Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aeouliana
9. srp 2010

@sussanah, @hathor1231: u nas reflux ciastocne ustupil ked sme zacali s tuhou stravou, ale teraz opat grcka. poobede, alebo aj vecer mi grcne este obed 😖

zuziatko
10. srp 2010

Ahojte

chcem sa opýtať čo mám dávať na stolicu - máme ju dosť tuhú. Malá celý deň tlačí a vytlačí sem tam nejaký bôbok.
Papá všetko čo môže, nemá nejakú reakciu.

Ako sa prejavuje zapekanie z jedla ???

A ešte chcela by som pridať ovocie . Ako pripraviť marhule a broskyne ?? Môže surové, alebo musím podusiť ??

latvia
10. srp 2010

@zuziatko moze surove, otestuj.staci podusit...ovocne stavy by mali pomoct zmakcit stolicu, pripadne davaj probiotika....my sme skusali stavy od HIPP, slivkovu, hroznovu, vcelu pomohlo...ale stolica bude ovela hustejsia....dostatok tekutin, mozno riedsie prikrmy, trosku oleja pridat aby sa lahsie klzala strava...nic ine ma nenapada...mozno jablcko, nektarinka, vsetko surove, olupane.na kazde dieta platia ine zasady, treba otestovat 😉

zuziatko
10. srp 2010

@latvia dííík. Skúsim vyskúšať čo si poradila.

A ako sa prejavuje zapekanie z jedla ??

beruska24.9.
10. srp 2010

zuziatko - u nás spolehlivě funguje hruška 😉 Jablečno-hrušková přesnídávka od hami nebo jen čerstvá hruška.
U někoho funguje i švestka (švestková přesnídávka, šťáva), ale malou švestková přesnídávka zacpala úplně 😠

Ovoce dávám od začátku čerstvé, ale jen jablka, hrušky, banány, hrozno a meloun. Po meruňce a nektarince se mi malá osypala - také jsem zkoušela čerstvé. No a nebo ovocné přesnídávky.

latvia
10. srp 2010

@zuziatko klasicka zapcha...tuha stolica, niekedy bobky ako u kralika 😀 😉

aeouliana
10. srp 2010

@zuziatko: co uz papate? my davam ovocie surove. na tuhe kaky pomaha slivka. a ja by som skusila aj probiotika 😀

mirinda10
10. srp 2010

chcem sa spytat ak davate kasu vecer davate este aj pred spankom UM, ja to chcem dnes skusit nakolko malej davam na noc 200ku mlieka o 8mej a zobudi sa mi o pol noci dostane caj a opat je hore medzi 2-3 rano dostane mlieko, keby som jej nedala caj tak mlieko vypije bez problemov ale mne sa to zda skoro po 4hodkach jej dat opat normalne mi pije 150ku aj ked uz mame obed prikrm a zacala som aj doobeda ovocim tak toho mlieka nepije az tak vela. Dik za radu

bubelko
10. srp 2010

@mirinda10 ja sice nedavam um pretoze kojim, ale davam kasu okolo pol siedmej a potom pred spanim nakojim. 😉 ale mozno ti baby, ktore davaju um poradia viac 🙂

maryanna
10. srp 2010

@mirinda10 kaša ti určite nezaručí spánok, je na noc ťažká, môj malý sa budil do polroka na mlieko, niekedy raz inokedy dvakrát za noc, neriešila som že koľko hodín prešlo, proste mlieko chcel tak ho dostal...a keď mal polook proste usúdil že už netreba zrejme :D a prespí celú noc...a čaj by som v noci určite nedávala, pretože dieťa keď sa naučí na čaj v noci už s aho nezbavíš a čaj dáva pocit smedu taže deti sa bežne do troch rokov budia že chcú čaj lebo sú smedné pričom by nemali byť....podľa mňa, vyhoď čaj a keĎ sa zobudí daj mlieko, veď keď píšeš že nepije veľa mlieka tak ho aspoä bude mať viac

bubelko
10. srp 2010

@maryanna preco dava caj pocit smadu? ja davam caj - obycajny ovocny, nesladeny - a nemam pocit, ze by bol po nom smednejsi. 😕

bubelko
10. srp 2010

pardon smadnejsi 🙂

mirinda10
10. srp 2010

@maryanna ale co mam robit mlieko jej nestaci nezasiti ju, nechcem jej davat mlieko 200ku kazde 4 hodky ani tolko nemozem davat, ja si myslim ze je hladna aj na obed zje 200gr vareneho prikrmu a max 3-3,5 hodky a musimee dat mlieko az 20teho mam poradnu, tak sa musim spytat co s nou mam robit, keby som kojila tak jej dam kolko si vyziada ale nie ked je na UM
obycajnu vodu nechce, tak davam caj aj cez den

gabika7706
10. srp 2010

@bubelko ovocny caj, hoci mame pocit, ze je kyslejsi, aj ked nie je sladeny, vyvolava pocit smadu. Ved to skus na sebe... Deti by navyse tie sackove caje (granulovane ani nespominam) nemali pit vobec. Pokial nemas bio caj, kde by malo byt zarucene, ze neobsahuje ziadne pridavne aromy....

uankab
10. srp 2010

@mirinda10 a preco jej nechces davat mliecko? nejako tomu nerozumiem 😖 ... urcite ju mliecko zasyti viac ako cajik 😉

bubelko
10. srp 2010

@gabika7706 no ved prave, ze ja ked sa napijem vlazneho alebo studeneho caju, tak nemam smad. pocujem o tom prvy krat 🙂 lebo tu sa aj v tehotenstve a aj pocas kojenia odporucaju pit voda, mineralka a nesladene caje. pediater mi tiez povedal, ze caj je ok, len akurat cierny asi nebude najvhodnejsi 😉 ale, ze ovocne su ok. tak davam ovocny a maly je velmi spokojny. mali sme aj bio caj, ale ten mu nechutil a po pravde, tiez sme mali bio ovsenu kasu, a nechcel ju jest, tak som mu ju musela zmiesat s nestle, lebo nefungovala ani s ovocim. 😉

mirinda10
10. srp 2010

@uankab no pretoze ked mala 4 mesiace vypila 150ku na noc a vydrzala 6 hodin, ani nie o mesiac vypije 200ku a je hore po 4 hodinach, tak si myslim, ze je asi smadna ale po 6tich hodinach jej uz dam jest, u nas sa vsetko zmenilo ked som isla n prikrm neviem ci sa jej roztiahol zaludok alebo co, asi musim pockat na poradnu a opytam sa nakolko uz nema rastovy spurt, tak nechapem preco jej vacsia davka vydrzi menej

maryanna
10. srp 2010

@mirinda10 hh akoby si písala o mojom Teovi, na obed jedol odjakživa varené 200 a viac, a mlieka pil v 4mesiacoch 200 ml a aj každé tri hoďky.a za vareným obedom vydrží tak max 2 apol hoďky a to ho zje aj 250 ml....a čo je na tom? príliš to riešiš, píšeš že jej nechceš dávať 200ku každé 4 hodiny ale už to že vydrží 4 hodiny je dobré, môj niekedy pil každé tri hoďky mlieko cez deä plus príkrm, aj teraz má cca 800 ml na deň mlieka pls 2 príkrmy........niektoré deti potrebujú papať viac iné menej....
dieťa v noci nemá pocit smedu, buď je hladné a ak by aj bolo možno smedné treba dať vodu.....

a ako píšeš že pred mesiacom si dala toľko mlieka a vydržala toľko a teraz toľko a vydrží menej, veď dieťa rastie, jeho potreby na rast, kosti, všetko sa zvyšuje......dieťa môže za deň UM koľko chce, len treba dodržať tú mierku že koľko vody na koľko odmeriek

maryanna
10. srp 2010

@mirinda10 inak ešte mi napadlo, môj teo sa asi od 4tého jmesiaca budilna mlieko v noci len raz a potom asi keď mal 5 apol sa začal zrazu budiť dvakrát, tesne pred tým ako mal polrok tak sa budil trikrát čo vlastne nerobil už pár mesiacov, ale asi o týždeň to prešlo a prespal celú noc...tažee moja rada, daj koľko potrebuje a ono sa časom nastaví na všetko

vivien6
10. srp 2010

moja mala ked mala 3-4 mesiace vypila 200 ml a v noci sa budila kazde 3 hodiny..a skusila som dat kasu na noc azobudila sa mi tiez o 3-4 hodinky..nezasitilo ju to a mala aj bolesti bruska..teraz mame skoro 6 mesiacov dostane pred spanim mliecko a zobudi sa raz v noci znova sa napapa a spi dalej..niekedy jej skusim dat vodu ci ma len smed a zaspi..ja jej vzdy robim viacej mlieka a ked dopije tak este vodicku..
a k tomu caju..nam povedala doktorka ze od 3 mesiaca moze caj pit..feniklovy..ale uz asi mesiac dostava vodicku lebo sa mi to nezdalo dobre ze pije tolko sladkeho caju kedze moja mala vypije viac ako 1,5 litra denne..a hlavne po mlieku pije rada vodicku...

cicimon
10. srp 2010

baby chcem sa spytat, pouzivate pre deti speci dojcensku vodu z obchodu alebo staci len prevarena z vodovodu?

maryanna
10. srp 2010

súhlasím s vivien, a papaním.:d
ja proti čaju nemám nič akurát v noci ho neuznávam.....a akonáhle teo začal piť vodu čistú vodu tak nedávam čaj vôbec ani cez deň, podľa mňa ak dieťa vypije denne pol litra čaju tak to dobré určite nieje....

@cicimon hm to je otázka, keby sme mali dobrú vodu tak dávam z vodovodu, ako na pitie pre nás je super, kvalitná ale vždy keď ju preváram tak je vždy taká mútna akoby s múkou robená, takže ja mám vodu prefiltrovanú osmotickým filtrom, tú už nepreváram a keď nemám tak kupujem TOMA neperlivá kojenecká, tú nepreváram tiež...vyhla by som sa Lucke, ....napr korytnica je dobrá, drobček len majú bublinky tak treba vyvariť....

latvia
10. srp 2010

@cicimon mozes aj aj
inac, k tomu caju.....my sme do 9. mesiaca mliekovali 3x za noc, potom sme presli na caj a to bolo len raz v noci par cucov a spal do rana....po 2 mesiacoch cajovania sme presli na cistu vodu, spontanne....zvykol si bez problemov

maryanna
10. srp 2010

podľa mňa čaj v noci je len o zvyku, tak ako aj dieťa čo sa budí na mlieko niekedy v 8 mom mesiaci a vyššie, je to len o zvyku.....už nemôže byť hladné....

latvia
10. srp 2010

@maryanna hej, nieje to o hlade, ale je pravda, ze caj je lepsi na smad nez mlieko.

vivien6
10. srp 2010

cicimon my pijeme detsku vodu.. neprevarame nasu lebo nemame dobru... ale je to v podstate jedno ked sa prevari...
latvia.. aj nasa pila asi 2 mesiaca caj a presli sme hned na vodu a pije pije ako keby to bol caj. vobec si nevsimla rozdiel 🙂

bubelko
10. srp 2010

starsi pil vzdy vodu z vodovodu. mladsi ju nechcel, tak sme zacali s cajom a myslim si, ze caj je lepsi ako nic 🙂
@cicimon my mame dobru vodu, takze z vodovodu.

maryanna
10. srp 2010

@bubelko áno súhlasím, kým teo nechcel piť vodu tak mal čaj ale ani čaj nechcel tak riedené šťavy, potom mu zachutil feniklový a teraz voda, boli 35 stupňové horúčavy a dieťa nechce tekutiny tak je človek rád že vypije hocičo...🙂

vivien6
10. srp 2010

maryanna no ked su horucavy mala nechce tiez nic jest..nekedy nepapa ani 10 hodin nic..stale vylievam mlieko ked jej skusim dat..ale nic..a tak vypije aj 6-7 flasiek vody.aspon nieco presne 😀

maryanna
10. srp 2010

@vivien6 fúha, tak to si neviem predstaviť, môj doslova hlce aj keď teploty má, aj v horúčavach, proste stále by najradšej dačo zajedal:D:D
šak ja tiež rada som že vodu chce piť lebo neviem čo by som robila......ty asi tiež si na tom rovnako...