Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katka.stran
21. bře 2012

A myslíte si, že by šly zamrazit ty kupovaný skleničky? že by mi zbyla třeba půlka, tak bych to dala do mrazáku? děláte to někdo?

olivia6
21. bře 2012

@katka.stran my zaciname s prikrmami postupne, maly nezje toho vela, takze to robim tak, ze z otvoreneho poharika odoberiem na jedno jedlo ktore mu dam a ostatne naporcujem do mraziacich sackov, len do rohov, lebo on toho este naozaj vela nezje, a potom len rozmrazim v teplej vode , odstrihnem roztek sacka a vytlacim do malej salocky, z ktorej krmim. Ide o to, ze nemrazim uz dvojdnove jedlo, ale hned to otvorene, cerstve.

beruska24.9.
21. bře 2012

@katka.stran - určitě nemůžeš mrazit bramboru, jinak neporadím. sama vařím vždy na dva dny, polovinu odeberu a dám do ledničky, druhou polovinu má malá k jídlu ten den.

aemmi
22. bře 2012

@katka.stran no mraženou zeleninu vysypu na pařáček a nechám to povařit do změknutí a pak už postupuju jako s čerstvou, u té mražené to netrvá tak dlouho, ona bývá předvařená. A chce to vybrat nějakou lepší značku, jsou i bio, to tu já teda neseženu, takže použídám Bonduell, včera jsem brala Nowaco, ale tu už kupovat nebudu, květák byl dost divnej 😒

amymol
22. bře 2012

@aemmi To je vlastně pravda, vytahnes si kolik potrebujes a namichas to. To je dobry napad..

katka.stran
22. bře 2012

@aemmi Děkuju a jakou mraženou? i kořenovou? mrkvička je jasná, špenát, brokolice, květák bych asi zatím nedávala, ten celkem nadýmá 🙂. To je asi z té mražené vše?

katka.stran
22. bře 2012

@olivia6 Jojo, díky za radu, Niki toho právě taky nesní tolik, tu malou skleničku by měla tak na 3x-4x, takže to budu zamrazovat. díky

aemmi
22. bře 2012

@katka.stran no dávám zeleninu, která se obecně doporučuje, najdeš třeba tady :http://www.kojeni.net/prikrmy.php
Z kořenové mrkev, pastiňák, ten mám teda čerstvý, (nedoporučuje se celer) pak brokolice, květák, malá měla zatím jen brokolici, ale květák dám taky, ona nikdy s nadýmáním problém neměla, na špenát pozor, raději listový a otrhat (nepoužívat) stonky, je v nich moc dusičnanů, nebo dát ze sklenky. A myslím, že i hrášek a kukuřice může být. Ale my v podstatě začínáme, třeba někdo další poradí víc...

hlasil
22. bře 2012

@amymol My jsme tu první "jen jednu" lžičku taky úplně nedodrželi. Já měla malou skleničku těch 125 g, napoprvé jsem ohřála necelé 4 lžičky, zbaštil všechno. Na podruhé jsem dala trochu víc a když neměl žádnou reakci, tak jsme na potřetí tu skleničku dojedli celou. Teď to stejně tak dělám s novými druhy. Jde taky o to, zda ti to malý bude jíst, náš by baštil klidně dál 🙂

amymol
22. bře 2012

@hlasil Je mi to jasný🙂 Záleží na tom, jaký bude jedlík.. Tou reakci se myslí, že se osype?

hlasil
22. bře 2012

@amymol To, nebo ho bude bolet bříško, trápit prdíky... To jsou typické projevy. Nevím, jestli je možné ještě něco, ale to na svém mimi poznáš, že je něco jinak. Když se ti něco nebude znát, můžeš ten druh na pár dní vynechat a když se srovná, tak to po troškách zkusit znovu. Já kojím, takže když zavádím něco nového, jsem opatrná i na sebe, abych vyloučila, že reaguje na něco z mlíka. Ale my máme špatnou rodinnou anamnézu, tak jsem hodně opatrná, moje mamka by řekla, že to přeháním 😉

katyxq
22. bře 2012

@amymol @hlasil Alergická reakce na jimdlo může mít různé projevy ihned po jídle až spožděně za několik hodin i dní, proto je doporučeno novou potravinu (samostatně nebo v kombinaci s již odzkoušeným) dávat 3-7dnů. Může se objevit kopřivka, vyrážka, ekzém, otoky, nadýmání, kolika, průjem, zvracení, neklid a nesoustředěnost, poruchy spánku, nechutenství, hleny či krev ve stolici, dušnost, kašel nebo i rýma. Celkem široká paleta, co?
Já sice ještě plně kojím, ale držím bezmléčnou dietu, takže tak do roka malá neuvidí ani jogurt a pak ho velmimopatrně zkusím, ostatní potaviny budu taky zavádět dost opatrně, dispozice k alergiím má malá víc než velké, už teď se projevila alergie na bílkovinu kravskýho mlíka ☹.

beruska24.9.
22. bře 2012

nemám čas dočítat 😉

zelenina - mrkev, brambory, brokolice, cuketa, špenát (ze skleničky), květák, kedlubna, červená řepa, okurka, pastiňák, dýně, fenykl, zelený hrášek, kukuřice, batáty (sladké brambory)....

ovoce - jablko, banán, hrozny, hrušky, švestky, třešně, meloun, borůvky.......

seznam, co mám vytvořený ze zkušeností s prvním dítkem a ze spousty různých info shledaných všude možně.

katka.stran
22. bře 2012

@beruska24.9. ten špenát ze skleničky myslíte jaký? díky

janikovi111
22. bře 2012

Vadí to když mam udělané jídlo do druhého dne v lednici ve skleničce a ne v mrazáku? Dělám jídlo na dva dny.

beruska24.9.
22. bře 2012

@katka.stran - to má být ten miminkovský příkrm (hami, hipp apod.). já tyhle skleničky neznám, vařím, tak spíš zkusit zjistit od maminek, které skleničkují. je to údajně kvůli tomu, že u skleniček by měl být kontrolován obsah dusičnanů. u starší jsem zkoušela špenát (mražený, takové velké granule) až někdy po roce, ale stejně ho nejí. u mladší jsem špenát ještě nezkoušela.

beruska24.9.
22. bře 2012

@janikovi111 - dělám to stejně 🙂 pokud odebereš stranou než z toho začne dítě jíst (půl dáš stranou, ochladíš a dáš do lednice, druhou půlku dáš dítěti) tak to tak může být. u starší jsem také vařila na dva dny 😉

janikovi111
22. bře 2012

Jj tak to dělám🙂 nekupuju ty hotovky jednou jsem ochutnala mrkvičku, dostali jsme od kamarádky a to je hnus 😝 Dala jsem zatím mrkev a brambor, co ted? dávám to malému v 11 a o půl 1 mlíko z flašky a de spát.

mahafi
22. bře 2012

@janikovi111 já jsem jako třetí přidala cuketu. A taky jsem ochutnala skleničku a teda nic tak hroznýho jsem nejedla.. a to to byla bio mrkvička (babylove a alnatura, alnatura o něco lepší, ale teda na mojí uvařenou to nemá 🙂 ).
@beruska24.9. o špenátu a červené řepě jsem četla, že by se měli dávat až snad minimálně po roce, že jsou to silné alergeny (hl. ta červená řepa).., ale je to jen načtený, tak neívm, třeba kecají 😉.

kachen
22. bře 2012

@katka.stran Spenat davej jen ze sklenicky. Spenat je obecne velka zasobarna dusicnanu. Sklenickovy by mel byt kontrolovany. Ber od Humany spenat s bramborem. Od Hippu je spenat se smetanou 😕 (nechapu, ale je to tak).
beruska24.9. ti zeleninu vypsala, akorat bych osobne ted nedavala okurek. Ale to jen z toho duvodu, ze neni sezona. Tyhle hnusny baleny hadovky nekupuju ani pro sebe. Pokud chces varit, kupovala bych bio mrazenou zeleninu. Od Ardo maji docela vyber. Akorat v mixu je celer.
@mahafi Spenat muzes dat jako prvni prikrm i cervenou repu. O tom, ze by to byly alergeny slysim poprve. Nicmene v dnesni dobe uz snad muzeme byt alergicti na vsechno.

amymol
22. bře 2012

@hlasil
@katyxq Děkuji holky za osvětlení. Je to vážně velká paleta... 😠 Ale já nekojím, tak to mám o trošku juednodušší než vy 😉

beruska24.9.
23. bře 2012

@mahafi
@kachen
s tou červenou řepou to slyším poprvé. starší jsem ji zkoušela dávat do příkrmu s ostatní zeleninou a nejedla ji. teď mám nějaký recept s č. řepou od jedné maminky z koníka, ale je snad až od 8.m., tak ještě musím chvíli počkat a pak zkusím.

ve skleničkách se nevyznám, kupuji max. přesnídávky. starší jsem zkusila dát špenát až někdy kolem roku, takové mražené granule, netuším značku a nechtěla ho jíst. jak cítila špenát, jídlo odmítla. kde seženu tuhle skleničku s tím špenátem? že bych zkusila malé trošku přimíchat do papání, abych nečekala tak dlouho. třeba to bude jíst.

aemmi
23. bře 2012

@beruska24.9. Bramborovo špenátovou skleničku má i Alnatura, já jsem ji koupila v Globusu, je tam sice i rýžová mouka, ale jinak složení dobrý, nic navíc.

beruska24.9.
23. bře 2012

@aemmi - díky! do globusu někdy jezdíme, tak po ní zkusím kouknout.

millka11
23. bře 2012

Kocky, prosim o radu: Moj syn bude mat rok zaciatkom Aprila a uz vyse dvoch tyzdnov mi uplne odmieta jest obed (aj s vecerou, co je zvycajne kasa alebo jogurt s ovocim dost bojujeme). ☹ Jedlo mal vzdy doma varene a popucene, takze s kuskami nemame problem. Doteraz jedol ukazkovo a vsetko, co som mu dala. Prikrmujeme sa od ukon. 6. mesiaca. No zrazu zacal strajkovat a momentalne donho horko-tazko dostanem 20% z toho, co zvykol jest.
Nemate nejaky napad, cim by to asi mohlo byt, pripadne, co mam vyskusat? Vopred dakujem.

vodni
23. bře 2012

Holky prosím, už jsem tu psala a poradily jste (ředěné šťávy kluk stále pije, takže hurá!), tak na vás spoléhám... 😉 Už jíme asi 3 týdny masozelenino na oběd, plnou dávku. Klukovi (6,5m) chutná, zatím není nic, nad čím by se ofrňoval. Ale: otevře vždycky pusinku a dělá takové velké "ham" 😉 že myslím s tím jídlem pořád strašně polyká vzduch. Jídlo v pusince zpracovává tak, že při tom často vyplazuje jazyk, ale spíš nemělní, prostě hned polyká - dělá takový velký jakoby "lok" a s tím jde myslím ten vzduch... Pak má odpoledne-večer hrozný bolení. Po jídle dávám odříhnout, ale asi to nestačí ☹ Nějaký tip? Probiotika i protiprďavý kapky dávám. Nebo je to prostě jen začáteční fáze, která (snad) přejde?

vodni
23. bře 2012

...ještě doplním, má to tak po všem, takže to předpokládám nebude nějaká alergie... Ale jsou to třeba hodinové koliky jak měl v prvních měsících ☹

katka.stran
23. bře 2012

Ještě mám dotázek na ovoce, zkoušela jsem jablíčko, to nám chutná, ale dávala jsem ho k tomu obědu. Chci jí dávat ovoce místo sváči dopoledne, ale to mi zatím nechce moc papkat, tak nevím, jestli je to tím, že to nechce ze lžičky, nebo že jí to nechutná, zkoušela jsem přesnídávku broskev a rozčvachtaný banán, ten pak i ze skleničky, ale vždycky to plive a nechce to, pak jí dám mlíčko a to hezky bumbá. Ale chci do ní zase dostat nějaký vitamíny. Přikrmujeme tak cca 3-4 týdny. Díky za info

beruska24.9.
23. bře 2012

@millka11 - zuby?? prostě nenutit, jen nabízet, hlavně dávat hodně pít, aby nebyl dehydrovaný. pokud se neprojeví nemoc, tak to nechat být, však on zase jednou začne papat......

beruska24.9.
23. bře 2012

@katka.stran - a oběd papá ze lžičky?? třeba je možné, že bude preferovat zeleninu a sladké ovoce moc chtít nebude (u nás je to naopak, obě holky radši sladké). a sní už celou dávku oběda?? tedy nemyslím váhově (já nikdy nevážila) jen jestli oběd nahradí mlíčko, jestli ti pak vydrží třeba 2h. bez jídla. pokud ještě oběd nenahradí mlíčko, tak bych ji nechala čas a zatím jen dávala oběd. pokud oběd už nahradí mlíko, tak je možné, že si na ovoce teprve musí zvyknout. můžeš zkoušet ovoce nabízet a pak dát mlíko (stejně jako jsi nahrazovala oběd), nebo můžeš zkusit dát společně se zeleninou vařit kousek jablka, takže jídlo chytne nasládlou chuť a nabídnout tak. uvidíš, zda to sladké přijme.