Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

mapris
25. črc 2007

johanda,
no, mně taky bojkotovala někdy jídlo - tak jsem jí dala kupovaný. Dokonce mi jednu dobu bojkotovala ovocný přesnídávky po tom, co ochutnala jogurty. Těžko říct, asi bych se zeptala doktorky.

johanda
25. črc 2007

mapris, ona bojkotuje i to kupovaný. Snad má nějaké trauma z lžičky, jelikož jsem jí na ní dávala celkem hnusné léky. Dr. má dovču, takže tam radu nedostanu. Malá má v 8 m 10 kg, vyžlík není, pár dní na mlíku ji snad neuškodí.

mapris
25. črc 2007

johanda,
my máme taky 10 kg. No, možná to může být těma lékama - já jsem do ní dávala kdysi panadol - na horečky a taky mi pak špatně jedla. Tak zkus koupit jinou lžičku a než začneš dávat zeleninu, tak napřed dej něco, co má ráda (třeba vodu, mlíko). Zrovna jsem přišli u jedný maminy z koníka na styl krmení její holčičky. 2 měsíce jí učila zeleninu. Tak jsem říkala, že jí to musí zpříjemnit - zkouší lžičku vody, lžičku zeleniny. Mně teď malá taky občas bojkotuje to co navařim. Jako dneska - mrkev,cuketa,kuře - asi to kuřecí maso jí nechutná nebo co ....

zevina
25. črc 2007

johanda, určitě to může být i nachlazením, ale taky cokoliv jiného, nám prcek tak bojkotoval jídlo, když se mu klubaly vrchní jedničky ☹ nenuť ji, určitě se to srovná, hlavně že stojí o mlíčko 😉

dashak
25. črc 2007

johando, přesně, když má rýmu, je zahleněná a špatně se jí dýchá a možná ji i bolí v krku a špatně se ji polyká. A taky to můžou být zoubky, to jsou fakt dětičky extra protivné a dost často trpí nechutenstvím.
Moje malá se zas někdy bojí, že to pálí. Tak ji musím chytnout za škraně a tu první lžičku ji dát na sílu, aby zjistila, že je to ok a pak už otvírá garáž sama.

zevina
26. črc 2007

jsem já to ale... 🤐 Jirka teď pár dnů není zrovna dvakrát nadšený ze svačin, ani přesnídávky, ani jogurt, sní několik lžiček, pak začne prskat, zamkne pusu na sedm západů a dost ☹ jen na pečivo otvírá pusu jak vlaštovička, nebo si rovnou ukusuje sám, tak kouknu do pusy a ejhle, prosvítá sedmý zoubek (možná i na druhé straně, ale tak dlouho mě tam nenechal čučet) hlavně že tu dělám chytrou 😀 😀

kamhajek
26. črc 2007

Tak jsem dneska dala Ondrovi trošičku chlebíčka s lučinou( tavený sýry mě ani nenapadli) a papal jak divý. On chce většinou všechno jídlo do ruky, ale tohle rovnou do pusinky, pěkně to rožvýkal a už chtěl zase. Byl roztomilý 😅 .

Mapris: co se týče lepku, tak všude uvádí jiný měsíc od kterého se lepek může. Něco s lepkem jsme začli dávat až tak od osmého měsíce, ale četla jsem, že se může od půl roka.

mapris
27. črc 2007

no holky,
já měla dneska poprvý scénu u jídla. Udělala jsem jí těstoviny se špenátem a to jsem si dovolila asi dost. Nevím, jestli nechtěla těstoviny (ty dlabala), spíš jí nejel ten špenát. Ale to bylo řevu, vzteku, vzpírání se ve stoličce. Nakonec jsem jí dala mlíko ... Tady všem radím a sama pak nevím a tápám 😠 ☹

drago
1. srp 2007

Ahoj holky, začali jsme se zavádění přírmů a já bych se chtěla zeptat jak se projevuje aler. reakce, která by mohla nastat po někt. potravinách? jde mi o o to jestli je to jen nějaká kopřivka nebo jestli to může být i vážnější. Předem děkuji za odpovědi.

zevina
1. srp 2007

drago, jako lehčí alergická reakce může být vyrážka nebo ekzém, vážnější pak trávící problémy jako blinkání, kolika, průjem, krev ve stoličce... celkové neprospívání nebo úbytek na váze
tak ať vás nic z toho nepotká 😉

tiki
3. srp 2007

Holky, kdyz varite prikrmy, treba mrkev nebo brambory, varite to v kojenecke vode? A jak dlouho je vlastne treba davat mrnatum kojeneckou vodu???

lenchita
3. srp 2007

ahojky, tak my už dva týdny přikrmujeme, ale je to čím dál horší 😖 po prvním týdnu jsme se teda dostali asi na 60 g snědeného (zkoušeli jsme zatím mrkev, brambory, cuketu, tenhle týden brokolici od Hami, ale myslím, že jí po ní bolelo bříško, takže jsme s ní zase rychle přestali) No a po té brokolici to jde s jídlem z kopce ☹ i předtím to nebylo moc valné a byl to dost boj, ale dopracovali jsme to tak daleko, že včera jsem do ní dostala asi dvě lžičky (mrkev a cuketa) a dnes jsem už nevěděla, tak jsem zkusila přidat trochu masa (králíka), že by se to třeba ochutilo...no, koukala na mě strašně nešťastně a vysíleně, plakala (po asi dvou lžičkách), takže jsem ji radši nakojila a pak zkusila ještě nabídnout trochu té zeleniny, ale začala se mi z toho dávit ☹ nemám ještě s tím zaváděním příkrmů počkat? nebo myslíte, že se to zlomí? myslím, že ještě ani nepochopila systém jídla ze lžičky (zkusmo jsme jí dali šťávu z melouna, na tu se tváří celkem vesele, ale ze lžičky ji tak jako vypije, netuší, že má otevřít pusu, i když předvádíme názorně manža i já 😀 vždycky kolem doby oběda mám krizi mateřství 😅

nomisek
3. srp 2007

ahojte holky, tak vám musím říci, že problémy s papáním máme již minimální 😝 Malá skoro přestala papat mlíčko a raději si dává kvalitnější stravu. Mlíčko už papáme když vstáváme (teď je to mezi 3 a 5 - ale spíme pak až do osmi)a pak až na spaní 🙂))))) Prostě pohodička 😉 Tak ostatním držím pěsti, aby se vám to taky nějak zadařilo 🙂

kaci.k
4. srp 2007

Ahojda holky,mam malou prosbicku.Ukoncily jsme 4 mecic.A zacaly jsme davat kasicku(jen na noc)Sunarek a mlicko Nutrinol 2.Mamly skoncil 4 mesic k 30temu.Muzu zacit davat jeste jine kasicky?Nebo sunarek zatim staci?? ☹ Diky moc za radu. 😀 😀

aknela
5. srp 2007

Ahoj, my už 4 dny přikrmujeme mrkvičku. Asi tak po 20 min. od příkrmu začne kajdit (včera máme rekord 6x). Způsobilo Vám zavádění příkrmů, taky takovou smršť a nemůže to být nějaký problém se zažíváním mrkve? Dík za radu 😝

jita2
5. srp 2007

Já už si to teda moc nepamatuju, ale vím,že měla problémy s kakáním, třeba šla jen 3x týdne, ale jak jsem začala dávat příkrmy, mrkvičku atd., tak se to hodně zlepšilo, chodila každý den, i vícekrát, takže je to asi zkrátka jiná strava, tak to na ně tak pů¨sobí 🙂

macu.k
7. srp 2007

Tiki, já vařím v normální vodě z kohoutku 🙂
Kaci.k, myslím, že můžeš dávat kaše jakýkoli bezlepkový od ukonč. 4. měsíce - t.j. rýžová, kukuřičná... V lékárně ti určitě poradí.
Lenchita - přesně takový problémy jsme měli my. Trvalo nám dost dlouho, než jsme začali zeleninku baštit, myslím tak měsíc. Taky se dávil, dokonce si i párkrát ublinknul... Postupem času se to zlepšovalo. No on na tu zeleninu není, doteď to neni valný, když sní 150g, tak jsem šťastná 😉 Kubík je holt na sladký - kaše, ovoce, jogurty, přesnídávky, to je jeho 🙂

lenchita
17. srp 2007

macu.k,tak ta naše slečna už pochopila a už je to trochu lepší, už i otvírá pusinku - ten měsíc dodržela taky 😎

mám ale dotaz na zkušené: která zelenina a které ovoce mají jaké účinky - myslím na stolici. Dnes jsme měli dost drsnou zkušenost se zácpou (myslela jsem, že se jí roztrhne zadeček ☹ ☹ ☹ ) a protože se tomu chci napříště vyhnout - co působí na změkčení stolice? a co naopak? (ptám se preventivně, kdyby měla po něčem průjem, tak ať vím, jak to řešit 😉 ) Jedniné, co vím, je že prý banán staví a švestky působí projímavě...

akcul
17. srp 2007

lenchita:
My papáme příkrmy asi měsíc a poslední dobou začala mít malá taky zácpu. Co mi perfektně pomohlo byla přesnídávka z ringlí, dostala jsem je od známé a po té teda Natálka udělala krásnou nálož (jako snad ještě nikdy). 😀 Jinak nic jiného vyzkošeného nemám. Jak píšeš, tak na zácpu by měly být ještě i ty švestky nebo švestková šťávička a na průjem banán a taky rýže prý staví.
Tak jsem ti asi moc neporadila, co? Ale snad aspoň trošku. 😉

macu.k
17. srp 2007

Lenchita - my baštíme bílou activii, ale nevím jestli už jí můžete dávat, nám teda doktorka řekla od půl roku že můžem. Tak třeba by stačila lžička, dvě. Taky jsou od Nestlé kaše na zdravé zažívání.

zevina
17. srp 2007

jogurty se obecně doporučují až od 8.m, na to bych se přeptala mudry 😉

lenchita
17. srp 2007

holky, díky🙂

macu.k - právě, že my jsme teď teprve pomalu začali s ovocem, druhý den zkoušíme a jen koukám, co to s malou dělá 😅 takže jogurty ještě nee😉

akcul - přesnídávka z rynglí je dobrý nápad, ryngle ale asi nikde neseženu, zkusím vyrobit něco obdobného ze švestek...a možná pak budeme potřebovat naopak ty banány 😀

macu.k
17. srp 2007

Já vím, že od 8. měsíce, taky mě s tím doktorka překvapila, začali jsme pomalu po pár lžičkách, Kubík je miluje, takže teď už je baštíme každý den 😀

jita2
17. srp 2007

lenchita,
na průjem výborně pomáhá rýžový odvar, já jsem to dělala tak, že jsem vyvařila rýži, co to šlo, pak přecedila, aby zůstala jen ta hustá voda z té rýže a to jsem dala místo vody do mlíčka, ale pouze když bylo nejhůř, jen párkrát 😉

A stejně tak na zácpu se používá vločkový vývar, jsou to už prastaré rady, které by měly normálně fungovat. 🙂

mapris
18. srp 2007

lenchita,
já jsem zkusila jogurt od ukončeného osmého měsíce, ale osypala se mi po něm - dávala jsem activii - asi alergie. Projevuje se to osypáním (Terka má dispozice na atop) na krku a pak zádech. A nebo průjmem, ten taky měla po nějakých potravinách, tak jsem tu danou potravinu přestala na měsíc dávat. Terka má dispozice na alergii, takže jsme trochu omezení. No a před týdnem jsem začala zkoušet znova jogurt - hollandii. Má jí ráno k snídani. Teď jí s ní celou jen se zapráší a naštěstí se neosypala. Já jí tam ze začátku dávala lactobacillus. Na průjem nám pomáhalo speciální protiprůjmové umělé mléko - my jsme od mala na UM.

ikuska26
21. srp 2007

ahojte, tak my uz prikrmujeme asi 2 mesiace a zacali sme zelenikou, potom aj masko, ale ako som po mesiaci zaradila ovocie, tak to mu chuti najviac....teraz sme uzkupili aj ikeacku stolicku a v tej papa skvele,... vacsinou mu davam kupovane hippky a hami, skusala som mu aj par krat varit ale vacsinou to nedopadne dobre 😒 ale nevzdam to, ...je to velmi individualne, ale pride mi to pohodlne, a myslim ze aj dobre... ale takych diskusii tu uz bolo, tz dost...

chcem sa spytat ake UM pokracovacie pouzivate, my sme skusili, Hami 2, Sunar 2, Hunanu , ale maly od narodenia hodne blinka tz davame aj nutriton...mate niekto skusenosti s bebou???

mapris
21. srp 2007

ahojte holky,
chci se zeptat, máte někdo zkušenosti s vařením červené řepy? Jak dlouho??

zevina
21. srp 2007

mapris, to by mě taky zajímalo, zrovna dnes jsme byli u babi, tak jsem chodila po zahrádce, co bych malému dala za zeleninku k obědu a u té řepy jsem se pozastavila, ale pak se na to vybodla, páč jsem měla obavy z toho řepného puchu 😝 že by to pak malý nejed... takže holky, která jste to prubla, pište 😉

mapris
21. srp 2007

zevina,
já se ptala v listopadu ivet, protože ta jí malý dávala, ale ještě neodpověděla.

zevina
21. srp 2007

tak pak písni, jestli ti odpoví tam 😉 jsem na to vážně zvědavá a láká mě ji zkusit, zvlášť když má babi takovou úrodu