Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

hlasil
22. dub 2012

@beruska24.9. Máslovou dýni jsem kupovala posledně v Globusu, mají ji tam označenou jako tykev 😉 V našem globusu byla v těch místech, kde je mrkev, petržel, ředkev atd.

beruska24.9.
22. dub 2012

@hlasil - já myslela, že tykev je něco jiného 😔 🙂 no, asi se budu muset trochu vzdělat v oblasti zeleniny 😉

hlasil
22. dub 2012

@beruska24.9. Neboj, kdybych ji předtím neměla objednanou v bio-bedýnce, tak bych taky nevěděla, že je to ona. 😉 Vypadá fakt jinak než ta klasická halloweenská. 😀

llluckaaa
22. dub 2012

Holky, mám takovou otázku, u mě už to není aktuální, ale zajímá mě to. V některých diskuzích tu jsem narazila na názor, že dítě se má, pokud je na UM, přikrmovat od ukončeného 4. měsíce. Já jsem zkoušela všude možně hledat, jestli se to má dělat a proč, ale nikde jsem to nenašla. Co si o tom myslíte?

beruska24.9.
22. dub 2012

@llluckaaa - může, ale není to podmínkou 😉
u obu jsem začínala od ukončeného 5.m.

katuska169
22. dub 2012

ja som mojej malej najprv zacala davat vyzivy,najprv tie male poharky som jej kupovala,ale ona sa nestazovala vsetko zjedla co sa jej dolo jest a tiez sme na um 🙂 a ked mala pet mesiacov uz som jej zacala kupovat milacikov-joguriky 🙂 ona zjedla vsetko co sa jej dalo,a aj to tak ostalo!kebyze sa da ona zje aj nas 😅

llluckaaa
22. dub 2012

@beruska24.9. No přesně píšeš, co si taky myslím. Můžeš začít, ale nemusíš. Spíš někdy tu vyznívá, že se to právě už má. Já jsem fakt nepřišla na to proč, tak jsem začla až kolem ukončeného 6.m.
Pokud dítě neprospívá nebo je po UM hladové, tak to je samozřejmě něco jiného...

katyxq
22. dub 2012

@llluckaaa Já zas našla informaci, že dítě na UM by s příkrmy dřív než kojené začít nemělo, naopak by se u něj mělo s příkrmy postupovat opatrněji, protože už má střeva "rozprasená" UM (hlavně díky bílkovině kravského mléka).

baklik
22. dub 2012

@katyxq a to si kde citala? teda ja som si nasla spustu info na nete, aj v knihach, ale docitala som sa akurat to, ze deti na UM by mali zacat s prikrmami od 5. mesiaca - to je starsia info a najnovsia info je, ze od 4. mes.

kachen
22. dub 2012

@katyxq Ale, nerikej tomu tak osklive. Pak chudery maminky, ktery nemohly kojit, upadnou do depek, ze neco svymu diteti rozprasily. Mne moje Dr. rikala, ze je to jedno, jestli se zacne uz ve 4. mesici, prave z toho duvodu, ze uz maji zkusenost s bilkovinou kravskeho mlika. Ale podminka to neni. Pro @llluckaaa

baklik
22. dub 2012

@llluckaaa ja som tiez myslela, ze od 4. mes. iba ak je dieta hladne aj po UM, teda chcela som zacat od 5. mes, ale lekarka ma z toho vyviedla, vraj na UM sa ma zacat od 4. mes., nie od 5. mes. 😖
ale moj laicky nazor je, ze nic s tym nepokazim, ked zacnem od piateho. v 4,5 mes. sme skusali zemiakovu kasu, t.j. sladky zemiak s nutrilonom a kojeneckou vodou a nejak mu to nebralo alebo skor nevedel ako si to z tej lyzicky vziat. ked som tu kasu vlozila do ust, tak ju vzdy vyplul. potom sme mu skusili v nej namocit cumlik a to bolo v pohode. tak neviem... nechali sme tyzden pauzu a od pondelka asi skusime znova.

baklik
22. dub 2012

@kachen ja uz z toho extra depky nemam. ked to na mna pride, pomyslim si, ze mne nic nie je a to som bola na UM pred 30 rokmi, pretoze moja mama mala tiez problemy s mliekom. a vtedy UM boli na neporovnatelne nizsej urovni ako dnes... pochybujem, ze niekto vtedy riesil pomer srvatky a kazeinu a o mastnych kyselinach pridanych do mlieka asi tiez ani nechyrovali... a sme tu. a rovnako na tom bol aj moj partner. a nie sme ani chorlavi, ani blbi. sme zdravi mladi ludia s VS.
co sa chorob tyka, skor mam skusenost, ze je to viac otazka genetiky ako UM. aj ked nepochybne MM je pre ludske telo najvhodnejsie. jedine, s cim som ako dieta mala problem, boli koliky. ale tie maju niekedy aj deti na MM...

kachen
22. dub 2012

@baklik To je dobre, ze si z toho nic nedelas. Ja nejak to "kojeni za kazdou cenu" neberu. Beru to jako potravu pro mimino, kdyz neni, neni. Hotovo dvacet. Da se UM. A sdilim tvuj nazor, ze nemoci v pozdejsim veku jsou zalezitosti genetiky, taky stravovanim se a zpusobem zivota. Ne tim, jestli jsme byli nebo nebyli kojeni. Napr., me moje matka kojila do roku (v te dobe nepredstavitelna vec), mou sestru jen 4 mesice. Ja mam za sebou zavaznou operaci strev, sestra je naprosto v pohode. O pozdejsim stravovani nemluve, na to je moje mati pes. A ja taky.

baklik
22. dub 2012

@kachen ano, tiez mam osobnu skusenost v rodine. ja som nebola kojena vobec, moja sestra dva roky! a to, ze deti na UM maju ostrejsi zrak a vyssiu inteligenciu - dioptrie mame obidve (genetika) a sestre sa moja mama musela vzdy v oblasti ucenia ovela viac venovat ako mne... niekedy mi uz tie kecy o vhodnosti MM a nevhodnosti UM - kvoli chorobam, nizsiemu IQ a dokonca nedavno som citala, ze ludia na UM maju predpoklad, ze budu alkoholici skor ako ti na MM (to uz bol co za vyskum 😀) lezu poriadne na nervy... ako sa ma potom citit matka, ktora by svojmu dietatu dala aj posledne, ale jednoducho mlieka je uboho malo, nech sa snazi akokolvek a dieta chradne miesto toho, aby prosperovalo. alebo maminy, ktore nemozu kojit zo zdrav. dovodov. niekedy mi to fakt na zaklade tych kecov pripada tak, ze to chuda dieta by radsej nemalo ani byt ako skoncit na UM. no des... 😖

kachen
22. dub 2012

Nektery vyzkumy jsou akorat pro zasmani. Mam zkusenost z porodnice, kde mamina se mnou na pokoji mela chlapecka na koze nalepenyho nonstop, ale porad rval hlady. Ve dne v noci. Tak ji rikam, proc si nejde pro dokrm, ze uz je to 3 den, ze musi mit hlad, no a ona me na to hlasi, ze jen pres mou mrtvolu mu dam neco takovyho 😕

baklik
22. dub 2012

@kachen tak to bol aj nas pripad. s tym rozdielom, ze my sme UM museli nastolit, pretoze tak nariadila detska lekarka, kedze maly stradal kvoli nedostatku MM. takze od zaciatku bol aj na MM, aj na UM a od 2,5 mes. uz len na UM. co uz.. 😖

katyxq
23. dub 2012

@baklik Četla jsem to v Aby dětem chutnalo od P. Fořta, on je teda místy dost extrém, místy s ním naprosto souhlasím a jinde v té knížce "vaří z vody" nebo plká i nesmysly. Čili jsem to nemyslela nijak zle, ale taky je fakt že střeva osídlena jinými mikroorganismy než děti kojené.

elana
23. dub 2012

@terinda neochucuju ničím...jestli ho malá nechce samotný, tak bych zkusila do toho rozmačkat banán, sušenku nebo naředit troškou ovocné šťávy 😉

llluckaaa
23. dub 2012

@katyxq To je z Fořta (Aby dětem chutnalo), že mají začít později než s MM? To jsem nějak přehlídla, měla jsem tu knížku doma a celou jsem jí přečetla. On je fakt originální 😉
@baklik A řekla ti dr., proč máš začít s uk. 4. měsícem? Napadlo mě, že by to mohlo být tím, že v UM už není dostatečné množství živin, tak se má přikrmovat zeleninou, ale to jsem nikde napsané nenašla 😒
@kachen Máš pravdu, někdy je kolem kojení až úplná histerie.

terinda
23. dub 2012

@elana samotný jsem nezkoušela, vždy jen s banánem. Tak uvidíme 😉
Já jen, aby to neměla moc jednotvárný.

ani84
23. dub 2012

@llluckaaa Chodila jsem s malým na kurzy, kde se probírala i výživa, lektorka se o ni hodně zajímá, napsala i část knihy o výživě dětí. Tvrdila, že pokud dítě dobře prospívá, mělo by se začínat s příkrmy okolo 6. měsíce jak na MM, tak na UM. Akorát by podle ní děti na UM měli dostat maso hned po zavedení asi 2 druhů zeleniny, u dětí na MM stačí maso zavést někdy mezi 6. a 10. měsícem.

elana
23. dub 2012

@terinda jo tak, já myslela že obyč. nechce. Tak já dávám jen bílý, strašně mu chutná a myslím že pestrýho jídla má celý den dost, tak zatím ochucování jogurtu neřeším. Až na to přijde, tak buď to, co jsem vyjmenovala nebo prostě budu kupovat normální ovocný, tou dobou bude mít třeba už rok-přes rok, tak proč ne.

elana
23. dub 2012

@terinda jinak ještě mě napadá, že to jde krom banánu ochutit vlastně jakýmkoli ovocem a je to jistě lepší než klasický kupovaný ovocný jogurt, hezky nám to vychází, že až jim bude rok, bude zrovna to sezónní bobulovitý, co se dá dobře mačkat (borůvky, jahody). Já jsem teda jahodu dala zrovna dneska (půlku jahody teď do svačiny), tak uvidím, jestli se mi neosype, normálně je už semtam zařadím. Jahodovo-borůvkový Hipp 100% ovoce dávám už dlouho a nevadí mu, ale tak tam je to možná přece jen nějak zpracovaný, tohle byla echt jahůdka, tak jsem zvědavá.

baklik
23. dub 2012

@llluckaaa praveze nam kazala stale pouzivat nutrilon 1 az do ukonceneho 6. mesiaca, takze tym to nebude. nepovedala mi konkretne preco, len povedala, ze u nekojenych podla najnovsieho od WHO sa ma zacat od 4. mesiaca.

katyxq
23. dub 2012

@llluckaaa Je to na str. 50 dole - cituji Fořta (k doporučení jiných autorů a výrobců příkrmů u nekojených dětí od ukončeného 4. měsíce): Ovšem trávicí trakt nekojených dětí určitě není "zralejší" než kojených, dokonce naopak, je poškozený umělou mléčnou výživou. Proto bude na nemléčné příkrmy reagovat citlivěji než dítě kojené.

Já dodávám, že ani plné kojení nemusí znamenat výhru, malé jsem trávicí trakt trápila skoro tři měsíce, než jsem se dobrala k tomu, že problém je v její alergii na BKM, teď jsem na dietě bez BKM a už se to lepší, ale je to běh na dlouhou trať, radši si ani nepředstavuju, co by se stalo, kdybych rozjetí laktace a růstové spurty nevybojovala a malá dostala UM (a co slyším o přístupu brněnských porodnic, továren na děti, ke kojení, tak ještěže jsem se nakonec rozhodla radši jet z Brna porodit do Vyškova).

llluckaaa
23. dub 2012

@katyxq Hm, z ní to logicky. Na druhou stranu proč ho dál "poškozovat" UM, když už může dostat zeleninu. No to je jedno, zajímalo mě, jestli někdo zná důvod, proč nekojené začít krmit dřív, a vypadá to, že ne 😉
Já jsem úmyslně vybírala Baby friendly porodnici ve Zlíně a musím říct, že kojení berou docela vážně. Sice jsem je jednou načapala, když dali dítěti dudlík (což je v BF zakázané), ale jinak dobrý přístup.

sipkova1
23. dub 2012

@llluckaaa já, myslím, někde četla jako důvod to, že složení MM se vyvíjí podle potřeb dítěte, UM tohle neumí. Např. během kojení klesá podíl bílkovin (na růst) a roste podíl cukrů a tuků (na látkovou výměnu) v MM.
Jinak v Podolí je také dudlík sprosté slovo 😀 (ani jsem nevěděla, že dudlík je proti BFprincipům)

jezurinek
23. dub 2012

Já začala s příkrmy když malý dovršil 5ti měsíců. A to mi doktorka už říkala jak jsme byli ve 4 měsícíh na kontrole. Zatím mu teda kupuji. Nevíte kdy mu příkrm nahradí celou polední dávku, že už mu nedám mlíko? Jak jste na tom s vařením doma, když všude píšou že se nedoporučuje vařit z kupované zeleniny, že obsahuje moc dusičnanů? Vaříte z ní nebo kupujete už hotové skleničky?

katyxq
24. dub 2012

@jezurinek Nahrazení jednoho kojení/dávky UM příkrmem trvá cca jeden měsíc od první lžičky a teprve potom by se měl zařadit příkrm další.
Já budu vařit (převážně biozelenina i biomaso, nebo aspoň z důvěryhodné konvenční farmy, tedy z toho samého jako už vařím pro nás), s tím vykřikováním o množství dusičnanů a jak je to moc nebezpečné je to dost přehnané 😉 (kdo to platí, výrobce skleničkových príkrmů snad), v republice je methemoglobibemie (může být z dusičnanů) u malých dětí asi tak nula až jeden případ ročně. Celý červenec a půlku srpna budem na dovolené mimo republiku, to budu kupovat skleničky (budu se snažit kupovat bio), vařit nebude kde, maximálně tak na motelu v mikrovlnce 😒.

beruska24.9.
24. dub 2012

@jezurinek - starší trvalo celkem dlouho, než se rozjedla a navíc jsem měsíc po zelenině dala ovoce a to mi pak zeleninu odmítala úplně. takže jsem do zeleninového/masozeleninového papání strouhala sladké jablko. do teď s jídlem dost vymýšlí, jen když ji něco opravdu chutná, tak toho sní, až se divím.
mladší za týden od zavedení příkrmů už mlíčko nepotřebovala, vydržela klidně 2h., když spala tak i 2,5h.
u obou jsem začínala od 5m., vařila a vařím doma převážně z mražené zeleniny, něco málo kupované v obchodě, ovoce kupované v obchodě střídám s miminkovskými přesnídávkami.