dlouhe dobe hlasim...Kubik uz krasne papa kousky a musim rict, ze u nas ted nejvic vede cervena cocka..treba s kvetakem, kurecim masem a testovinama...jsou to ale kombinace cooo 😀

fugu77
7. lis 2011

@sussanah dakujem 🙂

dreamer4
7. lis 2011

Dievcata, kedy ste zacali s prikrmom? ja plne kojim a mala ma presne 4 m a jeden t. Ale pediatricka mi odporucala dat prvu mrkvu uz asi pred 3 tyzdnami...dala som jej, ale sa mi pokakala a mala bolesti bruska...teraz neviem, ci mam skusit znova, alebo este pockat...dakujem

erinbrock
7. lis 2011

@dreamer4 😲 co je to za ZENSKOU??? jestli nemate problemy, pribyvate na vaze...tak neni kam spechat a prikrmy vcetne mrkvicky postupne zavadet od ukonceneho 6. mesice...rozhodne bych pockala..pokud v pohode kojis...ale je to na tobe 🙂

dreamer4
7. lis 2011

@erinbrock ano, kojim v pohode, akurat som minuly tyzden skusila dat malej vecer kasicku (spravila som ju riedku) od nutrilonu (ryzovu) od ukoncenia 4 m..... lebo sa mi dcerka casto budila v noci...ale nepomohlo to...prisla som nato, ze ju asi bolia dasna...tak sa budi nie koli hladu.....
Urcite teda pockam do 6 mesiaca...ale podla lekarky....nove studie ukazujum ze treba zacat s prikrmom skor...neviem co si mam o tom mysliet....lebo vsade citam nieco ine...

ja.na81
7. lis 2011

@dreamer4 Ahoj, me kolem toho 4. mesice take rekl dr., ze uz muzu zacit maleho prikrmovat zeleninkou... No a ja jsem jeste dalsi 2 mesice pockala 😉 Proste jsem chtela toho pul roku pouze kojit a maly taky neprotestoval, tak co, bylo to aspon bez prace 😉 Kojila jsem teda kazde 2 hodiny (pres den, v noci to bylo lepsi), ale nam to nevadilo, byli jsme tak fakt spokojeni. Na jidlo si maly pak dobre zvyknul, zacinala jsem fakt pomaloucku, nikdy zadny problem se zazivanim nemel, s vahovym prirustkem taky ne, takze ja si myslim, ze jsem udelala dobre, ze jsem pockala dele nez navrhoval doktor 🙂

erinbrock
7. lis 2011

@ja.na81 a kasicka urcite nevadi pokud se ti budi hlady...chce to vyzkouset pokud to na noc pomuze tak proc ne a pokud nepomuze tak zbytecne nedavat a pockat 🙂
@dreamer4 no vidite...a uz je to tu...uz budeme za chvilku ty co rikaly "za nas se zacinalo az od ukonceneho 6. mesice"... 😀 😀 😀
neni nad zdravy selsky rozum... 😉

ja.na81
7. lis 2011

@erinbrock no jasne ze kasicka nevadi 🙂 Ja reagovala jen na ten prvni prispevek od @dreamer4, tam o kasi jeste nic nepsala 😉 Me kolem toho pul roku spal celkem obstojne, takze jsem s kasi zacla az od 9.m, to uz spal mizerne a ani kase to nevyresila 😉
Ale jinak je teda pravda, ze snad co doktor to nazor a pak si to stejne musime nejak upravit k obrazu svemu a proste delat tak, jak to nejlip vyhovuje nam a nasim detem 🙂

andrealisy
7. lis 2011

@dreamer4
mne tiez navrhovali zacat s prikrmami okoli 5 teho mesiaca, mala aj slabsie priberala ale ja som chcela len kojit 6 mesiacov a tak aj bolo, vobec sa neboj, urob to co ty sama citis ze bude najlepsie pre teba aj pre malinku.
Inak ak ti mozem poradit, ked zacnes s prikrmami davaj ich po prvy raz radsej doobeda alebo okolo obeda, keby nahodou bola nejaka reakcia alebo bolesti bruska aby ste nemali problemy v noci zo spinkanim 🙂

sova33
7. lis 2011

@dreamer4 Opravdu se řiď podle sebe. Já jsem do půl roku plně kojila a jsem ráda. Bylo to pohodlné, malý byl spokojený a přibíral. Teď jí krásně a vlastně všechno, co mu dám. A ty nové studie mě jenom utvrzují v tom, že vlastně není nic jasné a stejně je to vždycky jen na matce a jejím zdravém rozumu. A myslím si, že kojením by dítě utrpěl nemělo, což se o předčasném nebo zbrkle neuváženém zavádění příkrmů říct nedá (tím nikomu nevyvracím jeho postoje, jen vysvětluju svůj názor 😉

dreamer4
8. lis 2011

@erinbrock
@sova33
@andrealisy
@ja.na81 Dakujem dievcata za Vase prispevky a poradenie, aj ja si myslim, ze ked jej telicko zareagovalo hnackami a bruskom, znamena to, ze nie je pripravena...nadalej ju kojim a s prikrmom pockam este 🙂
Dakujem 🙂

funnyxp
8. lis 2011

Před týdnem jsme také začaly s příkrmy, a musím říct, že nám šmakujou, malá kdyby mohla tak sní všechno. jako první jsme zkoušely mrkev, ale ta byla všude a pak jsem někde vyčetla, že lžičku ji mám dát tak do poloviny jazyka a jemně zmáčknout, Je to jako u nás dospělých, pokud máme něco dál v ústech, automaticky polykáme. no a zabralo to, hned druhý den jsem baštily jak o závod brokolici 😀

erinbrock
8. lis 2011

@ja.na81 jj v pohode, to ja jsem odpovedela spatne: to s kasickou melo byt pro dreamer4 a to dalsi pro tebe...jsem to prehodila ja hlava dubova 😀 😀 😀
@funnyxp tak hlavne aby ji to vydrzelo 🙂 😉