Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

evvkaa
23. pro 2011

ako pripravujete detom cukinu?mala mi nechce papat mrkvu:( zje tak asi cajove lizicky aj to je vela :( ja som pri starsich zacinala ovocim ale teraz kazdy pise o zeleninke ze je to lepsie kedy ste zacali davat jablcko?

pralinka25
23. pro 2011

ja som cukinu nastruhala uvarila so zemiakom rozmackala a potom pridala susene mlieko a mal z toho kvazi tekvicovu omacku.

careamell
23. pro 2011

@evvkaa
Pravdepodobne s príkrmami len začínate, čajová lyžička mrkvičky je na tak malé mimi postačujúca. Na jej chuť si musí zvyknúť a postupne iste začne papať viac. Po 3 dňoch pridaj k nej zemiak. Uvidíš, ako mu zachutí. Ja by som to nevzdávala, veď ste len na začiatku. Potom skúste karfiol, brokolicu, tekvicu a aj cukinu môžeš. Uvar ju normálne s ostatnou zeleninkou.
Ovocie pridaj zhruba po mesiaci spolu s mäskom. Skús banán, jabĺčko 🙂

romcovaklarka
23. pro 2011

Ahoj holky, dávám příkrm 4 dny a Sam něco málo vždy sní, ale mám problém, že to prská. On totiž takhle prská i když si hraje, pro zábavu - dá rty k sobě a prská sliny. A teď to dělá s mrkví v puse, což si asi umíte představit. Od mrkve je celej on, celá já, celá kuchyň 😀 Jak reagovat? Přestane s tím sám, mám si toho nevšímat, nebo se to mám nějak snažit odbourávat, říkat "NE" apod.?

careamell
23. pro 2011

@romcovaklarka Tak toto isté mi robil malý tiež, bola som celá od polievky, alebo kaše, to je jedno, čo jedol, prskal okolo seba a náramne ho to bavilo. My sme mali ale problém s tým, že mu nič nechutilo. Tak som to pripisovala tomu, že mu to nešmakovalo 🙂 Teraz papáme oveľa lepšie a prestal s tým . Možno ten tvoj objavil niečo nové, čo sa dá robiť s ústami a jedlom a baví ho to 🙂

abika26
23. pro 2011

@careamell dakujem 🙂

romcovaklarka
23. pro 2011

@careamell Dík, tak to jsi mě uklidnila. Takže asi to mám spíš ignorovat, s tím, že ho to přejde? 🙂 Jinak mi nepřijde, že mu to nechutná, na každou další lžičku zase ochotně otvírá pusinku. Spíš si myslím, že jak mu to začne klouzat dál do krku a není to jen tekutina, jako mlíčko, jak je zvyklý, tak je to pro něj trochu nepříjemný pocit nebo aspoň hodně divný.

careamell
23. pro 2011

@romcovaklarka Asi si musí len zvyknúť na novú konzistenciu 🙂 Už musíš len seba aj kuchyňu niečím obaliť a počkať, dokým ho to prejde 🙂 🙂

frick
23. pro 2011

@romcovaklarka 😀 Tak toto presne máme aj mi.Pre neho náramná zábava a ja mám nervičky 😀 Ešte keď to má v hrdle tak si stým kloktá to ho tiež baví.A najviac milujem keď mu strčím lyžičku do úst a nestihnem ju vytiahnuť v momente robí brm brm a vyprskne mu to.má to na očiach aj v nose a je po jedení lebo sa začne jedovať.Ale dnes som to začala robiť tak že som mu tú zeleninku menej zriedila a je to taká konzistencia že mu to trošku zalepí ústa 😀 No čo sním? 😀

ejkam
23. pro 2011

Ahojte, mám 6 mesačného synčeka, papáme dva príkrmy denne (doobedu ovocie a na obed zeleninku/mäsko). Po každom papaní mu dávam napiť materského mliečka. Poradte mi, či je potrebné dať aj čajík alebo prevarená voda? Ďakujem a prajem šťastné a veselé vianoce 🙂 🙂 🙂

ja.na81
23. pro 2011

@ejkam podle me to neni zatim potrebne, pokud dal kojis, ale muzes mu samozrejme obcas nabidnout vodu z hrnicku, at si pomalu zvyka... 🙂 Ja jsem to tak taky delala...

careamell
23. pro 2011

@ejkam Materské mliečko je stále v tomto veku prvoradé, príkrmy sú zatiaľ len na ochutnávanie, zvykanie si na nové chute. Obed by mu mohol zatiaľ postačiť do 7. mesiaca. Dojčenie zaháňa aj smäd aj hlad, čajík skús ponúkať, aby si malý pomaly navykol na pitie ako také,buď z pohárika, alebo z pohárika so savičkou.
Mne malý nechcel piť nikdy z fľašky, alebo savičky, dávam mu normálne z pohárika, síce mu musím dávať pod bradku uteráčik, ale len tak sa mi napije. 🙂 Skús čaje, určené pre deti, nie granulované, napríklad značku Leros.
Aj vám prajem Krásne Vianoce 🙂

ja.na81
23. pro 2011

@romcovaklarka ja myslim taky, ze ho to prskani casem prejde... 😉 a nauci se zas jine veci 😉 My jsme taky obcas meli zeleninku vsude jen ne u maleho v brisku 😉 Ted zas zkousi papat sam, tak to je taky vsude bordel 😉

ejkam
23. pro 2011

@ja.na81
@careamell ďakujem, skúsim mu ponúknuť z pohárika, aby sa naučil

romcovaklarka
24. pro 2011

@ja.na81 @frick Díky za zkušenosti. Je prima slyšet, že v tom člověk není sám 😅 Tak hádám to přejde samo. Krásné Vánoce 😵

berule
25. pro 2011

@romcovaklarka tak my taky prskáme při jídle, hodně mi pomohlo, že dám malé hračku do ruky a ona se soustředí na ni a už neprská. Jen zase musím hlídat, aby si ji nestrčila do pusy. Dnes mi poprvé po 14 dnech příkrmů pěkně a i docela dost jedla. Taky řeším, jestli jí dávat už i vodu na pití. Dnes jsem ji zkusila dát vodu ze lžičky a všechno měla na triku.

evvkaa
26. pro 2011

@careamell no mne mala nechce mrkvu so zemiakmi napina ju s toho zjedla len asi jednu lizicku aj to len tak tak :( tak som chcela nejaku inu zeleninku ci by jej nechutila viac

pajoslava
26. pro 2011

Ahojky, muzu se zeptat, kdy jste zacinaly s prikrmy? Moje mala je jeste mala, ale uz se tak dopredu informuji, kdy zacit a cim 🙂 Baru je castecne kojena a castecne na UM.
Jo a kdy jste zacaly davat kasicky na noc? A jake?

llluckaaa
26. pro 2011

@pajoslava Ahoj, já dala první příkrm u obou dětí v cca 6 měsících (možná o týden dřív), jedno bylo na MM, druhé na UM. U prvního jsem začala kaší k večeči a u druhého zeleninou k obědu. Jinak já dávám rýžovou krupičku od Nestlé, mám s ní dobré zkušenosti - je to samotná rýže, žádné mléko, žádný cukr a ochucovadla, do ní dávám trochu UM. Líbí se mi i, jakou má konzistenci. Jinak jsem si teď nakoupila nějaké zásoby ve zdravé výživě, tak chci vyzkoušet ještě kukuřičnou a jáhlovou kaši.

llluckaaa
26. pro 2011

@ejkam Já bych určitě zkoušela dávat na pít z nějakého hrnečku - možná ani ne kvůli potřebě tekutin, ale spíš aby si mimčo na pití z hrnku zvykalo. Jinak u nás se dává zásadně jen převařená voda, žádné šťávičky, žádné čaje.

elana
26. pro 2011

@pajoslava s kašičkou jsem začala až teď v 6 a půl měsících, dokud se dítko nebudí v noci vyloženě hlady, tak myslím není vůbec potřeba. Syn se začal teď budit už okolo půlnoci (dřív spal do pěti, šesti) a vyloženě měl hlad, tak jsem to zkusila. Mám nemléčnou Lipovou na Dobrou noc od Nestlé, je bez přidaného cukru, krásně voní i chutná, jsou tam probiotické bakterie i prebiotická vláknina. Dávám HA mléko, tak proto jsem koupila nemléčnou a zůstanu u ní i až bude na normálním mléku. Navíc mu ji dělám do flašky, víceméně jako hustší UM (v návodu je psáno, na 160ml mléka 4 zarovnané lžíce kaše, tak já dávám 1 vrchovatou).

jinak první příkrm jsem dala asi ve 4 a půl měsících, mrkev, pak mrkev brambor, pak brokolici, brokolici brambor, později jsem přidala maso a semtam žloutek. V pěti měsících dostal ke svačině ovoce. Jogurty jsme zatím s doktorkou nenasadily, malý má trochu ekzém, tak ještě nějakou dobu bude na HA UM.

careamell
26. pro 2011

@pajoslava
My sme začali s príkrmami v 6. mesiaci, my sme ale plne kojený. Pokiaľ ti malý pekne priberá, mohla by si aj ty. Poraď sa možno s detskou lekárkou.
Na stránke www.kojeni.net, Zavádzanie príkrmov, nájdeš všetko, od kedy a čo zaraďovať do jedálnička. My sme začali zeleninkou, po mesiaci sme pridali mäsko s ovocím a po ďalšom mesiaci jogurt.
Ten prvý mesiac ti aj tak moc nepoje, bude sa s jedlom zoznamovať, ochutnávať...
Kaše nekupujem, robíme si doma z vločiek, pohánky, ryže, pšena, kukuričnej krupice a malému veľmi chutia. 🙂 Na obed si varíme z cíceru, červenej šošovice, kuskusu, naturálnej ryže...

iv123
27. pro 2011

Ahoj, chtěla bych dát 6ti měsíčnímu mimi špenát. Můžu dát mražený nebo ne? A jak ho připravit, jen povařit? Díky za odpověď.

terinda
27. pro 2011

Ahoj, chtěla bych se zeptat na pár věcí (malou přikrmuju od 4,5 měsíce):
1) ohříváte ovocné příkrmy?
2) kdy jste začaly dávat jogurty - až fakt od 8.měsíce? Jako 4. jídlo?

😉

careamell
27. pro 2011

@iv123 Špenát je najlepšie dať výživku, kupovanú, nakoľko len tam je prísne kontrolovaný obsah dusičnanov, v mrazenom, kupovanom čerstvom to zaručené nemáš. Po roku môžeš aj taký 🙂

careamell
27. pro 2011

@terinda Pokiaľ nemáš ovocné príkrmy studené, z chladničky alebo špajzy, tak ich ohrievať nemusíš, aspoň ja som to tak nikdy nerobila.
Jogurty od ukončeného 8. mesica. My ich dávame na olovrant. 🙂

victoriad
27. pro 2011

@terinda ja mam od doktorky napisane, ze mozem od ukonceneho 5.mesiaca pridat do ovocnej dabky 2-3 lyzice smotanoveho bieleho jogurtu...tak hadam je to spravne 😒

ja.na81
27. pro 2011

@terinda 1. ovocne prikrmy neohrivam (pokud sklenicku nesni celou a mam ji pak v lednici, jen ji s predstihem vyndam)
2. ja dokonce jogurt az od 9. mesice 🙂 (ukonceny 6. zelenina a pozdeji maso na obed, ukonceny 7. ovoce na odpoledni svacu, ukonceny 8. jogurt na dopoledni svacu)

anehap
27. pro 2011

@victoriad já bych s tím jogurtem počkala, zatím jí ta ovocná přesnídávky bude stačit 😉

rainbow1
27. pro 2011

@kukujka, ahoj niekde zopár strán dozadu som čítala, že maličká ti už nepije takmer žiadne mliečko a hlavnú časť jedla tvoria príkrmy, chcela by som sa spýtať, čo všetko už papáte, my papáme príkrmy cca 1 a pol mesiaca a mám pocit, že papá stále to isté dokola : zemiaky, mrkvu, červ repu, ryžu, masko + kombinácie, ovocné výživy.
Nemá rada ani tekvicu ani brokolicu. ďakujem za inšpiráciu :o)