Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

katyxq
28. kvě 2012

@aemmi Jesli snese slepičí vejce, tak může klidně i křepelčí, složení je velmi podobné 😉.

aemmi
28. kvě 2012

@elana díky 🙂 já ty křepelčí vejce asi dám, teda zatím jen žloutek, bílek ještě neměla, jen jsem se spíš chtěla zeptat, jestli je tu někdo takhle starýmu dítěti dává taky 🙂
To je pravda, ten zeleninový příkrm je nasládlý i čerstvý, jak je většina zeleniny do sladka, tak to by vadit nemělo. Z těch ostatních příloh jsem toho ještě moc nedávala, většinou to má s bramborou, tak mě napadá, že to asi není moc dobrý, brambory skoro denně...

aemmi
28. kvě 2012

@katyxq tak jo, už jsem na ně zvědavá, já jsem je ještě taky nikdy nejedla 🙂

elana
28. kvě 2012

@aemmi já na chuť rozdíl mezi slepičíma a křepelčíma nepoznám 🙂 , u babičky byly 2 křepelky, bohužel se malého nedožily 😅 a nový už pak nekoupila. Jinak s těma přílohama-určitě jí denně brambor neuškodí, ale je jí 8m, už jí to fakt klidně můžeš vyměnit občas za něco novýho, ať si zvyká.

aemmi
28. kvě 2012

@elana hm, málo srandy za moc peněz, už jsem je ochutnala 😅 😀

maja3.s
28. kvě 2012

Ahoj holky....za chvilku nás taky čekají první příkrmy, tak jsem ráda, že je tu tato diskuze. Ještě jsem teda moc nepročítala 😒 nějak nestíhám, ale budu se muset polepšit. Začnu až od ukončeného 6. měsíce (to bude 17.června 😉 ) Není teda plně kojená...snažím se stále odstříkávat MM + přikrmuju UM(teda teď už más spíš víc toho UM)...ale zatím přibírá, tak se mi do příkrmů zatím moc nechtělo. Mám v plánu začít dýní nebo mrkvičkou. Nevíte, jak je to teď s dýňovou sezonou?jestli se po ní mám kouknout nebo koupit první dýni v lahvičce? Čím jste začínaly vy a kolik toho prckové napoprvé zblajzli? Je to teda individuální, to je mi jasné...počítám, že budou pro začátek dvě lžičky stačit?

veronicka1901
28. kvě 2012

@maja3.s Ja som zacinala mrkvou a moja mala by papala kludne aj celu davku, zacinali sme asi s 50 ml, postupne sme skusali inu zeleninku - maslovu tekvicu, brokolicu, cuketu... Teraz spapa uz tych 130 ml. Papame uz aj maso, ale ja prikrmujem od ukonceneho 4. mesiaca, lebo som tiez podavala aj UM 🙂 .

maja3.s
28. kvě 2012

@jarkalada ...tak to by mě teda taky zajímalo 😉 to je dobrý dotaz. Mám v plánu si dát něco zamrazit (do tvořítek na led) pak vydloubnu potřebné množství...a co pak s tím na cestách? Jsem jak tydýt, ale snad do toho brzo vklouznu a třeba taky nějakým poznatkem přispěju 😅

maja3.s
28. kvě 2012

@veronicka1901 ...Veru a ty jsi asi kupovala? Ty skleničky jsou tuším 125g takže necelou půlku že... A když vaříš doma, tak třeba tu mrkev vážíš nebo nebo množství odhaduješ?

katyxq
28. kvě 2012

@maja3.s My zatím jen začali zavádět lepek, to je denně tak 3 lžičky "kašičky" - ve vodě rozvařených vloček. Za dva týdny se ale vrhnem na zeleninu, začnu dýní, pak asi cuketa, brokolice, brambory a pak se uvidí, asi mrkev.
Jinak začít jen s pár lžičkama je nejlepší, prckova střeva si pomaličku zvyknou na něco jiného bež mlíčko a nebude mít zácpu, taky v případě, že by došlo k alergické reakci, tak toho aspoň v sobě nebude mít hodně a rychleji to vyloučí.

jarkalada
28. kvě 2012

@katyxq jak je to s tím žloutkem? Dnes jsem dala poprvé - prý ho stačí tak jednou týdně, napřeskáčku třeba s masem - ale má se tedy taky ze začátku 3 dny po sobě? ..?

katyxq
28. kvě 2012

@jarkalada Já bych ho nejdřív testla tak 5 dní po sobě - první den jen trošku, pak čtvrtku, půlku atd. Pokud projde žloutek, tak bych testla i bílek (tam se dá před podáním napřímo opatrně udělat i domácí kožní test - potřít na předloktí kousíček kůže syrovým bílkem a sledovat několik dní, v případě reakce místo hned umýt a dát Fenistil kapky). A pokud projde, tak zhruba jednou týdně žloutek nebo kousek celého vajíčka 😉.

maja3.s
28. kvě 2012

@katyxq ...nad tím lepkem taky přemýšlím...něco málo jsem o tom četla. Naše pediatrička je v tomhle neschopná, tak jsem od ní žádné info ohledně zavádění lepku fakt nedostala 😒 Tvoje holčička je o 14 dní starší, takže už bych taky mohla pomalinku začít. Kupuješ nějaké speciální vločky(myslím třeba,jestli musím do zdravé výživy) nebo můžu klasické někde z marketu? Dám normálka do vody a povařím, až je z toho kašička?A pak sleduju prcka( několik dnů) jestli je vše o.k.
Pak bych chtěla právě taky začít dýní...většinou všichi začínají mrkvičkou, ale četla jsem, že je lepší právě dýně z důvodu, že na mrkev je víc alergic.reakcí. Dívala jsem se na Alnaturu, ale bohužel jsem nenašla samostatnou dýni..byla vždycky v kombinaci s něčím...tak bych se právě vrhla na domácí přípravu, příp.budu muset naběhnout na jinou značku

katyxq
28. kvě 2012

@maja3.s Já od té svojí taky ne, ona jede "postaru", lepek někdy kolem třičtvrtě roku, bílek a ryby po roce, ořechy po třetím roce atd. Ohledně alergií je úplně mimo, takže si jedu podle sebe 😉.

Jednu lžičku vloček podrtím (válečkem na těsto), namočím do vody a pak uvedu do varu a uvařím do zhoustnutí, pak jsem přidat klidně odstříkané mlíčko, ale malé je to fuk, jen chce jíst jen to samé, co jíme my, tak jí trošinku ujídám 😉 (takže vlastně nedávám vařit jednu lžičku vloček, ale dvě).

katyxq
28. kvě 2012

@jarkalada Jo a pokud by byla alergická reakce na vejce, tak se pak nesmí dávat dítku žádná vejce (ani křepelčí), ani skrytá (piškoty, pozor na složení sušenek, pečva atd.) a taky se nesmí kuřecí maso (některé stejné bílkoviny jako ve vejci).
@maja3.s Kdyžtak se podívej ke mně do alba, jak výsledná "kejdička" z vloček vypadá 😉.

jarkalada
28. kvě 2012

@katyxq díky moc. Už to tu určitě někde je - příp. alerg.reakce se objevuje nejčastěji vyrážkou?

katyxq
28. kvě 2012

@jarkalada Alergická reakce může být různá - kopřivka, ekzém, otok, kašel, rýma, astma, průjem, zácpa, kolika, hleny či krev ve stolici, neklid, poruchy spánku, z těch dlouhodobých časté nemoci horních cest dýchacích, neprospívání, chudokrevnost.

katyxq
28. kvě 2012

@jarkalada Ještě jsem zapomněla zvracení, to může být celkem rychlá reakce nebo i dlouhodobá, ublinkávání po jídle i několik dní (vznikne v žaludku/jícnu alergický zánět).

jarkalada
28. kvě 2012

@katyxq no, tak trošičku krupičku jako ekzémík máme na ramínkách, několikrát denně už někdy od ledna ošklivě kašle, ale Dr. mu stále nic nenašla, chudokrevní jsou od narození.. tak teď jak zjistím, jestli to je příp. z jídla, nebo "normální". To všechno vyjmenované by mělo po pár dnech konzumace té potraviny zmizet?

katyxq
28. kvě 2012

@jarkalada Asi nemá smysl to vypisovat, když to někdo jiný sepsal výborně (kam.zyk - V. Zíková), díky tomu se malá zbavila problémů (já držím při kojení dietu bez BKM včetně hovězího masa a sóji) http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

jarkalada
28. kvě 2012

@katyxq ok, ukládám a přečtu zítra, teď už jdu zalehnout, dobrou 🙂

veronicka1901
29. kvě 2012

@maja3.s Ahoj, ano asi tyzden sme skusali tie kupovane, ale teraz uz varim zasadne doma 🙂. Odhadujem. Teraz jej napr. varim 1 stredny zemiak a 1 strednu mrkvu, pripadne + maso 🙂

kohutovci
31. kvě 2012

Ahojte maminy.. dcerka bude mat o tyzden ukonceny 4. mesiac.. sme na UM takze teoreticky by sme mali zacat s prikrmamy.. no mam dilemu.. ratala som kolko toho vypije za 24h a pohybuje sa to okolo 700ml.. co sa mi teda zda dost malo... citala som, ze pri zavadzani prikrmu sa moze znizit objem vypiteho mliecka.. a to by v nasom pripade nebolo moc dobre.. teraz neviem.. mam radsej pockat do 5. mesiaca?

katyxq
31. kvě 2012

@kohutovci Klidně až do 6. 🙂, dnes už jsou doporučení, kdy začít s příkrmy, pro kojené děti i děti na UM stejné, prostě mezi ukončeným 4. a 6. měsícem, s tím, že do 6. měsíce by stejně mělo jít max. o pár lžiček příkrmu denně (to, jak moc jdou pediatři úrovní informovanosti s dobou, je věc jiná).

careamell
31. kvě 2012

@kohutovci Nedojčené deti sa prikrmujú od ukončeného 4. alebo 5. mesiaca. Dôležité je, aby bolo dieťa psychomotoricky zrelé. Okrem veku pri zavádzaní príkrmov je určujúce aj, ak je dieťa hladné aj po vypití viac ako 900-1000 ml UM, ak udrží hlavičku vo vzpriamenej polohe, sedí s maminou pomocou, je schopné hltať potravu, dobre kontroluje pohyby hlavou.

kohutovci
31. kvě 2012

@careamell clanok z mama a ja 🙂 mam ho, dakujem.. chcela som pocut nazor vas mamin..predsa len pockam.. o nic neprideme 😉

llluckaaa
31. kvě 2012

@kohutovci Já myslím, že pokud mimčo dobře přibírá a nemá hlad, tak není problém začít přikrmovat od uk. 6. měsíce. Já jsem hledala, jestli se musí začít už s uk. 4. měsícem a případně proč, ale nikde jsem to nenašla. Takže jestli vám UM vyhovuje, tak to zatím nech, my jsme taky s UM vydrželi až do uk 6. měsíce.

kohutovci
31. kvě 2012

@llluckaaa dakujem.. 🙂

iveta107
31. kvě 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat, děláte některá k jídlu dítěti puding? Chtěla bych ho malé dělat normálně z prášku, ale nevím jak s umělým mlékem když se pak nesmí vařit a kravské ještě nechci dávat.Nebo nemáte někdo recept na nějaký domácí?

zuzkat1
31. kvě 2012

@iveta107 na varenie uz mozes davat kravske...