Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

spalka
21. bře 2010

ksivcova, jasne, ze hej, mali sme ten isty problem, mala sa vyhadzala na celom telicku a aj vracala, banan nepapame a problemy su prec, nie je to caste, ale ako vidis, stava sa, banan moze byt alergen

gloria78
21. bře 2010

je to pravda, banán je alergén

rebecca2006
21. bře 2010

beruska, k tým nemliečnym kašičkám- okrem kukuričnej. výborná a cenovo prístupná je kukuričná krupička od Nestlé, a pokiaľ chceš dávať aj iné obilniny, v DM majú Babylove nemiečnu pšenovú- je bez lepku, takže od 4M, pšenovú majú aj Alnatura a potom už lepkovú ovsenú. Babylove lopkovú myslím 3zrnú alebo ako sa volá- tú sme ešte nemali. Tie kaše sú super, hlavne Babylove sú lacné, a nie sú ochucované- na rozduel od všetkých tých Nestlé prvých kaší, v ktorých je venilín a čo ja viem čo ešte. Len nám preto chutili, až keď sme zaviedli ovocie, robím ich s jablčným, hruškovým pyré alebo s rozmixovaným surovým jabĺčkom alebo s banánom- malý sa po nich ide utĺcť . Aby mai pekne homogénnu konzistenciu, ta ich ešte premixnem ponorným mixérom. Okrem toho široký vber nemliečnych kaší instantných majú v bioobchodoch- pohánku, pšeno, ovos....Stoja asi 1€ a s ovocím a materským mliečkom sú super. Pšeno a pohánka sú bezlepkové, tak môžeš dávať skoro, a obsahujú kopec živín.

danielasr
21. bře 2010

ahojte, ja by som sa chcela spytat ci viete kde sa da niekde na slovensku zohnat toto
http://www.radi.cz/detail.php?zbozi=820056
je to taky vacok kde sa da ovocie a dietatko cuca 🙂 dakujem

beruska24.9.
21. bře 2010

rebecca - díky! Všechno jsem si to napsala a až pojedeme do města, kouknu do DM.
Ještě dotaz (už se opakuji 😔 ) jak se připravuje pohanka? Myslím, když se koupí někde ve zdravé výživě. Nevím, jestli jen vařit, nebo se musí předem namočit nebo co s tím ☹

olienka12
21. bře 2010

Ahojte troska sa Vam tu votriem, chcem sa spytat nekojene deticky kedy ste zacali prikrmovat?

danielasr skus www.mimibazar.sk tam som nieco take videla

beruska24.9.
21. bře 2010

olienka - já tedy 4m. kojila, pak sunar a zeleninu jsem začala dávat přibližně 5m.+1t. po dohodě s Dr.
Nezačínej dřív, než od ukončeného 4.m. a vždy je lepší se poradit s Dr.

olienka12
21. bře 2010

beruska dakujem za odpoved, v utorok mame poradnu chcem sa pytat dr. ako postupovat,pretoze maly cez den je stale hladny davame Bebu a chce papat kazde 2 hodiny 120ml ked nedostane je to hrozny rev,tak chcem vediet kedy mu mozem na obed supnut nieco viac 🙂)

uankab
21. bře 2010

olienka, urcite sa neponahlaj s prikrmami, detickam by do pol roka malo stacit len mliecko !! mozno sa nachadza v rastovej faze a je to len docasne...
beruska, este ma napadlo ze nestle slivkova kase je nemliecna a je obilninova...
rebecca - vdaka za tipy, pojdem veru aj ja pozriet do obchodov ked budeme doma... my nemozme ani ryzu ani psenicu 😔

xaxa
21. bře 2010

Ahojte.Chcem sa spytat kedy zacat podavat vecernu kasu a tiez olovrant? Mame 7 mesiacikov a papame skoro 1,5 mes.Pred tyzdnom sme zacali papat aj ovocie na desiatu.Tak teraz neviem kedy zavadzat olovrant a vecernu kasu.S tou kasou sa nechcem ponahlat,ale mozno poradite cim je lepsie zacat!A co na olovrant-tiez ovocie ci nieco ine?Dakujem pekne! 🙂
P.S. Este sa stale dojcime vela krat za den 😉

gloria78
22. bře 2010

Presne ako naše deti! Dlho dojčené, začínali papať v 5,5 mes. olovrant pre začiatok (len aby si zvyklo na ďalší chod) daj opäť ovocie. Novinka mu bude už len to že zas má niečo tuhé. Po 1-2 týž. mu skús dať jogurt (biely, plnotučný). A kašu? Začínala som vždy až keď dovŕšili 8 mes.
Našim to takto chutilo. Treba skúsiť. Hlavne postupne a v malých množstvách.
Prajem dllllheeee dojčenie!

xaxa
22. bře 2010

gloria,dik!Rada kojim,to su len nase chvile,i ked trvaju niekedy strasne kratko! 😀 A kedy sa potom mozu pridat na desiatu ci olovrant aj nejake keksy/susienky?A ohladom tych kas,tak este mame cas,ale aj tak nie som si ista ktorymi je lepsie zacinat-uz by sa potom mohol aj lepok?Vlastne co babatkom chuti viac-svoja alebo kupena v obchode?Prikrmy nam chutia viac tie obchodove,lebo doma sa mi neide rozmixovat do hladka... 😒

gloria78
22. bře 2010

ono to mixovanie tiež nie je nič moc, všetko teluprospešné tá rýchlosť mixéra zabíja, lepšia je vidlička. A kašičky treba vyskúšať, našim deťom chutili Hami (najviac marhuľová) rozrába sa vo vode. A keďže suš. mlieko ani plnotučné neprichádza ešte do úvahy doma toho moc nevyrobíš

beruska24.9.
22. bře 2010

olienka - tak zkus navýšit dávku - přidat vodu a jednu odměrku UM (my máme 1 odměrka na 30 ml vody). Uvidíš, zda ti vydrží déle. Já to postupně také upravila podle malé, kdybych měla dávat podle doporučeného dávkování, tak má hlad. Tuším, že jsem to řešila v tématu ´´nekojenci´´ nebo tak nějak se to téma jmenuje.

beruska24.9.
22. bře 2010

xaxa - nám Dr. řekla, od 6.m. zkusit starší rohlík nebo kůrku chleba kvůli lepku. Tak pokud dobře čtu, je vám 7m., tak už byste mohli. Jen tuším, že u sušenek si maminky stěžovali, že obsahují cukr.

olienka12
22. bře 2010

beruska no to je ten problem,ze naraz nevypije viac ako 120 skusala som davat viac,ale on vie kedy ma dost,len ma dost na dost kratky cas 🙂)
no budeme musiet este mesiac vydrzat skusime kasicky od ukonceneho 4 mesiaca

beruska24.9.
22. bře 2010

olienka - nevím, jestli je to u dětí na UM stejné jako u kojených (já do 4.m. kojila) mohl by to být růstový spurt. Období, kdy dítko rychleji roste a tak potřebuje častěji papat. Tj. kolem 3. a 6. týdne a kolem 3. a 6. měsíce.
Malá jí teď také častěji. Jen nevím, jestli to je tím obdobím, nebo že nás zlobí další zoubky a u mlíčka (u flašky) se uklidní, nebo tím, že celé dny od rána do večera řádí a potřebuje stále ´´dobíjet baterky´´.

lily1983
23. bře 2010

ahojte, aj s nami je to tak nejako..niekedy papáme este aj v noci v poslednej dobre, co sme uz prespali celu noc, a niekedy nechce poriadne ani cez den mliečko..iné spapá raz dva..máme aj sopliky, už nas to drži tyžden, predtym aj horucky, a zubok nikde, mame dva, ale tak dufali sme, že nejaky vyjde, a nič ☹ stále sa mení naša malá, každy den je iný, a jeden den chce, druhy den nie..uz sa nad tym ani nejako nepozastavujem, lebo by som sa z toho zbláznila. nechce, nechce, ved ked bude hladná, dá si. ráno vypije aj viac, a cez den ako keby mala odmerku v sebe, len presne 100 ml. velmi nám to mlieko uz neberie. pred dvoma tyždnami, sme mali obdobie, vôbec nechem mlieko, absolutne odmietam, a kričím a plačem o dušu, ked vidím flašu..teraz je to ok..nepchopitelné niekedy 😅 😖

achina
24. bře 2010

Ahoj, Danymu bude 8 mesicu, podle prispevku, ktere jsem cetla, uz muzu dat bilý jogurt, je to tak? Tim ale vyvstava nasl. otazka. Od zacatku davam hypoalergenni mleko. Jakmile zacnu davat jogurt, je HA mleko zbytecne...Tak asi to aspon myslim ja. Co vy na to? Moc diky. 🙂

A jeste jedna otazecka. Jake davate ovoce, kdyz ne ze sklenicky? Ja mam pocit, ze furt tocim jen banan, jablko a mango. Navic domaci jablka dochazeji. Doted jsem davala vsechno domaci nebo bio, ale uz se na to chci "vyprdnout", at si kloucek trosku zvyka.... 😕

gloria78
24. bře 2010

achina - to nič, deti majú radi stereotyp, skús hrušku a marhuľu

gabika20
24. bře 2010

Baby prosím poradťe mi. Keďže nekojím začala som na radu lekárky prikrmovať od ukončeného 4. mesiaca. Najskôr sme skúšali mrkvičku, o tri dni zemiačik a potom brokoličku. Všetko si varím doma z čerstvej zeleninky a skúšala som aj rôznu hustotu kašičiek. - redšie aj hustejšie.Dostala som aj takú múdru knižku, kde bolo písané, že na ten tretí deň by mala spapať už celú dávku a nahradiť tak jednu dávku mliečka. Teda prikrmujem už asi dva týždne a zatiaľ malinká zvládne tak dve lyžičky aj to s božou pomocou 😒 neviem si predstaviť, že by mala zjesť tých 125g. Ako ste to zvládli vy? Nemáte nejakú fintu ako dieťatko naučiť papkať aj iné veci ako mliečko. Mám taký pocit, že ona to mliečko bude papkať hádam kým nepôjde do škôlky 🙂

achina
24. bře 2010

gloria, no jo, ale kde ji mam vzit?? 🙂 hrusku jeste jo, ale merunku?

jasminet
24. bře 2010

gabi, nemusi hned zjest plnu davku, to je hlupost, sa uci a zvyka si na nove...moja tiez dlho jedla len par lyziciek a este to zapila dvojnasobnou davkou mlieka nez zvycajne 😀

didiana333
24. bře 2010

gabika aj my sme začali s prikrmami...náš drobec ale o zemiaku nechce ani počut... 😀 mrkvu by zjedol aj s lyžičkou a miskou,ale zemiak do neho nedostanem...každe dieťa je iné...ryžovu kašu nechcel a za týžden,ked som mu ju ponukla znova,tak ju zjedol... 😵 možno skus počkat pár dní a bude jej neskor viac chutit... 😉

beruska24.9.
24. bře 2010

didiana - mě malá také bramboru nechce a to už jsem zkoušela 2x (1x s UM a podruhé s mrkví). Dr. se tomu dnes také divila. No, asi pro ty mrňata ta brambora není chuťově nic zvláštního. Takže zkouším jinou zeleninu a bramboru zase zkusím později.

beruska24.9.
24. bře 2010

achina - k tomu HA mlíčku už jsem tu někam kopírovala odpověď odborníka, která mi přišla e-mailem, tak teď to napíši sama, neodborně 😉
Předpokládám, že HA mlíčko doporučila Dr., takže poradit s ní a pokud jogurt doporučí, tak zkusit a pokud se nevyskytne žádná špatná reakce, tak normálně jogurt dávat a přejít na normální mlíčko.

beruska24.9.
24. bře 2010

Jinak mě Dr. řekla, že jogurt můžeme už teď. Nejdřív chci zkusit ovoce, tak jogurt ještě chvíli počká 😉
Prý je důležité řídit se zdravým selským rozumem a né všech možných příruček (stejně je to v každé jinak).

beruska24.9.
24. bře 2010

Asi jsem maďar 😀 takže oprava:
....a né všemi možnými příručkami....

monnaa
24. bře 2010

Ahojte, môžem sa k vám pridať do diskusie ?
Môj syn je na príkrmoch zhruba 2 týždne ( mal mrkvičku, zemiak, cuketu ), spapá síce dosť, ale veľmi ho z toho nadúva. No hlavne by som s vás chcela spýtať, kde kupujete zeleninku do príkrmov ? Ja sa vôbec nevznám v tom, ktorá má veľa dusitanov a ktorá nie... počula som, že aj vyoký obsah dusitanov môže spôsobovať plynoatosť 😒

achina
24. bře 2010

beruska, diky, ano HA nam bylo doporuceno, protoze jsme s manzelem alergici, ale ona mi uz doktorka nekdy v pul roce rikala, ze uz HA davat nemusim, jenze ja peclivka jeste stale pokracuju, protoze jsem cetla, ze by se min. do 1 roku melo davat. Ted uz se mi to zda ale dlouho a navic to strasne leze do penez, protoze z toho jeste delam nemlecne kase ☹

monnaa, ja davam bud zeleninu domaci a co nemam, tak radeji koupim ve sklenickach, kupovanou zeleninu se mi nechce davat, natoz ted v blbe sezone...