Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

sussanah
21. únor 2011

@piacere ja jsem prestavala delat uplnou kasi kolem 7m, jen jsem vypla mixer trochu driv. Kolem 8m uz mel cast potlacene a pomixovane jen aby to bylo kompaktni to jidlo. Od 9m jedl vcelku obstojne i vetsi kousky.
S tim bananem, to ani kdyz mu ho das do ruky jako caly kousek, tak si s tim neporadi/ je to podobne jako ta krupka, zkusila bych to 😉
Kazdopadne vsechny deti se to nakonec nauci, nektere driv, nektere pozdeji 😉

apollo11
21. únor 2011

Prosím poraďte z čeho ještě můžu zkusit dávat pít, já už fakt nevím (flašku nepoužíváme). Hrníček tommee tippee ani nuk nebere. Je nějaký konkrétní vhodný pro dítě, které nechápe, jak pít 😅 ?

cicimon
21. únor 2011

@apollo11 moja sa naucila z NUBY hrnceka so silikonovym sosakom

meo
21. únor 2011

@apollo11 Tak zkus tu lahvičku s nějakým větším otvorem. Ale je možné, že prostě pít nechce. Já jsem na tom stejně, vyzkoušela jsem různý pítka, vím, že z pítka pít umí, ale nechce. Takže pořád zkoušet... . Občas se mi napije z Avent hrnečku s měkkým pítkem.

berenika39
21. únor 2011

@apollo11 ahoj. petr se naučil pít cca po osmém měsíci z láhve od Mattoni Sport (má to i Rajec), je to uzávěr, ,terý má silikonovou membránu - neteče volně, ani když se s lahví mrskne 😉 , ale prcek musel jakoby sát, přitom ne tolik, aby ho to odradilo. Od té doby jsme to používali pořád...najdu odkaz. Používala jsem ji párkrát, lila do ní jeho čaj, vodu...pak vyhodila, koupila další...myslí, že ten uzávěr šel našroubovat i na jiné láhve.

Tohle je ten uzávěr....
http://www.rajec.com/sk/produkty/retail/kyslik

apollo11
21. únor 2011

To je další věc, že moc pít nechtěla, ale když jí to trochu naředím 100% hruškovou šťávou, tak si vezme - po lžičkách (to ale dlouhodobě nejde 😉 ) Zkoušela jsem jí to taky dát úplně normáně z plastového pohárku napít, sice se polila, ale napila se. Jenže to taky zatím není dobrej způsob. Ty hrníčky s pítkem odmítá, hraje si s tím a kouše to, ale možná jsou to moc tvrdá pítka.. jinak je to docela inteligentní dítě, ale v tomhle hrozný telátko 😀

apollo11
21. únor 2011

@berenika39 jj, vím co myslíš, ale dost bych se divila, kdyby to vzala. Ale vyzkouším, dík 😉

berenika39
21. únor 2011

Je to jen o tom to zkusit...nic víc. Petr dodneska strašně málo pije, a já mám celkem výčitky, že jsem když byl malý, na to víc nedbala. Nechávala jsem to na něm, a on nemá prostě potřebu se napít. Když má žízeň, vezme si pití, lokne si - svlaží pusu - a jde dál. Možná jsem měla když byl kolem roka ho nějak víc k tomu pití "tlačit", aby si na to zvyknul.
Problém nastává, když mají pak průjem,horečky, cokoliv, co vyžaduje zvýšený příjem tekutin a oni to neumí. Nás dostala obyčejná bakterie ve střevě na inf.odd., byl dehydrovaný....od té doby jsem to docela složitě řešila častým jídlem s obsahem vody (přesnídávky, kopec čerstvého mixovaného ovoce, polévky, omáčky). Nechci strašit, to určitě ne, ale mám prostě tu zkušenost, že je důležitý, aby prckové co nejdřív pochopili, že i pitný režim je důležitý.

sussanah
21. únor 2011

@apollo11 ja jsem malemu dala lahev canpol s mekkym pitkem http://www.slune-cz.cz/canpol-babies-lahev-balo... potom jsme presli na tvrde (to asi pred mesicem, byl to ale boj). Z toho mekkeho se naucil pit docela rychle, asi behem 1-2tydnu. Je to v podstate jen tvarovane silikonove pitko s prurezem, skoro to netece, ale staci to jen trochu zmacknout a tece to pekne.

sussanah
21. únor 2011

@berenika39 naprosty souhlas, u nas to taky dlouho trvalo, nez pochopil, ze je treba pit. Porad jsem mu davala, on nechtel. Na dovci na Krete mi vypil tak 300ml vody za den, vic ani tuk a to byly 30 vedra. Ale po tom roku se neco zlomilo a nastesti pit zacal.

apollo11
21. únor 2011

díky všem za tipy, něco vyzkouším, nebo mi nezbývá než trpělivě vysvětlovat 😉

berenika39
21. únor 2011

@sussanah tak to je fajn, fakt bych to nepodceňovala. Petr i ted pije stylem, že mu to podám....napije se. Jinak by si snad ani vody nevšimnul. Jo, vlastně má takový nový sport, když jde spát, tak jak ještě zevluje v posteli a nemá co dělat, tak si bere z nočního stolku láhev s pitím a pije...výsledek - vzbudí mě v noci na čůrání 😝 . Ale asi tím dohání ten den 😉

apollo11
21. únor 2011

@berenika39 Já už se pokouším víc než dva měsíce (pravda, ne moc systematicky, asi jsem to trochu flákala) a zatím nic moc. Taky to řeším přidáváním vody do příkrmů, ale chtěla bych, aby to pochopila sama a znala tu spojitost žízeň -- napít se (ne z prsa 😎 ). Už mi párkrát přišlo, že má trochu okoralé rty, tak jen doufám, že jí tekutiny nechybí. Průjmové onemocnění by teď asi byl průšvih 😔

berenika39
21. únor 2011

@apollo11 Mě bohužel právě poučila ta hospitalizace. Tam jsme museli psát příjem tekutin, do Petra jsem dostala násobek toho, co doma, a lékař mi vysvětlil, že to je pod jeho potřeby a příjem bychom měli dál zvyšovat. Právě ty okoralé rty jsou vodítkem, jistě že je to v zimě i od ofouknutí, mrazu, ale určitě to i indikuje málo tekutin.
Když už nabral rozum, pomohlo nám nalít jen trochu do hrnku, on to vypil všechno a byl děsně důležitý, takže jsem stokrát za den nalívala na dno hrnečku 😝 . Bohužel, jak se to asi nastaví v batolecím věku, pak se to táhne dál. Asi je to i zvyk....
Tak držím palce, at prcci pijou víc než nejvíc 😉 😉

sussanah
21. únor 2011

@apollo11 ted je to jeste ok, nejsou vedra, ale fakt nabizet nabizet a nabizet. Jeste se mi osvedcilo (a prisla jsem na to fakt docela pozde), kdyz jsem malemu casto menila vodu. On jak uz je to v te flasce treba 3-4h, tak to proste uz nechce. Takze i ted menim dzus nebo vodu ve flasce tak 3-4x denne. A docela ho i chapu, taky mi cerstva voda chutna vyrazne vic, nez odstata 😉

evlyn
21. únor 2011

@apollo11 a nevytáhne z toho vůbec nic - tzn. nechápe co s tím? Nebo prostě nepije, protože nechce nebo mu to nechutná?
U nás malej jenom tak pocucával - max. 20ml za den a to jsem slavila úspěch. Jednou jsem mu zkusila dát místo vody nebo čaje naředěnou ( tak 1:3) ovocnou (neslazenou) šťávu a teď vypije tak jeden nebo dva ty malé avent hrníčky za den - teda jak kdy.
Dneska u oběda jsem mu zkusila dát napít z normální sklenice ode mně - natahoval se po mém pití a docela mu to šlo a řekla bych, že vypil zdaleka nejvíc. Tak mu možná zkusit dát napít bez pítka z klasické skleničky nebo hrníčku. Třeba tě překvapí...

evlyn
21. únor 2011

@apollo11 promiň nedala jsem obnovit diskuzi, takže odpovídám, co už ostatní řekli ☹ Ale s tou čerstvou vodou nebo pitím to u nás taky zabírá...

apollo11
21. únor 2011

@sussanah to jo, dávám jí vždycky čerstvou, ale přijde mi, že to natáhne takovou plastovou chutí právě z toho pítka, mě to teda zkusmo nechutnalo. Jo a myslíš, že je nutné pořád převářet, nebo můžu dát rovnou? já nejsem zastánce sterility, ale u té kupované vody nevím 😉

sussanah
21. únor 2011

@apollo11 ja v tomhle veku uz davala kojeneckou neprevarou. Na vareni uz jsem pouzivala normos z kohoutku, ale to zalezi na tom, jakou mate vodu. Normalni vodu z kohoutku primo na piti davam asi od roku.

apollo11
21. únor 2011

@evlyn přesně to jsem zkusila (napít ze skleničky) a šlo to (za velkých ztrát 🙂 ), ale kdyby se pak chtěla napít sama nebo někde venku, kde ji nemůžu převléct, tak to nepůjde. Jinak nevím, jestli je to víc že nechce nebo neumí - asi kombinace obojího 😉

vivien6
21. únor 2011

a ktomu pitiu,je fajn,ze dieta pije zasa extremne vela? mala vypije aj liter denne..my pijeme este stale z flasky,malu ucim na tuto flasku http://www.google.de/imgres?imgurl=http://www.y...
ale z nej si 3krat cucne a nevypije nic. skusala som tiez ine flasky,ale ziadna vyhra u nas funguje len obycajna flaska.

lucinka02
21. únor 2011

@julienka to by aj mna zaujimalo :D

janka108
21. únor 2011

@apollo11 mne maly nechcel pit vobec nic a tiez z nicoho🙂 okrem prsnika🙂 vyskusala som vsetko.. az ked som mu odstavila cerstvu stavu z jablk a mrkvy, odrazu mu bolo jedno z coho pije.. a pil, ako by som mu tyzden nedala napit: 😀

apollo11
21. únor 2011

@janka108 🙂 a vydrželo mu to? asi taky zkusím víc koncentrované šťávy a budu postupně ředit, protože voda, to je zatím utopie 🤐

janka108
21. únor 2011

@apollo11 aj ked to skusame len par dni, ale vydrzalo 🙂 nevie sa dopit 😀

evlyn
22. únor 2011

@apollo11 Ještě poznatek z dneška - sladká koncentrovaná šťáva neznamená nutně zlepšení. Dala jsem mu hruškovo-hroznovou šťávu z DMka (dost sladká, i když ne uměle doslazovaná) a nepil ji ani koncentrovanou ani ředěnou ani z pítka ani z normos hrníčku. Kdežto obyč jablečný mošt ředěný 1:4 vypil na jeden zátah skoro 150ml - pil z pítka a posledních pár hltů jako z normálního hrníčku....

janka108
22. únor 2011

@evlyn netvrdim, ze sladke stavy su zlepsenie, ja som napisala len, co pomohlo nam. tie kupovane stavy ani mne nechcel pit.. davala som cerstvo odstavene. chut cerstvej a kupovanej su dost rozdielne, aj ked ti na flasu napisu, ze je 100%

evlyn
22. únor 2011

@janka108 jj já to nemyslela jako reakci na tebe, jenom mě to samotnou překvapilo, protože prcek je normálně vyloženě na sladký a tady upřednostnil kyselejší, ale chuťově výraznější mošt...

sussanah
22. únor 2011

@evlyn jablecny most, ten maly taky miluje 🙂 Redim taky asi 1:4-5 a teda vytahne toho pomerne dost, vetsinou tak 500ml za den + nejaka voda

akdarka
22. únor 2011

ahojte,prosim vas baby mam otazku.zacali sme s prikrmovanim tyzden pred uk.6mes a nejako maly nekaka.vyskusali sme zatial mrkvu,zemiak a brokolicu.maly sa raz za ten tyzden vykakal „mrkvickovo” a teraz uz 4.den nic.inak dojcime.ine tekutiny nedavam.nie je nepokojny,neboli ho brusko...tak neviem ci je to ok ;-/