Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

frick
9. led 2012

@careamell Aj pred tým to tak bolo napr popučený zamiak potom som začala mixovať tak som si to moc nevšímala ale dr povedala že brobiotiká a sa to upraví

careamell
9. led 2012

@anicka1981 To sa aj nám stáva, že má sfarbenú kakanicu po jedle 🙂 Len pokiaľ sa jej zdá, že je to naozaj ako by mu do plienky švacla rozpučený banán...

careamell
9. led 2012

@frick Keď si to už konzultovala s lekárkou, skús, ako ti ona poradila, ak by to trvalo dlhšie, tak sa jej ešte ozvy 🙂

anicka1981
9. led 2012

@careamell hmm, ved pol rocne babo asi aj tak len mixovany zje, neviem nevidela som, moj ma tiez pol roka, a kaky sa mu menia za kazdym jedlom, no ona pozna svoje babo najlepsie, a matka neako viciti,ked nie je nieco vporiadku, aj ked mozno niekedy je to len plany poplach( si zelam, aj vam, aby vsetky boli len lane poplachy a vsekot bolo ok), inac ja davam malemu tiez probiotika, predsa, len mrkva, ryza, banan, vsetko, take co zahustuje,,,, tak kym si zvyne na tuhusiu stravu,,,,,, 😉

victoriad
10. led 2012

@berule ja som bola vcera prekvapena, ale udusila som dve jablcka, hovorim si, bude mat aj na dnes, no a Nelka ich zbastila obe naraz len taky fukot 🙂 Dokonca boli take kyslejsie a vobec jej to nevadilo 🙂 len dnes rano som si vsimla ze ma na brusku par cervenych fliackov :( dufam ze to nema z toho jablcka 😒

berule
10. led 2012

@victoriad tak to je super, tiše ti závidím 😉 , já jsem koupila přesnídávku a dala jsem jí tam 4 piškoty a dnes měla poprvé špenát a ten jí chutnal asi nejvíc ze všech jídel 🙂

victoriad
10. led 2012

@berule super 🙂 mojej chuti najviac kupovana tekvica od hipp 🙂

lena5
10. led 2012

@victoriad U nás má dýně od hippu moc velký úspěch.Děcka by mi snědla lžičku 😀 Někdy ji smíchám i s jablíčkem a taky chutná.

lena5
10. led 2012

@lena5 Koupila jsem si dýni hokaido ,že jim ji uvařím doma ale ta jim moc nejela.Tak nevím co je to za druh.

zuzka222
11. led 2012

ahojte moja dcerka ma 7m a najviac spapa 2lyzicky.....kazdy mi vravi aby som ju nedokrmovala na obed mlieckom ale nemozem ju nechat predsa o 2 lyzickach poradi mi niektora?

melonik7
11. led 2012

@berule ak mozem poradit..ja som davala malemu na zaciatku do rozmixov. jablcka (najskor uvarene, potom uz surove) trosku mojho mliecka, zjemni to celkovu chut a hlavne ju uz pozna. Tiez do zeleninky..neviem ci prave toto zaucinkovalo, ale papame teraz vsetko..a uz aj bez toho pridaneho mliecka

victoriad
11. led 2012

@lena5 tak vidim ze ma u deti uspech 🙂 vcera som ju chcela okabatit, pridala som jej do nej doma uvarenu cuketu a uz moc nechcela 🙂 ja tekvicu neznasam, preto ju doma ani nerobime. Ale ako pises, bohvie, aky druh tam davaju 🙂

@zuzka222 a co jej davas papat? ja som tiez zo zaciatku davala po prikrme este mliecko...

ciernavila
11. led 2012

Baby, mne maly jedol len kupovane presnidavky tak mi poradili na koniku ze mam ovocie udusit na pare a zmixovat. Urobila som to , vyjde ma to lacnejsie nez kupovane a este to aj malemu chutilo. To je vsak ovocie, problem mame s masovo-zeleninovymi vecami. Ked ich urobim doma, tak to nezje, kupovane ano. Musim vymysliet nejaky trik aby to chutilo tak dobre ako to kupovane. len mu o nechcem dochucovat solou ani nicim podobnym. Ked mi to moje na obed skoro nic nezjedol aj ja som dokojila.

lenkaa222
11. led 2012

baby ked dusite ovocie...tak akoo to robíte??

berule
11. led 2012

@melonik7 díky za radu, taky jsem o tom přemýšlela, že bych to zkusila 🙂

tereza123123
11. led 2012

Ahojte tiez by som potrebovala par rad.Maleho od ukonceneho 5 mesiaca prikrmujem.mame za sebou mrkvicku zemiak brokolicu a cuketu davam mu uz aj kuracie masko.vzdy som mu po prikrme asi 180gmovom dala este 120ml sunaru.Vcera som mu dala 1,5 zemiaka a 60g kuracich prs a nedala som mu uz sunar a hodinu pred jedlom strasne reval.Tak neviem ci bol hladny alebo ho bolelo z toho zemiaku brusko? Chcela som sa este spytaj ako to robite vy? Davate este mliecko po prikrme? Vcera som citala ze nieje dobre doma pripravovat prikrmy z ohladu na obsah dusicnanov v kupovanej zelenine tak neviem je zdravsie prikrmy kupovat?

melonik7
11. led 2012

@tereza123123 ja myslím, že veľa spapal (na svoj vek) a v brušku ho tlačilo..čo sa týka zeleniny - varím z domáceho, od mojich rodičov vypestované (ako mrkva, petržlen, zemiaky..) a ostatné kupujem teraz mrazené - napr. brokolicu, karfiol, špenát, teda nie čerstvé z obchodov..

radlinka
11. led 2012

@lenkaa222 no ja som dusila na pare, ked mas parny hrniec, nakrajas ovocie a udusis. Alebo varis vo vode do makka. 🙂 Potom sa moze pomackat vidlickou alebo rozmixovat na pyre a podavat priamo cerstve, pripadne po vychladnuti aj zamrazit.
Inak nam dusene jablcko velmi nechutilo, presli sme na cerstve struhane ovocie, ktore rano nastruham na jemnom struhaku na uplne malinkate ciastocky, zamiesam piskotou a mame desiatu 😉

radlinka
11. led 2012

@zuzka222 zuzi nevadi, skusajte stale po trosku, ak je hladna kludne dokrmujte mlieckom. Ale mozete obmienat korenovu zeleninku, potom postupne priadavat dalsiu, co jej mozno bude chutit, zemiak, aj napr. kuracie masko skuste uvarit a k tomu primiesat. Mozno jej bude viacej chuti. Skuste aj desiatovat nejake ovocie, pripadne vecernu kasu. Dolezite je aby sa naucila na lyzicku a prezuvat, pouzivat zuvacie svaly a spoznavala chute, netreba silit, ani do nicoho nutit. Postupne pomalicky skusajte o lyzicku viac, mozno motivovat pri jedle hrackami, rozpravanim, niecim zaujimavym. 🙂

radlinka
11. led 2012

@tereza123123 ja si myslim, ze bol hladny, chlapci maju vacsi apetit. Aj predtym ho bolievalo brusko zo zemiaku ? Ak nie, tak bol hladny prave na sunar a pytal si flasku. To obcas robil aj moj maly, ze zjedol prikrm, ale chcel nato hned flasku a cakal pokial ju nedostane. Netrvalo to dlho, zacali sme robit vacsie prikrmy, ale s mnozstvom zeleniny. Ja napriklad parim na parnom hrnci vela druhov zeleniny ako mrkva, petrzlen, sladky zemiak, kusok klasickeho zemiaku, brokolicku, ruzickovy kel, karfiol a pod. My sme tieto zeleninky uz skusali, sme s nimi okej, k tomu pridavam masko ako kuracie a pod. vsetko po spareni zmixujem s kvapkou olivoveho oleja a troskou prevarenej vody, aby to bolo akuratne pyre, nie velmi huste a tuhe na jedenie. 1 az 2x tyzdenne zamienam masko za vareny zltok, ktory tiez rozmixujem v udusenej zelenine.
Kupujem prevazne organicku, ale aj normalnu v tych lepsich obchodoch (nezijeme na SK). Skusali sme aj kupovane prikrmy a vyzivy, ale nam to vobec nechuti, maximalne sme zjedli par lyziciek. 😒 Tak musime varit, alebo pripravovat doma.
Uvidis, ako vam to pojde, ak si pyta trosku mliecka, tak mu primiesaj do prikrmu ale az ked ho bude mat naservirovany v miske, mozno mu bude viacej chutit a nebude plakat. Ak si pyta este dokrmit, tak kludne, postupne sa to odnaucite, ked zvysite davky a budete pit vodicku. 😉

romcovaklarka
11. led 2012

Ahoj, Sam bude mít 7m a dávám příkrmy od Vánoc, no nesní taky víc než dvě tři lžičky, jako píše @zuzka222 , spíš to prská kolem. Nenapadlo mě teda nedokrmovat mlíčkem, pořád kojím normálně a příkrm dávám jen aby si zvykal. Myslím, že jsem nepotkala člověka, který se nenaučil jíst a pije jen mlíko 😀 takže v klidu. Jinak teda mu vařím, kupované jsem nezkoušela. Bojím se, že by si třeba zvyknul na ně a pak už by ty domácí se nenaučil jíst vůbec 😕 Jo a vodu taky nechce pít, hrneček si žužlá, ale jak omylem pocucne a cítí v puse vodu, tak se šklebí jako že fůůůůůj 😀

zuzka222
11. led 2012

uz pouzivas hrncek????romcovaklarka??????a aky???nooo tak som neni sama baby pisu na 6 mesacne ze papaju olovrant desiatu obed noooooooooo tak klobuk dolu

zuzka222
11. led 2012

@radlinka
@radlinka nooo dakujem kasu nechce cez flasku dnes skusim to hami hajaja som zvedava 😒 laurika uz papa aj masko aj ryzu nooo vsetko par lyziciek neviem kedy jej bude stacit len ten obed asi az v 18 😀 😀 😀

zuzka222
11. led 2012

@victoriad no uz aj masko ryzu skusali sme vecer aj kasu ale vsetko 2/3 lyzicky

31majka12
11. led 2012

Ahojte ja by som potrebovala poradit ...mame od 5 mesiaca malemu davat prikrmy nakolko je ciastocne dojceny...zachvilku bude mat 5 mesiacov a ja neviem coho kolko a v akych mnozstvach malemu mam davat...viete mi pomoct? 😢

tereza123123
11. led 2012

a ešte som chcela že ryžu možem odkedy dávat? a cestoviny asi až ked zavediem lepok že? a vaječný žltok ste od kedy dávali? a olivový olej odkedy? a ked chcem kupit hovadzie masko aký druh mám kupit?
@radlinka tak dnes som mu dala pol zemiačika pol mrkvy a kuracie masko a ktomu 90ml sunaru a všetko popapal a vydržal 3 hodky nepapat. a ked dávat na desiatu ovocie ake množstvo asi dávaš? ja som mu dnes dala jedno jablčko a 120ml sunaru a stačilo mu a kolko mu mám dat ked chcem sunar uplne vynechat? som z toho akási mimo :D a ružičkový kel si mu skušala dávat aj ako samostatnu zeleninu?nenaduva? no mna dnes strašne prekvapilo to že sme dostali ešte v porodnici balíček od hipp a bola tam marhulová výživa adnes som čítala zloženie a nieto že je tam cukor ( som myslela že sa nesmie prisládzat/ tak obsahuje len 45% marhul 😨

berule
12. led 2012

@tereza123123 rýže se může dávat od 4.měsíce, mě dr. říkal těstoviny od 8. měsíce, jogurty od 9.měsíce, žloutek se může střídat s masem, 2krát týdně žloutek zbytek týdne maso, olej přidávám, do každého příkrmu, aby se uvolnily vitamíny, takže si myslím, že je jedno jestli je to olivový nebo slunečnicový olej. 😉

sarunatko
12. led 2012

@31majka12 Ahoj, mně doktorka říkala, že si dítě samo řekne, kolik toho chce. My jsme začínali zeleninou k obědu, nejdřív snědla 30-40 g jednoho druhu, postupně se to navyšovalo a teď sní 200 g mixu (různá zelenina + maso). Tak uvidíš, ale ze začátku stačí fakt kousíček a pak ještě dokojit, případně dát UM, pokud nekojíš. Když už pak byla zvyklá na zeleninku a na to, že jí dávám ze lžičky, dávala jsem jablíčko k odpolední svačince, to sní tak jedno středně velké jabko (povařím jí je a rozmačkám), případně tak tři čtvrtě banánu.

zuzka222
12. led 2012

baby menite na avent flaskach velkost cumlou?laurika ma 7m a cumel mam 1 novorodenecky 😝

victoriad
12. led 2012

@zuzka222 to je ten s jednou dierkou? My pouzivame uz ten, kde su 3. Cumel by sa mal menit kazde 3 mesiace, po opotrebovani, tak ako aj klasicky cumel. Ale ked mu staci cucat tak nech si cucka aj s jednou dierkou 🙂 moja sa srdkala, ked jej to uz islo zle, ale my papame zahustene AR mlieko, tak je take hustejsie.