Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

vodni
15. zář 2012

Ahoj, prosím vás, sice je to trochu dál od tématu - s příkrmy teda už dávno nezačínáme 😉 ale když uvařím ročnímu prckovi, tak jak dlouho to může být v ledničce? Mám třeba domácí krůtí maso a navařím z toho víc jídel, pochopitelně něco mrazím, ale něco chci nechat na další den/dny, takže když je uvařený jídlo - myslím třeba maso se zeleninou (přílohu pochopitelně dělám vždycky čerstvou), tak jak dlouho může být v chladničce? Díky

kulenka
15. zář 2012

@beruska24.9. Já jsem z dýně dělala nedávno rizoto se šalvějí, bylo moc dobré 🙂
Dýni nakrájet na kostky, osolit, pokapat olejem a upéct. Připravit kulatozrnnou rýži. Část dýně rozmixovat, část nechat pokrájenou na kostičky. Na másle opéct lístky šalvěje, přidat dýni, rýži, dochutit. Na talíř dát rizoto a ozdobit kouskama dýně a parmazánem. Použila jsem hokkaidó.

elana
16. zář 2012

@vodni já jídlo pro malého s masem (ale i bez masa vlastně) nechávám max. 48h...i tak jsou to 3 obědy, myslím že počtvrté už by mu to stejně lezlo krkem 😅

beruska24.9.
18. zář 2012

@vodni - já nechávám max. na druhý den, v mrazáku max. měsíc.

beruska24.9.
18. zář 2012

když už jsme tu řešili tu dýni, tak se ještě na něco zeptám - může se dýně jíst při střevní viroze?? dcerka asi něco lapila ve školce, já to od ní chytla a měla jsem v plánu dělat dýni (hokaido zatím holkám chutnala, teď jsem se chystala vyzkoušet tu máslovou) - teď netuším, zda můžu nebo ne. díky!

nicol2010
18. zář 2012

ahoj holky, můžete mi poradit. Plácám se v tom jako blázen. Přecházíme na sunar nutradefense, castecne jete kojim ale zaciname i s prikrmy. Jenze...v nedeli jsem male dala malou sklenicku mrkve, brambory a cukety ( uz od pateho mesice prubezne dostavala male porce mrkve, brambor a dyne takze byla zvykla) a pak jsem ji dokojila.PO dvou a pul hodine jsem ji dala sunar, vypila 30 ml jenom a pak zacala odmitat. Tak jsem ji nenutila. A ona po chvil zacala kaslat a zvracet silenym zpusobem. Nakopavalo ji to neskutecne a cca hodinu to z ni litalo. A nevim, udelala jsem chybu ja s tim sunarem ze byl moc brzo a nebo to byla reakce z prejedeni? U kojeni to je lehci dle meho nazoru. Dam prikrm, nabidku prso a je hotovo. Jak je to ale s umelym mlekem? Par lzicek a pak sunar asi nebude to prave orechove. Jak se zavadi tedy prikrmy u deti na umelem mleku? Buidu moc rada za radu.

katyxq
18. zář 2012

@beruska24.9. Mně dýně přijde docela lehce stravitelná, takže bych se jí nebála ani při střevních problémech. Ale každý jsme jiný, co jinému nevadí, druhému může dělat špatně (takže rada k ničemu, co? 😅).

jancip
18. zář 2012

@nicol2010 Řekla bych, že s dětmi na UM je to v tomto směru mnohem jednodužší. Dám příkrm a dle toho, kolik toho sní, nachystám a hned dokrmím s UM....Můžu se zeptat, proč dáváš UM, když kojíš?

katyxq
18. zář 2012

@nicol2010 a jak dlouho dostává Sunar (nebo těch 30ml byl první pokus)?

strihalka
18. zář 2012

@nicol2010 ja osobne cekam aspon pul hodiny a pak terpve dokrmim UM

beruska24.9.
19. zář 2012

@katyxq - to toho vím stejně jako předtím 😕 😀
jinak díky za snahu!

beruska24.9.
19. zář 2012

@nikol2010 - příkrm dle chuti dítěte, pak min. půl h. pauza (někdy i déle, když malá usnula) a pak teprve jsem dávala um.

jinak by mě také zajímalo, stejně jako @katyxq , jak dlouho už dáváš sunar nutrad. pokud s ním začínáš, tak je možné, že malé zrovna tohle um nesedí. ale to těžko zjistíš, pokud zkoušíš příkrmy i um. tam bych to asi nechala postupně. odzkoušet nějaký ten den sunar a když bude v pohodě, tak začít dávat příkrmy.

to ohledně um píši ze své zkušenosti - dcerka od malička na nutrilonu, pak jsem zkoušela přejít na sunar nutr. a vůbec ji neseděl. takže jsme se vrátili k nutrilonu.
prostě jako se vším novým, zkusit min. 2-3 dny (já zkoušela vždy 3 dny, pak teprve další, nové).

jancip
19. zář 2012

@beruska24.9.
@strihalka
Holky, je nějaký důvod, proč děláte ty pauzy? U nás by to neprošlo. Malej sní pár minižliček a má samozřejmě hlad, takže ho musím dokrmovat hned.

strihalka
19. zář 2012

@jancip zkus si dat ty treba mrkev a pak mliko co ti to udel s organismem a pak pochopis🙂
nova strava jepro malicke zatez, musi si na to zvyknout a kdyz ji das hnedmlicko, je to pro ne tezko stravitelne oboje najednou, tak proto ta pauza...zkus ji nejak zabavit, nejzte na posledni chvili,pokud davas par lzicek, tak to davej mezi jidlem uprostred, jen aby si navykla na tu novou chut, pokud papate v 10 a 13, tak dej treba v 11:30 mrkvicku, nebude v tu dobu jeste hlada ale rada ochutna neco noveho a do dlaisho plneho krmeni ti vydrzi...

andelka
19. zář 2012

@jancip já taky dávám mlíko (kojím teda) asi tak 20-30minut po příkrmu, u staršího jsem to dělala taky tak a nebyl problém (dokojovala jsem až do 10,5měsíce). kojím co 2h, takže dávat to mezi by moc nevyřešilo 😅

aemmi
19. zář 2012

@jancip já jsem kojila, ale zpočátku, když snědla jen pár lžiček a většinu stejně vyplivla, tak jsem ji dokojila hnedka, žádný problém to nedělalo, později, když už se dostala na větší dávku, tak jsem dokojení odkládala, aby si zvykala, že příkrmem se musí najíst, až jsem nedokojovala vůbec

jancip
19. zář 2012

@strihalka No, my už příkrmy dáváme skoro 2 měsíce. Ze začátku šklebení na vše, teď už začíná otevírat sám pusu, ale stejně si veme jen pár žliček a pak nechce. S trávením ani zvracením problém nemá nebo aspoň to nejde vidět. Možná je po mně, protože já mlíkem zapíjím ráda různá jídla (lépe se mi tráví) a ostatní se spíš diví, že mi z toho není blbě🙂 Když bych dala příkrm mezi jídlem, tak ho akorát navnadím a bude to mlíko pak stejně vyžadovat.

jancip
19. zář 2012

@aemmi Tak to právě taky dělám. Dám příkrm a hned mlíko. Když toho náhodou sní zrovna víc, což se zadařilo třeba u dyně se žloutkem, tak mlíko nedávám a čekám, až začne mít hlad.

strihalka
19. zář 2012

@jancip jaj ja myslela ze jsi ta,ktere jsem odepisovala vcra, lebo tam maji problem, ze prave zvraci 🙂

jancip
19. zář 2012

@strihalka Nene, s tím naštěstí problém nemáme🙂

beruska24.9.
19. zář 2012

@jancip - myslíš ty pauzy mezi příkrmem a pak um?? já to dělala proto, aby si dítko zvyklo, že teď je jídlo a né mlíčko 😀 je pravda, že jsem příkrm dávala u obou o něco dřív, aby nebyly vyloženě hladové. přitom jsem zkoušela nabízet vodu. pak chvíli zabavení, hraní a pak mlíčko, opět dávka dle chuti dítěte.

beruska24.9.
19. zář 2012

@strihalka - no nevím, někdo radí přidat trochu mléka do příkrmy (třeba přávě do té mrkve), že to pak dítko lépe jí, protože pozná chuť mléka. u někoho to funguje, u holek to neprošlo ani u jedné.

@jancip

nicol2010
20. zář 2012

@jancip dávám sunar proto, že malé už moje mlíčko nestačilo a asi ji nedělá uplne dobře. Tak dávám hlavně na noc sunar a její spánek se sklidnil, už se tolik nesvíjía neháže sebou.
@katyxq nejdřív měla cca 14 dní sunar a až když jsem viděla, že ok, začalo se s příkrmy. Ty my ale po nedělním zvracení odmítá...

já právě když jsem začínala s příkrmy a ještě jsem pln kojila tak jsem po pár lžičkách příkrmu dokojila a druhý den zvyšovala dávku příkrmu. Ale po tom nedělním, kdy jsem po 2,5 hod dala sunar a stalo se nám co se stalo, tak jsem znejistela, zda to není u umělého mléka jiné.

katyxq
20. zář 2012

@nicol2010 A před tím zvracením měla nějakou novou potravinu (cuketu nebo něco jiného ze složení té skleničky)? Mohla bý to být reakce právě na ten druh zeleniny. Nebo jí to prostě ten den nějak nesedlo a teď příkrmy nechce, protože se bojí, že zas bude zvracet, asi bych zkusila dát od příkrmů týden pauzu, aby zapomněla.

nicol2010
25. zář 2012

@katyxq ne ne nova byla jen ta cuketa, ale uz vime pricinu ...za tri dny se nam vyklubal prvni zoubek :D

katyxq
25. zář 2012

@nicol2010 No jo, zuby jsou potvory (zuby - pohroma huby 😀).

nicol2010
27. zář 2012

@katyxq no to teda, takhle mně vyděsit. Chci se ještě holky zeptat, malá zpočátku po zavedeni sunaru byla v noci klidna a to prave i rano. Pri kojeni bylo k ranu krouceni a plac. Jenze ubehly tri tydny a mala mi v noci place opet, cca od 3 hod k ni litam kazdou chvili, hoooodne prdi . driv se uklidnila prsem ale lahev ji nemuzu davat kazdou chvili...myslite ze to je po sunaru nebo po prikrmech?

tiburcia
2. říj 2012

@katyxq a holky prosím o radu...

můj syn je kojený, má vrozenou vadu a proto bere trvale od narození antibiotika a probiotika. V půl roce jsem začla s příkrmy, dýně, dýně+brambor, mrkev,mrkev+brambor...poslední asi 3 dny po kojení si dost ublinkne (nemusí to být hned ale i třeba až za půl hodiny). Přes den kojím co 1,5-2 hodiny, v poledne má příkrm (mým odhadem toho sní asi 140g a po hodině ho dokojím), v noci kojím také, někdy 2x někdy i 6x... prospívá dobře - má 9kg 😀

a teď nevím, jestli ublinkává že je přejezený, nebo se může jednat o alergii?

uvažuju kaši na noc (ač se má zavádět jako 3 příkrm až v 9 měsících), ale on má vážně hlad a nespí kvůli tomu...

katyxq
2. říj 2012

@tiburcia Asi takhle - večerní příkrm dost často na lepší spánek nefunguje, leckdy má spíš opačný efekt, dítě se budí ještě častěji, protože má žízen nebo mu je těžko. Před víc jak týdnem jsme začli dávat znovu večeři, první pokus cca před měsícem nevyšel, malá začla ráno a v poledne jíst o dost méně, tak jsme večeři zas vypustili, dáváme zeleninu, ne kaši (k obilninám a navíc na noc mám velmi rezervovaný vztah 😉, čím víc si o tom čtu, tím víc sinemyslím, že obilniny patří ve větší míře do stravy miminek), malá už prostě odpoledne byla děsně hladová a ani po víc jak dvou týdnech se to neupravilo, tentokrát se to osvědčilo, první dny se v noci budila častěji (i po 2h a méně), ted se vrátila k cca 3 prbuzením za noc - na vyčůrání a nejspíš i na hlad, saje jak divá. některé děti prostě potřebují jíst častěji, že by měly po půl roce vydržet bez jídla celou noc je mýtus.
Důvody blinkání se dají jen odhaodat - může vadit ta mrkev (docela častý alergen) nebo ještě neumí tolik příkrmu strávit, já bych zkusila vysadit tu mrkev a o něco snížit množství příkrmu a uvidíse, co to udělá.

tiburcia
2. říj 2012

@katyxq děkuju... Zkusím menší množství a vypustím mrkev...jinak bych se ještě chtěla zeptat, syn jde na operaci, budeme dlouho v nemocnici a jelikož už v té době bude na příkrmech, nepokryje asi množství mého mléka jeho spotřebu, tak jsem si říkala, že bych si sebou pro všechny případy vzala nějaké UM, máte nějaký tip,které je vhodné?