Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ivulinda
12. črc 2008

jj nemělo by se rozmražovat a zase zmražovat jsou na tom i mikroby takže,proto se zpět nezamražuje!já jsem taky pro čerstvou zeleninu

flufla
12. črc 2008

Ahoj, my se taky vrzo chystáme začít....Vím, že mrkev, brambor, květák, brokolice....jaká další zelenina?

mircka
12. črc 2008

Další zelenina např. cuketa, špenát, pastinák, fenykl, dýně, růžičková kapusta, kedluben, patizon, baklažán, okurka.... Z ovoce např. banány, jablka, hrušky, broskve, meruňky, meloun, švestky... 😉

flufla
12. črc 2008

díky díky

lu777
14. črc 2008

holky, jak delate ryzi?? ja zatim davala jen ryzovou kasi od Hami, treba na zahusteni misto bramboru...
ale nema to skoro zadnou chut, tak si myslim, ze ta normalni ryze by mu chutnala vic..

proste uvarit dyl a pak rozmixovat??? je to ok pro takhle male mimi?? ono je to loupany, ze, ta bila, tak snad to takhle staci, ale radsi se ptam, malej ma hodne citlive zazivani...

diky!

harvyova
16. črc 2008

Ahoj, my se chystame na prikrmy "az" za mesic, ale uz ted z toho mam velkou hlavu. Cetla jsem diskuzi asi poslednych 20 stranek a nenasla jsem, v jakem mnozstvi vody se zeleninka vari a jestli se pote sleje uplne, nebo se neco necha? A mackate ji vidlickou, nebo jemne rucnim mixerem?

kim
16. črc 2008

Lu77, rýži uvařím do hodně měkka a jen rozmakám vidličkou, učím ho spíš na kousky než vše mixovat!!!!

Harvyova, zeleninku vař v kojenecké vodě a množství je jedno, tak aby to bylo vše ponořené, já si trošku vývaru z té zeleniny pak nechám a dolévám dle potřeby.Ze začátku jsem mixovala na úplně jemno a dávala hodně toho vývaru, aby to bylo dost tekuté a dobře se to papalo, dneska tj.2 a půl měsíce od 1.papů mačkám vidličkou a vývaru dávám míň, aby to bylo spíš hustší, na to přijdeš sama, hlavně, jak to bude vyhovovat Natce 😉

tetris.ka
16. črc 2008

My jsme na příkrmech asi 3 týdny a začli jsme hotovými Hami přesnidávkami První lžička, pak jsem zkusila udělat doma mrkvičku, ale nemixovala jsem, jen rozmáčkala vidiličkou, což ji samozřejmě nejelo, tak jsem pak asi 2x zkusila smíchat hotovku s domácím rozmačkaným a to baštila, zvykla si a teď už v pohodičce spapá celou skleničku domácího rozmačkaného vidličkou, což mám velkou radost, že jí i toto, ne jen hotovky a nemusím mixovat. Pokud od začátku povedeš prcka k tomu, ať si zvykne na nemixované, tak pak ten přechod na kousky....zvládne lépe, ale věřím, že jsou i děti, které to odmítají úplně a musí se jim to mixovat hodně dlouho a člověk je rád i za toto.

listicka20
16. črc 2008

Ahojky, já dělám zeleninu v páře, připadá mi to jako nejlepší způsob, jak zachovat vitamíny. Taky mačkám vidličkou (neb jsem byla líná shánět mixér), ale je to asi opravdu lepší, že si dítě hnedka zvyká na trošku tužší konzistenci. Ale já mám takovýho žrouta, co zbodne skoro všechno, takže asi proto s tím nemáme problém... 😀

petka80
16. črc 2008

Holky, ještě k tomu, co se řešilo na předchozí stránce - začíná se s jedním druhem zeleniny a pak ten druhý druh se může přidat k té první, nemusí se dávat samostatně, ne? Třeba začít mrkví, dávat několik dní jenom mrkev a pak do té mrkve přidat třeba trochu bramboru..... Ten brambor se nemusí dávat samostatně, ne?
Doufám, že jsem to popsala srozumitelně 😕

svoma
16. črc 2008

Ahoj Petka,ten brambor bys taky měla dát samostatně,kombinuje se,až když máš vyzkoušenou zeleninku samostatně. 🙂

petka80
16. črc 2008

Já teprve začínám tenhle týden, dneska byla potřetí jenom mrkev. No a teprve dneska se mi zdá, že pochopila tu lžičku a začíná sama otvírat pusinku.... 😉

Chtěla jsem se zeptat - je tu někdo, kdo nedává dětem maso? Nebo dává, ale třeba jen 2x týdně a ne těch doporučovaných 6x týdně? To se mi teda zdá nějak moc, navíc bych chtěla s masem počkat tak aspoň ještě 2 měsíce......

petka80
16. črc 2008

Svoma, to právě nechápu, proč?

svoma
16. črc 2008

Petka,já nedávám maso 6 krát týdně,přijde mi to moc,dávám max obden,někdy ani to ne. 🙂 A ,můžeš ho dávat dřív,ne až po dvou měsících.

ivulinda
16. črc 2008

holky vi dáváte samostatnou zeleninu a samostatný suchý brambor?

svoma
16. črc 2008

Ivul jen zkraje,když se začíná s příkrmama,já ho suchý nedávala,já k němu dávala trochu Sunaru,bylo to spíš jako kaše. 🙂

ivulinda
16. črc 2008

aha 😉 tak to jo,protože suchý brambor by asi nebyl dobrý 😖

svoma
16. črc 2008

No ono se k němu má přidat buď trošku olivového oleje nebo kousíček másla. 🙂

petka80
16. črc 2008

Svoma, 6x mi taky přijde děsně moc 😖
Jinak já ještě plně kojím - no teda teď už vlastně ne, že, když dávám tu mrkev..... 😀 - tak si myslím, že všechno důležité je v tom MM a tak s masem ještě vyčkám 😔

svoma
16. črc 2008

Myslími,že se nic nestane,když počkáš delší dobu.Ale když tak se poraď s dr.,ať máš jistotu. 😉

iivusja
16. črc 2008

Ahoj holky, potřebovala bych poradit. Náš malej (čerstvě 4 měsíce) je od začátku jen na UM, teď pije cca 5x150ml denně. Vůbec netuším KDY začít dávat příkrmy a CO? Mám ještě počkat, nebo už je načase, když je na UM? Předem dík za radu 🙂

petka80
16. črc 2008

iivusja - já bych s příkrmama nepospíchala, času dost. A myslím, že tu někdo někde psal, že se má začít, pokud nestačí litr UM denně. Nebo pokud dítko neprospívá. Ale třeba ti někdo poradí líp, kdo je taky na UM.

iivusja
16. črc 2008

Peti, díky, uklidnila jsi mě , já bych taky radši ještě počkala, ale nerada bych něco zanedbala ... 🙂

svoma
16. črc 2008

Ahoj iivusja,malá je na UM od 3 měsíců a já začala se zeleninkou chvilku před ukončeným 5. měsícem. 😉

petka80
16. črc 2008

iivusja - není zač 😉

Ještě jsem našla tohle:

Kdy začít?
• Pokud kojené i nekojené dítě dobře prospívá, začněte v ukončených šesti měsících. Když dítě projevuje velkou touhu po jídle (natahuje se po něm, dává hlasitě najevo, že chce také ochutnat) je možné začít o pár dní dříve, nejvíce však o týden či dva.
• Pokud kojené dítě prospívá pomaleji, poraďte se nejdříve s dětským lékařem nebo laktačním poradcem. Předčasné zavedení příkrmů či podání dokrmu UM by nemělo být první volbou.
• Pokud přes všechny rady kojené dítě prospívá pomaleji či je částečně na dokrmu umělým mlékem, je možné začít s příkrmy okolo ukončeného 5. měsíce.
• Pokud nekojíte a uměle živené dítě má hlad i když denně vypije 900-1000 ml mléčné výživy, je možné začít s příkrmy od ukončeného 4. měsíce.
• Dítěti mladšímu 4 měsíců nepodávejte žádné příkrmy, čaje ani šťávy.

Je to ze stránek www.kojeni.net. Kdyžtak tam mrkni, je tam krásně popsané, jak na ty příkrmy 🙂

iivusja
16. črc 2008

Svoma, díky,tak to určitě ještě počkám. 🙂

yenn
16. črc 2008

petko v klidu, ja maso nedavam 😉 Chystam se na to, chci sehnat nejake bio, jine mu rozhodne davat nebudu. A max 1x tydne. Ale zatim ho nemel a nespecham na to. Taky jeste kojim

petka80
16. črc 2008

Yenn, díky moc, to jsem ráda, že to jde i bez masa 😉 Vidím to podobně, ještě chvíli počkám a pak tak 1-2x týdně, dokud budu ještě dost kojit.

A přeju hodně štěstí s bio masem. Já viděla v obchodech jenom hovězí. Budeš muset asi přímo k nějakému chovateli..... 😕 Nebo bio dětské skleničky s masem.

iivusja
16. črc 2008

Peti, super, díky za odkaz. Jdu na to! 🙂

tetris.ka
16. črc 2008

Petka, ptala ses jestli můžeš dávat nový druh zeleniny do již vyzkoušené zeleniny nebo samostatně, já bych řekla, že ji můžeš přidat do již vyzkoušené, já to teda tak dělám, nedávám nic samostatně a taky jsem našla na kojení.net toto: • Nový druh zeleniny zkoušejte vždy po 3-4 dnech. Nová zelenina se může podávat samostatně, případně s již nějakými vyzkoušenými druhy – je možné vařit hustější polévky, pyré nebo zeleninové kaše. Stručné, jasné 🙂.