Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

denis19
9. lis 2010

@boruuvka tuto fintu jsem použila i já a zabralo!!!! 🙂

@aktakk v tomto ti neporadím,neboť se zachvilku dostanu stéjné pozice a nevím kudy kam 🙂 Jen se zeptám,když ji dáváš sližikovú polievočku, ty slížiky normálne spapá? My nemám zoubky....má z othoto večnou obavu...
@jitulisek a fakt nereš, to prijde samo..nechce nechce..mužeš zkusit jinou láhev, cumlík či dudlí či jak se tomu ríká anebo to zkus z hrnečku tenkého, to je celkem fajn učit na to deti brzo...já to zkusila a divila jsem se jak ji to jde,ale je to náročné na údržbu 🙂

aktakk
9. lis 2010

@denis19 - ano ano, spapa ich pekne...ja ich na take mensie kusocky dam, akoby popucim aj so zeleninkou. Aj nasa je este bezzuba 😉

denis19
9. lis 2010

@aktakk tak to vyzkouším, zkusilal jsem už na místní radu i rýži jen popučit a bylo to fajn..tak zkusíme i slížiky za týden dva 🙂

saarcik77
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
michaela79
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
vivien6
9. lis 2010

@p69majka moja papa okolo 19.00...vypije okolo 260ml a zaspi az okolo 21.00.. nekedy sa zobudi v noci.. nekedy az rano... ale budi sa len raz v noci...niekedy vobec 🙂neviem povedat cim to je... niekedy jej dam este pred spanim par lyziciek kasicky .... a spi do rana...

slavicita
9. lis 2010

@skritkova no ja si myslím,že by to tie zuby mohli byť..keď som tieto príznaky hovorila mojej doktorke, tak tá okamžite povedala, že sú to zuy..odvtedy som skoro každý deň pozerala malému do pusy a nič som tam nikdy nevidela...až keď sa začal v noci budievať každú hodinu a zaspával tak, že do pol hodky sa zobudil trikrát, tak som pochopila, že už je to tu...a potom do týždňa mu vykuli..pritom ich vôbec nemal červené alebo nejako extra veľmi napuchnuté....
Čo sa týka tej mrkvičky môžeš ju dať aj samu ale niektoré detičky to lepšie znášajú keď tam cítia nejakú známu chuť, takže si niektore mamičky pomáhajú tým, že tam dáj pár kvapiek mlieka buď UM alebo MM. Takže to ľahšie spapajú...a najlepšie je to prepasírovať cez sitko, vtedy je to jemnejšie ale je to fakt fuška..mne sa skoro urobili mozole🙂

p69majka
9. lis 2010

@vivien6 ahoj no malá keď spapá 100 ml kaše lyžičkou, tak pred spaním okolo pol osmej ešte dopije 60ml. mlieka. No keď neje kašu lyžičkou, tak jej urobím tak 90ml do fľašky a potom pred spaním vypije 60ml, čiže to je spolu 150ml a Tvoja vypije 260ml a to je rozdiel, no viac mi malá nevypije, aj keby som sa na hlavu postavila. Ona stále s mliekom vymŕdza, no aspoň že príkrmy papá pekne. Preto je asi v noci dva krát hore. Dopíja si. Dnes som varila zemiak, brokolicu /kúpila som mrazené ružičky v Jednote/, kúsok kuracieho mäska a dala som jej tam za lyžicu opláchnutých ovsených vločiek/1.krát/, potom som to spolu rozmixovala a tak sa najedla, len sa tak zaprášilo. Inak neje úplne, že bez problémov, ale my si spievame, robíme ťapťap ťapušky a vždy zje všetko čo naložím. Dnes mi tak treskla po lyžičke, že bolo všetko zelené. 🙂

vivien6
9. lis 2010

@p69majka ked bola moja mala vo vasom veku tak som jej tiez davala z lyzickou len kasu.. ale to nijak extremne nepomohlo aby spala dlhsie,lebo kasa ju nezasytila... preto si myslim ze dolezite je mlieko to ju viacej zasyti a preto jej davam do flasky s mliekom...a keby som jej aj dala kasu na veceru a pred spanim mlieko tak by nezobrala flasu do ust.. uz to mam odkusane tak to robim naopak 🙂 my sme inak mali problem s pitim mliekom.. nechcela ani za nic,niekedy isla spat hladna..nemohla som do nej nic dostat... aj pred nedavnom nechcela.. ma take dni... prikrmy... no takze moja papala pekne vsetko tiez co som navarila pokial nesedela v stolicke.. ked bola mensia tak som si ju jednoducho supla na vankus a tak papala v pohode.teraz sedi v stolicke tam robi blbosti tak papame hodinu.. 😀 a teraz papa malo som si vsimla... ked mala 6 .7 mesiacov ta to jak drevorubac sa napraskala a teraz vymysla a nechce..tiez jej musim spievat tapusky robit lietadielka atd 😀

p69majka
9. lis 2010

@vivien6 a kedy začala piť toľkoto mliečka? No moja kým tých 120ml vypije, tak to trvááááááá.. a musíme pritom hrkať a hrať sa. Mliekom sa kŕmime tiež na vankúši alebo v kočári, večer v postieľke. Na rukách vôbec nechce piť, hádže sa a metá. Ona je hrozne temperamentná a dnes mi teda dala zabrať, stále som musela byť pri nej a aj tak mrnkala, no nespokojná bola, 4krát spala, ale nič moc. A teraz zaspáva a už vykrikuje na mňa. Vždy sa dá na bruško a už kričí mama, mama. tak idem. 🙂

jitulisek
9. lis 2010

@boruuvka
@cicimon
@maryanna
@sussanah
@p69majka Holky, díky moc rady a povzbuzení! 🙂 Budu se snažit být trpělivá, což je u mě občas problém. 😠 Zkouším jí teda dávat lahev v průběhu dne a pár kapek ochutná, zbytek jí teče po bradě,ale pomalými krůčky... 🙂

boruuvka
9. lis 2010

@p69majka moje malá je o měsíc mladší než tvoje a taky vypije 250ml na posezení (večer před spaním). A to do ní víc nedostaneš, protože už nemůže nebo jí to dlouho trvá? Mě napadlo, jestli nemá moc malou dirku v savičce a moc jí to tahání nenamáhá. My jsme to tak měli ze začátku, než jsem narazila na flašku, která nám vyhovovala. Taky jí vypití trvalo hrozně dlouho. Ale teď těch 250 ml má třeba za 6 minut vypitý.

yellowbanna
9. lis 2010

ahoj holky, chtela jsem se zeptat, jak je to s rybama...? Vim, ze se rika, ze do jednoho roku vubec a morske az od dvou let, ale z jakeho duvodu? Ja to teda zatim nijak neplanuju, ale zajimalo by me to, protoze tady v Italii se ryby doporucuji dokonce uz i pro prvni prikrmy. Maji tu i prikrmy ve sklenickach s ruznymi druhy ryb, az oci prechazeji 🙂 Tak jak to je?

A jeste jeden "italsky" dotaz...🙂 Muzu do prikrmu nekdy pridat misto obligatni brambory treba testoviny? Vim, ze by mely byt bezvajecne... tady se s nima taky zacina brzo...jiny kraj, jiny mrav, tak by me zajimalo co vy na to?

veruuu_kadlecova
9. lis 2010

@yellowbanna Taky jsem někde četla, že ryby do jednoho roku ne. A taky by mě zajímalo proč? 🙂
A jinak-těstoviny už jsem naší malé taky jednou dala do příkrmu a byla spokojená 🙂

denis19
10. lis 2010

@yellowbanna ryby mají hodne fosforu a proto se nedoporučují,ale jiný kraj jiný mrav,oni možná prímoští obyvatalé to jinak snášejí ,jako my suchozemci 🙂 a na testovinu jsem se včera zrovna ptala naší dr a nenamítala, tak bezvaječné klidne mužeš a i jsem videla skleničkové jídlo s testovinou,tak je to asi pohodička. 🙂

erikasadek
10. lis 2010

@yellowbanna iny mrav a iny kraj...
chod podla svojho rozumu...

ale capem tiez som v FR a tu je to iste;.; a tiez som davala ryby od zaciatku od 7 mesiaca...
cerstve..... ryby mnam.... aj detske cestoviny.. 😉
osobne si myslim ze tu deti jedia ovela zdravsie ako u nas;...
viac zeleniny viac rozmanita.. a nevidim na nich aby boli chore a nekao velmi trpeli .. 😀

riad sa svojim rozumom a hlavne hlbkou penazenky.. 😉

p69majka
10. lis 2010

@boruuvka ahoj. už som skúšala aj inú flašku, aj kašový nadstavec a bolo to to isté akurát ešte horšie lebo ju napínalo a pri kašovom jej to tieklo kade tade. Ona jednoducho, keď má dosť začne vystrkovať fľašku von a nedostanem už viac do nej, vyplúva to a hádže sa sem a tam ☹ Neviem ako fintu na ňu vymyslieť. Skúšam všetko hračky, zabávam ju aj si nechám ťahať vlasy od nej, no keď nechce, tak nechce a už sa mi pár krát začala aj drhnúť, keď som jej to nasilu pchala a to už sa mi zdá moc drasťák, veď is hovorím, že keď by nebolo niečo ok, tak by nepriberala ako má. 😉

sussanah
10. lis 2010

@yellowbanna bazvajecne testoviny urco muzes, s rybama, je to podle me hodne dane tim, na co je kdo zvykly. Urcite primorsti obyvatele, kteri obecne jedi vice morskych ryb, tak jejich deti budou mit na morske ryby urcite mene casto alergie nez deti u nas v CR. Takze pokud uz tam zijete dlouho a ryby jsou pravidelnou soucasti vaseho jidelnicku, tak bych to klidne zkusila. Ono ty geny v diteti podle hodne jsou hodne zodpovedne za snasenlivost potravin. Treba v Japonsku nebo v cine by urcite 8-9m deti nezvladaly jogurty tak, jako je zvladaji nase deti, protoze tam se proste mleko a jogurty neji v takovem mnostvi jako u nas. Takze je nanejvys logicke, ze kazda zeme muze mit trosku jiny postup zavadeni ryznych prikrmu 😉

p69majka
10. lis 2010

@yellowbanna ahoj . ja dávam tiež bezvaječné cestoviny do príkrmu a chutia. 🙂

sussanah
10. lis 2010

@p69majka muzu dotaz? a proc to do ni chces narvat tu kasi? Kdyz ji tak vehementne odmita, asi na to ma duvod a staci ji to, co dostava ted 😉 Na silu ji urcite nenut, mohlo by se to velice rychle obratit proti tobe a zacala by odmitat i to, co ted ji

p69majka
10. lis 2010

@sussanah ahoj. Ja som sa snažila malej dať kašu lyžičku len preto, lebo mi vypije na jednu dávku málo mlieka. Mám s tým stále problémy.Preto som rada, že príkrmy papá pekne. Lyžičkou jej to ide lepšie ako z fľašky. Sárka naraz vypije tak 120 ml mlieka, viac do nej nedám. V noci pije jeden alebo dva krát po 120ml.Tak neviem. Kašu jej robím nemliečnu ryžovú s jej BebouHa, takže si nemyslím, že by jej to mohlo uškodiť.

sussanah
10. lis 2010

@p69majka no a proc myslis, ze je to malo mleka? Jakoze mas pocit, ze ma potom hlad? To ze potom pije jeste v noci bych jako smerodatne nebrala, je jeste docela mala. Urcite ji to neublizi, tak jsem to ani nemyslela, ale spis ja bych treba nenutila. Nektere deti proste jedi mensi porce, ale casteji. mimochodem 120ml mi neprijde az tak malo, tady na KM znam maminkky, co jim mimco pilo 80-100ml, proste jim to stacilo. Kolik vazi mala?

yellowbanna
10. lis 2010

@sussanah no, my zijeme v It od unora (Tonik cely svuj zivot 😀), predtim jsme byli v Irsku, ryb jsme i tam jedli celkem dost, vic nez jsem byla zvykla z domu. Tonik ma italsky i cesky geny, tak co ja vim, jak to ma namichany 😀 Asi jeste chvilku s rybama pockam, ale do dvou let to zas hrotit nebudu 😉

za testoviny diky, hned zitra vyzkousime...nemate nejaky testovinovy "recept"? 😉

sussanah
10. lis 2010

@yellowbanna ja udelala vzdycky nejake pyre se zeleniny a tim prelila nakrajene testoviny 😉 u nas je hitem spenat s kukurici, pomixovany na pyre se spagetama 🙂

cicimon
10. lis 2010

@sussanah chcem sa spytat ohladom lepku, ked ho zavediem, treba potom kazdy den nieco lepkove dat? resp ako casto?

sussanah
10. lis 2010

@cicimon ja jsem to delala tak, ze jsem zacala opatrne, takze urco ne kazdy den. Spis tak jednou tydne, pak 2-3 tydne a s tim jsme si vystacili tak do 9-10m, od te doby uz miva chleba obvykle na veceri. Muzes zacit s lepkem v ovesne kasi (povarit ovesne vlocky v trose vody tak 5-10min), ovesny lepek je trochu "jemnejsi" nez psenicny, pokud mas obavy. Nebo rovnou rohlik/chleba do ruky na zvykani 🙂 Ja jsem nejprve davala odvar z ovesne kase (pomahalo to i proti zacpe), potom chleba a rohlik.

vivien6
10. lis 2010

@p69majka ona vlastne aj ked mala 5-6 mesiacov vypila niekedy aj 300 ml..ako kedy...aj teraz niekedy vypije 300ml a niekedy 100 ml a to musime bojovat aby dopila musim jej spievat zobrat na ruky a prechadzat sa s nou.tak si to predstav ju drzim jednou rukou a v druhej flasu 😀 ide ma roztrhnut od unavy a este ked pomaly pije a obzera si byt 😀 mala zaspava sama ci niè ?

yellowbanna
10. lis 2010

@sussanah a ty testoviny uz nemixujes?? ja mam strach, ze by se tim Tonda udusil, ze je jeste maly...

sussanah
10. lis 2010

@yellowbanna jj vy jeste mixujte 🙂 Nas uz je velky a pomerne rychle si zvykl na kousky, takze testoviny jedl asi od 8m. Ale muzes treba zkusit uvarit njekae farfale nebo penne a dat mu do ruky, bude si to zuzlat, zkouset a tak 😉

p69majka
10. lis 2010

@sussanah ahoj, tak si ma upokojila. Váži asi 7 kg a meria tak 68 cm. V pol roku dosiahla dvojnásobok pôrodnej hmotnosti. Samozrejme ju nútiť nebudem, len ja sa stále bojím, že by mala viac mlieka vypiť. Hladná nieje, lebo cez deň dobre spinká tak 3krát, doobeda 2 hodiny, poobede 1 hodinu a predvečerom ešte pol hodku schrupne. Veď mne to ani v podstate nevadí, že sa v noci na to mlieko zobudí, aspoň viem, že ho mala asi cez deň menej a tak si ho vypýta v noci. Túto noc, napr. prvý krát odkedy je na svete spinkala od 8 do rána do 5. 🙂 a to vypila tých 120 ml jedným dychom, možno som jej mala dať aj viac. No ale potom okolo 8 mi napr. ani 90ml nevypila, ale pre spinkaním, keď sme prišli od dr, tak okolo 10:30 vypila 90 ml zaspala a spinkala skoro dve hodiny. Po príkrme, aj keď zje 180 g, tak pred spinkaním si dopije 60ml mlieka. tak ona to asi takto kúskuje a lepšie jej to takto chutí, neviem. Čo ty na to?