Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

gilotek
16. črc 2008

Holky a zkombinujete třeba mrkev s bramborem, brokolici s bramborem, květák s bramborem, brokolici s mrkví a tak? A když chci tedy vyzkoušet zatím jen samostatnou bramboru než ji přimíchám k zelenině, musím ji "naředit" s mlékem? Pořád kojím, takže UM doma nemám a ani ho nechci zatím kvůli tomu kupovat 😝

svoma
17. črc 2008

Ahoj Gilotek,nemusíš.Buď tam můžeš dát kousek másla nebo trošku olivového oleje a nebo trošku odstříkaného mateřského mléka. 🙂

svoma
17. črc 2008

Gilotek nejdřív po jednom druhu samostatně,pak se kombinuje. 🙂

marcim
17. črc 2008

Ahoj,já jsem teda novou zeleninu přidávala do něčeho,co uz znal.Samostatně novou mi nikdy nechce.Takhle to sní bez problémů.Chuť je podobná,jako znal a tak to sní,i když se občas šklebí 🙂 A i kdyby měl nějakou reakci,pak vím,že se zeleninou,která mu nic nedělala dostal něco nového...a mám jasno. 😉

listicka20
17. črc 2008

Ahojky, mně to říkala doktorka a v knížkách to mám taky tak, jak to píše tetriska. Co už dítě zná, tak s tím se může kombinovat. Vždyť by to byl někdy hroznej blaf, třeba neochucenej samotnej špenát 😖 Vždycky prostě přidat jen jednu novou věc - když se dítě osype, tak je to z ní.
A někdo se tu ptal na žloutek - nedávno jsem ho poprvý dávala a byl takovej maličkej, tak jsem ho tam vrzla celej...

lu777
17. črc 2008

Kim: diky, asi to vypadalo jako blba otazka, ale jeste jsem mu ryzi jako takovou nedelala.. vyzkousim teda 😉

jinak taky jen rozmackama, kdyz to jde, ale musim davat majzla, zvladne jen opravdu mini kousicky

a hlasim, ze jsme zkusily SLADKE BRAMBORY (bataty) a supeeer!!! hotovo v papinaku za stejnou dobu jako brambory, do toho trosku bio slunecnicoveho oleje a jedl jak zjednanej... nekde jsem cetla, ze maji hodne mineralu, tak jsem je zkusila a jak normalne u toho vyklada u vseho, tak vcera byl tak spokojenej, ze ani nepipl, jen otviral pusu 😀 a brisko dobry i bez kapek 😵

petka80
17. črc 2008

Holky, díky, taky jsem si to tak myslela, dneska byla počtvrté samotná mrkev (je to naše 1. zeleninka) a zítra do ní přimíchám trochu bramboru.

Gilotek, můžeš taky trochu odstříkat MM a přidat to k tý bramboře. Stačí fakt troška, to se dá.

Lu, to je super, taky jsem slyšela, že batáty jsou bezva a že jsou vhodné už pro malé děti. Jen mi řekni, kdes je koupila? Já jsem je asi nikde neviděla..... 😖

annynka
17. črc 2008

kurnik, ale je to veda ty prikrmy....malem doktorat, vysoka prikrmova a nase maminy si hlavu nedelaly, souply, co bylo a zijem, ne??

ale ja jsem taky student prikrmovy...jde mi z toho hlava kolem, to muze, to nesmi, to mozna jo, ale ne moc...
Nam teda dr rekla, uz ve 4.m, ze mam zacit prikrmy, ale ona uz ma 67, tak ji beru s nadhledem, pac jsem cetla na netu, ze ne...ale ted uz malo pribira(jen 30g za 2tydny), tak pomalinku ochutnava, ale je jak diva, uplne se po tom sape...

nara
17. črc 2008

Ahoj holky,

chodím vás sem asi už tři dny pozorovat... 😀 Taky budeme co nevidět začínát s příkrmama, tak se chci něco přiučit 😀 Člověk se fakt nemá, kde poradit. Mě máma v 6 týdnech cpala pribiňákem a zeleninu jsem prý vůbec nejedla. Takže mám podobný pocity jako annynka, protože já to naopak docela prožívám 😉 😉

petka80: batáty mívají v Kauflandu, taky jsem o nich slyšela, že jsou pro děti moc dobré a že s nimi klidně může začínát 😉

simlenka
18. črc 2008

holky dotaz trochu mimo, ale přece to s tím souvisí - naše Terka je kojená a kakala mi tak jednou za tři čtyři dny, což je u kojených dětí normální - ale teď jsem začla s příkrmy a ona stejně nekaká, takže ji obden radši pošťourám, protože přeci teď už kakat musí - navíc ty první potraviny jako je mrkev, rýže atd i docela staví, ne?
někdo mi radil švestkovou šťávičku, ale není na ni brzy? Přikrmuji od minulého čtvrtka

monik76
18. črc 2008

smilenka, malá mi jako plně kojená nekakala třeba týden, a teď co přikrmuji tak taky nekaká pravidelně, třeba i za 3-4 dny a pak se normálně vykadí, sice durch, ale v pohodě. Já ji občas třeba dám do jídla i odvar s ovesných vloček. Dělala jsem to tak i malýmu a pomáhalo to. 😉

simlenka
18. črc 2008

jakože svaříš ovesný vločky a v tý vodě pak vaříš třeba tu mrkev? JO a ještě má hrozný prdy, to jsou šílený rány - chudinka malá ☹

jaku
18. črc 2008

Ahoj Simlenka,kojené děti opravdu můžou mít problém s kakáním při zavedení příkrmů. Švestková šťávička je super, brzo není, malá má 6m.Nám taky ještě dobře působí hrušková, tak můžeš zkusit i tu. Jinak náš malej kojenej není, ale problémy se zácpou díky protiblinkacímu mlíčku měl, tak jsem ani mrkvičkou nezačínala. Začínala jsem brokolicí, postupně brambor se špenátem, cuketa s bramborem - pomalinku a postupně.Cuketa mu hodně pomohla. Když jsem začala kaši tak Sunarku s rýží a kukuřicí, čistě rýžová by ho ucpala.

monik76
18. črc 2008

Uvařím vločky, scedím je a ten odvar přidám třeba do brambor. Má to i lepší chuť, teda aspoň mně se zdá, malá zatím nic moc, u všeho se šklebí.

flufla
18. črc 2008

ahoj, chci se zeptat, jak pripravujete cuketu, taky povaříte?a pak rozmackáte? díky

simlenka
18. črc 2008

tak to mě docela papá, první dva dny hrůza, třetí den ze začátku šklebení, ale pak to snědla a včera už perfektní, ale právě aby neměla jen mrkev, tak jsem jí dala i bramboru a trošinku celeru. Cuketa mě ani nenapadla, díky za tip. 😉
brokolici mi nechtěla, ale já ji taky nesnáším, takže se mi příčí jí to nutit 😅

jaku
18. črc 2008

Já vařím brambory ve vodě a na páře nad nima cuketu - brambory, cuketu a trošku přev.kojenecké vody společně rozmixuju a je hotovo. U nás mám 2 brambory a celou cuketu na 2 dny. Včera jsem ve sparu sehnala v akci žlutou cuketu tak jsem zvědavá jaká bude 🙂

lu777
18. črc 2008

Petka> bataty mivaji v Tescu nebo v Albertu.. ja je konkretne koupila v Albertu na Vinohradske 🙂
fakt supr vec, asi si je budu kupovat sobe taky, jsem mu lzicku ukradla a nevim proc to nejim 😀

u nas dneska bude spenat a ryze, tak su zvedava... a pak cuketa a brambory

jinak u nas teda mela jeste fakt uspech mrkev a kukurice 🙂

lu777
18. črc 2008

je a Jaku, co je zluta cuketa? to je nejaky jiny druh? jak to chutna? 😕

jaku
18. črc 2008

lu777,vubec nevim-vypada tvarove naprosto stejne jako zelena,akorat je cela zluta.jeste jsem ji nechutnala a nevarila,dam pak vedet jaka je,mozna ji udelam dneska.Ve sparu stoji normalne kol 100kč za kilo, to jsem nekupovala,ale měli ji za 49,90 za kilo, tak jsem ji koupila.Asi jim to nikdo za tu puvodni cenu nekupoval.

petka80
18. črc 2008

nara, lu777 - díky 😉 určitě je taky zkusím.....

simlenka, někde jsem četla, že celer je alergen a nemá se ze začátku dávat 😕

nara
18. črc 2008

žlutá cuketa je stejná jako ta zelená. naší mámě se jí omylem podařilo už druhý rok vypěstovat 😀 😀 😀

simlenka
18. črc 2008

aha - to jsem nevěděla, já jsem ho totiž četla na složení nějaký skleničky a tak jsem jí ho taky přidala do vařenýho - naštěstí se nic neděje a zatím žádný osypání ani nic takovýho - dokonce ani nezvracela a to je co říct. Jinak jsem ji přechválila, dneska se v tom jídle vrtalal a plivala a prskala a matlala rukou... - síla, celá kuchyň oranžová - grrrrrrrrr 😠

jaku
18. črc 2008

Lu tak mi to nedalo a vařila jsem ji 🙂 . No že by to byla nějaká sláva, to není, na netu jsem našla, že je dle labužníků žlutá cuketa křehčí, má více betakarotenu a hodně ji doporučují dětem. Ale mě to zas takový rozdíl nepřišel, příště už bych jí nekoupila.
Souhlasím s nara, je to stejný, max bych jí vařila jako omyl ze zahrádky 😀 .

petka80
18. črc 2008

Simlenka, jo, já vím, taky jsem na na nějakých skleničkách viděla, myslím na těch od Hippu. To člověk někdy zírá.... Ale hlavně že se vám nic nestalo.
Já jsem tu svoji berušku taky přechválila, dneska jsem se patlala s mrkví a bramborem, nesnědla skoro nic a taky máme všechno oranžový...... 😖
Tak snad bude zítra líp.

verdik
18. črc 2008

ahoj holky, tak se hlásím taky mezi právě začínající s příkrmy a opravdu je to věda, co stále vymýšlet a kombinovat. Adámek začal mrkví, byl pořád plně kojený, ale pěkně si vymýšlel od Hami mi ji vůbec nechtěl a druhý den jsem mu zkusila od Hippu a paráda, 🙂 nestačila jsem nabírat a jak jsem to ochutnala, tak od hippu je podstatně sladší, po 3dnech jsme zkusili brokolici, taky dobrý, pak přidali brambory, teď už jsem dělala brambory a brokolici, zatím to docela baští, tak jsme na zeleninových příkrmech už 3týden a pomali vyzkouším k tomu přidávat masenko, jen nevím kolikrát týdně mají mít prcci masíčko, někde píšou 6x, jinde zas 3-4x, nevíte ???sní mi vždycky tak půl té skleničky a pak stejně chce dokojit,tak se držte, přeji pevné nervy a ať těm mrňouskům ty příkrmky pěkně chutnají a otvírají pusenky 🙂 🙂

simlenka
19. črc 2008

jj, Petka - bylo to na Hippácký skleničce - jinak jsem zjistila, že naše slečna má tu malou skleničku tak na dva dny a vždycky první den to nejí, resp. jen sem tam olízne a druhý den to zbaští jak divá, pak dám třeba něco jinýho a zase třeba ob dva dny zopakuju to samý jídlo a první den to nejí (ikdyž už to dlabala) a druhý den baští perfektně - je to mrška mrňavá!!!! Jo, zkusila jsem tu švestkovou šťávičku, ne že by jí vypila hodně, ale trochu přece jen a udělala miniaturní bobeček sama 😀 ale asi půl hodiny po tom, co jsem jí tu šťávu dala, tak si nejsem jistá, jestli to bylo díky ní anebo už to na ni prostě přišlo - teď zas druhý den nic ☹

Verdik, my taky dokojujem - ale teď jsem někde četla opačná postup - nejdřív nakojit a pak dát příkrm, vyzkoušela jsem a musím říct, že malá pak baští líp ten příkrm.
Maso jsem četla, že každý den - resp. 6x týdně a ten sedmý den dát vaječný žloutek, ale zatím jsem to nezkoušela, ikdyž přikrmuju týden a půl a masíčko už měla

listicka20
19. črc 2008

Děvčata a kolik toho masa do jedný porce dáváte? Já zatím dávám jednu kostku z tvořítek na led, ale připadá mi to docela málo... Když jsem dala dvě, tak mi to zase připadalo hodně... já nevim 😖

simlenka
21. črc 2008

já jsem uvařila jedno kuř. prso se třema velkejma mrkvema, dvěma středníma bramborama a kouskem celeru, vyšlo to na 6 malejch skleniček a jednu velkou - ale poměr masa vůči ostatnímu - hmm, asi 1/3 masa a 2/3 zeleniny jsem to tak zhruba měla 😉

jinak hlásím, že jsem dávala tři dny po sobě švestkovou šťávičku a - malá dneska kakala jak blázen, asi tři pokaděný plíny, ale v tý poslední bylo úplně oranžovej bobeček (včera měla k obědu skleničku mrkev s bramborem) je možný, že to jako nestrávila, když to mělo takovou barvu? 😨

listicka20
21. črc 2008

to strávila, to jen ta hovínka se barví podle toho, co mimi zrovna papá, to je normální 😀
Tak já budu dávat masíčka víc, ty dvě kostky asi. Abych mrňouska nešidila